שיחת מסדרון |

אם הייתי גבר אשכנזי לא היו קוראים לי שופר. שיחת מסדרון עם גלית דיסטל אטבריאן

מספר 10 בליכוד חושבת שלגדעון סער אין רישיון נהיגה כי "הנהיגו אותו", אוהבת מאוד מאוד את נתניהו, ומתקשה מאוד למצוא מילה טובה על יפעת שאשא ביטון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גלית דיסטל אטבריאן בהפגנת תמיכה בראש הממשלה נתניהו מול בית היועמ"ש, ב-2019
גלית דיסטל אטבריאן בהפגנת תמיכה בראש הממשלה נתניהו מול בית היועמ"ש, ב-2019צילום: מוטי מילרוד

גלית דיסטל אטבריאן, מספר 10 ברשימת הליכוד לכנסת, מה שלומך?

טוב כפרה עליך. מה שלומך?

בסדר גמור. נו, איך החיים בפוליטיקה?

עדיין לא בפוליטיקה, בפריפריה של הפוליטיקה אבל הם קשים מאוד, אינטנסיביים. זו גם תקופה שלפני בחירות וגם התחלתי להכיר את הליכוד, שהיא באמת עולם עצום וענק שלא הכרתי לפני, ואני מאוד עסוקה.

זו קפיצת דרך להגיע היישר מעולם הספרות למקום העשירי במפלגת השלטון. אני מניח שלא כולם בליכוד שמחים לראות אותך.

קודם כל זה לא רק מעולם הספרות. היתה לי תכנית רדיו משלי והיה לי טור קבוע ב"ישראל היום", ועבדתי בתאגיד חמש שנים. כך שאפשר לומר שאני באה מהעיתונות, ואני לא המקרה הראשון שמגיע מעולם העיתונות לפוליטיקה.

אבל למקום העשירי, זה מאוד מכובד.

כן, זו הבעת אמון אדירה מצד ראש הממשלה אבל אני חושבת שהיא טומנת בחובה מסר יפיפה. השנה שעברה היתה בסימן הקוקפיט והגנרלים שיוצאים מהצבא ומשום מה כולם חושבים שיש להם את הכישורים להיכנס לעולם הפוליטי. פה יש אישה - שזה כבר נחמד, אישה שבאה מעולם העצמאים - היתה לי חנות רחוב - וגם מעולם התרבות וגם מעולם הפובליציסטיקה. בלי קשרים, באמת בלי קשרים, ובניגוד למה שנאמר עלי גם בלי קשרים בבלפור. דיברתי עם נתניהו לפני אולי פעמיים בחיים שלי.

ראש הממשלה נתניהו, בחודש שעבר. "דיברתי עם נתניהו אולי פעמיים בחיים שלי"צילום: דודו בכר

גם עם אנשים אחרים בבלפור לא דיברת מעולם?

שמע, עם יאיר עשיתי פעם אחת תכנית רדיו ונהגתי לראות אותו פעם בשבוע בגלי ישראל. הוא שידר בימים שאני שידרתי אז כן פגשתי אותו איזה 3-4 פעמים. שתינו קפה אבל שום דבר מעבר לזה. אני לא שייכת למעגל הפנימי של משפחת נתניהו.

את נעלבת כשקוראים לך שופר של בלפור?

לא, אני מתייחסת לזה בבוז ובהתנשאות הראויים. אם היית לוקח אקוויוולנט שלי - סופר, גבר, איזה עמוס עוז, א.ב. יהושוע, גרוסמן - איזה מישהו שככה השמאל מציב אותו כסוג של קול תרבותי חשוב, והוא היה נקרא נגיד על ידי רבין להיכנס לעולם הפוליטי, מישהו היה קורא לו שופר? זה תענוג ששמור רק לנשים, עדיף נשים ימניות ואם זה נשים ימניות מזרחיות, Even better.

אז לדעתך מדובר בשוביניזם טהור?

לא רק, לא רק. יש שרשרת מזון ואנשים כמוני נהוג לחשוב עליהם כ... בוא, זו לא פעם ראשונה. גם בעיתון החמוד שלך כתבו עליי טור תחת הכותרת 'מנטליות של עבדים'. נוח להסתכל עליי כ'סיפורה של שפחה' ולא כבן אדם עצמאי ותבוני אבל זה משעשע. פעם זה העליב, היום זה משעשע.

איך ייראה התרחיש האופטימי מבחינתך בבחירות הקרובות?

יציבות. אני רואה ממשלה ימנית יציבה. עברנו שנה מטורללת וקצתי בסבבי הבחירות האלה.

כמה מנדטים הליכוד תקבל בתסריט הזה?

40.

40?

תתפלל ג'וש, תתפלל.

טוב, כל אחד והתפילות שלו.

מותר לבחורה לקוות.

התסריט הפסימי בעינייך?

רוטציה פריטטית משונה של סער, לפיד ובנט.

זה כזה נורא?

זה גיהנום, גיהנום. לא בגלל הפרסונות. תשמע, מדובר באחד בלי תעודת בגרות, השני בלי רישיון נהיגה, והשלישי בלי סבלנות פוליטית.

למה זה רלוונטי שלגדעון סער אין רישיון נהיגה?

אני אגיד לך. אני חושבת שסער היה פקיד בגיל מאוד צעיר, אין לו רישיון נהיגה כי הנהיגו אותו. זה מישהו שהחיים האמיתיים לא ממש השתמשו בו, וזה מישהו שלא ממש השתמש בחיים האמיתיים. מגיל מאוד צעיר הוא היה בחממה מאוד מאוד מוגנת. אני הייתי מעדיפה ראש ממשלה שעשה דבר או שניים בעולם האמיתי. את בנט למשל אני מעריכה הרבה יותר.

גדעון סער, בינואר. "אין לו רישיון נהיגה כי הנהיגו אותו"צילום: אמיל סלמן

זה טיעון מאוד חלש - עניין רישיון הנהיגה.

בעיניי זה טיעון ממש ממש חשוב. ממש אבל. אחד החשובים.

טוב. אם לא לליכוד, למי היית מצביעה?

בעיה קשה. אני חושבת שלסמוטריץ'.

למה?

א', אני מאמינה בו. ב', אני נורא מעריכה אותו. ג', יש המון דברים ביני לבין המפלגה שלו שהם שונים בתכלית אבל לשנינו יש רצון עז לרפורמה מאסיבית במערכת המשפט, ואני חושבת שהוא הבן אדם הנכון לעשות את זה. אני מאוד אשמח אם יישב יחד עם נתניהו באותה ממשלה ימנית יציבה.

מה היתה הטעות הכי גדולה שלך או של המפלגה שלך בשנה האחרונה?

שלי? שהשמנתי 10 קילו בקורונה, זה נחשב?

עדיף טעות פוליטית. יש משהו שאת מתחרטת עליו בשנים האחרונות?

לפעמים אתה כותב משהו ביום שישי אקראי בצהריים, לא חושב עליו, ובסוף זה קם עליך להורגך או נושך אותך בתחת כמה שנים אחרי. נדמה לי שב-2019 נסעתי והקשבתי לפודקאסט של ג'ורדן פיטרסון על חופש הביטוי. זה נורא חשוב לו, וחשוב לי כי אני חשה שגבולות חופש הביטוי הולכים ומצטמצמים באופן מדאיג, כך שאי אפשר להגיד כבר כלום על שום דבר. העלבון הפך לנשק קטלני. הקשבתי לו והוא סיפר שבכנסים הוא מדבר על מחקר שנקרא 'עקומת הפעמון' מהרווארד, ושבמחקר הזה גילו את מה שהוא קורא לו 'הגבר היהודי האשכנזי', כי בהרווארד לא חקרו את הגבר המזרחי כי לא היו להם כנראה גברים מזרחיים.

תזכרי רק שהמדור מוגבל במילים.

נו, מצאת לך. בכל מקרה, הוא דיבר על חופש הביטוי ומספר שכשהוא מתאר את המחקר הזה מהרווארד שמראה שהגבר האשכנזי-יהודי הוא האדם הכי אינטליגנטי, הוא חוטף על זה על הראש. ואז כתבתי סטטוס שהיום הייתי כותבת אחרת. הייתי מציינת שזו 'עקומת הפעמון', הייתי מציינת מראש שגברים מזרחיים לא נבדקו, הייתי מציינת בכותרת שזה לא סטטוס על אינטליגנציה אלא על חופש הביטוי.

את מתכוונת כמובן לפוסט שכתבת ומעורר סערה.

כן, ושנתיים אחרי העלו אותו מהאוב והפכו אותי, המזרחית הבכיינית של 'אכלו לי ושתו לי' ל'עליונות לבנה'. זה היה נראה לי כל כך מופרך אבל אשכרה הספין הזה עבד.

אז לא היית כותבת את הפוסט הזה?

הייתי, אבל הייתי כותבת אותו אחרת. בדרך כלל אני נורא ברורה. קראתי את הפוסט הזה והוא לא נורא ברור.

האמת שיש לי עוד כמה דברים אחרים בראש שאולי את מתחרטת שאמרת, יש לי רשימה. אבל אי אפשר בלי להזכיר את עניין פרס ספיר שאמרת שזכית בו פעמיים.

ניב הדס כתב על זה אצלכם כתבה של איזה שמונה עמודים והוא הוציא אותי די נקייה מהסיפור הזה. זו היתה פליטת פה במהלך ראיון סוער שבו במקום לומר 'במסגרת פרס ספיר' אמרתי 'פרס ספיר'. אם הייתי אומרת את המילה 'במסגרת', סה טו, אז זה היה מדויק. התנצלתי על זה שניה אחר כך, הסברתי את זה מאה שנה אחר כך. האמת היא שקיבלתי פסלון שכתוב עליו פרס ספיר לצד 40 אלף שקל בשורט ליסט. הייתי צריכה להגיד בשורט ליסט. הפכו את למשהו גדול כי זה סקסי, מה יותר סקסי מסופרת שמתהדרת בפרסים שהם שלה? לקחו את השטות הזו במסע הכי קלפטאי בעולם. היום אגב אני מתגעגעת, זה קצת ירד.

גלית דיסטל אטבריאן בטקס קבלת פרס ספיר, ב-2015צילום: תומר אפלבאום

טוב, הנה בא המדור ומזכיר לך.

כן אה? עכשיו אני כבר קו קלוקס קלאן. פרס ספיר זה אולד ניוז.

כשנכנסת לפוליטיקה אמרת בסרטון לצד נתניהו שאת "לא פרפראזה על העם, אני העם". זה הרגיש מתנשא, טיפה יומרני. איך מישהי שבאה מהאליטה ומהעולם הספרותי והתרבותי יכולה להגיד שהיא העם? זה נשמע קצת מופרך.

אתה יודע שבזמן שכתבתי ספרים בלילות, בימים סחבתי גלילי בדים עם כפכפים שנקרעו לי מהמדרכה בדרום תל אביב, עושה מכפלות ויושבת ומחשבת את המע"מ ומס ההכנסה. זו לא התנשאות, זה הדבר האמיתי. זה בדיוק מה שאמרתי על גדעון סער. אני ניהלתי חנות בגדים לבד, כשאני מפרנסת בלעדית של שני ילדים, אחד מהם זקוק להרבה כסף. וכשאמרתי שאני באה מהעם, התכוונתי לזה שמדברים על השולמנים וכותבים על העצמאים, אני יודעת מה זה עשר שנים שנמשך המירוץ הזה סביב חשבון הבנק. אני כל כך יודעת מה זה.

מילה טובה על הנמסיס שלך. אני חושב שבמקרה שלך ואולי גם ברוח הימים זו יפעת שאשא ביטון. יש לך מילה טובה להגיד עליה?

קשה לי. אני כועסת עליה מאוד. אני כועסת עליה מאוד כי עם מגיפות קטלניות לא מתעסקים והתחושה שלי היא שהיא משחקת משחק ציני.

יפעת שאשא ביטון בכנסת, בשנה שעברה. "אני כועסת עליה מאוד"צילום: עדינה ולמן / דוברו

אבל מילה טובה יש לך עליה?

היא מאוד אסופה.

מה זאת אומרת?

היא לא יוצאת מכליה, היא לא אימפולסיבית, מאוד אסופה בראיונות. קשה לטלטל אותה וזו תכונה שאני מעריכה גם אצל גברים וגם אצל נשים, תכונה שאין לי.

אז אנחנו צפויים לראות אותך בוועדות הכנסת סוערת במיוחד.

אני מקווה שלא, אני עובדת על זה. שמע, אני בחורה של קפה שחור וסיגריה, זו בעיה. אתה מכיר אותי מהשולחן של הפטריוטים בערוץ 20, אתה יודע בדיוק מאיזה חומר קורצתי.

למה את הכי מתגעגעת בקורונה?

חופשות בחו"ל. מהיום שהתגרשתי והילדים שלי היו קטנים חסכתי שקל לשקל כדי שבכל שנה נוכל לנסוע שלושתינו לחו"ל. טיילנו בהרבה מקומות וחסר לי הביחד הזה. להגיע לשדה התעופה, הארוחה הזו שעושים בבית קפה לפני שעולים למטוס.

הארוחה של הביוקר עם הקפה הקטן ב-25 שקלים.

בדיוק.

מה הרעל שלך גלית?

יש לי הרבה. פחמימות ריקות, ניקוטין, קפאין.

ורעל אמביציוזי?

אני בן אדם נורא חד ערכי. זו אף פעם לא מטרה שאני מסמנת לעצמי, פשוט ברגע שהכפתור נדלק, הוא נדלק ואז אני לא יכולה לעצור את עצמי. מה שמדליק את הכפתור אצלי זו צביעות פוליטית בעיקר. זה מעביר אותי על דעתי.

ראיתי באחד הראיונות בישראל היום שאמרת שאת מתה על ראש הממשלה.

כן אני מאוד מאוד אוהבת אותו. מאוד מאוד מאוד אוהבת את הבן אדם הזה. אני לא יכולה שלא להסתכל על אבא שלי שמחבק את הנכדה שלו ולחשוב שהוא בין הסבים היחידים בעולם שיכולים לעשות את זה בלי פחד, ולא לאהוב את האיש שעשה את זה.

אבל לא הוא עשה את זה.

החיסונים דווקא רשומים על המצח שלו בטאבו. פרופ' ברבש אמר שהוא המנהיג היחיד בעולם שלקח את נושא החיסונים באופן אישי. זו התכונה שאני הכי מעריכה.

החיסונים כמובן מבורכים, אבל להגיד "מתה עליו" מרגיש לי כמו הערצה מוגזמת.

לא, זה בכל תחום. אני חושבת שמדובר באמת מנהיג של פעם בדור ואני חושבת על הדברים שעשה למען המדינה. אני זוכרת איזו מדינה אפולוגטית היינו לפני שהוא הופיע בחיינו ומה שהפכנו להיות, המעצמה הממזרית והמהממת שהפכנו להיות. אני חושבת שהבן אדם הזה נמצא בשליחות, אפשר לשפוט את התוצאה אבל הבן נמצא בשליחות מטורפת. אם זו לא הייתה שליחות, הוא לא היה נשאר שם. כל תסריט אפשרי אחר טוב יותר ונוח לו, כלכלית רגשית והכל, אבל הוא טוב במה שהוא עושה. מי שעושה לי טוב, אני אוהבת. אני בן אדם פרימיטיבי.

נתניהו מתחסן בבית החולים שיבא, בדצמבר. "החיסונים רשומים על המצח שלו בטאבו"צילום: תומר אפלבאום

כשאת לחוצה, איך את מפיגה את המתח?

שמעת עכשיו את המצת נדלק? אז סיגריות.

חוק שהיית מבטלת?

כל רגולציה אפשרית על עסקים קטנים הייתי מבטלת. אם אתה רוצה לפתוח עסק בישראל אתה צריך לעבור שבעה מדורי גיהנום. מס שילוט ומס אשפה ומס מכבי אש ומס כזה ומס אחר. כל המסים האלה קיימים כדי להצדיק משרות במגזר הציבורי. פשוט פוטרת את כל המיסים המיותרים האלה מעסקים קטנים שלא יכולים להחזיק את זה על הכתפיים, פשוט לא יכולים.

טוב גלית, אני מאחל לך הצלחה. אגב את בעניין להיות שרה?

אני לא חושבת שזה ריאלי בכלל, אבל אם היו מציעים לי אז שרת התרבות.

אני מאוד מודה לך.

תודה ג'ושי.

כתבות מומלצות

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סטיב קר

צפיתי בו רועד וניסיתי להיזכר אם היה כאן משהו דומה. לא הצלחתי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?