ריבלין קיבל את תוצאות הבחירות: מקווה שתביעת העם לחיבורים לא שגרתיים תישמע

לדברי הנשיא, "המשבר הפוליטי שמטלטל אותנו אמנם פוגע, ומחליש במידה מסוימת את הדמוקרטיה שלנו, אבל הוא לא יוכל לה". יו"ר הכנסת לוין והשרים אוחנה ושטייניץ: "הנשיא לא קובע את תוצאות הבחירות, אסור לו להיות שחקן פוליטי"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הנשיא ריבלין מקבל את התוצאות הרשמיות מידי השופט פוגלמן במשכנו בירושלים, היום
הנשיא ריבלין מקבל את התוצאות הרשמיות מידי השופט פוגלמן במשכנו בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט עוזי פוגלמן, הגיש היום (רביעי) לנשיא המדינה ראובן ריבלין את התוצאות הרשמיות והסופיות של הבחירות לכנסת ה-24. "כולי תקווה שנבחרי הציבור ישכילו לשמוע את העם בישראל, ישכילו לשמוע את תביעתו לחיבורים לא שגרתיים, לשיתופי פעולה חוצי מגזרים למען אזרחי ישראל", אמר ריבלין לאחר קבלת התוצאות במעונו הרשמי בירושלים.

הנשיא ריבלין הוסיף כי השיקול שינחה אותו בבחירה על מי מראשי המפלגות להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה הוא הסיכוי של אותו חבר כנסת להקים קואליציה שתזכה לאמונה של הכנסת החדשה. "ממשלה שתשכיל לאחות את הקרעים בינינו, ולשקם את החברה בישראל, שספגה מכה קשה ביותר בצל מגיפת הקורונה", הוסיף ריבלין.

לאחר דבריו של ריבלין פרסמו יו"ר הכנסת ושרי הליכוד יובל שטייניץ ואמיר אוחנה הודעה שבה קראו לו שלא להתערב במערכת הפוליטית. "הנשיא לא קובע את תוצאות הבחירות! אסור לו להיות שחקן פוליטי", נכתב בהודעה, שפורסמה בחשבון הטוויטר של מפלגת הליכוד. "מאז הקמת המדינה כל נשיאי ישראל נתנו את ההזדמנות הראשונה להרכבת הממשלה למועמד שקיבל את מספר הממליצים הגדול ביותר - וכך צריך להיות גם הפעם". בתגובה להודעה נמסר מבית הנשיא כי "הדברים שהופנו כלפי הנשיא על ידי שרים ויו"ר הכנסת, אינם מוסיפים כבוד לאומרם ומוטב היה להם שלא יאמרו".

על פי חוק יסוד הממשלה, הנשיא מטיל את המנדט על הרכבת הממשלה "על אחד מחברי הכנסת שהסכים לכך". זאת, "לאחר שהתייעץ עם נציגי הסיעות בכנסת". כלומר, החוק אינו קובע בבירור למי יינתן המנדט והוא פתוח לפרשנות. נתניהו דרש בעשור האחרון לשנות את החוק כך שמנהיג המפלגה הגדולה יזכה באופן אוטומטי בסמכות להקים את הממשלה. אלא שלמרות הצהרותיו הוא לא פעל לשנות את המצב הקיים, והותיר בידי נשיא המדינה את החופש להחליט על זהות המועמד להרכבת הממשלה.

הנשיא ריבלין הבהיר בארבע מערכות הבחירות החולפות שבכוונתו לדבוק בעקרון לפיו הוא יטיל את הרכבת הממשלה על בעל הסיכויים הגדולים ביותר לכך. הוא עצמו תומך באופן עקרוני בשינוי החוק הקיים, כך שראש המפלגה שזכתה למספר המנדטים הרב ביותר ירכיב את הממשלה לאחר הבחירות לכנסת. אם מהלך כזה יתממש, הסמכות להטיל את הרכבת הממשלה על חבר כנסת כזה או אחר תופקע למעשה מידי הנשיא, וזהותו של זה תיקבע באופן אוטומטי.

חברי ועדת הבחירות בבית הנשיא, היום. במרכז, פוגלמן ועדסצילום: אוהד צויגנברג

בדברים שאמר ריבלין לאחר קבלת התוצאות מידי פוגלמן הוא הוסיף כי, "החברה הישראלית זקוקה לממשלה שתעביר תקציב מדינה, שתוביל דרך של ריפוי המערכות והאזרחים שנפגעו, ותחלץ את מוסדות המדינה מהקיפאון הפוליטי שאליו נקלענו דווקא ברגעים שבהם אזרחי ישראל זקוקים להם יותר מכל". לדבריו, "המשבר הפוליטי שמטלטל אותנו אמנם פוגע, ומחליש במידה מסוימת את הדמוקרטיה שלנו, אבל הוא לא יוכל לה. אנחנו חזקים ממנו. החברה הישראלית חזקה ממנו".

הנשיא אף ציין כי הוא קרב לסיום כהונתו בת שבע השנים וכי זו הפעם החמישית שבה הוא מקבל את תוצאות הבחירות לכנסת, והרביעית בשנתיים האחרונות. "אין צורך לתאר את הסיטואציה המורכבת הזו שבה נמצאת החברה הישראלית והפוליטיקה הישראלית, אך אל לנו לשכוח שמערכת הבחירות לכנסת היא סממן ממלכתי עליון השוכן ב'קודש הקודשים' של הדמוקרטיה שלנו", הוסיף. "זהו האמצעי המובהק ביותר של הציבור להשמיע את קולו ולבחור את נבחריו. ומשכך, אין להקל ראש בגודל השעה".

לדברי השופט פוגלמן, "במבצע טוהר הבחירות שניהלה בימים האחרונים ועדת הבחירות המרכזית, נבדקו וטופלו כל טענה וכל הערה שנשמעו לגבי כל קלפי. אין לי ספק כי התוצאות שמפורסמות היום משקפות במלואן את רצון הבוחר". ריבלין שיבח את חברי הוועדה בראשותו של פוגלמן, ושל המנכ"לית אורלי עדס, ואמר: "פעלתם בתוך אקלים רווי מתחים וחשדות, מבית ומחוץ, שמאיים להטיל ספק במקצועיותם של שומרי הסף, לרבות אתכם, האמונים על הבטחת טוהר הבחירות ונתינת התוקף הרשמי לתוצאותיהן".

אמש פנו הח"כים יאיר לפיד וגדעון סער, ראשי יש עתיד ותקווה חדשה, אחד לשני באמצעות חשבונות הטוויטר שלהם, ברקע מאמצי "גוש השינוי" להרכיב ממשלה. "חלון ההזדמנויות להרכבת ממשלה מוגבל בזמן. אני ויתרתי על האגו. עכשיו תורך", כתב סער ללפיד. "משחק איסוף ההמלצות לא יביא להקמת ממשלה, אלא ניסיון תכליתי ומהיר לביסוס רוב פרלמנטרי ריאלי".

על כך השיב לפיד כי כל המפלגות החברות בגוש — בהן גם כחול לבן ישראל ביתנו, העבודה, מרצ והרשימה המשותפת — צריכות להמליץ על יש עתיד מכיוון שהיא זכתה במספר המנדטים הרב ביותר בגוש. "כדי להקים ממשלת שינוי נהיה מוכנים לוויתורים כואבים", כתב לפיד. "אין אפשרות שלא נשקול כדי להקים את ממשלת השינוי ולהוציא את נתניהו מבלפור". סער הגיב לכך וכתב: "שלב הוויתורים הוא עכשיו. אחר כך עלול להיות מאוחר מדי".

אתמול אמר יו"ר כחול לבן, שר הביטחון בני גנץ, כי מפלגתו תמליץ בפני הנשיא ריבלין כי לפיד, יקבל את המנדט להקמת הממשלה. מלבד גנץ, גם יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הודיע כי ימליץ על לפיד. האחרון נפגש מאז הבחירות עם יו"ר העבודה, מרב מיכאלי, ויו"ר מרצ, ניצן הורוביץ, אך אלה טרם הודיעו כי ימליצו עליו.

מנגד, ראשי ש"ס, יהדות התורה והציונות הדתית הודיעו כי ימליצו על ראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל את המנדט להרכבת הממשלה הבאה. ריבלין הודיע כי יחל בהתייעצויות עם ראשי המפלגות ביום שני הבא, 5 באפריל. הכנסת ה-24 צפויה להיות מושבעת יום למחרת, וב-7 באפריל צפוי ריבלין להודיע על מי יטיל את המנדט להרכבת הממשלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מפגינים אוקראינים עם סמל חטיבת אזוב בקייב, החודש. הציבור לא מתמודד עם המורכבויות של העבר

בצל האשמות רוסיה בנאציזם, אוקראינה מתמרנת בין ניכוס הלאומנות למגננה

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

שי ופוטין בבייג'ין, בפברואר. התלות הרוסית בסין גדלה מאז הפלישה לאוקראינה ונתנה לסין מנופי לחץ

סין עשויה לנצח במלחמה באוקראינה, אלא אם המערב יתאחד מולה

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?