ביום ראשון: 11 שופטים ידונו בעתירות נגד ממשלת נתניהו-גנץ

הליכוד וכחול לבן טענו היום בתגובה לעתירות כי בית המשפט אינו צריך להתערב בעניינים פוליטיים. ההרכב נקבע לפי ותק, ונעדרים ממנו ארבעת השופטים האחרונים שמונו בימי שקד

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו וגנץ בעת החתימה על ההסכם הקואליציוני, בשבוע שעבר
נתניהו וגנץ בעת החתימה על ההסכם הקואליציוני, בשבוע שעברצילום: דוברות ראש הממשלה
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, קבעה היום (שלישי) כי הרכב של 11 שופטים ידון בעתירות לבג"ץ נגד ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לבין כחול לבן ונגד הטלת מלאכת הרכבת הממשלה על בנימין נתניהו, הנאשם בפלילים. ביום ראשון ידונו השופטים בסוגיית המנדט להרכבת הממשלה, וביום שני בהסכם הקואליציוני. הבוקר הגישו הליכוד וכחול לבן את תגובותיהן לעתירות, שבהן טענו כי בית המשפט אינו צריך להתערב בעניינים פוליטיים. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, הכנסת ובית נשיא המדינה נדרשים להגיב לעתירות עד יום חמישי בשעה 14:00. פסק הדין צפוי להינתן עד יום חמישי הבא, 7 במאי, אז יסתיימו 21 הימים שניתנו לכנסת כדי לבחור מועמד מוסכם לראשות הממשלה.

מלבד חיות ידונו בעתירות המשנה לנשיאת העליון חנן מלצר והשופטים ניל הנדל, עוזי פוגלמן, יצחק עמית, נעם סולברג, דפנה ברק-ארז, מני מזוז, ענת ברון, ג'ורג' קרא ודוד מינץ. ההרכב נקבע לפי הוותק של השופטים , ונעדרים ממנו ארבעת שופטי העליון האחרונים, שמונו בתקופת כהונתה של שרת המשפטים איילת שקד - יוסף אלרון, יעל וילנר, עופר גרוסקופף ואלכס שטיין.

הפגנה נגד ההסכם הקואליציוני, ביום שבת בכיכר רביןצילום: תומר אפלבאום

בפתח תגובתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ומפלגתו לעתירות נכתב: "בדמוקרטיה מי שמחליט מי ינהיג את העם זה העם. משטר שבו ההנהגה איננה נבחרת על ידי העם איננו משטר דמוקרטי... דיון בעתירות ינפץ לרסיסים את הגרעין הקשה של עיקרון הפרדת הרשויות ומערכת האיזונים והבלמים במדינה דמוקרטית". לפי הליכוד, "אין כל מקום לתת לבית המשפט הנכבד לבוא במקום ציבור הבוחרים ולדון בסוגיות מעין אלה. מדובר בסוגיה פוליטית לחלוטין שצריכה להיות מוכרעת אך ורק על ידי הציבור ונציגיו בכנסת".

לגבי הרכבת הממשלה בידי נאשם בפלילים נכתב בתגובת הליכוד כי בעבר נבחרו לכנסת מועמדים שהוגש נגדם כתב אישום, והתמודדותם לא נמנעה. לפיכך, נטען, אין עילה לפסילת חבר כנסת הנאשם בפלילים מקבלת המנדט להרכבת הממשלה. בנוגע להסכם הקואליציוני נכתב בתגובת המפלגה: "ראוי להזכיר בהקשר זה את עמדתו ההיסטורית של בית המשפט הנכבד, שראתה במחלוקות בעניין הסכמים פוליטיים מחלוקות שאינן שפיטות כלל. ההסכם הקואליציוני על כל סעיפיו ונספחיו עומד בקנה אחד עם עקרונות היסוד של מדינת ישראל, ואל לו לבית המשפט הנכבד להכניס עצמו אל הזירה הפוליטית ולהתערב בשיקול הדעת שהפעילה הרשות בנסיבות העניין".

הפגנה בכיכר רבין, ביום שבתצילום: תומר אפלבאום

בתגובת כחול לבן לעתירות נכתב כי "הנסיבות המאוד מיוחדות שהוכתבו עקב השילוב של מגפת הקורונה, המשבר החוקתי והפוליטי והחובה להביא מרפא לחברה הישראלית ולאחד מחדש את השורות לאחר תקופה ממושכת של קיטוב חייבו הכרעות קשות ופשרות רבות, שהביאו להתנגשות בין ערכים". לפי המפלגה, על בית המשפט לדחות את העתירה בעניין המנדט להרכבת הממשלה, שכן "מן הראוי שהמחוקק יידרש לשאלת קביעת תנאי כשירות החלים על חבר כנסת עליו הוטלה מלאכת הרכבת הממשלה". ביחס להסכם הקואליציוני טענה המפלגה כי בית המשפט אינו צריך להתערב בהליכי חקיקה שלא הושלמו, וכי התערבותו בהסכמים פוליטיים צריכה להיעשות "במשנה זהירות".

לפי הודעת חיות, נשקלת העברת הדיון בעתירות בשידור ישיר באתר הרשות השופטת. נשיאת העליון מבקשת לשדר באתר דיונים נבחרים, ולפני כשבועיים שודר באתר דיון בבג"ץ בעניין המעקב אחר אזרחים במסגרת המאבק בקורונה.

העותרים נגד הקמת הממשלה הם סיעת יש עתיד-תל"ם, התנועה לאיכות השלטון, התנועה לטוהר המידות, העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, עמותת "חוזה חדש", "משמר הדמוקרטיה הישראלית" ושורת בכירים בתחומי ההיי-טק, האקדמיה, החינוך והביטחון. עורכת הדין דפנה הולץ לכנר, המייצגת חלק מהעותרים, בירכה היום על כך שהעתירה "תתברר בהרכב מורחב של 11 שופטים ובמהירות המתחייבת נוכח דחיפות העניין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ