לאחר שניסיון נתניהו למנות את אקוניס כשל, הממשלה אישרה את מינוי גנץ לשר המשפטים

בג"ץ ביטל את הדיון בנושא לבקשת רה"מ, שאמר כי יביא את שאר מינויי השרים לאישור הממשלה ביום ראשון. דקות ספורות לפני ההודעה על מינוי גנץ הגיש נתניהו את תגובתו לבית המשפט, ובה כתב כי השופטים והיועמ"ש "אינם ממשלת-על"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו וגנץ בהשבעת הכנסת, בתחילת החודש
נתניהו וגנץ בהשבעת הכנסת, בתחילת החודשצילום: אלכס קולומויסקי

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט היום (רביעי) למנות את יו"ר כחול לבן בני גנץ לשר המשפטים בממשלת המעבר - שלוש שעות לפני שבג"ץ אמור היה לדון במינוי אופיר אקוניס לתפקיד. בסבב הצבעה טלפוני אישרו השרים את המינוי של גנץ, מלבד אקוניס, שלא הצביע במחאה. בעקבות זאת נענה בג"ץ לבקשת נתניהו והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, לבטל את הדיון בנושא. נתניהו מסר כי בכוונתו להביא לאישור הממשלה ביום ראשון את מינוייהם של שאר השרים שתפקידיהם אינם מאוישים.

בהודעה מטעם נתניהו נמסר כי "ראש הממשלה הגיש תגובה מפורטת לבית המשפט העליון ששוללת לחלוטין את הטיעון שהדיון שהתקיים אתמול בממשלה היה בניגוד לחוק", נכתב, "על אף זאת, לאחר שהצעות הפשרה של רה"מ נדחו גם הבוקר, וכדי לצאת מהמבוי הסתום ולאפשר את הפעילות ההכרחית של משרד המשפטים, רה"מ החליט למנות את בני גנץ כשר המשפטים בממשלת מעבר. רה"מ יביא את המינוי לאישור הממשלה היום". מכחול לבן נמסר: "מנענו את מזימת אפריל, נמשיך לשמור על הדמוקרטיה".

רוב השרים הצביעו אתמול בעד מינוי אקוניס ונגד מינוי גנץ, אך מנדלבליט קבע כי ההצבעה היתה מנוגדת לחוק ואינה תקפה. לדבריו, חוק ממשלת החילופים אוסר לערוך הצבעות ללא הסכמת שני הגושים, ויו"ר כחול לבן בני גנץ לא הסכים למינוי אקוניס. שעות ספורות לאחר שהממשלה הצביעה על המינוי, הקפיא אותו בג"ץ עד לקבלת החלטה אחרת בנושא.

דקות לפני ההודעה על מינוי גנץ מסר נתניהו את תגובתו לבג"ץ טרם הדיון, ובה כתב כי בסמכותו למנות שר משפטים וכי בית המשפט והיועמ"ש "אינם ממשלת-על". בתשובה מטעם נתניהו כתב עו"ד דוד פטר כי מינויו של אקוניס לשר המשפטים נעשה כדין. לדבריו, מועמדותו של גנץ לא התקבלה בממשלה, אך מועמדותו של אקוניס כן. "בתנאים הללו, על אחת כמה וכמה שעל בית המשפט לנהוג בריסון ולא להתערב בהכרעה הפוליטית שהתקבלה - וכדין התקבלה".

שופטי בג"ץ (מימין): פוגלמן, חיות והנדל, אמשצילום: אוהד צויגנברג

עוד מתח נתניהו ביקורת על העותרים - שלדבריו מצד אחד מבקשים מינוי שר משפטים, ומן הצד השני מבקשים למנוע את המינוי שנקבע. "חשוב לשים לב לתוצאה הקשה של חיבור טענות העותרות זו לזו. מצד אחד דרישה לחובת מינוי מיידית של השרים בשל צרכי המדינה הדוחקים חרף פגיעתה הקשה של חובת הכרעה זו בצורך לקבל החלטות על יסוד הסכמות פוליטיות. מצד שני דרישה לסעד של בטלות מוחלטת כאילו אין כל צורך דוחק במינוי שרים וכאילו משמעותו של סעד זה איננה חסימת מינוי שר חיוני והובלת המערכת הפוליטית והמשפטית כאחד למבוי סתום".

ההחלטה להקפיא את המינוי התקבלה במסגרת דיוני השופטים בעתירה למנות שר משפטים, לאחר שהממשלה לא מינתה שר ב-48 השעות שהוקצו לה. מנדלבליט כתב אתמול כי עמדתו היא ש"אין מנוס מלחייב את הממשלה למנות שר משפטים ללא דיחוי". עוד הוסיף מנדלבליט כי "אי-מינוי שר משפטים באופן מיידי הוא בלתי סביר באופן קיצוני". נתניהו מצדו ביקש 48 שעות נוספות להגיע להסכמה עם גנץ.

בדיון בבג"ץ אתמול אמרה הנשיאה אסתר חיות כי בשל עקרון הרציפות, על ממשלת המעבר לפעול בהתאם לסטנדרטים שהוצבו לממשלה הרגילה - כך ששר המשפטים צריך להיות בעל זיקה לראש הממשלה החליפי. "כאשר מינו ממלאי מקום לשרים, הוסכם כי יש למנות לפי הזיקות, ולכן ראש הממשלה החליפי מינה", אמרה חיות. "כלומר, גם ראש הממשלה הסכים שכאשר מתפנה מקום של שר - הוא ימונה על פי הזיקות".

גנץ, גדעון סער, נפתלי בנט ויאיר לפיד הביעו אתמול תרעומת על התנהלות נתניהו במינוי אקוניס לשר המשפטים. "ראש הממשלה ניסה לדרוס באופן מתוכנן ומכוון את שלטון החוק", אמר גנץ. "ניסה ונכשל".

בתחילת השבוע קבע בג"ץ כי אם לא ימונה שר משפטים בתוך 48 שעות, הוא ידון בנושא בעצמו. העותרים - התנועה לאיכות השלטון והתנועה לטוהר המידות - ביקשו מבג"ץ להורות על מינוי שרי קבע במקום ממלאי מקום שר המשפטים, שרי התקשורת, ההשכלה הגבוהה, משאבי המים, השוויון החברתי והמדע והטכנולוגיה, אשר כהונתם פקעה בשבועות האחרונים, בלי שמונו שרים קבועים במקומם. בשבוע שעבר מתחו הנשיאה חיות והשופטים הנדל ופוגלמן ביקורת על נציגי המדינה, ואמרו כי החלל השלטוני שנוצר "לא סביר באופן קיצוני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ