בלי האוזר ומארק: חברי הכנסת שלא צפויים לחזור למשכן

לאחר ספירת כמעט 90% מהקולות נראה כי לא מעט ח"כים לא ימשיכו לכנסת ה-24, משום שמפלגותיהם לא קיבלו מספיק מנדטים. אלה שישה חברים בולטים בכנסת היוצאת

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אוסנת הילה מארק בכנסת, בדצמבר
אוסנת הילה מארק בכנסת, בדצמברצילום: אמיל סלמן אמיל סל
נעה שפיגל
נעה שפיגל

מהכנסת ה-24, כפי שמצטייר לאחר כמעט 90% מהקולות, ייעדרו כמה וכמה חברי כנסת שכבר התרגלנו אליהם בנוף המקומי. בין אם הם בלטו בעשייה פרלמנטרית חשובה או בסערות פוליטיות, כמה מהדמויות המרכזיות שליוו אותנו בשנה האחרונה גילו הבוקר (רביעי) שכנראה לא ימשיכו לקדנציה נוספת. עם זאת, חלק מהם עשויים לשוב למשכן במסגרת החוק הנורווגי, שמאפשר לשרים להתפטר מהכנסת ולפנות את מקומם לבאים אחריהם ברשימה.

אחד הח"כים הבולטים ברשימה הזו הוא צבי האוזר. בשנת 1994, בגיל 24, הוא כבר היה דובר תנועת הליכוד תחת בנימין נתניהו. האוזר היה מעורב לאורך השנים בשוק התקשורת בישראל, ולפני קצת יותר מעשור מונה למזכיר הממשלה בראשות נתניהו. לקראת הבחירות לכנסת ה-21 חבר האוזר למפלגת תל"ם של משה יעלון ונבחר לכנסת. בכנסת ה-23 התפצל לסיעת "דרך ארץ" עם חבר הכנסת יועז הנדל, ויזם את "פשרת האוזר", שנועדה לפתור את המשבר הקואליציוני שהתעורר בשל העיכוב באישור תקציב המדינה. הפשרה אמנם מנעה את פיזור הכנסת באוגוסט 2020, אך בדיעבד התברר שהיתה זו רק דחייה של הקץ: כעבור ארבעה חודשים פוזרה הכנסת שוב.

האוזר (משמאל) עם הנדל בכנסת, במאיצילום: עדינה ולמן / דוברו

האוזר כיהן כיו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ואחד מהישגיו הגדולים במשכן הוא חוק הלאום. הוא היה בין יוזמיו ומנסחיו של החוק עוד לפני שנבחר לכנסת, ועל החוק כתב בעבר ש"הוא מעשה החקיקה החשוב ביותר שהכנסת עוסקת בו מאז שנות ה-90". בבחירות לכנסת ה-24 הצטרף האוזר לגדעון סער למפלגת תקווה חדשה יחד עם הנדל, והוצב במקום השמיני - שהיה נראה ריאלי מאוד עד אמש.

דמות מעט צבעונית יותר שככל הנראה תיעדר משורות הכנסת ה-24 היא אוסנת מארק, מקום 34 ברשימה. היא נכנסה לראשונה לכנסת ה-20, בבחירות לכנסת ה-22 וה-23 לא נבחרה אך שבה לכהן לאחר מינויו של גלעד ארדן לשגריר. מארק תיזכר ככל הנראה - לצד הופעותיה בתקשורת ונאמנותה לראש הממשלה - כמי שהיתה נציגת הכנסת בוועדה לבחירת שופטים. כשנשאלה בריאיון לישראל היום כיצד היתה רוצה שבית המשפט העליון ייראה, ענתה: "מאוזן. משקף את רחשי העם. מנעד רחב. אני לא אמנה שופטים שמאלנים, אל תדאג. אין מצב".

עוזי דיין בגני התערוכה, במארס שעברצילום: תומר אפלבאום

עוזי דיין מהליכוד גם כן ייעלם מהזירה הפוליטית, לפחות בינתיים. נצר למשפחת דיין מעמק יזרעאל, אחיינו של משה דיין ובן דודם של יעל דיין, אסי דיין ויהונתן גפן, דעותיו של עוזי דיין די התרחקו מאלה של רוב המשפחה. לאחר שסיים את שירותו הצבאי בדרגת אלוף, דיין כיהן כראש המל"ל וכיו"ר דירקטוריון מפעל הפיס, ונבחר לראשונה לכנסת ה-21. בין הצעות החוק שהגיש – הצעת חוק לביטול אזרחותו או תושבותו של פעיל טרור, והצעת חוק לתיקון פקודת הכנסה (שווי השימוש ברכב או בטלפון נייד). לאחרונה הציע דיין להחיל את "חוק דרומי" בצה"ל, כך שחייל יוכל לפתוח באש על מי שינסה לחטוף או לגנוב את הנשק שלו.

גם אריאל קלנר מהליכוד יישאר ככל הנראה בחוץ, לאחר שהוצב במקום ה-33 ברשימה. הוא נבחר לראשונה לכנסת ה-21 לאחר שהיה פעיל חברתי, עבד בהייטק והיה פעיל במפלגה, אולם לא נכנס לאחר מכן. הוא חזר לכהן בכנסת ה-23 לאחר מינויו גלעד ארדן כשגריר והתפטרותה של ציפי חוטובלי במסגרת החוק הנורווגי. על שמו רשומה הצעת החוק לפיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה, כדי להפריד בין ראש מערך התביעה לבין הייעוץ המשפטי. קלנר מאמין בכלכלה חופשית ובריבונות בכל רחבי הארץ. הוא היה חבר בכמה ועדות, והן הפנים והגנת הסביבה, העלייה הקליטה והתפוצות, ביקורת המדינה ועוד, וכן היה יו"ר וחבר במספר שדולות, בין היתר השדולה לחיזוק מעמד הר הבית והשדולה לקידום חופש הביטוי.

אריאל קלנר בוועדת העלייה והקליטה, בינוארצילום: שמוליק גרוסמן / דו

יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת נבחר לכנסת לראשונה בשנת 2015. הוא תושב אום אל-פחם, ובתחילת דרכו הציבורית היה יועץ משפטי של האגודה לזכויות האזרח בחיפה ובצפון. הוא יזם חוקים בתחום הבריאות, החברות, תכנון ובנייה ועוד, וכיהן בכנסת האחרונה כיו"ר הוועדה המיוחדת לזכויות הילד. עוד כיהן ג'בארין כיו"ר השדולה לקידום מעמד השפה הערבית, יו"ר השדולה לקידום החינוך בשפה הערבית, יו"ר השדולה לקידום חיים משותפים ושוויון בין יהודים לערבים ועוד.

יוסף ג'בארין בוועדת זכויות הילד בארץ, ביוליצילום: דני שם טוב/דוברות

סונדוס סאלח, גם היא מהרשימה המשותפת, לא תיכנס ככל הנראה לכנסת הבאה. סאלח, אשת חינוך, פמיניסטית ופעילה חברתית במקור, נכנסה לכנסת ה-23 כשהיתה בת 33 בלבד, וכיהנה בוועדת הפנים והגנת הסביבה ובוועדת המדע והטנולוגיה. ביוני התעמתה בריב מתוקשר עם חבר הכנסת סמוטריץ', כאשר כינתה אותו "זבל אנושי" לאחר שכינה את הבדואים "פצצת זמן חברתית".

סונדוס סאלח במסיבת עיתונאים בתל אביב, בפברוארצילום: תומר אפלבאום

יעקב טסלר מיהדות התורה, נציג ויז'ניץ בכנסת מאגודת ישראל, התמנה בשנת 2015 ליועץ לשר הבריאות ליצמן, ונבחר לראשונה לכנסת ה-21. ברשימה לכנסת ה-24 הוצב במקום השמיני, ונכון לעכשיו ככל הנראה יישאר בחוץ. בין היתר יזם טסלר תיקון הצעת חוק להעלאת גיל הפרישה לנשים, תיקון הצעת חוק הפקדות וזכויות סוציאליות לעצמאיים ועוד. שמו עלה לאחרונה בתחקיר חדשות 12 על ועדת החריגים בנתב"ג כמי שלכאורה עוזרו עזר לקבל פרוטקציות לטוס לישראל.

יעקב טסלר במליאת הכנסת, בינוארצילום: שמוליק גרוסמן/דוב

חברי כנסת נוספים שכפי הנראה לא ייכנסו לכנסת ה-24 הם טלי פלוסקוב, עמית הלוי, ניסים ואטורי, שבח שטרן, איוב קרא ומטי יוגב מהליכוד, אליהו ברוכי מיהדות התורה, מיכל שיר והילה שי וזאן מתקווה חדשה, היבא יזבק וג'אבר עסאקלה מהרשימה המשותפת.

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"