המו"מ בין הליכוד לכחול לבן על סף סגירה: סוכם שנתניהו יוכל לאשר סיפוח בקיץ

נתניהו יצטרך להיוועץ עם גנץ על החלת הריבונות בשטחים - אך לא ברור עד כמה ההיוועצות הזו מחייבת. עוד הוחלט כי יריב לוין יהיה יו"ר הכנסת ואבי ניסנקורן שר המשפטים. הערב הודיעה כחול לבן כי המגעים הופסקו בשל מחלוקת על הוועדה לבחירת שופטים

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו, בחודש שעבר
נתניהו, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד
חיים לוינסון
חיים לוינסון

המו"מ הקואליציוני בין הליכוד לבין כחול לבן על סף סגירה, אחרי פגישה ממושכת היום (שני) בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר הכנסת בני גנץ. השניים הגיעו להסכם על החלת ריבונות ישראלית בשטחים, ולפיו נתניהו יכול להביא את הסיפוח להחלטת הממשלה בקיץ, באישור ארה"ב ובתיאום עם גורמים בינלאומיים. נתניהו יצטרך להיוועץ עם גנץ - אך לא ברור עד כמה ההיוועצות הזו מחייבת. נושא הריבונות יועבר דרך ועדת החוץ והביטחון לאישור הכנסת.

הערב מסרה כחול לבן כי המגעים הופסקו בשל מחלוקת על פעילות הוועדה לבחירת שופטים. בהודעת המפלגה נמסר: "לא נאפשר שום שינוי בתפקוד הוועדה ופגיעה בדמוקרטיה". אתמול פורסם ב"הארץ" כי הליכוד ביקש לעגן את אופן בחירת השופטים בהסכמים הקואליציוניים במטרה למנוע מינוי אפשרי של פרקליט המדינה לשעבר, שי ניצן, לבית המשפט העליון.

השניים נפגשו בבית ראש הממשלה בבלפור וצעקו זה לזה מהפטיו לחדר העבודה של ראש הממשלה - מכיוון שנתניהו עדיין נמצא בבידוד לאחר שנחשף לשר הבריאות יעקב ליצמן, שחלה בקורונה. בנושא התפקידים סוכם כי יו"ר הכנסת יהיה יריב לוין. תפקידו של יו"ר הכנסת הקודם, יולי אדלשטיין, עדיין לא ברור. כחול לבן טרם החליטו אם הם מעדיפים את תיק החוץ או תיק החינוך. כמו כן החליטו השניים כי אבי ניסנקורן יהיה שר המשפטים, לצד תיאום של מינויי בכירים במערכת המשפט.

לאחר שהליכוד וכחול לבן יסיימו את המו"מ, נתניהו אמור לסכם עם חברי מפלגת ימינה את התפקידים שיקבלו - וכן לחלק תפקידים בליכוד. מדובר במשימה לא פשוטה מכיוון שלחלק מהשרים המכהנים כיום לא יימצא תפקיד בממשלה הבאה. השבעת הממשלה צפויה רק לאחר חג הפסח.

ממפלגת ימינה נמסר בתגובה כי "לפי הפרסומים, בהסכם המתגבש נכנע נתניהו בעניין המשפטי לחלוטין לכחול לבן. אהרון ברק וההפיכה השיפוטית שלו חוזרים אל הבמה וימשיכו למנות את בני טיפוחיהם לבית המשפט העליון. והכל במזומן ומרגע הקמת הממשלה. זו תהיה בכיה לדורות ואנחנו קוראים לנתניהו להתעשת ולעמוד על הקווים האדומים של מחנה הימין".

עוד מסרו מהמפלגה כי "ב'תמורה' 'קיבל' נתניהו ניסוח עמום לגבי הריבונות שלא אומר כלום, וגרוע מכך, דוחה את הריבונות סמוך מידי לבחירות בארה"ב באופן שמטיל צל כבד על האפשרות לקבל הסכמה אמריקאית למהלך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ