יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר כחול לבן בני גנץ התייחס הערב (שלישי) לסערה סביב אי מינוי שר משפטים בממשלה. בהצהרה לתקשורת אמר גנץ "אמרנו שיש מזימת אפריל והיום קיבלנו את ההמחשה שלה. הבטחנו שנמנע אותה, וכך אנו פועלים". לדבריו, "ראש הממשלה ניסה לדרוס באופן מתוכנן ומכוון את שלטון החוק. ניסה ונכשל".

יו"ר תקווה חדשה גדעון סער כתב בעמוד הטוויטר שלו כי "הסאגה סביב (אי) מינוי שר המשפטים שהגיעה לשיאה עכשיו בישיבת הממשלה ההזויה היא עדות נוספת לצורך החיוני בהחלפת השלטון". הממשלה הצביעה בעד מינוי אופיר אקוניס לשר המשפטים, אולם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט קבע שההצבעה פסולה ומנוגדת לחוק - שכן ההסכם הקואליציוני אוסר לערוך הצבעות ללא הסכמת יו"ר כחול לבן בני גנץ.

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד גם הוא הגיב להצבעה בממשלה, ומסר כי "כל מי שהעלה בדעתו אפילו לרגע לחתום על הסכם כלשהו עם נתניהו, קיבל תזכורת שאין שום סיכוי שהוא ימלא את חלקו בשום הסכם". לדבריו, "אם היה מי שעוד חשב שנתניהו צריך לשבת ליד שולחן הממשלה - היום הוא קיבל תזכורת שהוא חייב כבר ללכת. הזלזול הבוטה בשלטון החוק, בכל הסכם שהוא חתם עליו, השקרים כדרך חיים - כל זה פרץ היום סביב מינוי שר המשפטים".

בכחול לבן התנגדו בהצבעה למינוי של אקוניס, מכיוון שהדבר מנוגד להסכם הקואליציוני שמחייב מינוי שר משפטים מכחול לבן. קודם לכן הועלה להצבעה שמו של יו"ר כחול לבן בני גנץ לתפקיד, אך ההצעה נפלה בעקבות התנגדות הליכוד.

יו"ר ימינה נפתלי בנט אמר כי "מדינת ישראל מתקרבת לסף תהום של אנרכיה. אין לנו מדינה אחרת. אני קורא לכולם להבין את גודל הרגע, להתעשת ולגלות אחריות לאומית. מדינת ישראל חייבת בדחיפות ממשלה מתפקדת ויציבה".

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ אמר הערב כי "נתניהו מבצע פעולות עברייניות במטרה להיאחז בשלטון ולחמוק ממשפטו. שרי הליכוד שותפים לפשע. מי שמואשם בלקיחת שוחד, במרמה ובהפרת אמונים, ממשיך להשחית את המערכת ולהפר כל עקרון של ממשל תקין. ישראל מידרדת לתהום".

חבר הכנסת מיקי זוהר (הליכוד) אמר בתגובה להתנגדות מנדלבליט: "אנו עדים להתנהלות כוחנית של מנדבליט בתאום מלא עם גנץ וכחול לבן, מדהים שהם אפילו לא מנסים להסתיר את זה. הם איבדו כל רסן תוך התעלמות מרצון העם. אני מציע לכל אבירי השלטון להפסיק לאיים עלינו עם בג"ץ, מדינת ישראל היא דמוקרטיה שמתנהלת בהתאם לרצון הרוב ולא על פי גחמותיו של היועמ"ש".

יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' תקף וכתב: "אדוני היועמ"ש, אביחי, אל תדאג. קצת סבלנות. אוטוטו נפתלי ואיילת מקימים את 'ממשלת השינוי' ואתה תחזור להיות ראש הממשלה האמיתי".

בג"ץ קבע שלשום כי אם לא ימונה שר משפטים קבוע בתוך 48 שעות, הוא ידון בנושא בעצמו. המדינה היתה אמורה למסור את תגובתה בנושא מינוי שר משפטים לבג"ץ עד 13:00, וכשהשעה התקרבה היועץ המשפטי לממשלה ביקש מבית המשפט דחייה של שעתיים. בהמשך, מנדלבליט ביקש מבית המשפט דחייה נוספת, על מנת להגיש את עמדת המדינה לבג"ץ ב-16:30. בג"ץ קבע דיון דחוף בנושא לשעה 17:00, למקרה שהממשלה לא תקבל החלטה.

במערכת הפוליטית התחזקה אתמול הסברה כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבין כי לא יצליח להרכיב ממשלה, וכעת מאמציו מתרכזים במניעת הקמת ממשלה של גוש מתנגדיו. בימים האחרונים הציע ראש הממשלה לשורת ראשי מפלגות להיות ראשונים ברוטציה לתפקיד, אך מקורות ששוחחו עם "הארץ" אמרו כי הוא יודע שמהלך לא ייצא לפועל ומשתמש בהצעה כדי לפלג את גוש השינוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ