ליברמן: חייבים ממשלת אחדות, לא משנה אם בראשות גנץ או נתניהו

ערב הבחירות הצהיר יו"ר ישראל ביתנו כי "אין יותר אחדות" וכי יפעל להקמת ממשלה ללא נתניהו. על רקע משבר הקורונה קרא להקמת ממשלה של הליכוד וכחול לבן בלבד

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ריבלין מעניק לגנץ את המנדט, השבוע
ריבלין מעניק לגנץ את המנדט, השבועצילום: AFP
הארץ

"אנחנו חייבים ממשלת אחדות, לא משנה אם בראשות גנץ או נתניהו" - כך הצהיר הערב (שבת) יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, שהבהיר כי מפלגתו תתמוך בכל ממשלה כזו. לדברי ליברמן, "אי אפשר כרגע להתחיל משא ומתן עם כל מפלגה על איזה תפקיד, איזה משרד ממשלתי, איזו ועדה ואילו תקציבים".

ערב הבחירות האחרונות, לאחר חודשים שבהם קרא להקמת ממשלת אחדות, הצהיר ליברמן כי "אין יותר אחדות" וכי הוא יפעל להקמת ממשלה שלא תכלול את בנימין נתניהו. בהזדמנויות אחרות אמר ליברמן שנתניהו סיים את דרכו ושאינו יכול לכהן עוד בתפקידו. אחרי הבחירות הוא הודיע כי יקדם הצעת חוק שתמנע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה. באחרונה, על רקע משבר הקורונה, קרא ליברמן להקמת ממשלה על בסיס הליכוד וכחול לבן בלבד, אך הטיל ספק בכנות קריאתו של נתניהו לאחדות.

עם התפשטות נגיף הקורונה בישראל פנה ראש הממשלה ליו"ר כחול לבן בני גנץ, וכן ליו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ ולליברמן, וקרא להם להצטרף לממשלת חירום בראשותו. לדבריו, הוא הציע לכחול לבן שני מתווים לשיתוף פעולה: כניסה לממשלה למשך חצי שנה, או הקמת ממשלת אחדות ארוכת טווח, שבה יכהן ראשון ברוטציה ויפנה את מקומו לגנץ.

כפי שדיווח "הארץ" בסוף השבוע, גנץ נוטה להצטרף לממשלת אחדות, גם אם נתניהו יהיה הראשון ברוטציה. זאת בניגוד לעמדתה העקבית של כחול לבן בשנה האחרונה, שלפיה נתניהו אינו יכול לעמוד בראש הממשלה כל עוד תלוי כתב אישום נגדו. בתחילת השבוע הטיל נשיא המדינה ראובן ריבלין על גנץ את מלאכת הרכבת הממשלה, אך נראה שיתקשה להקים ממשלת מיעוט או לקדם חקיקה שתמנע את המשך כהונתו של נתניהו. כל החלטה של גנץ צפויה להביא לטלטלה בכחול לבן: משה יעלון הבהיר לו כי לא ישב בממשלת נתניהו, ויאיר לפיד שוקל להישאר באופוזיציה במקרה כזה. מנגד, גבי אשכנזי הודיע שלא יצטרף לממשלה שנשענת על תמיכת הרשימה המשותפת.

ליברמן בנווה אילן, בשבוע שעברצילום: אוהד צויגנברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ