הוועדה המסדרת בחרה שלושה סגנים ליו"ר הכנסת - איש מהם לא מגוש השינוי

הוועדה אישרה את מינויו לתפקיד של יו"ר רע"ם מנסור עבאס - וכן הקמת ועדה מיוחדת לענייני החברה הערבית שהוא יעמוד בראשה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנסור עבאס בישיבת סיעתו, בשבוע שעבר
מנסור עבאס בישיבת סיעתו, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הוועדה המסדרת של הכנסת אישרה היום (שני) את הצעתו של יו"ר הוועדה, מיקי זוהר, למנות שלושה סגנים ליו"ר הכנסת, שאיש מהם אינו מזוהה באופן מובהק עם "גוש השינוי". השלושה הם יו"ר רע"ם מנסור עבאס, וחברי הכנסת יעקב מרגי מש"ס ומתן כהנא מימינה. הוועדה אישרה גם הצעה להקמת ועדה מיוחדת לענייני החברה הערבית, שבראשה יעמוד עבאס. מליאת הכנסת אישרה הערב את החלטות הוועדה.

ההצעה לבחור בשלושת הסגנים התקבלה ברוב של 17 תומכים לעומת 16 מתנגדים. חברי הציונות הדתית שמחה רוטמן ואורית סטרוק, שמפלגתם הביעה התנגדות להקמת ממשלה שתישען על תמיכת רע"ם, תמכו במינוי עבאס, ובהקמת ועדה לענייני החברה הערבית. ההצעה המקורית כללה מינוי ארבעה סגנים, שאחד היה להיות אחמד טיבי (הרשימה המשותפת). ואולם, טיבי ביקש שלא להצביע על מועמדותו במחאה על התנהלות הוועדה.

מינויים של שלושת הסגנים משלים את הרכבה של נשיאות הכנסת, שתכלול את היו"ר יריב לוין ואת סגניו. רק אז ניתן להניח על שולחן הכנסת הצעות חוק, ובהן זו המנהיגה בחירות אישיות לראשות הממשלה, ולהעלות אותן להצבעה. יו"ר הכנסת וסגניו הם הקובעים אילו הצעות יובאו להצבעה במליאה.

לפי זוהר, הוועדה לענייני החברה הערבית תדון בהתמודדות עם האלימות בה ובנושאים נוספים הקשורים אליה, ובהם פיתוח כלכלי, תכנון ובנייה, חינוך ורווחה. בגוש המרכז-שמאל טענו כי הקמת הוועדה היא שוחד פוליטי, שנועד להבטיח את תמיכת רע"ם בראש הממשלה, בנימין נתניהו. בגוש חוששים שההצעה למנות את עבאס לסגן יו"ר הכנסת מעידה על הסכמות בינו לבין הליכוד, למשל לגבי תמיכה בקיום בחירות אישיות.

בנוסף, אישרה הוועדה המסדרת הקמת ועדת כספים זמנית בראשות משה גפני (יהדות התורה) וועדת חוץ וביטחון זמנית בראשות אורנה ברביבאי (יש עתיד). כל אחת מהוועדות תמנה 17 חברי כנסת, והוועדה לענייני החברה הערבית תמנה 15 חברים. אחד החברים בוועדה זו יהיה יו"ר מפלגת נעם, אבי מעוז. הרכבי הוועדות אמורים לשקף את יחסי הכוחות בין הסיעות בכנסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ