הוועדה המסדרת: אם בג"ץ לא יתערב, עמיר פרץ יהיה יו"ר כנסת זמני מיום שישי

בדיון הוועדה אמר יועמ"ש הכנסת כי יש להמתין להחלטת בג"ץ בשעות הקרובות, וכי ללא הכרעתו בחירת היו"ר תידחה ליום ראשון או שני. במקביל כתב לשופטים כי הוועדה אינה יכולה לעקוף את המהלך של אדלשטיין

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ינון בעתירה בבג"ץ נגד אדלשטיין, השבוע
ינון בעתירה בבג"ץ נגד אדלשטיין, השבועצילום: אמיל סלמן
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר הוועדה המסדרת, אבי ניסנקורן, הודיע הערב (רביעי) כי ותיק חברי הכנסת, עמיר פרץ (העבודה), יהיה יו"ר הכנסת הזמני מיום שישי ב-11:00 עד ההצבעה על יו"ר חדש - שיכולה להתרחש ביום ראשון או שני. ניסנקורן הוסיף כי במקביל תמתין הוועדה להכרעת בג"ץ, בתקווה שיורה על הליכים לקיצור ההמתנה. היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, אמר בדיון כי אם בג"ץ לא יתערב, הכנסת לא תצביע היום על החלפת היו"ר. לדבריו, "אם אין צו שמאפשר לקיים את האירוע ויו"ר הכנסת מתמיד בסירובו לקיים הצבעה - אין בידינו כלים לקיים אותה".

במהלך הדיון פרסמה לשכתו של ינון הודעה מטעמו לבג"ץ ובה כתב כי אין לאמץ כל "מתווה" המסמיך את הוועדה המסדרת להכניס את ההצבעה על מינוי יו"ר חדש לסדר היום. לדבריו, תקנון הכנסת אינו מאפשר להגדיר בחירת יו"ר כהצעה רגילה לסדר היום, ולכן ממלא המקום ליו"ר לא יוכל להיכנס לתפקידו לפני יום שישי.

היועץ הוסיף בדיון כי "לקיים הליך לבחירת יו"ר כנסת חדש בלי חסותו של בית המשפט - זה לא אפשרי. לא היועץ לכנסת ולא אף גוף אחר בכנסת יכולים לעקוף בעצמם, בכתפיים שלהם, את האירוע הזה", אמר, "אני מציע להשאיר בידי בית המשפט את האירוע הזה כרגע". עוד אמר ינון כי "הבהרתי ליו"ר הכנסת שהתפטרותו לא פוטרת אותו מהחובה לקיים את צו בית המשפט ולקיים הצבעה על תפקיד יו"ר הכנסת עוד היום. הוא הודיע לי שהוא לא מתכוון לכנס את הכנסת".

היום הודיע יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין על התפטרותו ונעל את המליאה, בניגוד להכרעת בג"ץ שלפיה עליו לאפשר דיון בבחירת יו"ר חדש עד היום בחצות. הוא מסר כי "לא מעוניין לבזות את בית המשפט, תכבדו את צו מצפוני. המחליף שלי יוכל לעשות כרצונכם בעוד 48 שעות". היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט טען כי התפטרות אדלשטיין "אינה מאפשרת את הימנעותו מקיום פסק הדין" וכי עליו למלא את הפסיקה כלשונה.

גורמים בכנסת מעריכים כי כהונת פרץ עשויה להתארך, משום שהוא יכול להיות מועמד נוח יותר לגנץ ולנתניהו אם יחברו לממשלת אחדות. מאיר כהן, נציג יש עתיד, צפוי להישאר באופוזיציה אם תהיה ממשלה כזו ולהיות יו"ר לעומתי לקואליציה. אדלשטיין התקשר היום לפרץ והודיע לו על חילופי התפקידים הצפויים ביום שישי, ופרץ אמר לו שינהג בממלכתיות כמחליפו.

אתמול בלילה אישרה הכנסת הקמת שלוש ועדות קבועות - הוועדה המסדרת, ועדת החוץ והביטחון וועדת הכספים. לתפקיד יו"ר הוועדה המסדרת מונה ניסקורן, מתוקף חברותו במפלגה של המועמד שקיבל את המנדט להרכבת הממשלה. בכינוס הוועדה המסדרת הוחלט שבראש ועדת החוץ והביטחון יעמוד ח"כ הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי (כחול לבן) ובראש ועדת הכספים יעמוד ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו), במקומו של היו"ר הוותיק ח"כ משה גפני (יהדות התורה). ניסנקורן אמר כי "אנחנו בימים קשים, הציבור הישראלי מסתכל עלינו ואני חושב שהוא רוצה גם לראות כנסת שעובדת ביחד, גם לראות מלחמה משותפת בנושא הקורונה וגם שמירה על הדמוקרטיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ