72 ח"כים, בהם חברי כחול לבן, ביקשו להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו

כחול לבן דרשה מהנשיא ומהליכוד שלא להפיץ את חתימות חברי הסיעה. ריבלין צפוי להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו עוד היום, ולאחר מכן יעמדו לרשות רה"מ 14 ימים. ששת חברי סיעת ימינה לא צירפו את חתימותיהם לנשיא

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו בכנסת, היום
נתניהו בכנסת, היוםצילום: עדינה ולמן/דוברות הכנסת
יהונתן ליס
יהונתן ליס

72 חברי כנסת, בהם חברי כחול לבן, ביקשו היום (חמישי) מנשיא המדינה ראובן ריבלין להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על ראש הממשלה בנימין נתניהו. ריבלין צפוי להעניק את המנדט לנתניהו עוד היום, אך לפי החוק הוא רשאי לעשות זאת בתוך יומיים מרגע קבלת חתימות חברי הכנסת. מרגע שנתניהו יקבל את המנדט להרכבת הממשלה, הוא יידרש להשלים את המלאכה בתוך 14 ימים - אחרת הכנסת תתפזר.

בכחול לבן דרשו תחילה מהליכוד ומבית הנשיא שלא להפיץ את חתימות חברי הסיעה, והמסמך שהפיץ בית הנשיא כלל רק את שמות החותמים ללא חתימותיהם. בכחול לבן העבירו ל"הארץ" את המסמך שעליו חתם יו"ר כחול לבן בני גנץ, אך סירבו להעביר את המסמכים המקבילים שעליהם חתמו יתר חברי הסיעה.

חתימת גנץ על הבקשה מהנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו

בית הנשיא הודיע כי לאחר קבלת חתימות חברי הכנסת ייערך הליך לבדיקת החתימות. בנוסף, נמסר כי חברי הכנסת החתומים על הבקשה לנשיא יכולים למשוך אותה עד השעה 20:00 בערב.

חתימת פרץ על הבקשה מהנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו

ריבלין אמר לאחר קבלת הבקשה: "אנו מצויים בתקופה חסרת תקדים, במהלכה היתה נתונה המדינה בשנה האחרונה בשלוש מערכות בחירות שנערכו ברצף, כאשר בנוסף, בחודשים האחרונים מתמודדת מדינת ישראל יחד עם העולם כולו עם נגיף הקורונה". לדבריו, הוא מקווה "כי בעקבות מהלך זה תוקם בקרוב ממשלה בישראל, שתתמודד בהצלחה עם האתגרים המורכבים העומדים לפנינו".

תהליך איסוף החתימות התאפשר לאחר שינוי חוקי היסוד בכנסת ולאחר שבג"ץ דחה אמש את העתירה נגד הענקת המנדט לנתניהו בשל כתב האישום שהוגש נגדו בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים. תהליך איסוף החתימות היה חייב להסתיים עד הלילה בחצות - מועד פקיעת חלון הזמן שניתן לחברי הכנסת לגבש רוב לתמיכה באחד הח"כים.

ששת חברי סיעת ימינה לא צירפו את חתימותיהם לנשיא, וגם לא התייצבו היום במליאה כדי לתמוך בחוקים שנועדו להבטיח את יישום ההסכם הקואליציוני. יו"ר ימינה, נפתלי בנט, הודיע כי שוחח היום עם נתניהו על הצטרפות לקואליציה, אולם לא הושגו הסכמות בין השניים. בהודעה מסר בנט כי ימינה מעוניינת להבין קודם כל מהם קווי היסוד של הממשלה שתקום, בין היתר על רקע מסירת תיק המשפטים לאבי ניסנקורן מכחול לבן ותיק הכלכלה לעמיר פרץ מהעבודה.

אשכנזי וגנץ בכנסת, היוםצילום: עדינה ולמן/דוברות הכנסת

הבוקר אישרה הכנסת את התיקונים לחוק יסוד הממשלה ולחוק יסוד הכנסת, שנועדו להבטיח בין היתר את הרוטציה בין נתניהו לבין בני גנץ בראשות הממשלה. הליכוד וכחול לבן הודיעו כי המועד להשבעת הממשלה הוא יום רביעי הבא.

בהמשך אישרה המליאה בקריאה שנייה ושלישית גם את הצעת החוק שנועדה לאפשר לסיעת "דרך ארץ" של יועז הנדל וצבי האזור לזכות במימון מפלגות מיד, אף שהחוק הקיים מאפשר לסיעה שהתפצלה לזכות במימון כזה רק כעבור שנתיים. בכך, הושלמה החקיקה הנלווית להסכמים הקואליציוניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ