יהונתן ליס
יהונתן ליס

מפלגת העבודה פנתה היום (שני) למנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, אורלי עדס, ודרשה למנוע ניסיונות של תנועת "אם תרצו" לאסוף נתונים על זהותם של מזכירי קלפי ומפקחי טוהר הבחירות "המחויבים לה ופועלים בשליחותה", כדבריה. בימים האחרונים שיגרו אנשי התנועה הודעות טקסט לפעילים, והם התבקשו להצהיר אם התקבלו לתפקידי מזכירים או מפקחים בקלפיות השונות.

במכתב לוועדה הביע היועץ המשפטי של העבודה, עו"ד עמרי שגב, חשש שהמהלך יאפשר לתנועה המזוהה עם הליכוד לחולל פרובוקציות ביום הבחירות לצד איסוף מידע מהקלפיות בזמן אמת. שגב חשש גם מכך שהמהלך יאפשר לארגון את "השחרת ועדת הבחירות בעיני הציבור, הסתה נגד מוסדות המדינה ושלטון החוק, יצירת פרובוקציות ואי סדרים".

הפגנה של "אם תרצו" מול בית המשפט העליון בירושלים, בדצמברצילום: אוהד צויגנברג

במכתב צוין גם כי פנייה למזכירי הוועדות תאפשר לליכוד לקבל נתונים בזמן אמת "מתוככי הקלפיות, באופן שיעניק לליכוד יתרון בלתי הוגן על המתרחש בקלפי של שיעורי ההצבעה ושל אזרחים שלא הגיעו להצביע". לדברי שגב, "כל זה נעשה בכסות של מתקפה אישית על יו"ר הוועדה ועל עובדיה שכביכול אינם מבצעים את תפקידם ומאפשרים בכך אי סדרים אשר רק היא ופעיליה יכולים למנוע".

בעבודה דרשו מוועדת הבחירות לאסור על "אם תרצו" ונציגיה ליצור קשר עם בעלי תפקידים המאיישים את הקלפיות ואת מערך הספירה. “האמור לעיל מהווה הפרה חמורה וחסרת תקדים בעבודת ועדת הבחירות ומעמידה חשש ממשי לפגיעה בטוהר הבחירות", כתב שגב.

בחודש שעבר הודיעו אנשי הוועדה כי ימנעו העסקת פעילי אם תרצו כעובדי קלפיות, מכיוון שהשתמשו בקישור הרשמה למשרה שהודלף לתנועתם לפני שפורסם לציבור. כמאה אנשים נרשמו לעבודה בספירת הקולות של המעטפות הכפולות, והוועדה החליטה לאסור עליהם לעבוד בכל התפקידים מטעמה. בוועדה לא יודעים לומר כמה מתוך הנרשמים הם אכן פעילים של התנועה. גיוס העובדים הרשמי לתפקיד סופרי הקולות יחל היום, ואפשר להירשם לתפקיד באתר ועדת הבחירות המרכזית.

ספירת קולות בקלפי בשוהם, במארס בשנה שעברהצילום: מוטי מילרוד

מתנועת "אם תרצו" נמסר בתגובה: "מביש שמפלגת העבודה ההיסטורית, במקום לדרוש שקיפות מוועדת הבחירות - שעל פי הפרסומים התנגדה לפרסם את דו"ח מבקר המדינה בנושא הכשלים במערכות הבחירות הקודמות - מתעסקת בפעילות אזרחית לגיטימית במדינה דמוקרטית. העובדה כי ערב הבחירות מפלגת העבודה בוחרת לפעול באופן אקטיבי נגד אזרחים ישרים שמבקשים לממש את זכותם הדמוקרטית היא תעודת עניות למפלגה".

מוועדת הבחירות נמסר: “מזכירי ועדת הקלפי, מפקחי טוהר הבחירות וסופרי הקולות מגויסים מהציבור הרחב. בשאלון המיון חייב המועמד לחתום על הצהרה כי לא היה חבר פעיל פוליטי בשלוש השנים האחרונות. אף אם הוא פעיל כלשהו, חתם על הצהרה והצליח לעבור את הליך המיון וההכשרה – יש לזכור כי כל בעל תפקיד בוועדת הקלפי אינו עומד בפני עצמו – שכן, בוועדת הקלפי חברים שלושה נציגי סיעות שונות שמייצגים אינטרסים שונים. מלבדם יש שני מזכירים מטעם ועדת הבחירות המרכזית, מפקח טוהר הבחירות ומשקיפים מסיעות שונות. מכאן עולה כי שכבות ההגנה על טוהר הבחירות בקלפי, הן בשכבתיות, ואינן מאפשרות לאדם בודד אפשרות לסטות מההנחיות ומההוראות”.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"