מבקר התעמולה |

קליפים הופקו, שלטים נתלו. אבל הקמפיינים המוכרים כבר לא עושים את העבודה

דווקא המפלגות שהשקיעו הכי הרבה בקמפיין מצאו עצמן יורדות בסקרים, לעומת אלה ששמרו על פרופיל תקשורתי נמוך יחסית. כנראה שבעידן של זרימת מידע ודיסאינפורמציה בלתי פוסקת - אין ממש השפעה לקמפיינים הפוליטיים כפי שהכרנו אותם

ניב הדס - צרובה
ניב הדס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלט בחירות של תקווה חדשה. המפלגה עם הקמפיין הכי חזק בסבב הבחירות הנוכחי
שלט בחירות של תקווה חדשה. המפלגה עם הקמפיין הכי חזק בסבב הבחירות הנוכחיצילום: אמיל סלמן
ניב הדס - צרובה
ניב הדס

בחירות 2021 מעמידות את מהות הקמפיינים הפוליטיים בישראל בצומת דרכים אקזיסטנציאליסטי. לא זו בלבד שמקבצי התשדירים בערוצי הטלוויזיה כבר מזמן איבדו מיוקרתם (מתי בפעם האחרונה סרטון כלשהו היווה שובר שוויון?) ושחלפו פרחו להם הימים שבהם ארתור פינקלשטיין התהדר בתואר אדריכל הניצחון של נתניהו בבחירות 1996 (או לחילופין, משה תאומים כנושא באחריות להפסד של שמעון פרס ז״ל) - לפחות על פי תנודות המנדטים בסקרים, ספק אם בעידן של זרימת מידע ודיסאינפורמציה מואצת ובלתי פוסקת יש השפעה לקמפיינים הפוליטיים הארעיים כפי שהכרנו אותם.

תקווה חדשה של גדעון סער היא מקרה בוחן מעניין - זו ללא ספק המפלגה שהקמפיין שלה הכי חזק בסבב הבחירות הנוכחי. יועצים מטעם "פרויקט לינקולן" האמריקאי - ארגון רפובליקאי ששם לעצמו למטרה להתנער מדונלד טראמפ - נשכרו, שלטים נתלו, קליפים הופקו, חוגי בית צולמו, ציוצים צויצו ואסמסים נשלחו לכל בית ישראל בתדירות סטוקרית. ובכל זאת, סער ומפלגתו, שעד לפני חודשיים וחצי נתפשו ציבורית כאלטרנטיבה שלטונית אפשרית, הדרדרו במתינות ובעקביות בסקרים עד מתחת למספר המנדטים הדו-ספרתי.

גם אצל הליכוד הורגשה פעילות אינטנסיבית. מסרטון ה"ממשלת ימין על מלא" - מטבע לשון שיישאר איתנו גם אחרי שהכנסת הבאה כבר תתפזר - דרך שידורי פייסבוק לייב ועד הכרזות לאומה וראיונות אצל יונית לוי, אודי סגל ורינה מצליח, נתניהו לא חדל ולו לרגע לשווק את סחורתו לבוחר (למעשה, מ-2012 זה עיקר עיסוקו כראש ממשלה). ובכל זאת, עד לשינוי המגמה של הסקרים המסכמים מערב שבת האחרון - אז החלה שתיית המנדטים המסורתית ממפלגות הלוויין - הליכוד רק ירד.

גם במרצ עבדו חזק בראשית הדרך. סרטון יריית הפתיחה שביקש להדגיש את היתרון של מפלגה ותיקה עם אגנ׳דה סדורה לעומת מפלגות אווירה אופנתיות היה אפקטיבי למדי. והיו גם מרצ'נדייז, מודעות בטינדר והנכחת רשימה מגוונת מבעבר. ועדיין, בסקרים רבים לאורך התקופה הזו במרצ ראו את אחוז החסימה מלמטה. רק כשנזרק הקריאייטיב לפח המיחזור, נזנחו ניסיונות ההגנבה המיותרים והחל הגעוואלד המסורתי - במיילים, סמסים, שלטי חוצות ובאנרים אינטרנטיים - הם התייצבו על ארבעה מנדטים דלים.

מנגד, דווקא מפלגות ששמרו על פרופיל תקשורתי נמוך יותר נסקו (עד כמה שריבוי המפלגות המקומי מאפשר נסיקה). יש עתיד, שכמעט ולא השקיעה בקמפיין רשת או חתרה לוויראליות, התמצבה למשך רוב מערכת הבחירות כמפלגה השנייה בגודלה. עבודת השטח - שהביטוי הוויזואלי הבולט ביותר שלה הוא כרזה לכאורה מאולתרת ומעוצבת ברישול שנכתבה בכתב יד - נשאה פרי. נתניהו העביר את מלוא תשומת לבו ליאיר לפיד וההישג של 2013 נראה לפתע אפשרי, ויותר מכך. או אז הגיע השבוע האחרון ואיתו קמפיין מסורתי יותר, ועמו גם בלימה.

העבודה בראשות מרב מיכאלי היא מקרה דומה אך שונה: מיכאלי ניתצה את תקרת הזכוכית שהותירו לה השרים עמיר פרץ ואיציק שמולי וגירדה בימים שלאחר הפריימריז - בטרם תוכנן והוצע לפועל קמפיין סדור - את העשרה מנדטים. אלא שאז תוכנן ויצא לפועל אותו קמפיין סדור, והעבודה ירדה בחזרה לשישה.

זוהי אנומליה לא ברורה שמעלה את התהייה האם לקמפיינים עצמם יש השפעה שלילית על הבוחר הפוטנציאלי, או שבלעדיהם היה המצב חמור עוד יותר. את התשובות אפשר אולי למצוא אצל בני גנץ ובצלאל סמוטריץ', שניים שלפי הסקרים נראים יציבים ובמקום מבטחים פרלמנטרי וממשיכים בשלהם כאילו כלום. גנץ, שבשבוע שעבר הציף סרטון בלהות על בחירות חמישיות והדיקטטורה שתבוא בעקבותיהן, מתנהל כאילו האדם ההוא שהקים ממשלה עם נתניהו ולא רצה בפיזור הכנסת אך לא מזמן - הוא מישהו אחר.

ואילו סמוטריץ׳, שכרגע מה שמפריע לו בחברה הישראלית הן תלונות השווא על תקיפות מיניות (מדובר בשברירי אחוזים, אגב), נחוש לבחון עד כמה חשוכים מצביעיו, ופונה לפלגים הימנים ביותר של הציונות הדתית. אם שניהם יוותרו חברי כנסת גם במושב ה-24 שלה נדע סופית שבפוליטיקה הישראלית אי אפשר ללמוד כלום על כלום מכלום, וחבל על המאמצים המיותרים. לא שזה ישנה לקראת הפעם הבאה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?