הכנסת אישרה את שינוי חוקי היסוד; נתניהו צפוי לקבל היום מנדט להרכבת ממשלה

הליכוד וכחול לבן משכו אמש את הצעת החוק כדי לתקן סעיף שיקל עליהן להאריך את כהונתה של הכנסת משלוש שנים - כפי שרצו תחילה - לארבע. שתי המפלגות הודיעו אתמול כי המועד להשבעת הממשלה הוא יום רביעי הבא

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו ואריה דרעי בכנסת, אתמול
נתניהו ואריה דרעי בכנסת, אתמולצילום: עדינה ולמן/דוברות הכנסת
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הכנסת אישרה הבוקר (חמישי) את התיקונים לחוק יסוד הממשלה ולחוק יסוד הכנסת, שנועדו להבטיח את יישום ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לבין כחול לבן ואת הרוטציה בין בנימין נתניהו לבין בני גנץ בראשות הממשלה. בעקבות זאת צפוי נשיא המדינה, ראובן ריבלין, להטיל היום את מלאכת הרכבת הממשלה על נתניהו, לאחר שבג"ץ קבע כי אין מניעה שירכיב ממשלה. שתי המפלגות הודיעו אתמול בערב כי המועד להשבעת הממשלה הוא יום רביעי הבא.

התיקונים אושרו בכנסת ברוב של 72 תומכים מול 36 מתנגדים. מפלגת ימינה, חברי כנסת מישראל ביתנו ובראשם אביגדור ליברמן וכן ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) לא השתתפו בהצבעה. מיכאלי, שמתנגדת להסכם הקואליציוני ולכניסת מפלגתה לממשלה, אמרה שהיא לא בקו הבריאות.

גנץ במליאת הכנסת, אתמולצילום: עדינה ולמן/דוברות הכנסת

בהמשך אישרה המליאה בקריאה שנייה ושלישית גם את הצעת החוק שנועדה לאפשר לסיעת "דרך ארץ" של יועז הנדל וצבי האזור לזכות במימון מפלגות מיד, אף שהחוק הקיים מאפשר לסיעה שהתפצלה לזכות במימון כזה רק כעבור שנתיים. בכך, הושלמה החקיקה הנלווית להסכמים הקואליציוניים ונסללה הדרך להמלצת כחול לבן על נתניהו בפני הנשיא הערב.

אמש הודיעו חברי האופוזיציה המסתמנת על משיכת אלפי ההסתייגויות בנוגע לתיקונים וביקשו לקיים את ההצבעה עליהם מיד. בתגובה ביקשו הליכוד וכחול לבן למשוך לדיון מחודש את הסעיף בחוק יסוד הממשלה הקובע את משך כהונתה. חברי יש עתיד-תל"ם, ישראל ביתנו ומרצ הצביעו נגד משיכת הסעיף כדי להביך את נתניהו וגנץ. חברי הרשימה המשותפת, שתמכו במשיכה, הסבירו כי הם אלה שיזמו את ההסתייגות מלכתחילה, והכחישו כי יש הסכם בינם לבין נתניהו.

השינויים בחוקי היסוד נועדו ליצור מנגנון ענישה, כך שאם אחד מהצדדים יפר את ההסכם ביניהם הוא לא יוכל להרכיב ממשלה בעצמו. תחילה הוסכם כי כדי לשנות את החוקים יידרש רוב של 75 חברי כנסת, בעוד הרוב הנדרש לשינוי חוקי היסוד בדרך כלל הוא של 61 ח"כים. לבסוף הוחלט להקטין את הרוב הדרוש ל-70 ח"כים. הורדת הרף תקל על נתניהו לפזר את הכנסת לפני מועד הרוטציה עם גנץ.

הליכוד וכחול לבן משכו אמש את הצעת החוק כדי לתקן סעיף שיקל עליהן להאריך את כהונתה של הכנסת משלוש שנים - כפי ששתי המפלגות רוצות כיום - לארבע, אם יחליטו על כך בהמשך. שינוי הנוסח, שיאפשר את המהלך ברוב של 70 ח"כים, נעשה לאחר שהתברר כי הנוסח הנוכחי לא נותן מענה להארכה כזו: סעיף אחר בחוק יסוד הכנסת מאפשר כיום הארכה של קדנציה ברוב של 80 ח"כים ובנסיבות מיוחדות בלבד.

מרגע שנתניהו יקבל את המנדט להרכבת הממשלה, הוא יידרש להשלים את המלאכה בתוך 14 יום. בפרק הזמן הזה יהיה גורלה של הממשלה נתון בידיו: אם יתחרט ויבקש לסגת מההסכם עם גנץ, הוא יוכל להמתין עד לפקיעת תוקף המנדט, ואז הכנסת תתפזר אוטומטית וייקבע מועד לבחירות. עם זאת, בליכוד אמרו שאין בכוונתו לעשות זאת, וגם בכחול לבן העריכו כי הוא מבקש לשמר את ההסכם.

מרצ והתנועה לאיכות השלטון הגישו עתירות נגד החקיקה שעברה היום. יו"ר מרצ, ניצן הורוביץ, מסר כי "החוק שעבר היום הוא עיוות מכוער של שיטת הממשל ושל רצון הבוחר. במטרה לתפור את תפלצת הממשלה הדו-ראשית תיקנו בחטף חוק יסוד בלי שום דיון רציני. יש לחוק הזה מטרה אחת ויחידה: להכשיר את כהונתו של ראש הממשלה נאשם בשוחד מרמה והפרת אמונים". לדבריו, פסק הדין של בג"ץ אתמול "עמד על כך שאין בדחיית העתירות משום הכרעה הנוגעת לחקיקה שטרם הושלמה. משום כך עתרנו כעת נגד החוקים, לאחר שאלה עברו בכנסת".

יו"ר התנועה לאיכות השלטון, עו"ד ד"ר אליעד שרגא, מסר כי "יש פה ניסיון בוטה למוטט את יסודות הדמוקרטיה הישראלית, והכל כדי לאפשר לאדם אחד להימלט מאימת הדין. מדובר ברמיסה בוטה של שיטת המשטר וחיסול עצמאותה של הכנסת. על בית המשפט להתערב באופן בהול ולשים תמרור עצור לפוליטיקאים המנסים, בלי בושה, לעשות בדמוקרטיה הישראלית כבשלהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ