בתמיכת כחול לבן: הנשיא הטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו

72 ח"כים ביקשו מריבלין לתת את המנדט לנתניהו. כחול לבן דרשה מהנשיא ומהליכוד שלא להפיץ את חתימות חברי הסיעה. ששת חברי סיעת ימינה לא צירפו את חתימותיהם לנשיא

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ריבלין במכון הביולוגי בנס ציונה, היום
ריבלין במכון הביולוגי בנס ציונה, היוםצילום: קובי גדעון / לעמ
יהונתן ליס
יהונתן ליס

נשיא המדינה ראובן ריבלין הטיל הערב (חמישי) את מלאכת הרכבת הממשלה על ראש הממשלה בנימין נתניהו. לרשות נתניהו יעמדו 14 ימים להשלים את המלאכה, אחרת הכנסת תתפזר. הליכוד וכחול לבן הודיעו אתמול כי השבעת הממשלה צפויה להיות ביום רביעי בשבוע הבא.

ריבלין נתן את המנדט לנתניהו לבקשת 72 חברי כנסת, בהם חברי כחול לבן. בכחול לבן דרשו תחילה מהליכוד ומבית הנשיא שלא להפיץ את חתימות חברי הסיעה, והמסמך שהפיץ בית הנשיא כלל רק את שמות החותמים ללא חתימותיהם. בכחול לבן העבירו בהמשך ל"הארץ" את המסמך שעליו חתם יו"ר כחול לבן בני גנץ, אך סירבו להעביר את המסמכים המקבילים שעליהם חתמו יתר חברי הסיעה. מאוחר יותר גם אלה הועברו.

חתימת גנץ על הבקשה מהנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו

ריבלין אמר לאחר קבלת הבקשה: "אנו מצויים בתקופה חסרת תקדים, במהלכה היתה נתונה המדינה בשנה האחרונה בשלוש מערכות בחירות שנערכו ברצף, כאשר בנוסף, בחודשים האחרונים מתמודדת מדינת ישראל יחד עם העולם כולו עם נגיף הקורונה". לדבריו, הוא מקווה "כי בעקבות מהלך זה תוקם בקרוב ממשלה בישראל, שתתמודד בהצלחה עם האתגרים המורכבים העומדים לפנינו".

חתימת פרץ על הבקשה מהנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו

תהליך איסוף החתימות התאפשר לאחר שינוי חוקי היסוד בכנסת ולאחר שבג"ץ דחה אמש את העתירה נגד הענקת המנדט לנתניהו בשל כתב האישום שהוגש נגדו בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים. תהליך איסוף החתימות היה חייב להסתיים עד הלילה בחצות - מועד פקיעת חלון הזמן שניתן לחברי הכנסת לגבש רוב לתמיכה באחד הח"כים.

ששת חברי סיעת ימינה לא צירפו את חתימותיהם לנשיא, וגם לא התייצבו היום במליאה כדי לתמוך בחוקים שנועדו להבטיח את יישום ההסכם הקואליציוני. יו"ר ימינה, נפתלי בנט, הודיע כי שוחח היום עם נתניהו על הצטרפות לקואליציה, אולם לא הושגו הסכמות בין השניים. בהודעה מסר בנט כי ימינה מעוניינת להבין קודם כל מהם קווי היסוד של הממשלה שתקום, בין היתר על רקע מסירת תיק המשפטים לאבי ניסנקורן מכחול לבן ותיק הכלכלה לעמיר פרץ מהעבודה.

הבוקר אישרה הכנסת את התיקונים לחוק יסוד הממשלה ולחוק יסוד הכנסת, שנועדו להבטיח בין היתר את הרוטציה בין נתניהו לבין בני גנץ בראשות הממשלה. הליכוד וכחול לבן הודיעו כי המועד להשבעת הממשלה הוא יום רביעי הבא.

אשכנזי וגנץ בכנסת, היוםצילום: עדינה ולמן/דוברות הכנסת

בהמשך אישרה המליאה בקריאה שנייה ושלישית גם את הצעת החוק שנועדה לאפשר לסיעת "דרך ארץ" של יועז הנדל וצבי האזור לזכות במימון מפלגות מיד, אף שהחוק הקיים מאפשר לסיעה שהתפצלה לזכות במימון כזה רק כעבור שנתיים. בכך, הושלמה החקיקה הנלווית להסכמים הקואליציוניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ