סער לריבלין: תקווה חדשה ממליצה על לפיד להרכבת הממשלה

אמש פקע המנדט של נתניהו והיום צפוי הנשיא להיפגש עם לפיד ובנט לקראת החלטה על העברת המנדט. ח"כ שיקלי מימינה הודיע לראש מפלגתו בנט כי הוא מתנגד לממשלה עם לפיד והשמאל

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סער בישיבת סיעה של תקווה חדשה, שלשום
סער בישיבת סיעה של תקווה חדשה, שלשוםצילום: אוהד צויגנברג
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר תקווה חדשה גדעון סער הודיע הבוקר (רביעי) לנשיא ראובן ריבלין כי מפלגתו תמליץ על יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, להרכבת הממשלה. במכתב שהופץ מטעמו נמסר כי ההחלטה התקבלה פה אחד בישיבת סיעה הבוקר.

ריבלין צפוי להיפגש היום עם לפיד ונפתלי בנט לקראת הודעתו על העברת המנדט להקמת הממשלה, לאחר שאמש בחצות פקע המנדט שנתן לראש הממשלה בנימין נתניהו. בניגוד לסבב ההתייעצויות הקודם הפגישות לא יועברו הפעם בשידור חי, אף שבליכוד קראו לשדר אותן לציבור. מוקדם יותר הבוקר פנה מנכ"ל בית הנשיא הראל טובי לראשי הסיעות וביקש מהם להציג את המועמדים המומלצים בעיניהם עד 14:00.

לפיד בכניסה לבית הנשיא בירושלים, היום צילום: אמיל סלמן

החלטתו של סער להמליץ על לפיד מאותתת על נכונות הצדדים לחבור לשיתוף פעולה, ומעידה על ההערכות בגוש הימין לפיהן הטלת המנדט על בנט תקשה על הרכבת ממשלת אחדות. גורמים פוליטיים העריכו שאם המנדט יוטל על בנט ייאלץ יו"ר ימינה למתוח את המו"מ מול הליכוד במקום להרכיב ממשלת אחדות, בשל הצורך להוכיח למצביעיו שהפך כל אבן להרכבת ממשלת ימין.

במקביל כתב היום ח"כ עמיחי שיקלי (ימינה) לראש מפלגתו בנט כי יש להתנגד לממשלה בראשות לפיד ובהשתתפות מפלגות השמאל. במכתב כתב שיקלי: "רענון ההנהגה והכוחות הפוליטיים חיוני לדמוקרטיה בריאה, אך לא בכל מחיר. התחייבנו שלא נכתיר את יאיר לפיד לראשות ממשלה בשום דרך ושלא נשב בממשלה עם מרצ". שיקלי לא ציין אם יתנגד למהלך כזה גם אם בנט יתמוך בו.

בנט בכניסה לבית הנשיא, הבוקרצילום: אמיל סלמן

מקור במערכת הפוליטית העריך שאם לא יהיו שינויים בלתי צפויים במגעים הקואליציוניים, ריבלין יטיל את הרכבת המנדט על לפיד, אף שבנט עשוי להפוך לראש ממשלה ראשון אם תושג רוטציה בין השניים. המקור העריך שהטלת המנדט על לפיד עשויה לחזק את הסיכוי לכונן ממשלה שתתבסס על גוש השינוי, שהיא הקואליציה האפשרית היחידה המסתמנת בכנסת שנבחרה. לדברי המקור, "ברור שאם נתניהו ימליץ על בנט, מדובר ב'תעלול פוליטי'. גוש הימין מיצה את האפשרות להרכיב קואליציה, והמלצה על בנט נועדה בעיקר להשאיר בידי נתניהו את השליטה על האפשרות ללכת לבחירות".

מהליכוד נמסר אמש כי נתניהו החזיר את המנדט לנשיא, "בעקבות סירובו של בנט להתחייב לממשלת ימין". בית הנשיא פרסם הודעה ובה נכתב כי "מחר יעמוד בית הנשיא בקשר עם הסיעות באשר להמשך תהליך הרכבת הממשלה". לפי החוק, ריבלין צפוי להודיע בתוך שלושה ימים לכל היותר אם יטיל את המנדט להרכבת הממשלה על לפיד, בנט - או שיעדיף לפנות לכנסת כדי לאפשר ל-61 ח"כים להמליץ על מועמד מוסכם מטעמם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ