עדכונים

אלי ישי: כשלון המפלגה נגרם בגלל זיופים

פעולות מאורגנות גרמו לכישלונה של מפלגת יחד בבחירות השבוע, כך האשים בצהריים ח"כ אלי ישי במסיבת עיתונאים שכינס בירושלים. מפלגתו, ש-125 אלף הקולות שקיבלה לא העבירו אותה את אחוז החסימה, טוענת כי כישלונה נגרם בעקבות זיופים, הטיות ופעולות פסולות של מתנגדיה הפוליטיים שנועדו להכשיל אותה. המפלגה פנתה היום בעניין ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט סלים ג'ובראן.

בד בבד עם הפנייה לג'ובראן, ח"כ אלי ישי כינס היום מסיבת עיתונאים ובה הודה בכישלונו. "צריך לדעת להפסיד בכבוד", אמר במסיבת העיתונאים. הוא אמר כי הוא "לא מתחרט" על הפרישה מש"ס וציין כי הרב עובדיה יוסף חזה מבעוד מועד כי חזרתו של אריה דרעי לש"ס תוריד את כוחה, כפי שעלה בקלטת המפורסמת משנת 2008 שפורסמה בתחילת מערכת הבחירות.

"מרן זצ"ל כבר אמר שאם יעמוד בראשות ש"ס התנועה תאבד 30-40 אחוזי תמיכה, דברי מרן לא חזרו ריקם. הוא אשר קרה. דרעי איבד לש"ס 30-40 אחוזי תמיכה", אמר ישי במסיבת העיתונאים שבה השתתפו גם חבריו לרשימה ח"כ יוני שטבון, ברוך מרזל וששון טרבלסי.

לדבריו תנועת יחד תמשיך לפעול מחוץ לכנסת ותתמודד גם בבחירות המוניציפליות הבאות. "אני לא מסוג הפוליטיקאים שיאמרו לכם אני הולך לעשות לביתי. התשובה היא לא. אני אמשיך לשרת את הציבור", אמר (יאיר אטינגר).

לחצו לכתבה המלאה

ועדת הבחירות פרסמה את תוצאות הבחירות לכנסת ה-20. על פי מניין הקולות הסופי, הליכוד זכה ל-30 מנדטים, המחנה הציוני ל-24 מנדטים, הרשימה המשותפת ל-13 מנדטים, יש עתיד ל-11 מנדטים, כולנו ל-10 מנדטים, הבית היהודי לשמונה מנדטים, ש"ס לשבעה מנדטים, יהדות התורה לששה מנדטים, ישראל ביתנו לששה מנדטים ומרצ לחמישה מנדטים.

על פי ספירת הקולות, בבחירות 2015 הצביעו 4,253,336 בוחרים שהם 72.3% מכלל 5,878,362 בעלי זכות הבחירה. שיעור ההצבעה בבחירות הקודמות היה 66.6%.

מתוך קולות המצביעים, 4,209,467 קולות היו כשרים ו-43,869 קולות נמצאו פסולים. כדי לעבור את אחוז החסימה היה צורך ב- 136,808 קולות, שהם 3.25% מכלל הקולות. מספר הקולות למנדט בבחירות אלו עמד על 33,482 לעומת 29,366 בבחירות הקודמות.

הוועדה מדגישה כי התוצאות אינן סופיות ורשמיות משום שעדיין נערכת בדיקה של חלק מהקלפיות בהן נמצאו אי התאמות ברישומים ובימים הקרובים תיערך בקרה על הנתונים. התוצאות הרשמיות יוגשו לנשיא המדינה ויירשמו ברשומות ב-25 במארס (עפרה אידלמן).

גלאון: אשאר בתפקידי בעקבות המנדט החמישי למרצ

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, הודיעה כי תישאר בתפקידה בעקבות המנדט הנוסף שקיבלה המפלגה עם תום ספירת המעטפות הכפולות.

לדברי גלאון, "מרצ קיבלה את המנדט החמישי מתומכים צעירים, מחיילי צה"ל, שהעלו את שיעורי התמיכה במרצ, מה שהביא את מרצ לשמור על כוחה מבחינת מספר המצביעים, כ-170 אלף, לעומת הבחירות הקודמות. בנסיבות שנוצרו מדובר בהצלחה כנגד כל הסיכויים".

גלאון הוסיפה: "התרגשתי מאלפי הפניות שקיבלתי, מהתמיכה ומהעידוד. אנחנו נכנסים לתהליך בנייה מחדש של מרצ ושל השמאל בישראל, אותו אוביל עם חברותיי וחבריי לסיעה ויחד נניף מול ממשלת הימין את דגל השלום, הצדק החברתי, השוויון והמאבק בגזענות בחזית הפרלמנטרית והחוץ פרלמנטרית".

אתמול הודיעה גלאון כי תתפטר במידה שמפלגתה תרד משישה מנדטים בכנסת היוצאת לארבעה בכנסת הבאה. מאוחר יותר היא הדגישה בפני חברי מפלגתה כי אם יזכו לחמישה מנדטים, לאחר ספירת קולות החיילים והמעטפות הכפולות, לא תתפטר (אילן ליאור). 

בתום ספירת הקולות: מנדט נוסף לליכוד ולמרצ

בוועדת הבחירות המרכזית הסתיימה ספירת יותר מ-230 אלף הקולות במעטפות הכפולות, רובם קולות החיילים, ובכך תמה ספירת הקולות לבחירות 2015. על פי הנתונים שהוזנו באתר הוועדה עד כה (הם עדיין מתעדכנים), שיעור ההצבעה הארצי הוא 72.31%. תוצאותיה הסופיות של הספירה, לרבות חלוקת המנדטים הרשמית לאחר חישוב הסכמי העודפים בין המפלגות, יתפרסמו על ידי ועדת הבחירות המרכזית בשעות הקרובות.

לעומת ההערכות הראשוניות מסתמן כי הליכוד התחזק ל-30 מנדטים ומרצ לחמישה מנדטים, בעוד שהרשימה המשותפת נחלשה ל-13 מנדטים ויהדות התורה לשישה.

התפלגות הקולות במעטפות הכפולות, רובן של חיילים, שונה מעט מחלוקת הקולות הארצית. בקרב קולות אלו הליכוד חזק יותר, עם 25.67% תמיכה לעומת 23.40% תמיכה בהצבעה הארצית, המחנה הציוני חלש יותר, עם 17.73% תמיכה לעומת 18.68% תמיכה בהצבעה הארצית, ואחריהם מובילות לפי הסדר: הבית היהודי עם 12.39% תמיכה לעומת 6.73% תמיכה בהצבעה הארצית, יש עתיד עם 9.41% תמיכה לעומת 8.81% בהצבעה הארצית, כולנו עם 8.81% לעומת 7.49% בהצבעה הארצית, ומרצ עם 4.57% תמיכה לעומת 3.93% בהצבעה הארצית. בעוד שבהצבעה הארצית הבית היהודי היתה המפלגה השישית בגודלה במספר הקולות שקיבלה, בקרב המעטפות הכפולות הבית היהודי הגיעה למקום השלישי במספר הקולות.

אם במפלגת יחד קיוו לקושש קולות נוספים בקרב המעטפות הכפולות כדי להצילם מאחוז החסימה, נראה שגם לאחר ספירה זו יחד תישאר מחוץ לכנסת. בין הקולות במעטפות הכפולות יחד זכתה לתוספת של 6,636 קולות ובתוצאה הארצית  קיבלה 2.97% מסך הקולות, בעוד שנחוצים לה 3.25% מסך הקולות לפחות כדי להיכנס לכנסת

בעקבות תזוזת המנדטים יצטרף לכנסת מקום 30 ברשימת הליכוד אורן חזן, בנו של חבר הכנסת לשעבר יחיאל חזן. במרצ לא יחול שינוי בהרכב הרשימה שהיתה ערב פירוק הכנסת ה-19. במקום החמישי נמצאת ח"כ תמר זנדברג.

מי שנדחקו החוצה הם ג'ומעה אזבארגה, מקום 14 ברשימה המשותפת, וח"כ יעקב אשר, מקום שביעי ביהדות התורה (עפרה אידלמן).

מהפך אל הפח: הכישלון הצורב של V15

ב־V15 חשבו שפיצחו את השיטה שתוציא את השמאל אל הקלפי ותעשה את השינוי. האופטימיות נסקה, צנחה והתמוטטה על קרקע המציאות. מסע ביום הבחירות. 

לחצו לכתבה המלאה

פעילים בארגון צופים במדגמי הבחירות, שלשוםצילום: איליה מלניקוב

בכירים אמריקאים: ייתכן שנתמוך בהחלטת או"ם על קווי 1967 עקב נסיגתו של נתניהו מפתרון שתי המדינות

בכיר אמריקאי אמר לעיתון ניו יורק טיימס כי לאור נסיגתו של נתניהו מנאום בר-אילן ומתמיכה בהקמת מדינה פלסטינית, ייתכן שאחת מדרכי הפעולה של ממשל אובמה תהיה נכונות לקבלה של החלטה במועצת הביטחון של האו"ם שתגדיר את העקרונות לפתרון שתי המדינות כולל היותם של קווי 1967 עם חילופי שטחים כבסיס לכל הסדר טריטוריאלי. עד היום סירבה ארה"ב לבצע צעד כזה, אליו מתנגדת ישראל בצורה חריפה.

"הבסיס של העמדה שלנו היה תמיכה במשא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים", אמר בכיר בבית הלבן לעיתון האמריקאי. "אנחנו עכשיו במציאות שבה ממשלת ישראל לא תומכת עוד במו"מ ישיר ולכן אנחנו צריכים להכניס זאת לתוך קבלת ההחלטות שלנו בעתיד".

בכתבה שמתפרסמת הבוקר (חמישי) בניו יורק טיימס אמרו בכירים בממשל האמריקאי בעקבות תוצאות הבחירות בישראל כי על רקע היחסים המתוחים בינו לבין ראש הממשלה נתניהו מתכוון הנשיא אובמה להעביר את הטיפול בקשר עם ירושלים לשר החוץ ג'ון קרי ולפקידים בכירים במשרד ההגנה שיטפלו בקשרים הביטחוניים עם ישראל. (ברק רביד)

לכתבה המלאה

מסתמן מנדט חמישי למרצ על חשבון הרשימה המשותפת

על פי ספירה של למעלה ממחצית מהמעטפות הכפולות, מסתמן כי מרצ מתחזקת במנדט אחד ועולה לחמישה מנדטים, על חשבון הרשימה המשותפת, שיורדת במנדט אחד מ-14 מנדטים ל-13. כמו כן מסתמן כי הליכוד עשוי להתחזק אף הוא ולעלות במנדט אחד, ל-30 מנדטים, וכי יהדות התורה תיחלש ותרד משבעה מושבים בכנסת לשישה.

עד כה נספרו כ-163 אלף מעטפות כפולות, מתוך למעלה מ-200 אלף בסך הכל. על המצביעים במעטפות הכפולות נמנים בין היתר הימאים, הנציגים הדיפלומטים, האסירים והסוהרים, חולים מאושפזים וצוותים רפואיים, בעלי מוגבלות שהצביעו בקלפיות נגישות, מזכירי קלפיות, חברי ועדות קלפי ועוד. (עפרה אידלמן) 

האם המעטפות הכפולות יכניסו את "יחד" לכנסת?

ועדת הבחירות המרכזית תספור הערב (רביעי) את יותר מ-200 אלף המעטפות הכפולות. הספירה צפויה להסתיים לפנות בוקר ותוצאותיה יתפרסמו מחר בצהרים. תוצאות הספירה עשויות לשנות במעט את הערכת המנדטים שהתפרסמה עד כה, ורק לאחריהן יתאפשר חישוב המנדטים הסופי.

על המצביעים במעטפות הכפולות נמנים בין היתר הימאים, הנציגים הדיפלומטים, האסירים והסוהרים, חולים מאושפזים וצוותים רפואיים, בעלי מוגבלות שהצביעו בקלפיות נגישות, מזכירי קלפיות, חברי ועדות קלפי ועוד.

המעטפות הכפולות מאפשרות לאזרחים שאינם יכולים להגיע אל הקלפי שבה הם רשומים להצביע בקלפי אחרת. במעטפה החיצונית הם מזדהים על פי שמם ותעודת הזהות שלהם, כדי שניתן יהיה לבדוק שלא הצביעו פעמיים, ובמעטפה הפנימית מניחים את פתק הצבעתם.

בבחירות הקודמות הביאה הספירה להוספת מנדט למפלגת הבית היהודי ולגריעת מנדט ממפלגת רע"מ-תע"ל. כך הפכה שולי מועלם לחברת הכנסת ה-12 של הבית היהודי, בעוד שח"כ טאלב א-סאנע, שהיה במקום החמישי ברשימת מפלגתו, מצא את עצמו מחוץ לכנסת.

בליכוד מתרגלים למעמדם החדש: "נשלוט ללא מורא, נשנה את פני מערכת המשפט ועולם התקשורת"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עדיין לא התחיל לגבש את הקואליציה העתידית, אולם בליכוד כבר מסתובבות הערכות לגבי תוכניות העבודה שהקואליציה החדשה תקדם. העובדה שממשלת נתניהו הרביעית תהיה הומוגנית יותר מקודמתה ובעלת מכנה משותף רחב יותר בין הסיעות, תתרום לכך שהקואליציה תוכל לקדם יותר רפורמות בשל הרוב האוטומטי שיינתן לה בכנסת.

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ יריב לוין, שנחשב למועמד מרכזי לתפקיד שר בממשלת נתניהו החדשה, הבהיר הערב שיפעל לקדם במסגרת הממשלה החדשה חקיקה לשינוי פניו של בית המשפט העליון. לדבריו, “נשלוט ללא מורא. זאת ממשלה שיש לה הזדמנות לעשות דברים גדולים, שבקדנציה האחרונה היו בלתי ניתנים לביצוע. אפשר לחולל שינויים גדולים במערכת המשפט, שינויים בעולם התקשורת או שינויים שנוגעים ליחסים שבין הדרג הנבחר לפקידות הממשלתית".

לוין מחזיק בשורה ארוכה של יוזמות, אותן הוא מקווה לקדם באמצעות הקואליציה החדשה. “לא חסרות תוכניות: ביטול מוסד הסניוריטי למינוי נשיא העליון, שינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים, פיצול סמכויותיו של היועץ המשפטי לממשלה ושינוי דרך בחירתו”. מהלך נוסף שלוין מתכנן הוא ביטול "שלטון הפקידים". לדבריו, "צריך לקבוע שהייעוץ המשפטי של משרדי הממשלה יהיה באמת ייעוץ ולא קביעה מחייבת. היועצים המשפטיים יהיו מחויבים לתת פתרון אלטרנטיבי במקום שבו הם לא נותנים חופש פעולה". ללוין תכניות לחולל שינויים גם במפת התקשורת בישראל. “אין הצדקה לרגולציה שקיימת היום בשוק התקשורת. אין צורך לשים נציגי ציבור בכל מערכת חדשות, כפי שלא שמים נציגי ציבור במערכת עיתון כיום”, הבהיר.

חגיגות במטה הליכוד בגני התערוכה, אמשצילום: תומר אפלבאום

ההתייעצויות לקראת הרכבת הממשלה יחלו במשכן הנשיא ביום ראשון

ההתייעצויות לקראת הרכבת הממשלה יחלו במשכן הנשיא ביום ראשון הקרוב. מנכ"ל בית הנשיא, הראל טובי, שיגר הערב (רביעי) מכתבי הזמנה לסיעות וזימן את נציגיהן להתייעצויות אשר בסופן יטיל נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, את מלאכת הרכבת הממשלה על אחד מהמועמדים לתפקיד.

במכתב שנשלח לסיעות נכתב: ״בהתאם לסעיף 7 לחוק יסוד: הממשלה, יקיים נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין סבב התייעצויות עם נציגי רשימות המועמדים אשר תיוצגנה בכנסת החדשה, בטרם יטיל את התפקיד להרכיב ממשלה על אחד מחברי הכנסת. בתיאום עם יו"ר ועדת הבחירות המרכזית כבוד השופט סלים ג'ובראן, בכוונת נשיא המדינה לפתוח את סבב ההתייעצויות כבר בתחילת השבוע הבא; וזאת, מתוך חתירה לסיים את הליכי הקמת הממשלה החדשה מוקדם ככל הניתן, על מנת לאפשר לאזרחי ישראל ודאות שלטונית וממשלה מתפקדת במלוא כוחה וסמכויותיה, נוכח האתגרים המונחים לפתחה של מדינת ישראל".

ביש עתיד לא מפחדים מישיבה באופוזיציה

במפלגת יש עתיד סירבו לומר היום (רביעי) חד משמעית אם פניהם לקואליציה או לאופוזיציה. גורמים במפלגה הבהירו כי לפיד ונתניהו טרם שוחחו ביניהם והדגישו שלפיד לא פנה לנתניהו בניסיון לברר את אפשרויות ההצטרפות לקואליציה. במפלגה ממתינים כעת לכינוס משותף על מנת לדון בהמשך הדרך.

במפלגה רואים את 11 המנדטים שקיבלו כהישג משמעותי למפלגת מרכז צעירה, ומאמינים כי הדבר מוכיח שהצליחו לבנות בסיס מצביעים איתן, שאם ינהגו נכון ילווה אותם גם בהמשך.

שלא לייחוס אומרים במפלגה כי הם אינם חוששים מישיבה באופוזיציה, וכי הדבר עשוי לחזק אותם משום שנראה שרק כך לא ייאלצו להתפשר על עקרונותיהם כמו השוויון בנטל, הגבלת הממשלה ל-18 שרים וביטול מוסד שר בלי תיק. כבר בקמפיין אמרו חברי הרשימה כי לא ישבו בקואליציה של ״נתניהו, ימין קיצוני וחרדים״, ונראה כי כעת ברור להם שאפשרות זו אכן תפגע בהם אנושות בטווח הארוך.

ייתכן שלפיד רמז אתמול בנאומו לאחר תוצאות המדגמים על כך שמרבית הסיכויים שפניה של המפלגה לאופוזיציה. בנאום, שעלה גם לעמוד הפייסבוק שלו, אמר: ״מחר בבוקר אנחנו ממשיכים מהנקודה בה הפסקנו. מחר בבוקר אנחנו ממשיכים להילחם בשבילכם. מחר בבוקר אנחנו נמשיך להיאבק נגד השחיתות, נגד הסחטנות, נגד הפוליטיקה של הפילוג והפיצול, נגד הרעיון שהמדינה מתחלקת לשבטים שכל אחד מהם פועל רק למען עצמו״. הוא הוסיף כי ״חזון כזה לא מתממש בשנה או בשנתיים, זוהי דרך. גם אם היא תהיה ארוכה, אנחנו נצעד בה עד שנגיע. אנחנו נצעד בה עד שנביא את מדינת ישראל למקום שבו היא צריכה להיות״. 

הבית הלבן בביקורת על נתניהו: מודאגים מהרטוריקה הפלגנית המדירה את האזרחים הערבים‎

דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט מתח היום הערב (רביעי) ביקורת חריפה על קמפיין הבחירות של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. ארנסט אמר כי "הממשל מודאג מאוד מהשימוש ברטוריקה פלגנית המדירה את המיעוט הערבי בישראל". לדבריו, "התבטאויות כאלה חותרות תחת הערכים והאידיאלים הדמוקרטיים שהיו חשובים לדמוקרטיה שלנו והיו חלק חשוב ממה שקשר את ארצות הברית ואת ישראל יחדיו". ארנסט הוסיף כי הממשל מתכוון להבהיר את הדברים הללו באופן ישיר לישראל.

דובר הבית הלבן אמר שבמשך יותר מ-20 שנה האמינה ארצות הברית שפיתרון שתי המדינות הוא היעד לסיום הסכסוך בין ישראל לפלסטינים. "אנו חושבים שפיתרון שתי המדינות הוא הדרך הטובה ביותר להפחית את המתיחות באזור". הוא הוסיף כי בהתבסס על הצהרותיו של ראש הממשלה נתניהו (נגד מדינה פלסטינית), הממשל יבחן מחדש את עמדתו בנושא. 

ארנסט אמר לכתבים כי נשיא ארה"ב, ברק אובמה, יתקשר לברך את נתניהו בימים הקרובים. ארנסט הוסיף כי שר החוץ ג'ון קרי התקשר לראש הממשלה נתניהו ובירך אותו על נצחונו בבחירות. לדבריו, כמו בשתי מערכות הבחירות הקודמות אובמה ימתין עד הרכבת הממשלה החדשה כדי להתקשר ולברך את נתניהו‎‎‎. 

קמיל פוקס על כישלון המדגמים: "כשסיפרו לי על התוצאות, חשבתי שאני מת"

פרופסור קמיל פוקס שמע לראשונה על כך שתוצאות המדגם שהציג אתמול בערוץ 10 שגויות רק כשהתעורר היום בבוקר משיחת טלפון של מפיק ערוץ 10 שהזמין אותו לאולפן כדי לדון בתוצאות האמת של הבחירות. "זוגתי אמרה לי 'שמעת מה קרה?' וסיפרה לי על תוצאות האמת, ואני חשבתי שאני מת. בעיקר מפני שאישית העציב אותי שאבד הסיכוי שבוז'י הרצוג יקים ממשלה וגם בוודאי בגלל התוצאה מבחינה מקצועית".

פוקס סיפר כי "זו לא הפעם הראשונה שזה קורה לי - בשנת 96' אמרתי לחיים יבין שתוצאות המדגם מלמדות על תיקו עם יתרון קל לפרס ואז הלכתי לישון עם פרס והתעוררתי עם ביבי (ראש הממשלה בנימין נתניהו - ע"ד). אבל הפעם התחושה הרבה יותר גרועה כי הפער בין תוצאות המדגם לתוצאות האמת יותר גדולות ובשנת 96' הפער היה רק של 16 אלף קולות", אמר פוקס ל-TheMarker ביום שאחרי מה שייזכר כיום המביך של חברות הסקרים. לכתבה המלאה

פרופסור קמיל פוקסצילום: תומר אפלבאום

‫הרצוג: האופוזיציה היא האפשרות הריאלית היחידה‬‎

יו"ר המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר היום (רביעי) כי אין למפלגה כל כוונה להיכנס לממשלתו החדשה של בנימין נתניהו.  "אני גאה במאבק שניהלנו. אנחנו נהיה תחליף ראוי, אמיתי, בכל התחומים ובכל הנושאים לממשלת ימין קיצוני שזמנה קצוב", אמר בישיבת הסיעה הראשונה שקיים ביחד עם ציפי לבני. 

"הליכה לאופוזיציה היא האופציה הריאלית היחידה שעומדת בפנינו" הרצוג הוסיף: "אנחנו מרימים היום את הראש למציאות בה נמשיך להוביל מחנה גדול וחזק שרוצה מדינה יהודית, דמוקרטית, בטוחה וצודקת. אנחנו לא נתנצל ולא נוריד דגלים אלא נשרת את העם שיצא לרחובות, לצמתים ולקלפיות בתקווה גדולה בעצמה".

״קמתי הבוקר בתחושה קשה - זוהי דרכם ולא דרכנו", הוסיפה ציפי לבני. "בשליחות גדולה וגאווה חברנו לשותפות אמת -גיליתי בהרצוג מנהיג אמיץ שאוהב את עם ישראל. 
הקרב לא הסתיים, יש כאן שתי דרכים של ערכים שונים. דרך אחת של נתניהו ושותפיו והשנייה שלנו ושל שותפינו הטבעיים. חייבים להציב דרך אחרת מול הדרך שלא רואה את האזרחים - מול הדרך שבה הצדק והחברתי לא מחוברים בנשמה. את הדרך שלנו - אנחנו נמשיך לייצג. את התקווה - היא לא אבדה".

לבני והרצוג בישיבת הסיעה היום צילום: מוטי מילרוד

נתניהו בכותל: "נרגש מכובד האחריות שהעם הטיל על כתפיי"

לאחר פרסום תוצאות האמת, ביקר היום ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בכותל, ואמר כי הוא נרגש מכובד האחריות שהוטלה עליו. "במקום הקדוש ביותר לעם היהודי, אני נפעם מהמשמעות ההיסטורית של המקום הזה לעמנו, עם עתיק כבן 4,000 שנה, שחידש את חייו הלאומיים במולדתו ההיסטורית", אמר נתניהו, "אני נרגש מכובד האחריות שעם ישראל הטיל על כתפיי".

"אני מאוד מעריך את ההחלטה הזו של אזרחי ישראל לבחור בי ובחבריי כנגד כל הסיכויים וגם נגד כוחות גדולים", הוסיף ראש הממשלה. 

נתניהו בכותל, היום צילום: אמיל סלמן

זנדברג קוראת לגלאון לחזור בה מכוונתה להתפטר

ח"כ תמר זנדברג קראה ליו"ר מרצ, זהבה גלאון, לחזור בה מהצהרתה כי תתפטר, במידה שמרצ יזכו בארבעה מנדטים בלבד. "אני לא יכולה לדמיין כנסת וחיים ציבוריים בלי זהבה גלאון וקוראת לה לחזור בה מכוונת ההתפטרות", כתבה זנדברג בפוסט שהעלתה לעמוד הפייסבוק שלה. "נקווה שמחר בבוקר לא יהיה בהודעתה צורך כי נשיג גם את המנדט החמישי", הוסיפה. לידיעה המלאה

ועדת הבחירות המרכזית: חלוקת המנדטים הסופית תיוודע רק מחר

בשעות אלו מסתיימת הזנת נתוני הקלפיות הרגילות האחרונות. ועדת הבחירות המרכזית הודיעה כי נתון רשמי וסופי לגבי מספר המנדטים של כל מפלגה ייוודע סופית רק מחר (חמישי) בצהריים אחרי שייספרו הקולות במעטפות הכפולות. על פי החוק, הוועדה צריכה להמתין שבוע עד להגשת התוצאות לנשיא המדינה, ראובן ריבלין, ולרישומן ברשומות.

דובר הוועדה, גיורא פורדס, הבהיר כי "ועדת הבחירות המרכזית לא העבירה שום נתון לגבי חלוקת המנדטים. הדבר היחידי שאנו מפרסמים זה מיון וספירה של קולות שהצביעו בבחירות לכנסת ה-20 ללא המעטפות הכפולות". (עפרה אידלמן) לידיעה המלאה

מצביעים בקלפי בירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן

העולם מגיב לבחירות: נתניהו ניצח בגדול, אך מוביל לבידוד בינלאומי

כלי התקשורת ברחבי העולם סיקרו בהרחבה את יום הבחירות בישראל. אתרי חדשות מובילים באירופה ובארה"ב הקדישו את כותרותיהם הראשיות לניצחונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. בדר שפיגל נכתב כי נתניהו "לקח את כל הקופה", אך "מוביל את המדינה לבידוד בינלאומי". 

הניו יורק טיימס ביקר בחריפות במאמר המערכת את התבטאותו של נתניהו נגד המצביעים הערבים. "ההבטחה המוחלטת של נתניהו שלא יאפשר מדינה פלסטינית והתבטאותו הגזענית נגד המצביעים הערבים בישראל אתמול, הוכיחו כי הוא לא מייצג את כל הישראלים. נתניהו היה נואש ופחדן די הצורך להסיר את כל המעצורים", נכתב. לידיעה המלאה

הליכוד קיבל בהתנחלויות 10,000 קולות יותר משניתנו לו שם בבחירות 2013

בהתנחלויות קיבלה מפלגת הליכוד בבחירות אתמול (שלישי) עשרת אלפים קולות יותר משקיבלה בבחירות בשנת 2013. כך עולה מפילוח הקלפיות. בהתנחלויות היו 163 אלף קולות כשרים, מתוך 206 אלף בעלי זכות הצבעה — דהיינו, 80 אחוז הצבעה (חיים לוינסון). לידיעה המלאה

הצבעה בהתנחלות אפרת, אתמולצילום: אי־פי

בכירים ברשות: הבחירה בנתניהו פירושה שישראל אינה פרטנר

בכירים ברשות הפלסטינית אמרו הבוקר ל"הארץ", שהניצחון של בנימין נתניהו בבחירות בישראל, אחרי שהצהיר בקמפיין שלו שנאום בר אילן אינו רלוונטי עוד ושאין לו כוונה להקים מדינה פלסטינית ולפרק התנחלויות — משמעותו היא שאין לרשות פרטנר לתהליך מדיני, ועל הקהילה הבינלאומית להבין זאת ולא לתת הגנה לנתניהו ולמדיניותו (ג'קי חורי). לידיעה המלאה

גלאון מבהירה: אתפטר אם נזכה בארבעה מנדטים בלבד

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, הודיעה כי תתפטר במידה שמפלגתה תזכה ל-4 מנדטים בלבד, וכך תפנה מקום בכנסת לתמר זנדברג, הממוקמת במקום החמישי ברשימה. מאוחר יותר היא אף הבהירה לחברי מפלגתה כי לא תתפטר אם לאחר ספירת קולות החיילים והמעטפות הכפולות יתברר שמרצ זכתה בחמישה מנדטים. לידיעה המלאה

"זה רגע מאוד קשה עבורי", כתבה גלאון בפוסט בדף הפייבסוק שלה. "קיוויתי שמרצ תשמור על כוחה ועוד יותר מזה קיוויתי שנוכל להקים ממשלה חלופית ולסיים את עידן נתניהו. לצערי זה ממש לא מה שקרה. אני לא מציעה לאף אחד במחנה להעז לומר שהבוחרים אכזבו אותנו. ההפך: אנחנו אכזבנו אותם. אזרחי ישראל לא חייבים לי כלום, ואני חייבת להם הכל".

עוד הוסיפה יו"ר המפלגה: "ואחרי שזה נאמר, אני רוצה להגיד דבר חשוב לא פחות לחברי למרצ ולשמאל הישראלי: תרימו ראש. לא סגרו לנו את המדינה ולא שום דבר... ואני אגיד לכם משהו נוסף: אולי זה נראה רחוק, אולי זה נראה מעבר להרי החושך, אבל אנחנו גם נחזור לשלטון" (אילן ליאור). 

יחימוביץ': הרצוג אמר לי מפורשות שנשב באופוזיציה

ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה כי יו"ר המחנה הציוני יצחק (בוז'י) הרצוג הבהיר לה כי הם לא יחברו לקואליציה בראשות הליכוד. "שוחחתי הבוקר עם הרצוג, הוא אמר לי מפורשות שאנחנו הולכים לאופוזיציה", אמרה הבוקר בריאיון לגל"צ. 

יחימוביץ' התייחסה לתוצאות הבחירות ואמרה כי "לא הסוקרים צריכים לעשות חשבון נפש, אלא הפוליטיקאים שעושים שימוש לא נכון בסקרים. הלקח צריך להילמד". באשר לחיבור עם ציפי לבני, אמרה כי "החיבור של הרצוג עם לבני היה נכון, אבל נעשו בו יותר מדי ויתורים" (יהונתן ליס). 

הרצוג: "נמשיך לשרת את העם בכל דרך"

יו"ר המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג, בירך הבוקר את ראש הממשלה בנימין נתניהו על נצחונו, וסירב לומר שלא יחבור לקואליציה בראשות הליכוד. "אני מברך ומכבד כל תוצאה. שוחחתי עם ראש הממשלה נתניהו בירכתי אותו על הישגו", אמר הרצוג. "האתגרים הם אותם אתגרים, הבעיות הן אותן בעיות. אני וציפי לבני נמשיך להוביל את המחנה הציוני בגאון. נמשיך להאבק למען הדמוקרטיה הישראלית, למען מדינה יהודית ודמוקרטית - לא נרפה בכל דרך. נעבוד בכנסת ובציבור ונמשיך לשרת את העם בכל דרך. אני מתכוון להוביל את המחנה הציוני, לתת תקוה, להרים את הראש".

בתשובה לשאלה אם המחנה הציוני תשב באופוזיציה, השיב הרצוג כי "זה לא הזמן לדון לא בממשלות ולא בקואליציות. ברגע הזה ישראל זקוקה יותר מכל לקול אחר. אני אומר לכולם: 'האמינו השינוי בוא יבוא'" (יהונתן ליס). 

שפיר: "נשרת את העם מהאופוזיציה"

ח"כ סתיו שפיר הגיבה הבוקר לתוצאות בדף הפייסבוק שלה, וכתבה: "נשרת את העם מהאופוזיציה". בפוסט אחר הוסיפה כי "ציבור גדול הביע אי אמון בדרך של ביבי. 
האתגר שלנו היום הוא לתת ביטוי למחנה הרחב הזה, להציע לו חזון ומנהיגות. ובעיקר - לעבוד ביחד מספסלי האופוזיציה כדי לבנות אלטרנטיבה לשלטון האימים והשחיתות של הימין".

כחלון: נתניהו רציני בכוונותיו, מעולם לא היו ביננו פערים אישיים

כחלון אמר הבוקר בפתח ביתו בחיפה: "נתניהו שוחח איתי ואמר שהוא רציני בכוונותיו. אני מחכה לתוצאות. מעולם לא היו נושאים אישיים, היו פערים אידיאולוגיים ואני מאוד מקווה להשלים אותם עכשיו ברגל החברתית שתהיה לממשלה" (אילן ליאור). 

הרצוג ולבני: זה בוקר לא פשוט עבורנו

עם פרסום תוצאות האמת, מסרו הבוקר ראשי המחנה הציוני יצחק הרצוג וציפי לבני: "זהו בוקר לא פשוט עבורנו ועבור המאמינים בדרכנו. אנו נוביל ונילחם יחד עם שותפינו לדרך בכנסת על הערכים בהם אנו מאמינים. ניאבק למען אזרחי ישראל על צדק חברתי, אופק מדיני, שוויון ודמוקרטיה בתקווה ואמונה,זאת כדי לקיים מדינה יהודית ודמוקרטית, בטוחה וצודקת. אנו מוסרים תודה מעומק הלב לכל המאמינים בנו ובדרכנו‎".

הרצוג ולבני, הלילה בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

נתניהו שוחח עם בנט, כחלון, ליברמן, דרעי וליצמן

מהליכוד נמסר כי נתניהו שוחח אמש עם ראשי הסיעות המיועדים לחבור לממשלתו: בנט, כחלון, ליברמן, דרעי וליצמן. בהודעה נכתב גם כי ראש הממשלה מתכוון להשלים את הרכבת הקואליציה בתוך שבועיים עד שלושה (יהונתן ליס).

פילוח ההצבעה ביישובים: הליכוד מובילה בירושלים ובב"ש, המחנה הציוני בת"א ובחיפה

ועדת הבחירות המרכזית פרסמה לאורך הלילה את פילוח ההצבעה בכל היישובים למפלגות השונות. זהו פילוח ההצבעה בחמש ערים מרכזיות:

לידיעה המלאה

תל אביב | המחנה הציוני זכתה בתמיכה הרבה ביותר עם 34.27% מהקולות. 18.19% הצביעו לליכוד, 13.02% למרצ, 11.55% ליש עתיד, 6.88% לכולנו, 3.9% לש"ס, 3.36% לבית היהודי, 3.18% לרשימה המשותפת, 2.09% לישראל ביתנו, 1.11% ליחד ו-1.07% ליהדות התורה

ירושלים | הליכוד זכתה בתמיכה הרבה ביותר עם 24.23% מהקולות. 21.11% הצביעו ליהדות התורה, 11.96% לש"ס, 9.68% למחנה הציוני, 8.32% לבית היהודי, 7.19% ליחד, 4.68% לכולנו, 4.21% ליש עתיד, 3.98% למרצ, 2.37% לישראל ביתנו ו-1.24% לרשימה המשותפת.

חיפה | המחנה הציוני זכתה בתמיכה הרבה ביותר עם 25.28% מהקולות. 20.74% הצביעו לליכוד, 11.25% ליש עתיד, 8.49% לכולנו, 8.27% לרשימה המשותפת, 8.03% לישראל ביתנו, 5.37% לבית היהודי, 4.54% למרצ, 3.27% ליהדות התורה, 2.23% לש"ס ו-1.10% ליחד.

באר שבע | הליכוד זכתה בתמיכה הרבה ביותר עם 37.69% מהקולות. 12.24% הצביעו למחנה הציוני, 12.06% לישראל ביתנו, 8.80% לכולנו, 7.53% ליש עתיד, 6.98% לבית היהודי, 6.36% לש"ס, 4.01% ליחד, 1.40% למרצ, 1.21% לעלה ירוק, 0.70% ליהדות התורה ו-0.55% לרשימה המשותפת.

נצרת | הרשימה המשותפת זכתה בתמיכה הרבה ביותר עם 92.23% מהקולות. 2.68% הצביעו למחנה הציוני, 2.09% למרצ, 1.06% לליכוד, 0.42% לכולנו, 0.39% לישראל ביתנו, 0.34% לרשימה הערבית, 0.22% ליש עתיד, 0.19% לש"ס, 0.13% לעלה ירוק, 0.04% ליחד, 0.03% ל"פרח - שפע ברכה, חיים ושלום - נץ המהפך בחינוך, דיור ושלום אמת", 0.03% ליהדות התורה ול"כולנו חברים נ נח" ו-0.02% ל"תקווה לשינוי" ולבית היהודי.

קלפי בירושלים, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

עדכון אחרון מתוצאות האמת: 30 מנדטים לליכוד, 24 למחנה הציוני

עדכון אחרון מתוצאות האמת, בתום ספירת כ-99% מהקולות: כ-30 מנדטים לליכוד, 24 למחנה הציוני, 14 לרשימה המשותפת, 11 ליש עתיד, עשרה לכולנו, שמונה לבית היהודי, שבעה לש"ס, שישה ליהדות התורה ולליברמן וארבעה מנדטים בלבד למרצ. יחד לא עוברת את אחוז החסימה. לידיעה המלאה

הליכוד בין 29 ל-30 מנדטים, יהדות התורה בין 6 ל-7

מהדיווחים האחרונים מוועדת הבחירות המרכזית, בתום ספירת כ-99% מהקלפיות עולה כי הליכוד מתנדנדת בין 29 ל-30 מנדטים, המחנה הציוני עדיין על 24, הרשימה המשותפת עם 14, יש עתיד עם 11, כולנו עם עשרה מנדטים, בנט עם שמונה, ש"ס עם שבעה, יהדות התורה נעה כרגע בין שישה לשבעה, ליברמן עדיין עם שישה ומרצ גם כעת עם ארבעה מנדטים בלבד.

הליכוד מתייצבת על 29, הרשימה המשותפת עולה ל-14

מהדיווחים האחרונים מוועדת הבחירות המרכזית עולה כי הליכוד מתייצבת על 29 מנדטים לעומת 24 מנדטים למחנה הציוני. הרשימה המשותפת עולה מ-13 ל-14, יש עתיד נשארת על 11, כולנו עם עשרה, בנט עם שמונה, ש"ס ויהדות התורה עם שבעה, ליברמן עם שישה ומרצ עם ארבעה מנדטים בלבד.

הליכוד מגדילה את הפער מהמחנה הציוני: 30 לעומת 24 מנדטים

מספירה של כ-98% מהקלפיות עולה כי הליכוד מגדילה את הפער מהמחנה הציוני וזוכה ל-30 מנדטים לעומת 24. המפלגה השלישית בגודלה היא הרשימה המשותפת עם 13 מנדטים, אחריה יש עתיד עם 11 מנדטים, כולנו עם עשרה, הבית היהודי עם שמונה, יהדות התורה וש"ס עם שבעה כל אחת, ישראל ביתנו עם שישה, מרצ עם ארבעה ויחד, נכון לרגע זה, לא עוברת את אחוז החסימה.

23.73% לליכוד, 19.36% למחנה הציוני

בשלב זה 23.73% מקולות הבוחרים הם לליכוד, 19.06% למחנה הציוני, 9.63% לרשימה המשותפת, 8.92% ליש עתיד, 7.53% לכולנו, 6.4% לבית היהודי, 5.88% לש"ס, 5.26% לישראל ביתנו, 5.15% ליהדות התורה, 3.95% למרצ  ו-3.04% ליחד.

24.12% לליכוד, 19.36% למחנה הציוני

בשלב זה 24.12% מקולות הבוחרים הם לליכוד, 19.36% למחנה הציוני, 9.01% ליש עתיד, 8.67% לרשימה המשותפת, 7.6% לכולנו, 6.39% לבית היהודי, 5.92% לש"ס, 5.35% לישראל ביתנו, 5.06% ליהדות התורה, 4.02% למרצ  ו-3.04% ליחד.

דרעי: מערכת הבחירות הקשה ביותר שעברנו

"זה היום עשה ה' נגילה ונשמחה בו", פתח אריה דרעי את נאום הניצחון שלו הלילה. "יש מרן אחד, תורה אחת, מועצת חכמים אחת וש"ס אחת". לדבריו, "זו היתה מערכת הבחירות הקשה ביותר שעברנו. כל תנועה אחרת שהיתה עוברת חצי מהמשברים שעברנו בשנה האחרונה לא היתה קיימת - היתה מתפרקת, מתרסקת. היה כאן מאבק גדול מאד על הצביון, על הדרך, על ההנהגה, אבל ברוך ה' שדרך האמת ניצחה, שדרך התורה ניצחה".

דרעי אמר על מחנה ישי כי עשה מאמצים לאחדות אבל "לצערי הרב אני שלום וכי אדבר המה למלחמה. ואני מודה היום לבורא עולם שלמרות כל הקשיים ורגעי השבירה שעברנו עשה לנו בירור, בירור עמוק, אבל השאיר אותנו ברוך השם עם סולת נקייה. מכאן ואילך הדרך ברורה" (יאיר אטינגר).

אריה דרעי, אתמול בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

האופטימיות חזרה ליחד

הבשורה על מעבר אחוז החסימה של "יחד" - על פי מדגם הערוץ הראשון - הפכה את היוצרות הלילה בכינוס המפלגה. הפעילים פצחו בריקודים ועשרות מהם עלו לבמה, שרו ורקדו. חלק מהפעילים שעזבו את המקום לאחר תוצאות המדגם הראשוניות שבו בחזרה. "אנשים מרגישים סוף סוף משוחררים", אמר אחד הפעילים. "יש כאן אלטרנטיבה חדשה לציבור החרדי. דרך מאחדת עם הציונות הדתית שמשחררת את הצעירים מהשליטה ומהמוסכמות שכבלו אותם עד עכשיו" (עידו אפרתי).

ביהדות התורה מקווים לשבעה מנדטים בתוצאות האמת

במטה המרכזי של יהדות התורה, בפינת הרחובות רבי עקיבא וז'בוטינסקי בבני ברק, נרשמה הלילה אווירה רגועה יחסית עם פרסום תוצאות המדגמים. ראשי המפלגה והפעילים הביעו תקווה שעם פרסום תוצאות האמת, בבוקר, המפלגה תשמור על כוחה ותזכה לשבעה מנדטים. זאת, בניגוד לחלק מהמדגמים, לפיהם היא הפסידה מנדט וזכתה לשישה בלבד.

ראש המפלגה, יעקב ליצמן, ומס' 2 ברשימה, משה גפני, עודכנו על התוצאות מידי הפעילים שנכחו במקום, ולא צפו במדגם בשידור חי. גפני אמר ל"הארץ" כי הוא מעריך שעם פרסום תוצאות האמת, תקבל המפלגה שבעה מנדטים ובכך תשמור על כוחה מהכנסת הנוכחית. "לפי נתונים מהשטח, אנחנו בטוחים שנקבל את המנדט השביעי, אך אם לא, מדובר במכה קשה מאוד לנציגות החרדית בכנסת", אמר. גפני הוסיף כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ויו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, התקשרו אליו לאחר פרסום תוצאות המדגם, אך סיכם: "נחכה להחלטת מועצת חכמי התורה".

במטה המרכזי בבני ברק נכחו אמש מאות פעילים. גם במטות אחרות, כולל בפתח תקוה, נראתה פעילות. "המפה הפוליטית יחסית בסדר מבחינתנו. גם בגלל ששמרנו על כוחנו וגם בגלל התוצאות הכלליות: זה לא שמרצ קיבלה עשרה מנדטים, הערבים 70 ולפיד 80. המפה הפוליטית יחסית סבירה", אמר ל"הארץ" אחד מפעילי השטח בבני ברק (עופר אדרת).

24.36% לליכוד, 19.06% למחנה הציוני

בשלב זה 24.36% מקולות הבוחרים הם לליכוד, 19.06% למחנה הציוני, 8.85% ליש עתיד, 8.33% לרשימה המשותפת, 7.57% לכולנו, 6.39% לבית היהודי, 6.05% לש"ס, 5.54% לישראל ביתנו, 5.32% ליהדות התורה, 3.94% למרצ  ו-3.10% ליחד.

24.75% לליכוד, 18.95% למחנה הציוני

בשלב זה 24.75% מקולות הבוחרים הם לליכוד, 18.95% למחנה הציוני, 8.7% ליש עתיד, 8.03% לרשימה המשותפת, 7.65% לכולנו, 6.12% לבית היהודי, 6.06% לש"ס, 6.02% לישראל ביתנו, 5.22% ליהדות התורה, 3.98% למרצ  ו-2.94% ליחד.

בקלפיות צה"ל הצביעו 71.3% מהמשרתים, עלייה של 2.3% מהבחירות הקודמות. נתון זה לא כולל הצבעות של חיילים בקלפיות אזרחיות (גילי כהן).

נתניהו: קראתי לראשי מפלגות המחנה הלאומי להקים ממשלה ללא דיחוי

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בנאום שנשא הלילה במטה הבחירות של הליכוד כי שוחח עם ראשי המפלגות של המחנה הלאומי, וקרא להם "להצטרף אלי ולהקים ממשלה ללא דיחוי, מפני שהמציאות אינה לוקחת פסק זמן".

לדבריו, "כנגד כל הסיכויים, השגנו ניצחון גדול למחנה הלאומי בראשות הליכוד והשגנו ניצחון גדול לעמנו. אני גאה בעם ישראל שברגע האמת ידע להבדיל בין עיקר לטפל ולעמוד על הדברים החשובים לכולנו - על ניצחון אמיתי, על כלכלה אמיתית ועל רווחה אמיתית שאנחנו מחויבים לה".

נתניהו, שהתקבל במטה הבחירות בקריאות נגד הקמת ממשלת אחדות, פנה בנאומו לחברי מפלגתו. "כולכם חשובים לי. ועכשיו, עלינו להקים ממשלה חזקה ויציבה, שתדאג לביטחונם ולרווחתם של כל אזרחי ישראל". נתניהו הודה לבסוף לחברי הליכוד ולמשפחתו. הזמר עמיר בניון, שהופעתו נפסלה בעצרת הימין בכיכר רבין ביום ראשון, הופיע במטה הליכוד בתום דברי נתניהו.

בני הזוג נתניהו בכינוס הליכוד, הלילהצילום: תומר אפלבאום

הרצוג: התוצאה שהשגנו מאפשרת מהפך

יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, אמר הלילה בנאום בפני תומכיו כי תוצאות המדגמים "מאפשרות לנו לחזור לשלטון, אבל נחכה לתוצאות האמת. הכל פתוח". לדבריו, "עשינו הישג בלתי רגיל היום. מאז בחירות 92' לא הגענו לתוצאה כזו ואני מאוד גאה להיות כאן אתכם היום".

הרצוג פנה למספר 2 ברשימתו, ציפי לבני, ואמר לה: "ציפי, את על הכיפאק. זה לא היה מגיע לרגע הזה בלי השותפות האמיצה ביני לבין לבני. אשה אמיצה עם תחושת שליחות אמיתית. השותפות הזו היא שתביא אותנו בסוף למהפך הפוליטי הגדול של ישראל".

לדברי הרצוג, הוא שוחח עם כל ראשי המפלגות "הרלוונטיות", והוא מתכוון לעשות כל מאמץ כדי "להקים ממשלה חברתית אמיתית לישראל", שתחזיר אותה להיות יהודית ודמוקרטית ולכזו השואפת לשלום עם שכנותיה. הוא ציין בנאומו שרשימת המחנה הציוני הקימה צוות משא ומתן שיפעל לכינון ממשלה בראשותו, אך הבהיר כי "לא יהיו החלטות הלילה".  

לבני אמרה כי "הערב אני יכולה להסתכל בעיני הילדים שלי ולומר: 'עשיתי הכל בשבילכם, בשביל החברים שלכם, ההורים, הסבים והסבתות', נלחמנו למען המדינה שבה תחיו ושבה תגדלו את הילדים שלכם". בהמשך נאומה היא פנתה להרצוג. "אפשר להתחיל לקרוא לך בוז'י שוב? חברנו ביחד והצענו את החברות הזו ואת האלטרנטיבה הזו לציבור בישראל. אנחנו עומדים היום בראש המחנה הציוני הרחב, היהודי, הדמוקרטי והבחירות הוכיחו שהמחנה הזה גדול יותר מהמחנה השני, הקיצוני. דרכם אינם דרכנו, ואנחנו מתחייבים היום לציבור הישראלי לעשות את כל המאמצים להקים ממשלה בראשותנו ובדרכנו, ממשלה בראשות הרצוג. כך נפעל החל מהערב, כי אנחנו צודקים בדרך שלנו" (ניר חסון).

במפלגת כולנו פתחו את השמפניה

במטה מפלגת כולנו פתחו שמפניה דקות אחרי פרסום המדגמים בערוצי הטלוויזיה. נמרוד אלירן, פעיל המפלגה, עלה לבמה והכריז על ניצחון. "אנחנו המפלגה המשמעותית ביותר בישראל. יהיה לנו בעזרת השם שר אוצר חברתי לראשונה במדינת ישראל", אמר. ברקע התנגן בלי הפסקה הג'ינגל "כולנו כחלון". רק כמה עשרות פעילים, מועמדים, יועצים ועוזרים התקבצו באולם ששכרה המפלגה בגני התערוכה בתל אביב. כולם חיכו למוצא פיו של מנהיג המפלגה, משה כחלון. 

מיד לאחר פרסום המדגמים, אסר כחלון על חברי הרשימה להתראיין. "רק אני אדבר", הבהיר, מתוך חשש לאמירה בעייתית של אחד מנבחרי הציבור החדשים. כחלון מעדיף לשמור בינתיים את הקלפים קרוב לחזה. במדגמים צפה יחד עם בני משפחתו. 40 דקות לאחר פרסומם הוציאה המפלגה הודעה לפיה כחלון שוחח עם נתניהו והרצוג ואמר להם שיקבל החלטה רק עם קבלת תוצאות האמת. עד אז, הוא צפוי להיות האיש המחוזר ביותר בישראל (אילן ליאור).

לפיד: יש עתיד היא כוח שלא ניתן להתעלם ממנו

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר הערב כי "הלילה הזה הוא לילה של גאווה גדולה. ההישג שלנו הלילה הוא הוכחה למי שהיה צריך הוכחה שיש עתיד הוא כוח שאיש לא יכול להתעלם ממנו. יצאנו לבחירות האלה אחרי קדנציה מאתגרת עם סקרים גרועים, והנה אנחנו פה, מפלגת המרכז הגדולה ביותר, עם הבנה של המערכת הפוליטית שאנחנו כאן כדי להישאר ואנחנו נישאר כוח פוליטית לשנים ארוכות". לפיד הוסיף כי "מחר בבוקר אנחנו ממשיכים מהנקודה שבה הפסקנו" (ירדן סקופ). 

הרצוג ולבני במטה המחנה הציוני, הלילהצילום: מוטי מילרוד

ערוץ 1: מפלגת יחד עוברת את אחוז החסימה

ערוץ 1 עדכן את תוצאות המדגם שלו וכעת מפלגת יחד עוברת את אחוז החסימה עם ארבעה מנדטים. הליכוד עם 27, המחנה הציוני עם 26, הרשימה המשותפת 12, יש עתיד 11, כולנו 9, הבית היהודי 8, ש"ס 7, יהדות התורה 6, ישראל ביתנו 5, מרצ 5 (עידו אפרתי). 

ליברמן: כוחות גדולים ניסו לחסל את ישראל ביתנו אך לא הצליחו

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר בעקבות תוצאות מדגמי הטלוויזיה שמנבאים למפלגתו חמישה מנדטים בלבד, כי מדובר בניצחון למפלגה על רקע "ניסיון של כוחות גדולים לחסל מפלגה שלמה". ליברמן רמז בדבריו לחקירה שנפתחה נגד בכירי מפלגתו ובראשן מזכ"לית המפלגה פאינה קירשנבאום שלושה חודשים לפני הבחירות.

"שום מפלגה אחרת לא היתה שורדת את המערכה הזו", אמר ליברמן. "זו לא היתה מערכה פוליטית בלבד - עמדנו מול ניסיון של סיכול ממוקד של מפלגה פוליטית שלמה. התמודדנו מול כוחות גדולים. הרבה גורמים, גם בתקשורת, עשו יד אחת כדי לחסל מפלגה שלמה - אבל הם לא הצליחו".

ליברמן נכנס לאולם מעט לפני חצות לקול שירו של יהורם גאון "לא ינצחו אותי כל כך מהר". מאה הפעילים באולם, שעד להגעתו היו אדישים ומדוכדכים החלו להריע לו שעה שעבר ולחץ את ידיהם בדרכו לבמה. ליברמן נשא נאום קצר שנמשך כשבע דקות בלבד במהלכו טען כי בעקבות התוצאות יהיה על המפלגה "להפיק לקחים, להתארגן ולהזניק את עצמנו חזרה ל-20-15 מנדטים כפי שהיינו".

יו"ר ישראל ביתנו התייחס למצב הפוליטי המסובך שנוצר בעקבות התיקו הפוליטי שנוצר לאחר הבחירות ואמר שזו הוכחה נוספת לצורך לשנות את שיטת הממשל. "לאור התוצאות צריך לחשוב עכשיו לא במונחים של המפלגה, אלא של המדינה. מה שטוב למדינה זה קודם כל לשנות את שיטת הממשל כי כך לא ניתן להמשיך", אמר.

ליברמן במלון רמדה בירושלים, הלילהצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר ש"ס אריה דרעי פתח את נאום הניצחון שלו כשאמר "זה היום עשה ה' נגילה ונשמחה בו. יש מרן אחד, תורה אחת, מועצת חכמים אחת וש"ס אחת". לדבריו, "זו היתה מערכת הבחירות הקשה ביותר שעברנו. כל תנועה אחרת שהיתה עוברת חצי מהמשברים שעברנו בשנה האחרונה לא היתה קיימת, היתה מתפרקת, מתרסקת. היה כאן מאבק גדול מאד על הציביון, מאבק על הדרך, מאבק על על הנהגה, מאבק קשה מאד אבל ברוך ה' שדרך האמת ניצחה, שדרך התורה ניצחה".

דרעי אמר על מחנה ישי כי עשה מאמצים לאחדות אבל "לצערי הרב אני שלום אדבר והם על המלחמה. ואני מודה היום לבורא עולם שלמרוצת כל הקשיים ורגעי השבירה שעברנו עשה לנו בירור, בירור עמוק, אבל השאיר אותנו ברוך ה' עם סולת נקייה. מכאן ואילך הדרך ברורה"

ח"כ שלי יחימוביץ מהמחנה הציוני אמרה בראיון לערוץ 2: "אתם מתייחסים לכחלון כאילו הוא בכיס של נתניהו וגם לש"ס כמובנת מאליה אצל נתניהו. אנשים אומרים הרבה דברים לפני הבחירות יכול להיות שהם יבינו שתחת הרצוג כראש הממשלה הם יוכלו לממש את מאוויהם" (ברק רביד ויאיר אטינגר).

המחנה הציוני: חגיגות הימין מוקדמות, הרצוג החל בהרכבת ממשלה

במחנה הציוני טענו הערב כי החגיגות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, מוקדמות מדי שכן גוש הימין התרסק. ברשימה אמרו כי יו"ר יצחק הרצוג החל במגעים להקמת ממשלה רחבה בלי השניים.

עוד אמרו במחנה הציוני כי הרצוג קיים שיחות הערב עם כל ראשי הסיעות הפוטנציאליות להרכבת ממשלה רחבה בראשותו, וכי צוות המשא ומתן הקואליציוני החל לפעול.

ברשימה המשותפת קיבלו את התוצאות בשמחה מהולה בעצב עם פרסום תוצאות המדגמים. ברשימה ציפו ל-14 עד 15 מנדטים, אבל לפי התוצאת הרשימה תזכה ל-13. ברשימה עדיין אופטימיים שהתוצאות ישתפרו מאחר ומסה גדולה של מצביעים הגיעה לקלפיות אחרי סגירת המדגמים.

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה אמר כי "הרשימה היא סיפור הצלחה. יותר מ-65% הצביעו מקרב הציבור הערבי, וזה היה משאל עם חיובי עבור הרשימה והמשך דרכה".

 ח"כ אחמד טיבי אמר כי "התוצאות הכלליות מאכזבות מאחר ורוב הציבור הישראלי עדיין נוטה לימין".

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר הערב בתגובה לתוצאות המדגמים כי "אנחנו נשב ונתייעץ". כאשר נשאל על ידי עיתונאים אם יישב אם נתניהו, השיב "למה לא"?, וכאשר נשאל על הרצוג ענה: "קודם כל צריך לשבת עם החברים שעבדו קשה ונתנו את כל מה שאפשר לתת. אי אפשר לדבר על שום מפלה, היה מסע קשה" (יהונתן ליס וג'קי חורי). 

יו"ר הרשימה המשותפת עודה בנצרת, הערב

ערוץ 2 עדכן את תוצאות המדגם שקיים, ובו כולנו התחזקה במנדט ועלתה ל-10

יש עתיד לעומת זאת, ירדה במנדט וכעת היא זוכה ל-11. 

שיעור ההצבעה עם סגירת הקלפיות - 71.8%

שיעור ההצבעה בבחירות 2015 עומד על 71.8% - עלייה לעומת הבחירות הקודמות, אז הצביעו 67.8%. בבחירות 2009 הצביעו 65.2% מבעלי זכות ההצבעה ובבחירות 2006 63.2%. התוצאה הערב מבוססת על מדגם של 500 קלפיות ולא על תוצאות שהתקבלו לאורך היום כ-9,000 קלפיות (עפרה אידלמן). 

בנט: לא מאוכזב מהציבור שלנו

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, שלפי המדגמים מפלגתו הצטמקה לשמונה מנדטים אמר: "עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה וגם אנחנו לא. אנחנו רצים למרחקים ארוכים. אנחנו לא מפחדים ולא מורידים ראש.

אני לא מאוכזב מהציבור שלנו, אני גאה בציונות הדתית. אני גאה בהם כי זה ציבור אידיאולוגי אמיתי. הוא נקרא למשימות התיישבות והוא מתייצב, הוא נקרא למשימות חלוציות ומתייצב, למשימות חברתיות בכל הארץ והוא מתייצב, והפעם הוא נקרא למשימה פוליטית והוא התייצב בגדול" (חיים לוינסון).

מטה הבית היהודי, הערבצילום: אילן אסייג

נתניהו: ניצחון גדול לליכוד

ראש הממשלה בנימין נתניהו בתגובה ראשונה לתוצאות מדגמי הטלוויזיה: "כנגד כל הסיכויים, ניצחון גדול לליכוד, ניצחון גדול למחנה הלאומי בראשות הליכוד, ניצחון גדול לעם ישראל".

משה כחלון הודיע לנתניהו והרצוג שיקבל החלטה על מי להמליץ לראשות הממשלה רק אחרי תוצאות האמת.

מקורות בליכוד העריכו שנתניהו יפעל להקמת ממשלת אחדות לאומית. "נתניהו לא רוצה ממשלת אחדות. אבל לעתים אתה מוצא את עצמך במצב של חוסר ברירה. במקרה הזה, האפשרות הסבירה ביותר היא שראש הממשלה יסכים לשלם למחנה הציוני מחיר כבד, בין היתר להשאיר את בנט או ליברמן באופוזיציה, כדי להקל על הרצוג להכשיר את המהלך במפלגתו" (יהונתן ליס ואילן ליאור). 

המחנה הציוני: הכול פתוח עד תוצאות האמת

במחנה הציוני אמרו בתגובה לפרסום המדגמים כי "הליכוד ממשיך להטעות. גוש הימין הצטמצם. הכול פתוח עד תוצאות האמת והנתונים הסופיים בהם נוכל לדעת אילו מפלגות עברו את אחוז החסימה ואיזו ממשלה נוכל להקים. כל הספינים והאמירות מוקדמים מדי. צוות המשא ומתן הוקם במטרה להרכיב ממשלה בראשותו של הרצוג".

בבית היהודי, שם ספגה המפלגה מכה לא פשוטה, הפעילים הוכו בהלם עם פרסום תוצאות המדגמים. לאחר זמן מה החלו כמה מהם לשיר, אבל המראה היה עגום. בבחירות 2013 היו מאות שניסו להידחק למקום כדי לחגוג עם יו"ר המפלגה נפתלי בנט. הערב הוא נותר מאחורי הקלעים. 

במפלגה סימנו היום את האשמים המרכזיים: אנשי תקומה שחברו לבית היהודי כמייצגים של הפלג החרדי לאומי, אבל בפועל לא הביאו קולות שהלכו כולם למפלגת יחד. לפי חוקת הבית היהודי, רק בנט יחליט מי מקבל תפקיד שר, ואורי אריאל צפוי להיענש ולקבל תיק שולי, אם בכלל. בעיה אחרת של המפלגה היא חובות עתק שמשאיר הקמפיין. בבית היהודי תיכננו תקציב לפי מספר דו-ספרתי של מנדטים, וכעת חסרים להם מיליוני שקלים מימון מפלגות (יהונתן ליס וחיים לוינסון). 

פעילים במטה המחנה הציוני בתל אביב, הערבצילום: מוטי מילרוד

נתניהו ובנט סיכמו להתחיל במו"מ להקמת ממשלה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התקשר לפני כמה דקות אל יו''ר הבית היהודי נפתלי בנט. בנט בירך את ראש הממשלה על ניצחונו. הם סיכמו להתחיל משא ומתן מואץ להקמת ממשלה לאומית ולפעול בשיתוף פעולה (יהונתן ליס וחיים לוינסון). 

ריבלין: רק ממשלת אחדות תמנע התפרקות של הדמוקרטיה

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, הבהיר הערב כי בכוונתו לפעול להקמת ממשלת אחדות. ״חרף הפקפוקים וההתנגדויות", אמר הנשיא לגורמים פוליטיים ששוחחו עמו הערב, "אני משוכנע שרק ממשלת אחדות תוכל למנוע התפרקות מהירה של הדמוקרטיה הישראלית ובחירות נוספות בזמן הקרוב״. בכך חזר ריבלין על העמדה שביטא לפני הבחירות.

יש לציין כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, חזר ואמר בימים האחרונים שהוא מתנגד להקמת ממשלת אחדות. בראיון לרזי ברקאי בגלי צה"ל בתחילת השבוע אמר נתניהו כי "נשיא המדינה לא יתבע והוא גם לא יכול לתבוע הקמת ממשלת אחדות, ואני סומך עליו שהוא ינהג בהתאם לסמכויותיו. הוא יטיל על אחד מאתנו, אני או הרצוג, להקים ממשלה" (יוסי ורטר). 

לחצו לכתבה המלאה

כחלון הלילה בתל אביבצילום: דודו בכר
חגיגות במטה הליכוד בתל אביב, הערבצילום: תומר אפלבאום
מטה "כולנו" בזמן שידור המדגמים, הערבצילום: דודו בכר
מטה המחנה הציוני בזמן שידור המדגמים, הערבצילום: מוטי מילרוד
מטה ש"ס בזמן שידור המדגמים, הערב בירושליםצילום: אמיל סלמן
אכזבה במטה ישראל ביתנו לאחר פרסום המדגמים, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי
איימן עודה לאחר פרסום המדגמים, הערב בנצרתצילום: גיל אליהו

יומו של כחלון: "זו הפעם הראשונה שלא אצביע ליכוד"

יו"ר כולנו משה כחלון הצביע הבוקר סמוך לביתו בחיפה. "זאת הפעם הראשונה שלא אצביע לליכוד, אבל אני עושה זאת בלב שלם", אמר. אחר כך המשיך לקרית אתא ולגבעת אולגה, שם ליווה לקלפי את אמו, מיסה. "כחלון שנולד פה בבית בשכונה הזו, זה אותו כחלון שיגיע לכל תפקיד. אני לא משתנה, אחרים השתנו", הצהיר.

להקת מעודדים, שכללה כ-20 בני נוער לבושים בחולצות המפלגה, ליוותה אותו לכל אורך יום הבחירות. הם המתינו לו מחוץ לקלפיות, הניפו דגלים, השמיעו את הג'ינגל "כולנו כחלון" וקראו שוב ושוב "הנה בא שר האוצר הבא". השיירה של כחלון כללה אוטובוס, כמה מכוניות, קבוצת אופנוענים וטרקטורון, כולם מלאים בשלטי המפלגה.

אלי כהן, מקום שמיני ברשימת המפלגה, התלווה בערב לסיור של כחלון בקלפי בבת ים. הוא העריך שכולנו תקבל מספר דו ספרתי של מנדטים. ההערכה הזאת שיקפה את התחושה הכללית במטה המפלגה. את התחושות האלה חיזקו גם ההערכה הרווחת שכחלון יהיה שר האוצר הבא והאיש שיכריע את זהותו של ראש הממשלה.

כחלון עם פעילי כולנו בחיפה, היוםצילום: רמי שלוש

לצד קריאות תמיכה, עידוד וחיזוקים, נשאל כחלון בסיורים בקלפיות שוב ושוב על מי ימליץ לראשות הממשלה. "אחרי הפעם ה-2,000 הפסקתי לספור", אמר כחלון בהתייחסו למספר הפעמים ששמע את השאלה .הוא שמר על עמימות, כפי שעשה לכל אורך הקמפיין ואמר כי יקבל החלטה בהתאם לתוצאות הבחירות וימליץ רק על מי שיקבל את תכניותיו בתחום החברתי-כלכלי.

סוגיה שליוותה את כחלון לאורך יום הבחירות היתה העימות עם הליכוד. יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט סלים ג'ובראן, קנס בבוקר את הליכוד ב-20 אלף שקלים בעקבות הפצת הקלטה ישנה וערוכה שבה נשמע כחלון קורא להצביע לליכוד. "קיימת ודאות קרובה ששליחת ההודעה המוקלטת, יום לפני הבחירות, תטעה את הבוחרים", כתב בהחלטתו.  

"חבל שהגיעו למקומות האלה. זו לא דרך, זו לא דמוקרטיה. גם בקמפיינים יש גבולות וקווים אדומים. פה פרצו את כולם", אמר כחלון בבוקר. בתשובה לשאלת "הארץ" הבהיר בהמשך היום כי העימות עם הליכוד לא ישפיע על ההמלצה שלו לנשיא: "זה שולי, אלה דברים שקורים בקמפיין. זה אכזב אותי, אפילו כאב לי, אבל זה לא ישפיע".

אופטימית "זהירה מאוד" במחנה הציוני

במחנה הציוני הביעו בשעות האחרונות "אופטימיות זהירה מאוד". גורם במפלגה אמר כי שיעורי ההצבעה במוקדי התמיכה שלהם טובים באופן יחסי. לאורך כל יום הבחירות סיירו שני ראשי המפלגה - יצחק הרצוג וציפי לבני. מלווים בשיירה גדולה של מאבטחי שב"כ, שוטרים ופעילים השניים עברו בקלפיות, במטות והתראיינו לכלי תקשורת. שניהם ביקשו לשדר שיתוף פעולה הדוק, התלהבות ואופטימיות, "אני ממש מרגישה שאנחנו הולכים לעשות את זה", אמרה לבני, "אני רואה שאנשים לא סתם אומרים לי 'בהצלחה' כלאחר יד, הם מחזיקים אותי וממש מתפללים".

הרצוג דבק לאורך היום בשני מסרים. הראשון הוא שהבוחר צריך להחליט "בין הייאוש והכישלון של נתניהו לבין השינוי והתקווה", כפי שאמר לאחר שהצביע בקלפי ליד ביתו בשכונת צהלה. המסר השני נשלח פנימה לתוך מחנה השמאל-מרכז, ומיועד בעיקר למצביעי יש עתיד. "מנדט אחד פחות ליש עתיד לא ישנה כלום, מנדט אחד יותר לנו יכול לגרום לכך שהנשיא יטיל עלינו להרכיב את הממשלה", הוא אמר לעיתונאים והוסיף: "אני פונה למצביעים של לפיד, אם אתם רוצים אותו בממשלה אתם צריכים לתת לנו את הכוח".

הרצוג ולבני בקלפי ברמת גן, היוםצילום: מוטי מילרוד

השניים זכו לרוב ליחס אוהד מצד קהל המצביעים ורבים בירכו את הרצוג "ראש הממשלה הבא שלנו". עם זאת, הם בחרו להסתובב לרוב באזורים בהם הם אהודים: צהלה, גבעתיים, מודיעין וראשון לציון. פעילי המפלגה שליוו את השניים לאורך יום הבחירות טענו שיש להם אינדיקציות שיש סיכוי למהפך שלטוני. "אני עושה כבר שש מערכות בחירות, היום הוא יהיה ראש ממשלה", אמר משה בן מיור, ראש מטה המפלגה ברמת גן. לקראת ערב הוזמנו לאולם הדרייב אין בתל אביב, שם התכנסו הפעילים, בלונים חגיגיים. אבל הכול הודו שכמות המשתנים במשוואה גדולה מידי מכדי שניתן יהיה לנחש כיצד יראו התוצאות.

בשעות הערב החלו להיאסף פעילי המפלגה בהיכל הדרייב לקראת פרסום תוצאות המדגמים. מצב הרוח של הפעילים נע בזמן שלפני פרסום המדגמים בין ייאוש לתקווה, בין מניה לדיפרסיה. כולם ניסו לנחש ולנתח את התוצאות. על פי הניתוח האופטימי, נתניהו אמנם הצליח לסגור את הפער מהמחנה הציוני אבל זה בא על חשבון גוש הימין, כך שלא הוסיף לעצמו ממליצים לנשיא. בצד הפסימי, הציבור הערבי שאמור היה להעלות את שיעור ההצבעה ולדחוק החוצה את אחת משתי מפלגות הימין המתנדנדות - "ישראל ביתנו" ו"יחד" - לא סיפק את הסחורה.

ח"כ איתן כבל, בעל ניסיון ארוך במערכות בחירות, משוכנע שהניצחון קרוב, "אין ספק שנקבל לפחות 25 מנדטים, ולנשיא לא תהיה ברירה אלא להטיל על הרצוג את הרכבת הממשלה. אם הייתי אומר לך את זה לפני חודש וחצי היית שולח אותי לאשפוז".

יותר מ-80% מהאסירים הצביעו

במשטרת מחוז מרכז אמרו כי עד כה נרשמו במרכז 11 אירועים הקשורים לבחירות, בהם שמונה אירועי התחזות - שלושה בנתניה, שניים ברמלה, ואירוע אחד בכפר סבא, פתח תקווה ורחובות. בנוסף היתה הטרדה טלפונית אחת בנתניה, אירוע תעמולת בחירות אסורה בכפר סבא ומקרה בו נרשמה הפרעה ליו"ר קלפי ברמלה. בסך הכול נפתחו 11 תיקים על הפרת חוק הבחירות.

בתל שבע המשטרה עיכבה לחקירה בת 25 בחשד שניסתה להצביע פעם נוספת תוך שימוש בתעודת זהות של צעירה אחרת. בצפון, המשטרה חוקרת תושבת חצור הגלילית בת 55 שהגיעה לקלפי להצביע, לאחר שכבר הצביעה לפי הרישומים בקלפי. כמו כן, תושב בית נטופה בן 54 שהגיע לקלפי בכפר כנא יחד עם בנו, משקיף בקלפי, הותקף על ידי אדם שהיה במקום. שוטרי תחנת נצרת איתרו את החשוד. הוא עוכב לחקירה והרקע לתקיפה נבדק. 

בכפר ואדי חמאם, צפונית לטבריה, נעצרו שניים בחשד להתפרעות ותקיפת שוטרים בקלפי. לדברי המשטרה, כשהגיעו השניים למזכירות הקלפי הם לא הציגו תעודת זהות והחלו להתפרע בדרישה להצביע גם ללא תעודה. הם תקפו שוטרים מתחנת טבריה שניסו להשתלט עליהם וככל הנראה היו שיכורים.

עד כה התקבלו במוקד 100 של המשטרה 2,624 שיחות הקשורות לבחירות.

בשעה 20:00 נסגרו הקלפיות בשירות בתי הסוהר (שב"ס), שם עמד אחוז ההצבעה בקרב האסירים הזכאים (כ-10,000) על 81.74%. בשב"ס ציינו כי לא נרשמו אירועים חריגים במהלך היום (יניב קובוביץ, נעה שפיגל ושירלי סיידלר).

שיעור ההצבעה נכון לשעה 20:00: 65.7%

שיעור ההצבעה נכון לשעה 20:00 עומד על 65.7%. מדובר בעלייה לעומת הבחירות הקודמות אז הצביעו עד 20:00 בערב 63.7% מבעלי זכות ההצבעה, ב-2009 59.7% וב-2006 57%. הנתון מהערב מתבסס על 9,000 קלפיות (עפרה אידלמן). 

יומו של ליברמן: סיורים בערים "אסטרטגיות" ואזהרה מפני הצבעת הערבים

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, פתח את יום הבחירות על רקע שורה של סקרים שמציבים את מפלגתו על סף אחוז החסימה. ליברמן, שבחודשיים האחרונים מיקד את הקמפיין שלו בעיקר במצביעים שעלו ממדינות חבר העמים, עבר במהלך היום בין הקלפיות בערים שסומנו כ"אסטרטגיות" מבחינת המפלגה כמו באר שבע, אשדוד, אשקלון, בת ים, ראשון לציון ורחובות.

ליברמן הצביע בקלפי בהתנחלות נוקדים בה הוא מתגורר. כשהגיע לקלפי קרא ליברמן לישראלים להצביע למפלגה ציונית. "לא משנה אם למרצ, לישראל ביתנו או לבית היהודי בעיקר שתהיה מפלגה ציונית כי חשוב לשמור על הצביון היהודי והציוני של ישראל", אמר ליברמן.

כמו במערכות בחירות קודמות יו"ר ישראל ביתנו מיקד את הקמפיין שלו במתקפה על אזרחי ישראל הערבים. במהלך יום הבחירות, כאשר ראש הממשלה נתניהו החל לפרסם הודעה אחר הודעה עם "אזהרות" מפני אחוז הצבעה גבוה בחברה הערבי ניסה ליברמן להצטרף. "גם נתניהו יודע שאם הערבים נעים בכמויות אל הקלפי רק ליברמן חזק יעצור אותם", הוא כתב בדף הפייסבוק שלו.

ליברמן בסיור באשקלון, היוםצילום: אילן אסייג

במהלך סיור בקלפיות באשקלון הכריז ליברמן כי "מי שרוצה למנוע הקמת סניף דאעש ותאי אל-קאעדה בתוך ישראל צריך להצביע לישראל ביתנו".

במהלך יום הבחירות הגישה ישראל ביתנו תלונה לוועדת הבחירות המרכזית וטענה כי בכמה מקרים הותקפו נציגי המפלגה בקלפיות. דובר ישראל ביתנו טען כי בנצרת הותקפה יו"ר קלפי מטעם המפלגה על ידי מקומיים וכי המשטרה נשלחה למקום, וכי באקה אל גרבייה, כפר קרע וסכנין נמנעה כניסתם של נציגי המפלגה שהגיעו עם כתבי מינוי לקלפיות. "'ישראל ביתנו מגנה בתוקף את הניסיונות החוזרים ונשנים לזייף את תוצאות הבחירות במגזר הערבי ולמנוע תוך אלימות מנציגי המפלגות הציוניות להשקיף ולשמור על טוהר הבחירות בכפרים הערבים", מסר דובר המפלגה (ברק רביד). 

דאגה ואכזבה בבית היהודי

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, הסתובב היום ברחבי הארץ מודאג. הוא התחיל את יום הבחירות שלו בקלפי הסמוכה לביתו ברעננה ומשם נסע לדרום, למעוזי הציונות הדתית בירושלים, לגבעת שמואל ולפתח תקווה, בניסיון לשמור על מפלגתו עם מספר מנדטים דו-ספרתי, לאחר שבסקרים האחרונים היא עמדה על 11־12 מנדטים. הפעילים האופטימיים ביותר דיברו על 12 מנדטים. הפסימיים ביותר, לעומת זאת, על שמונה.

עבור המפלגה שהתחילה את הבחירות במצב כמעט אופטימלי עבורה, יום הבחירות מסתיים באכזבה. מתחילת הדרך הבית היהודי הקפידה על המסר לפיו המפלגה אינה חוששת מבחירות. בזמן ההכרזה על יציאה לבחירות היה נתניהו ראש ממשלה מוביל, הרצוג מנהיגה של מפלגת אופוזציה, ובנט הסתמן אחרי המבצע בעזה כמנהיג החדש של הימין: גאה, בטוח ולא מתנצל. סקרים אופטימיים חזו למפלגה אז 18 מנדטים, והממוצע עמד על 15.

אלא שמאז באה לעולם מפלגת "יחד" בראשות אלי ישי, ולאחר פרשת אלי אוחנה (שסירב היום לומר למי הצביע לבסוף) וקמפיין המצוקה של נתניהו בימים האחרונים, חמשת המנדטים שהגיעו בבחירות הקודמות כדי לחזק את הימין, החלו לנדוד בחזרה אל הליכוד. בבחירות הקודמות עשה בנט כמעט את אותו סיור. אז היתה אווירה של אופוריה ושל תקווה. היום האווירה היתה עגומה. לפני שנתיים חיכו לבנט עשרות נציגים של התקשורת הזרה בקלפי ליד ביתו ברעננה. במקום הוצבו ספסלי עץ, על מנת שיהיה מקום לכולם לצלם את תמונת ההצבעה. הפעם, איש מחו"ל לא הגיע. כולם נדחסו בחדר אחד (חיים לוינסון). 

בנט בסיור בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

נתניהו על האיסור לשדר את דבריו: אף אחד לא יסתום לנו את הפה

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב לצו ועדת הבחירות האוסר על שידור מסיבת העיתונאים שקיים. "כל היום הפוליטיקאים מדברים בתקשורת. ציפי, בוז'י ויאיר לפיד, דיברו בכל אולפן אפשרי ועשו תעמולת בחירות בוטה", כתב בדף הפייסבוק שלו. "היחיד שהחליטו לאסור עליו לדבר בתקשורת – זה אני. ראש הממשלה מהליכוד. אף אחד לא יסתום לנו את הפה".

נתניהו התייחס גם אל הדברים שאמר הבוקר ולפיהם "שלטון הימין בסכנה. הערבים נעים בכמויות אל הקלפי". על כך כתב בין השאר נתניהו כי "אני מבקש להבהיר: אין שום פסול בהצבעת האזרחים, יהודים וערבים כאחד, לפי ראות עיניהם. הפסול הוא בכך שכסף רב מחו"ל של עמותות וממשלות זרות, מביא אותם בהמוניהם לקלפי בצורה מאורגנת. כסף זר זה מעוות את הרצון האמיתי של אזרחי ישראל לטובת השמאל, ומעניק כוח מופרז לרשימה הערבית הקיצונית".

54.6% הצביעו עד השעה 18:00

שיעור ההצבעה נכון לשעה 18:00 עומד על 54.6%. בבחירות הקודמות הצביעו עד אותה שעה 55.5% מבעלי זכות ההצבעה, ב-2009 50.3% וב-2006 47%.

בוועדת הבחירות מסבירים שהנתונים על שיעורי ההצבעה מהבחירות הקודמות התבססו על מדגם של כ-400 קלפיות ששקלל בתוכו גם את קולות החיילים, בעוד שהנתונים בבחירות האלו מתבססים על כ-9,000 קלפיות אמיתיות, שלא כוללות את קולות החיילים. על כן לא בטוח שמדובר בירידה באחוזי ההצבעה.

בצה"ל הצביעו עד 17:00 59% מן המשרתים - עלייה של ארבעה אחוזים בהשוואה לבחירות הקודמות. בבתי סוהר ובתי המעצר הסתיימה ההצבעה עם 81% הצבעה (עפרה אידלמן וגילי כהן). 

מצביעים בכלא מעשיהו, היוםצילום: דודו בכר

יו"ר ועדת הבחירות אסר לשדר מסיבת עיתונאים של נתניהו

יו"ר ועדת הבחירות, השופט סלים ג'ובראן, הוציא צו ארעי האוסר על שידור מסיבת עיתונאים של ראש הממשלה בנימין נתניהו. לשכת נתניהו הודיעה כי בכוונת ראש הממשלה לשאת דברים בשעה 17:45. מפלגות יש עתיד והמחנה הציוני עתרו נגד שידור דבריו בטענה כי יהיה בהם משום תעמולה אסורה. ג'ובראן הוציא צו ארעי האוסר על שידור הודעתו וקבע כי על הליכוד להגיש את תגובתם עד 18:30 (עפרה אידלמן). 

נתניהו בסיור באשקלון, היוםצילום: אילן אסייג

פעילי הרב אוירבך פועלים למען רשימת יחד של ישי

פעילים ב"פלג הירושלמי" של הרב שמואל אוירבך מנצלים ניסוחים מתונים ועמומים בהודעות הרשמיות מטעם רבם, ופועלים למען רשימת "יחד" של אלי ישי. בהודעות מוקלטות שנשלחו היום לאלפי טלפונים ניידים נאמר: "לציבור בני התורה המבינים בעם, דע כי המפלגה היחידה אשר אינה רודפת את ציבור בני התורה ומכבדת את כל גדולי ישראל, למרות חילוקי הדעות, זאת מפלגת יחד בראשות אלי ישי. שמים קץ לרדיפות שמים "קץ" בקלפי. זכור, מפלגת ש"ס חתמה הסכם עודפים עם יעקב אשר" (הכוונה היא לח"כ מטעם דגל התורה, מהפלג היריב, הנחשב יד ימינו של המנהיג הליטאי המרכזי הרב אהרן לייב שטיינמן).

בהודעות רשמיות, התנער היום הרב אוירבך ממה שכינה "שמועות" על כך שהוא תומך במפלגת יחד. הרוח הנושבת מנאומו של הרב אוירבך ביום ראשון האחרון, וכן מביטאונו "הפלס", נוטה יותר להחרמת מפלגת יהדות התורה, שממנה פרש פלג אוירבך, ואף החרמת הבחירות באופן גורף. מקורבו של הרב מצוטט היום בעמוד הראשון של הביטאון באמירה: "רבנו שליט"א אינו מצביע, ואינו מורה להצביע – ולפיכך איננו מצביעים". במאמר המערכת של העיתון נכתב, כי "כל עוד אין הוראה לבחור – אין סיבה לבחור, אין היתר לבחור".

אלו ניסוחים זהירים ומתונים שאינם אופייניים לעיתון "הפלס", ומשום כך, חלק מהפעילים בפלג אוירבך רואים עצמם חופשיים להמשיך ולפעול למען "יחד" שאותה הם רואים כמפלגה בלתי ממסדית. אחד מהם אמר, כי "הרב לא אמר למי להצביע, הוא לא אמר שאסור להצביע". הוא וחבריו ממשיכים לשגר הודעות מוקלטות באלפיהן, לא רק לגברים ונשים של מי שמזוהים עם פלג אוירבך אלא גם לליטאים וחסידים מן השורה, המשתייכים לקהילות התומכות ביהדות התורה.

יצוין כי מהצד השני, נשלחים מסרונים, כנראה פיקטיביים, כאילו הפלג הירושלמי סגר עסקה רשמית לתמיכה בש"ס וזאת תמורת התחייבות שנתן כביכול נשיא מועצת חכמי התורה, הרב שלום כהן, לדרוש את ביטול חוק הגיוס כתנאי להצטרפות לקואליציה הבאה. כאמור, אין שום תוקף להודעות הללו (יאיר אטינגר). 

לבני והרצוג בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד
שרה ובנימין נתניהו בקלפי בירושלים, היוםצילום: רויטרס
קלפי בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

שיעור ההצבעה עד 16:00: 45.4%

שיעור ההצבעה בבחירות עד השעה 16:00 הוא 45.4%. בבחירות הקודמות הצביעו עד 16:00  46.6% מבעלי זכות ההצבעה,  ב-2009 41.9% ובבחירות 2006 39%.

עו"ד אלעד נוה, המנהל את חדר השליטה של ועדת הבחירות המרכזית, הסביר כי בבחירות הנוכחיות הוועדה מקבלת נתוני אמת על שיעורי ההצבעה מכ-9,000 קלפיות במקום להתבסס על מדגם של כ-400 קלפיות בלבד, כפי שנעשה בבחירות קודמות, ועל כן הנתונים מדויקים יותר.

עם זאת, מאחר שהמערכת הטכנולוגית שעמה פועלת הוועדה חדשה, הוועדה מפעילה במקביל גם קלפיות מדגם ומשווה לאורך היום את תוצאות המדגם לתוצאות האמת. עד כה לדבריו, התוצאות היו דומות.

נתוני האמת מתקבלים דרך מזכירי הקלפיות שבאמצעות הזנת נתונים בסמס או במערכת טלפונית קולית מעדכנים את הוועדה בשיעורי ההצבעה בזמן אמת (עפרה אידלמן). 

ועדת הבחירות המרכזית, אחר הצהרייםצילום: עפרה אידלמן

גלאון בסיור בשדרות רוטשילד: "אנו מסתערים על כל קול"

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, בחרה להעביר את יום הבחירות דווקא במרכז תל אביב - שנחשב למגרש הביתי של המפלגה. בין בתי קפה בכיכר הבימה לשדרת רוטשילד ניסתה גלאון לשכנע את מצביעי גוש השמאל לבחור דווקא במפלגת מרצ לכנסת ה-20, בניסיון להשיג קולות נוספים למפלגה.

יושבי בתי הקפה הגיבו לגלאון בקריאות "אוהבים אותך זהבה" ו"אין שמאל בלי מרצ", אך מלבד כמה תצלומי סלפי, לא נרשמה התלהבות רבתי מסיבוב הבחירות. את התגובה האוהדת ביותר קיבלה גלאון משני תלמידים שהעמידו דוכן לימונדה מול הקלפי ברחוב רוטשילד. "רוצה כוס לימונדה, עליי?", תהה ליאם, תלמיד כיתה ז' שמבקש להשיג מספיק כסף כדי לקנות את השעון החדש של אפל. גלאון אמנם סירבה להצעה, אך הצטלמה עם השניים לקטע וידיאו קצר בו קראו: "שמאל זה מרצ".

אנשי המפלגה חוששים שרבים מאלו שהצביעו בעבר למרצ יעדיפו כעת לתת את קולם למחנה הציוני, בניסיון להשיג מהפך - ומי שתיפגע מכך היא דווקא מפלגתם. גלאון משדרת "אופטימיות זהירה" כהגדרתה, אך הבחירה לנסות ולשכנע את התל אביבים לבחור מרצ - שקיבלה בבחירות הקודמות למעלה מ-14 אחוזים מהקולות בעיר - מעידה על דאגותיהם של אנשי המפלגה. "אני לא מוותרת על אף קול", אומרת יו"ר המפלגה, "אנחנו מסתערים על כל קול ולא לוקחים דבר מובן מאליו. בבחירות מסוג אחר לא הייתי כאן דווקא, אבל כל בן אדם שני מתלבט בין מרצ למחנה הציוני, גם בשדרה". כשנשאלה גלאון האם היא רואה אפשרות שברוך מרזל, המתמודד מטעם מפלגת "יחד", יהיה בכנסת ומרצ לא, השיבה כי "בא לי למות ממחשבה על זה, אבל אני לא חושבת שזה יקרה. זו תחרות קשה מי אני לא רוצה שיעבור (את אחוז החסימה) - יחד או ליברמן". (גילי כהן)

גלאון בשדרות רוטשילד בתל אביב, היוםצילום: ניר קידר

שיעורי ההצבעה בצה"ל: עלייה קלה לעומת בחירות 2013

נכון ל-12:00 מימשו 29% מהחיילים את זכותם החוקית להצביע בבחירות לכנסת. מדובר בעלייה משיעורי ההצבעה במערכת הבחירות של 2013, אז הצביעו 26.2% מהחיילים עד השעה 12:00. (גילי כהן)

חייל מצביע במוצב צה"ל באזור אריאלצילום: רויטרס

לבני והרצוג בקלפיות: מרגישים שהולכים לעשות את זה

ראשי המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג וציפי לבני, מסיירים מאז שעות הבוקר בין הקלפיות ברחבי ישראל, משוחחים עם מצביעים ומבקרים במטות המפלגה. "אני ממש מרגישה שאנחנו הולכים לעשות את זה, אני רואה שאנשים לא סתם אומרים לי בהצלחה כלאחר יד, הם מחזיקים אותי וממש מתפללים", אמרה לבני ל"הארץ".

הרצוג דבק לאורך היום בשני מסרים, הראשון הוא שהבוחר צריך להחליט בין הייאוש והכישלון של נתניהו לבין השינוי והתקווה שלו, ואילו המסר השני מיועד בעיקר למצביעי "יש עתיד": "מנדט אחד פחות ליש עתיד לא ישנה כלום, מנדט אחד יותר לנו יכול לתת לנו את הכוח להרכיב את הממשלה", הוא אמר והוסיף: "אני פונה למצביעים של לפיד, אם אתם רוצים אותו בממשלה אתם צריכים לתת לנו את הכוח". (ניר חסון)

לבני והרצוג מחוץ לקלפי ברמת גן, היוםצילום: מוטי מילרוד

32% הצבעה באזור סכנין ועראבה. הרשימה המשותפת: "נתניהו אחוז אימה"

المشتركة: خطاب نخبوي؟צילום: אי־אף־פי

בכמה מוקדים בגליל ובערים הגדולות מדווחים על עלייה משמעותית בשיעורי ההצבעה ועל טורים שמשתרכים בפתחי הקלפיות. באזור סכנין, עראבה ודיר חנא דווח על כ-32% הצבעה. ברשימה המשותפת הגיבו לקריאתו של נתניהו לצאת ולהצביע בגלל ש"הערבים נעים בכמויות אדירות לקלפי" ואמרו כי נתניהו "אחוז אימה מפני אחוזי ההצבעה הגבוהים באוכלוסייה הערבית".

מטעם הרשימה נמסר עוד כי הם "אכן מתכוונים להיות הכוח השלישי בגודלו בכנסת הבאה. וכן, אנחנו מעודדים את הציבור הערבי לצאת ולהצביע. המנדטים שלנו, בניגוד למנדטים של הימין, יהיו מנדטים שיפעלו למען כל הציבורים – גם למען אלו שלא יצביעו לנו".

בתגובה לדבריו של נתניהו פנה ח"כ דב חנין ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית בדרישה להסיר את הסרטון. "ראש ממשלה שמנהל תעמולה נגד הצבעת אזרחים בני מיעוט לאומי עובר קו אדום של הסתה וגזענות. לדברים יש חומרה מיוחדת ביום הבחירות עצמו, שבו המסר לכלל האזרחים בישראל הוא להשתתף בבחירות, להצביע ולקחת חלק במערכת הדמוקרטית. מסר כזה, שמוצא על ידי ראש ממשלה, מעיד על אובדן דרך גמור, ועל נכונות לשבור את כל העקרונות הדמוקרטיים למען הבטחת שלטונו", דברי חנין. (ג'קי חורי)

לחצו לידיעה המלאה

נתניהו: "שלטון הימין בסכנה, הערבים נעים בכמויות אדירות אל הקלפי"

על רקע דיווחים על אחוזי הצבעה גבוהים בקרב מצביעי החברה הערבית, פרסם בצהריים ראש הממשלה בנימין נתניהו קריאה בהולה בפייסבוק למצביעיו לצאת להצביע, מכיוון ש"שלטון הימין בסכנה. המצביעים הערבים נעים בכמויות אל הקלפי. עמותות השמאל מביאות אותם באוטובוסים. לנו אין V-15, יש לנו 'צו 8', יש לנו רק אתכם. צאו אל הקלפי, תביאו את החברים ובני המשפחה, הצביעו מחל כדי לסגור את הפער בינינו לבין מפלגת 'העבודה'. בעזרתכם ובעזרת השם נקים ממשלה לאומית שתשמור על מדינת ישראל".

חרפת ההסתה והגזענות של ליברמן | מאמר מערכת

שיעור ההצבעה מתייצב: 26.5% הצביעו עד 12:00

עד השעה 12:00 הצביעו 26.5% מבעלי זכות הבחירה. באותה שעה בבחירות הקודמות עמד שיעור ההצבעה על 26.7%, בבחירות ב-2009 הצביעו 23.4% נכון ל-12 בצהריים ובאותה השעה ב-2006 הצביעו 21.7% מציבור המצביעים. (עפרה אידלמן)

ועדת הבחירות הורתה לש"ס להפסיק לחלק "מפתח גן עדן"

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט סלים ג'ובראן, הוציא צו מניעה האוסר על ש"ס לחלק ברכות של הרב עובדיה יוסף לפיהן הצבעה לש"ס היא מפתח לגן עדן, ודפים לרישום שמות לתיקון פדיון נפש למצביעים. ההחלטה התקבלה בעתירת הבית היהודי, שטענה כי חלוקת פריטים אלו היא תעמולה אסורה. במקביל, ג'ובראן דחה עתירה שהגישה מפלגת יחד נגד ש"ס והרב הראשי הספרדי לישראל יצחק יוסף, בטענה שהרב מבצע תעמולה אסורה לטובת מפלגת ש"ס. (עפרה אידלמן) 

הברכה שחילקו אנשי ש"ס מחוץ לקלפיותצילום: אליהו הרשקוביץ

חשדות לזיופים, התחזויות וגניבת פתקים בקלפיות ברחבי הארץ

נבדק חשד לזיוף בקלפי בשכונת רמת מרדכי בירושלים. בני זוג שהגיעו להצביע גילו כי שעתיים קודם לכן הצביעו שני אנשים אחרים באמצעות פתקי ההצבעה שלהם. השניים הופנו להגשת תלונה ונפתחה חקירה.

בשכונת רמת שלמה בעיר עוכב לחקירה חרדי בן 20 שיצא מהקלפי כשבחזקתו כל פתקי ההצבעה של מפלגת יחד. מוקדם יותר נעצר פעיל שגנב פתקי הצבעה של מפלגת יחד בתל ציון שבהתנחלות כוכב יעקב. במפלגה דיווחו כי בעשרות קלפיות ברחבי הארץ נגנבו, הושחתו או זוייפו פתקי הצבעה שלהם. במספר קלפיות אף התפתחו עימותים בין משקיפים של יחד לפעילים של מפלגות חרדיות.

גם באום אל-פאחם הוגשה תלונה בגין חשד לזיופים בקלפי. המשטרה פתחה בחקירה.

בנצרת הותקפה יו״ר קלפי מטעם ישראל ביתנו על ידי תושבים. בבאקה אל גרבייה, כפר קרע וסכנין נמנעה כניסתם של נציגי המפלגה שהגיעו עם כתבי מינוי לקלפיות. ישראל ביתנו הגישה תלונה לוועדת הבחירות המרכזית בנוגע לתקריות.

(ניר חסון, עידו אפרתי, נעה שפיגל וברק רביד)

גלאון: "או שתהיה כנסת בלי מרצ, או ממשלה עם מרצ"

יו"ר מרצ זהבה גלאון הצביעה הבוקר בקלפי הסמוכה לביתה בפתח תקווה ואמרה: "או שתהיה כנסת בלי מרצ, או ממשלה עם מרצ". גלאון הוסיפה כי "אני סומכת על בוחרי מרצ שאנחנו נכנסים לעידן חדש... כל בוחרי מרצ שרצו להצביע למחנה הציוני, שיצביעו מרצ - נהיה גדולים וחזקים - ורק כך הרצוג יהיה ראש הממשלה. כי אם לא יצביעו מרצ, וחלילה מרצ תיעלם, אז אין מהפך". ׁ(גילי כהן)

גלאון בקלפי בפתח תקווה, היום

נתניהו הסכים להתראיין לערוץ 10 רק בתנאי שבן כספית ייצא מהאולפן

כספיתצילום: אייל טואג

ראש הממשלה בנימין נתניהו הסכים להתראיין הבוקר לתוכניתם של אורלי וילנאי וגיא מרוז בערוץ 10 רק בתנאי שעיתונאי "מעריב" בן כספית ייצא מהאולפן. לפי הערוץ, במערכת התוכנית התכוונו לוותר על הראיון ולא ביקשו מכספית לצאת, אבל הוא התנדב מיוזמתו לעזוב את האולפן.

וילנאי ומרוז שאלו את נתניהו מדוע סירב להתראיין כשכספית באולפן. נתניהו השיב: "הוא לא עיתונאי. אנשים שמכפישים אותי באופן אישי כולל הבוקר, מכפישים את משפחתי, אני לא מחויב לתת להם את ההטבות שהם כאילו מתחרים כעיתונאים".

בהמשך הבוקר גירש דוברו של ראש הממשלה, ניר חפץ, את צוות חדשות 10 שהוזמן לבית ראש הממשלה על מנת לראיינו. עוד לפני כן ראיין את נתניהו רוני דניאל מחדשות 2 ולאחר מכן היה אמור לראיינו נציג ערוץ 7. בפני אנשי חדשות 10 טען חפץ כי הם "הפרו את כללי המשחק" בכך שניסו לצלם תמונות רקע מבית ראש הממשלה. לדברי בכיר בחדשות 10, "אנשיו של ראש הממשלה הוציאו את צוות חדשות 10 מבית ראש הממשלה ללא כל סיבה לאחר שהוזמנו למקום". חפץ לא מסר תגובה. (נתי טוקר)

לחצו לידיעה המלאה

זועבי בקלפי: "אנו נאבקים נגד תסכול הרחוב הערבי"

חברת הכנסת חנין זועבי הגיעה הבוקר להצביע בקלפי הסמוכה לבית החולים האנגלי בנצרת. לדבריה, "הרחוב הערבי היה הראשון שאמר לנו - תתאחדו... אנחנו גם נאבקים נגד תסכול הרחוב הערבי מהפוליטיקה. זה הכוח שלנו בתוך החברה שלנו ולא רק מול הגזענות". (נעה שפיגל)

זועבי בקלפי בנצרת, היוםצילום: גיל אליהו

שיעורי הצבעה גבוהים במיוחד נמדדו עד 10:00 בבוקר

עד השעה 10:00 בבוקר הצביעו 13.7% מבעלי זכות הבחירה, 757,880 אזרחי ישראל. באותה שעה בבחירות הקודמות עמד שיעור ההצבעה על 11.4% בלבד, בבחירות ב-2009 הצביעו 10.3% נכון ל-10 בבוקר ובאותה השעה ב-2006 הצביעו 9.9% מציבור המצביעים בלבד. (עפרה אידלמן)

יחד: אנשי ש"ס מאיימים על תומכינו ומתנכלים להם

מפלגת "יחד" בראשות אלי ישי הגישה לפני זמן קצר עתירה לוועדת הבחירות המרכזית ובה דרישה להוצאת צו ביניים נגד ש"ס, בטענה שאנשיה מפיצים מודעות עם איומים נגד מצביעי יחד. המטה הבחירות של המפלגה דיווחו הבוקר כי מצביעי יחד נתקלו בהתנכלויות רבות בבואם לקלפי וכן כי בכמה קלפיות לא נמצאו כלל פתקי הצבעה לתנועת יחד, שסימנה "קץ".

בעתירה מבקשים עורכי הדין איתמר בן גביר ואלדד רבינוביץ' להורות לתנועת ש"ס להימנע מכל צורה ואופן של איום והפחדת מצביעים מלהצביע למפלגת יחד, ובפרט באמצעות שימוש בטרמינולוגיה הלכתית ו/או רוחנית. ישי אמר ל"הארץ" כי "לצערי יש גל גדול של זיופים והעלמת פתקים. 32 שנה אני במערכות בחירות ולא ראיתי את זה באופן כזה".

 (עידו אפרתי)

תור בקלפי בבני ברק, הבוקרצילום: אי־פי

עד 9:00 בבוקר הצביעו 7.4% מבעלי זכות ההצבעה

נכון לשעה 9:00 בבוקר הצביעו 436,000 בוחרים, שהם 7.4% מבעלי זכות ההצבעה. כך פרסמה כעת ועדת הבחירות המרכזית על פי מדגם של 500 קלפיות שנעשה על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

אתר ועדת הבחירות, שבו אמורים להתעדכן אחוזי ההצבעה במשך היום, טרם חזר לפעילות. לדברי דובר הוועדה, גיורא פורדס, הבעיה נמצאת בטיפול, בין היתר בתגבור שרתים וזיכרון. הוא צפה שהבעיה תיפתר תוך חצי שעה עד שעה, בדומה להערכותיו לפני כשעתיים. התקלות מורגשות גם באפליקציה שהוועדה השיקה לקראת הבחירות. (עפרה אידלמן)

ועדת הבחירות: הקלטת כחלון של הליכוד - הטעיה בוטה

אתמול הפיצה הליכוד הקלטה ישנה של כחלון קורא להצביע לליכוד. יו"ר הוועדה ג'ובראן נענה לבקשה הבהולה של כולנו לאסור את השימוש בה

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט סלים ג'ובראן קבע כי שימוש הליכוד בהקלטה ישנה של יו"ר כולנו משה כחלון קורא להצביע מח"ל ערב הבחירות היא "הטעיה בוטה" של המצביעים. ג'ובראן הורה לליכוד לשלם לכולנו את הוצאותיה בסך 20 אלף שקלים ואסר על הליכוד בצו מניעה קבוע להשתמש בהקלטה או לפרסמה בכל אמצעי מדיה שהוא.

אתמול בערב נודע לכולנו כי הליכוד הפיצה טלפונית הקלטה ישנה של כחלון קורא להצביע לליכוד. כולנו הגישה בקשה בהולה ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית לאסור את השימוש בהקלטה, וג'ובראן אסר להשתמש בה בצו ארעי והורה לליכוד להגיב עד הבוקר ב-9. (עפרה אידלמן)

לחצו לידיעה המלאה

כחלון בשוק הכרמלצילום: תומר אפלבאום

ליברמן: תצביעו לכל מפלגה ציונית, אפילו למרצ

יו''ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הצביע הבוקר בהתנחלות נוקדים בה הוא מתגורר. בכניסה לקלפי אמר ליברמן "אני קורא לכולם להצביע למפלגה ציונית, לא משנה אם למרצ, לישראל ביתנו או לבית היהודי, בעיקר שתהיה מפלגה ציונית כי חשוב לשמור על הצביון היהודי והציוני של ישראל".‎ (ברק רביד)

ליברמן בקלפי בנוקדים, הבוקר צילום: דוברות ישראל ביתנו

האתר של ועדת הבחירות קרס

הודעת השגיאה באתר ועדת הבחירות המרכזית, הבוקר

אתר האינטרנט של ועדת הבחירות המרכזית קרס הבוקר, פחות משעתיים לאחר פתיחת הקלפיות ברחבי הארץ. גולשים שניסו להיכנס לאתר קיבלו הודעת שגיאה עם הכיתוב "גולש יקר, הפעולה אותה ביצעת אינה נתמכת ובשל כך לא ניתן להציג את הדף המבוקש".

דובר ועדת הבחירות המרכזית, גיורא פורדיס, אמר ל"הארץ" כי הבעיה בשרתי האתר נמצאת בטיפול וכי הוא מעריך שהאתר ישוב לתפקד בשעה הקרובה. (עפרה אידלמן)

לפיד: אנו כאן כדי לא לגמור עם ממשלת ביבי, בוז'י והחרדים

יאיר לפיד הגיע הבוקר להצביע בקלפי בשכונת רמת אביב בתל אביב ואמר כי "אנחנו כאן נגד זה שבסוף היום נגמור עם ממשלה של ביבי, בוז'י והחרדים, שתמכור את כל הנכסים הישראליים, תחזיר תקציבים לישיבות, תבטל את השוויון בנטל ותגיע למצב שבו לוקחים כספי ציבור שמיועדים לצפיפות בכיתות, לאמהות חד-הוריות ולמעונות יום, ותעביר אותם לסחטנות פוליטית. בשביל זה הוקמה 'יש עתיד'. (ירדן סקופ)

לפיד בקלפי ברמת אביב, הבוקרצילום: עופר וקנין

הרצוג: הבחירות הן בין שינוי ותקוה ליאוש ואכזבה

יו"ר המחנה הציוני יצחק (בוז'י) הרצוג הצביע הבוקר בקלפי ליד ביתו בשכונת צהלה. הרצוג אמר "אנחנו נמצאים בחגיגה של דמוקרטיה. צריך לזכור שישראל היא מדינה דמוקרטית שבה העם קובע".

הרצוג הוסיף כי "הבחירות האלו הן בין שינוי ותקוה לבין יאוש ואכזבה. מי שרוצה להמשיך בדרכו של ביבי, שיצביע עבורו, אך מי שרוצה שינוי, שיצביע עבור המחנה הציוני וייתן לי את הכוח לשנות. מי שרוצה שינוי שישים פתק אמת של המחנה הציוני". (ניר חסון)

הרצוג מצביע, הבוקר בצהלהצילום: מוטי מילרוד

כחלון: פעם ראשונה שלא אצביע ליכוד, אבל אני עושה זאת בלב שלם

יו"ר מפלגת כולנו משה כחלון הצביע הבוקר בבית הספר הריאלי בחיפה. "אנחנו בישורת האחרונה של קמפיין אינטנסיבי ומרגש. היום זאת הפעם הראשונה שלא אצביע ליכוד אבל אני עושה זאת בלב שלם", אמר כחלון. "הקמנו את מפלגת כולנו בכדי לשנות את פני המדינה, אנחנו היחידים שיש להם את האומץ להילחם בטייקונים, במונופולים ובקבוצות הכוח בשביל האזרחים".

מספר 2 בכולנו, האלוף (במיל') יואב גלנט, הצביע הבוקר סמוך לביתו במושב עמיקם ואמר: ״זה הזמן לשינוי. אף אחד עוד לא עזב את המדינה בגלל איראן. עוזבים את המדינה בגלל שאנשים מיואשים מהמצב הכלכלי והחברתי. הגיע הזמן לשים את זה בראש״. (ניר חסון)

כחלון בקלפי בחיפה, הבוקרצילום: רמי שלוש

דרעי: מקווה שנפתיע את הסוקרים

יו"ר ש"ס אריה דרעי הצביע הבוקר בשכונת הר נוף בירושלים. דרעי הגיע לקלפי מלווה בצבי חקק, שהיה עוזרו הצמוד של הרב עובדיה יוסף. "זה היום לו חיכינו", אמר דרעי. "עבדנו קשה מאוד לקראת היום הזה, ונקווה שבעזרת השם המאמץ שעשינו יביא את התוצאות".

דרעי הוסיף ואמר "אני מקווה שנפתיע את כל הסוקרים. עייפתי מכל הספינים. מספיק כבר, כל הזמן שמועות וספקולציות". (יאיר אטינגר)

דרעי מצביע, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי

בנט: זה היום של מי שאוהב את הדגל, העם הולך להתחבר

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט הצביע הבוקר בקלפי ברעננה ואמר: "הבוקר הנחתי תפילין והתפללתי כדי שעם ישראל יהיה מאוחד, כדי שעם ישראל יהיה חזק. זה היום שלנו. זה היום של מי שאוהב את ארץ ישראל, זה היום של מי שאוהב את הדגל שלנו, זה היום של מי שאוהב את המדינה שלנו, זה היום שלנו. היום ישראל מרימה את הראש".

בנט הוסיף ואמר: "חבר שלי אורי אורבך חסר לי הבוקר. הוא אמר פעם: 'הבית היהודי הוא לא גשר שדורכים עליו, אלא גשר שמתחברים ממנו', ועם ישראל הולך להתחבר", דברי בנט. (חיים לוינסון)

בנט בקלפי ברעננה, הבוקרצילום: תומר אפלבאום

נתניהו: לא תהיה ממשלת אחדות עם השמאל

בנימין נתניהו ורעייתו הצביעו בקלפי בבית הספר דוד ופולה בן גוריון בירושלים, סמוך למעון ראש הממשלה. "רבים שואלים אותי למי אתקשר ראשון אחרי הבחירות", אמר, "הטלפון הראשון יהיה למרים פרץ והטלפון השני יהיה לנפתלי בנט כדי להתחיל בהקמת ממשלה של המחנה הלאומי. לא תהיה ממשלת אחדות עם השמאל בראשות 'העבודה'". (יהונתן ליס)

נתניהו מצביע, הבוקר בירושליםצילום: מרק ישראל סלם

מפת הקלפיות: איפה אני מצביע?

הבחירות לכנסת ה-20 נערכות היום ו-5.9 מיליון בעלי זכות בחירה יגיעו היום להצביע ב-10,000 קלפיות ברחבי הארץ. כך תגלו היכן ממוקם הקלפי שלכם

כל בוחר משויך לקלפי במקום מגוריו. ניתן לברר את מיקום הקלפי בכמה דרכים: 1. בהודעה לבוחר שנשלחה למענו הרשום; 2. בשירות לאיתור קלפי באינטרנט באמצעות הקשת מספר תעודת זהות; 3. בשליחת מספר תעודת הזהות בהודעת סמס למספר052-9999555; 4. בפנייה למוקד טלפוני ממוחשב הפועל 24 שעות ביממה במספר: 1800-200-137; 5. בפנייה למוקדים טלפונים מאוישים בשפות שונות מוקד בעברית: 1-800-200-131 מוקד בערבית: 1-800-200-132, מוקד ברוסית 1-800-200-134, מוקד באמהרית: 1-800-200-135. מוקד באנגלית: 1-800-200-136, מוקד בספרדית: 1-800-200-138; 5. כבדי שמיעה יכולים לשלוח פקס למספר: 1-800-200-139 ולציין בו את שמם המלא, תעודת הזהות שלהם, ואת מספר הפקס שאליו ניתן להחזיר להם תשובה. מצביעים המוגבלים בניידות יכולים לברר במוקדים אלו היכן הקלפי הנגישה הקרובה אליהם. השיחה אל המוקדים הטלפונים היא שיחת חינם.

רוב הקלפיות יפעלו מהשעה 7 בבוקר עד 10 בלילה. ביישובים קטנים, בבתי חולים, בבתי סוהר ובתי מעצר יפעלו הקלפיות מ-8 בבוקר עד 8 בערב. מי שהגיע למקום הקלפי לפני שעת סגירת הדלתות יוכל להצביע גם אם חלפה שעת הסגירה.

החלו הבחירות לכנסת ישראל

יותר מ-10,000 קלפיות נפתחות כעת ב-3,200 ריכוזי קלפי ברחבי הארץ. בקלפיות אלו יוכלו להצביע 5,883,365 בעלי זכות הצבעה. רוב הקלפיות יפעלו בין השעות 7 בבוקר ל-10 בלילה. ביישובים קטנים, של עד 350 תושבים, הקלפיות יפעלו בין 8 בבוקר ל-8 בערב. את תוצאות האמת ניתן יהיה לראות מהשעה 22:00 בלילה ואילך באתרי ועדת הבחירות המרכזית (עפרה אידלמן)

ביש עתיד מקווים לשחזר את ההישג של 2013

ביש עתיד מקווים לשחזר את ההישג אליו הגיעו בבחירות הקודמות, ואולי אף להצליח לעבור את 19 המנדטים שהשיגו ב-2013. הסקרים האחרונים אמנם מנבאים להם 14-12 מנדטים, נתון דומה לסקרים הפנימיים שיש בידיהם, אך עם זאת, במפלגה שבים ומזכירים כי בבחירות הקודמות פעילות השטח של המפלגה ביום הבחירות עצמו גרפה עבורם לא מעט מנדטים, וכי הם מתכוונים לפעול כך גם ביום הבחירות הנוכחי.

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, יפתח את יום הבחירות בהצבעה בקלפי הקרובה לביתו ברמת אביב עם רעייתו, ליהיא. מאוחר יותר, הוא צפוי לבקר במטה המפלגה, שם מתנהל חדר מצב הכולל מעקב מדוקדק אחר תומכי המפלגה. משם ייסע לפיד לחולון ויפגוש את זוג מצביעי יש עתיד המתחתן ביום הבחירות. לאחר מכן יסייר בקלפיות באזור השרון, מעוז הצבעה של מפלגתו. בערב יתקיים אירוע הצפייה במדגמים של פעילי המפלגה בהאנגר 11 בנמל תל אביב (ירדן סקופ).

לפיד בסיור באשדוד, היוםצילום: אילן אסייג

יו"ר ועדת הבחירות אסר על הליכוד להשתמש בהקלטה ישנה של כחלון

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט סלים ג'ובראן, אסר הערב על הליכוד להשתמש בהקלטה ישנה של יו"ר כולנו, משה כחלון, קורא להצביע לליכוד. ההחלטה התקבלה בעקבות בקשה בהולה שהגישה מפלגת כולנו בה נטען כי הערב, 12 שעות לפני פתיחת הקלפיות, הפיצה הליכוד הודעה טלפונית מסולפת של כחלון בה הוא נשמע קורא לכאורה להצביע לליכוד. לטענת כולנו, הליכוד עשה שימוש בהקלטה של כחלון מהבחירות הקודמות באופן שיש בו כדי להטעות ולרמות את הציבור.

בהודעה נשמע כחלון אומר: "שלום מדבר משה כחלון, מחל זו המפלגה היחידה שבראשה עומד אדם שיכול לתת לנו מענה באמת לכל הבעיות הגדולות, בעיות קטנות כל אחד יכול לפתור, ואני אומר לך שאם אני רוצה לישון בשקט, ואני רוצה שילדיי ישנו בשקט, ומשפחתי וחבריי ובני... יישנו בשקט, נתניהו צריך להיות שם בשעות האלה באופן מיוחד".

לטענת כולנו, ההקלטה נעשתה ככל הנראה בבחירות 2013, והפצתה כעת, בדרכי הטעיה ורמייה, עלולה לגרום לציבור לחשוב שכחלון תומך בהצבעה לליכוד. כולנו טוענת כי משמיעת ההקלטה עלול להיווצר הרושם שכחלון ונתניהו הגיעו להסכמה על ישיבה משותפת בממשלה.

"המדובר בהפרעה בלתי הוגנת לתעמולת הבחירות של העותרת על ידי המשיבה, אשר נעשית בזדון, מתוך מטרה לגנוב בארשת ליל, שעות בודדות טרם פתיחת הקלפיות, קולות בוחרים אשר עלולים להשתכנע להצביע למשיבה עקב שמיעת הקלטה זדונית וערוכה מעין זו", כתבה כולנו. ג'ובראן קיבל את הבקשה והוציא צו ארעי האוסר על הליכוד להשתמש בהקלטה. הוא הורה לליכוד להגיש את תגובתה לבקשה להוצאת צו מניעה עד מחר ב-9 בבוקר (עפרה אידלמן ואילן ליאור). 

ישי פנה לדרעי: "הגיעה השעה לסיים את המחלוקות"

שלושה חודשים אחרי שנטש את ש"ס והקים מפלגה מתחרה, ששואבת ממנה קולות, ח"כ אלי ישי שיגר היום מכתב פיוס ליריבו ח"כ אריה דרעי. "הגיעה השעה לשלב ידיים ולסיים את המחלוקות", כתב ישי, ונימק את מכתבו בכך ש"נזדקק לכל אצבע בכנסת כדי שבשעה שתעלה גזירה רעה או הצעה העלולה לפגוע בשכבות החלשות נעמוד יחד כחומה בצורה".

ביחד אומרים, כי הקריאות לשלום באו בעקבות איומים על ישי, והחשש מהתנכלויות שישבשו את פעילותה של יחד ופעיליה במהלך יום הבחירות.

ח"כ אריה דרעי התייחס למכתב, שפורסם בשם ישי, ואמר בראיון ברשת ב': "אני לא מתייחס למכתב שקיבלתי היום מהשליח במעטפה שחורה. חבל שאני בכיתי והתחננתי לשיתוף פעולה זה לא נענה, מה יצא לנו מזה? גם אם יעברו את אחוז החסימה, מה ייצא להם מזה? הרי ברוך מרזל ייפרד מהם. אחרי מערכת בחירות כל כך קשה, עם איומים שלו, קלטות, ועכשיו בקו הסיום הוא רוצה להתפייס? עייפתי מספינים" (יאיר אטינגר). 

מכתבו של ישי לדרעי

בכיר בליכוד: גם הפסד בבחירות הוא הישג – ביבי יילך הביתה

"גם אם נפסיד בבחירות, מבחינתנו מדובר בהישג" – כך אמר היום אחד מחברי הכנסת הבכירים בליכוד נוכח הסקרים האחרונים. לדבריו, "אם אנחנו מנצחים, זה יהיה מצוין. אבל גם אם נפסיד, זה יהיה מהלך בריא וטוב לליכוד: נתניהו יילך הביתה, ודור שלם של מנהיגים פוטנציאליים יוכל סוף סוף להתמודד על ההנהגה ולהפוך את הליכוד ממפלגה שמגרדת את 20 המנדטים, למפלגת שלטון אמיתית".

גם מחר, יום הבחירות, ראש הממשלה לא יודע לומר אם יזכה לכונן את הקואליציה הבאה או שיצחק הרצוג יחלוף על פניו ויצליח לחולל מהפך. מצב זה גורם ללא מעט שרים וח"כים למתוח ביקורת על נתניהו עצמו, כמו גם על הקמפיין שניהל בחודשים האחרונים.

היום התכנסו חברי סיעת הליכוד לישיבה מסכמת לקראת הבחירות מחר בבוקר. ראש הממשלה נראה עייף, עיניו אדומות והח"כים סביבו חשו שהוא מותש וחסר ביטחון. "הוא לא הפסיק לומר שניצחון של ציפי ובוז'י יביא לחלוקת ירושלים", סיפר אחד הנוכחים. לדבריו, "נתניהו מרגיש שהמדינה לא תצליח להתקיים בלעדיו. הוא לא מבין איך המדינה תשרוד אם יפסיד בבחירות".

נתניהו בישיבת סיעת הליכוד באור יהודה, היוםצילום: אי־פי

בצמרת הליכוד זועמים על הקמפיין שדרדר את המפלגה מכ-20 מנדטים פוטנציאליים, אל 18 בלבד בסקרים הפסימיים שפורסמו לאחרונה. בשעות ערב, כחלק מהתדריך שלקראת יום הבחירות, טענו במטה הליכוד שמסע הראיונות האינטנסיבי של נתניהו הצליח לצמצם את הפער בינו לבין הרצוג במידה כזאת שסיכוייו של הרצוג להקים קואליציה פחתו.

גם אם ינצח בבחירות, נתניהו איבד ממעמדו בתוך מפלגתו שלו. הדבר יקשה עליו לכהן בקדנציה הקרובה. "זאת הקדנציה האחרונה שלו, בוודאות", העריך אחד הח"כים. לדבריו, "אף אחד מאיתנו כבר לא יפחד לעמוד מולו. נמאס לכולם". ח"כ אחר מתח ביקורת על הקמפיין שניהלה המפלגה: "התעסקו בנוני מוזס במקום בבעיות הכלכליות-חברתיות שהעסיקו את הציבור". הוא הוסיף" "הכישלון הגדול של הקמפיין הוא שלא הצליחו להעיר את השטח הליכודי, לא נתנו תקווה לצעירים בנושאים הקיומיים הכלכליים, ושלא השתלבו בסדר היום בעניין הקשישים וניצולי השואה. שלא דאגו למתלבטים. השיח היה שיח פנימי בגוש הימין, ולא במבט חוצה קהלים" (יהונתן ליס). 

לבני: אין לנו נתונים שהוויתור על הרוטציה יגביר את התמיכה בנו

ח"כ ציפי לבני, שהודיעה הערב כי תהיה מוכנה לוותר על הרוטציה עם יצחק הרצוג בראשות המחנה הציוני, אמרה ל"הארץ" כי "ההודעה על הוויתור על הרוטציה היא לא הכרזה שתוכננה לערב ההצבעה. אלה שאלות שנשאלנו וככל שהתקרב מועד ההצבעה מצאנו לנכון להבהיר את הדברים. לא מדובר בהחלטה חדשה. אמרתי את הדברים בשבת בראיון לרינה מצליח. בוז'י אמר גם הוא, כל אחד בדרכו".

לדברי לבני, אין בידי המחנה הציוני נתונים שלפיהם המהלך יעלה את אחוזי ההצבעה למפלגה מחר. "מה שהעלה את אחוזי ההצבעה הוא השותפות בינינו, והיא נשארת. ההחלטה לוותר על הרוטציה מסמנת שאנחנו עושים את מה שצריך" (יהונתן ליס). 

בבית היהודי חוששים מירידה למספר חד-ספרתי במנדטים

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט סייר היום בירושלים, בניסיון לעצור את נדידת המנדטים ממפלגתו אל הליכוד.

בנט ביקר בכיכר הדוידקה, בשוק מחנה יהודה ובעיר העתיקה, ובכל מקום חזר על המסר המרכזי: אם הבית היהודי לא יהיה גדול, ביבי ישבור שמאלה. "כל הבית היהודי יתמוך בנתניהו אבל הוא ידאג שהוא לא יהיה עם ציפי ובוז'י", אמר לערוץ 7. "בפעם הקודמת דקה אחרי הבחירות הוא הלך והביא את ציפי והותיר אותנו בחוץ והיינו צריכים בכוח להכניס את עצמנו פנימה".

במפלגה קיימת אווירה עכורה מאוד, וקיים חשש שיזכו מחר למספר חד-ספרתי של מנדטים. מועמד המפלגה במקום ה-16, אביחי בוארון, כתב בדף הפייסבוק שלו כי לפי סקרים פנימיים הבית היהודי תקבל תשעה מנדטים.

מחר יצביע בנט עם פתיחת הקלפיות סמוך לביתו ברעננה, ומשם ייסע לדרום לדרבן מצביעים. לקראת ערב יתכנסו הפעילים בכפר המכביה (חיים לוינסון).

נתניהו על הודעת לבני: בוז'י וציפי נמצאים בפאניקה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב להודעה של ח"כ ציפי לבני לפיה היא מוכנה לוותר על הרוטציה עם יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג, ואמר כי "בוז'י וציפי נמצאים בפאניקה מצמצום הפער. זה רק מוכיח שצריך לסגור את הפער ולנצח". בראיון לערוץ 2 אמר נתניהו כי "שני דברים ברורים – אחד, הם משקרים; ודבר שני, שהם לא יכולים לעמוד בלחץ. הם לא עומדים בלחצי הסקרים, אז איך יעמדו בלחצים בינלאומיים?"

הרצוג הגיב אף הוא לערוץ 2 ואמר כי "לבני, באצילות - ואגב היא אמרה זאת כבר בשבתרבות - באה ואמרה היום בהגינות ש'אם הרוטציה תהווה מכשול לכינונה של ממשלה, אני לא אעמוד בדרך'. אני מגבה את זה בכל לב ובכל פה, זה לא יהווה מחסום להקמת ממשלה". הרצוג, שהתראיין אחרי נתניהו, אמר ליונית לוי: "את רואה עד כמה נתניהו בפאניקה, עד כמה הוא לחוץ כיוון שיש סיכוי אמיתי כלפי אזרחי ישראל". 

בכירי המחנה הציוני הופתעו הערב מהודעת לבני, שנשמרה בסוד מח"כים ואנשי צוות מרכזיים במטה. רבים מהם התקשו להסביר כיצד המהלך יסייע למפלגה מחר והאם הוא מועיל או מזיק. "אין סיכוי שבוז'י היה לוקח סיכו, אם הוא לא היה רואה בוודאות שלבני עד כדי כך מזיקה בסקרים", אמר אחד החכי"ם בביקורת חריפה על המהלך. לדבריו, "נתניהו צודק כשהוא אומר שזה עשוי להיתפס כבעיית אמינות קשה מול הציבור".

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט אמר בתגובה כי "הערב הוקמה ממשלת אחדות ביבי-בוז'י, אמרנו את זה עבר כמה שבועות ולא האמינו לנו. ציפי לבני הסירה את הדרישה לרוטציה כדי להביא לממשלת אחדות עם השמאל. רק אתמול בערב תקף נתניהו את בוז'י הרצוג שמוכן לחלוקת ירושלים, והערב מסתבר שהוא מקים איתו ממשלה".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר כי "הוויתור על הרוטציה זו הוכחה שבו'זי ולבני תופרים ממשלה עם החרדים, אחרת למה לוותר על הרוטציה. אני רואה ביומיים האחרונים איך מכינים כולם את הכניעה לחרדים, הם כבר הודיעו שהם יוותר על השוויון בנטל ויחזירו את כל התקציבים של הישיבות והכול על חשבונכם, זה כסף שלכם". 

יו"ר כולנו משה כחלון אמר: "אנחנו לא התעסקנו עם סידורי עבודה. אנחנו מתעסקים עם העבודה איך לשפר את המצב של אזרחי ישראל. אנחנו בחיפה עם עשרות צעירים שרוצים דירה ורוצים עבודה. אותם ולהם זה פחות חשוב מי עושה רוטציה עם מי ומי מחליף את מי" (יהונתן ליס, חיים לוינסון וירדן סקופ). 

לבני והרצוג בשוק הכרמל בתל אביב, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

לבני: מוכנה לוותר על הרוטציה עם הרצוג

ח"כ ציפי לבני הודיעה היום כי תסכים לסגת מהסכם הרוטציה עם יצחק הרצוג, אם הדבר יידרש במסגרת המו"מ הקואליציוני.

ההצהרה היא חלק משורת צעדים בה נוקט המחנה הציוני בניסיון להגדיל את מספר המנדטים של המפלגה ולהגדיל את הפער בין המחנה הציוני לליכוד, שהצטמצם ביממה החולפת בעקבות גל הראיונות לתקשורת של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ונאומו בעצרת הימין בתל אביב אמש. לבני הבהירה להרצוג כי "הרוטציה לא תהווה מכשול במשא ומתן קואליציוני", ולדבריה הדבר החשוב הוא עצם החלפת ממשלת נתניהו. 

בסוף השבוע פרסם פרשננו יוסי ורטר כי בישיבה חשאית שקיימו ראשי המחנה הציוני שבוע קודם לכן, הודיעה לבני כי היא מוכנה לוותר על הסיכום בינה להרצוג – אך ראש המחנה הציוני סירב. 

ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה הערב בראיון לערוץ 2 כי "אנחנו רוצים לנצח ולהפיק את המיטב ואנחנו קשובים לרחשי הלב. אנשים שמתמודדים על עניין כל כך גורלי, אם הם לא לחוצים יש להם בעיה. זאת היתה דילמה קבועה החל מלפני חודש בערך, זה לא סוד שלא כולם קיבלו את הסכם הרוטציה באהבה יתרה"

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט אמר בתגובה כי "הערב הוקמה ממשלת אחדות ביבי-בוז'י, אמרנו את זה עבר כמה שבועות ולא האמינו לנו. ציפי לבני הסירה את הדרישה לרוטציה כדי להביא לממשלת אחדות עם השמאל. רק אתמול בערב תקף נתניהו את בוז'י הרצוג שמוכן לחלוקת ירושלים, והערב מסתבר שהוא מקים איתו ממשלה" (יהונתן ליס וחיים לוינסון). 

הרב הפורש מדגל התורה שמואל אוירבך: לא הוריתי להצביע למפלגה של אלי ישי

לראשונה מאז הוקמה "יחד" גוברים סימני הלחץ גם בקרב החרדים האשכנזים, לא רק בש"ס, מפני האפשרות של אובדן קולות למפלגת הימין החרדית בראשות אלי ישי. ביהדות התורה עסקו עד כה בעיקר בסכסוכים הפנימיים וכיבוי שריפות במחנה הליטאי, כדי למנוע את אובדן הקולות של מחנה הרב שמואל אוירבך, ואולם כעת לראשונה מתמודדת הרשימה בגלוי עם מגמה בקרב ליטאים וחסידים מן השורה, שתמיד הצביעו ג', והפעם מתכוונים לתמוך במפלגת יחד.

האפשרות של הצבעה אשכנזית בממדים גדולים ל"יחד" הועלתה אתמול בידי כמה גורמים במחנה אוירבך, הפלג הליטאי המרדן שנפרד מדגל התורה. בעקבות זאת יצאה היום הבהרה רשמית מבית הרב, לפיה "כל השמועות על הנחיה להצביע למפלגה כלשהי, אין להן כל שחר. אין כל הוראה או המלצה להצביע בבחירות לאף מפלגה שבעולם ואין כוונה לפרסם הנחיה כזו בבחירות הללו, וכל הפרסומים שהיו או שיהיו בעניין זה - בשקר  יסודם". רדיו קול חי פרסם אף ציטוט מפורט יותר של אוירבך, בשיחות סגורות, ולפיו "לא עלה על דעתנו לתמוך במפלגה של אלי ישי".

מאחורי הקלעים עומד מאבק בין "יחד" לש"ס על קולותיהם החופשיים של אנשי אוירבך – המונים בין אלפים רבים לרבבות, וברור כי ברובם לא יינתנו ליהדות התורה. בש"ס מציינים בסיפוק את ההבהרות שיצאו היום מבית הרב הסוללות את הדרך בפני כמה ראשי ישיבות המזוהים עם אוירבך להורות לתלמידיהם להצביע ש"ס, במקום יהדות התורה. עם זאת, ייתכן שחלק מאנשי המחנה הליטאי יחרימו את הבחירות כליל, וחלק ייתנו בכל זאת את קולם לח"כ ישי, בעיקר פעילים הלהוטים בכל מחיר להנחיל מפלה למפלגות החרדיות הממוסדות, אבל, כאמור, החשש מגיע גם ליהדות התורה ולזרם המרכזי. רדיו קול חי מתכוון לערוך הערב פאנל של כל ראשי המפלגות החרדיות, ללא ח"כ אלי ישי, במסר ברור כי יחד איננה מפלגה חרדית. לפאנל הוזמנו הח"כים יעקב ליצמן ומשה גפני מיהדות התורה, וח"כ אריה דרעי מש"ס (יאיר אטינגר). 

לחצו לכתבה המלאה

תומכי הרב אוירבך בירושלים, אמשצילום: אמיל סלמן

גלאון: נאבקים עד הרגע האחרון על כל קול

התקווה של מרצ להגדלת כוחה בכנסת הבאה התחלפה בשבועות האחרונים בחשש שהמפלגה לא תעבור את אחוז החסימה. במפלגה זיהו זליגת קולות משמעותית למחנה הציוני, מתוך מחשבה של המצביעים שפער גדול בינו לבין הליכוד יוביל למהפך. אובדן המצביעים מדאיג מאוד את אנשי מרצ. בימים האחרונים יצאה המפלגה בקמפיין שמזהיר מאפשרות שמרצ תישאר מחוץ לכנסת וקרוב לארבעה מנדטים של השמאל ירדו לטמיון. בתרחיש כזה, ביקשו לחדד את המסר, אין להרצוג סיכוי להרכיב ממשלה.

מרצ קראה למצביעיה לחזור אליה ולא לבחור במחנה הציוני בשל שיקולים אסטרטגיים. אולם, בימים האחרונים קוראת המפלגה למצביעים כן לעשות שיקול אסטרטגי ולהצביע למרצ, כדי להבטיח שתעבור את אחוז החסימה. לצורך המשימה גויסו ראשי ובכירי המפלגה בעבר – יוסי שריד, חיים אורון (ג'ומס), רן כהן ויאיר צבן. אלה התקשרו למתלבטים בניסיון לשכנע אותם לשים מרצ בקלפי. גם במחנה הציוני, שם תקפו לאורך הקמפיין את ההצבעה למפלגות קטנות, העבירו את הלחץ ממצביעי מרצ לתומכי יש עתיד.

"זה מאבק עד הרגע האחרון על כל קול", אמרה היום ל"הארץ" יו"ר מרצ, זהבה גלאון. "אני לא יכולה לחשוב על כנסת בלי מרצ. אנחנו בסיטואציה שבה ברור לנו שאם מרצ לא תהיה בכנסת המשמעות המיידית זה שהרצוג לא ראש ממשלה. בנקודת הזמן הזו זה או כנסת בלי מרצ או ממשלה עם מרצ. אני סומכת על הבוחרים של מרצ שברגע המבחן יגיעו לקלפי והבחירה שלהם תהיה לא רק בחירה אידיאולוגית וערכית במרצ אלא הפעם גם בחירה אסטרטגית – אתה מצביע מרצ, קיבלת את הרצוג ראש ממשלה. אם מרצ לא בכנסת והמנדטים הולכים לפח – אין מהפך".

ראש מטה הבחירות של מרצ, דרור מורג, מספר כי 3,000 מתנדבים של המפלגה יאיישו היום את הקלפיות ברחבי הארץ, עוד יותר מ-2,000 יעמדו מחוץ לקלפיות ו-200 יעסקו בהמרצה טלפונית של תומכים. כולם, הוא מדגיש, בהתנדבות מלאה. "אנחנו נערכים להמריץ עשרות אלפי תומכים שמיפינו בחודשים האחרונים. אנחנו פועלים במגוון דרכים להוציא אותם מהבית, לוודא שהם מצביעים", הוא אומר. את עיקר המאמצים תרכז המפלגה בקיבוצים, ביישובים ערביים ובאזורים שבהם זכתה לתמיכה משמעותית בבחירות הקודמות – גוש דן, אזור השרון, ירושלים וחיפה (אילן ליאור).

חייבים למנוע את קריסת מרצ | ענר שלו

נתניהו: אם איבחר לא תקום מדינה פלסטינית

בניסיון של הרגע האחרון למשוך עוד ועוד קולות ממצביעי הבית היהודי, ראש הממשלה בנימין נתניהו התנער באופן סופי מנאום בר אילן שבו הביע תמיכה בעקרון שתי המדינות לשני העמים. בראיון לאתר nrg אמר נתניהו כי אם ייבחר, לא תקום מדינה פלסטינית.

"אני חושב שכל מי שהולך להקים היום מדינה פלסטינית ולפנות שטח נותן שטח התקפה לאיסלאם הקיצוני נגד ישראל. השמאל טומן את ראשו בחול פעם אחר פעם ומתעלם מזה, אבל אנחנו ריאליים ומבינים", אמר. במהלך הראיון הזהיר נתניהו שאם המחנה הציוני תנצח בבחירות, היא "תחבור לקהילה הבינלאומית ותעשה את דברם", ותקפיא את הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים ותשתף פעולה עם יוזמות בינלאומיות להחזרת ישראל לקווי 67'

מוקדם יותר היום קיים נתניהו מסיבת עיתונאים בשכונת הר חומה בירושלים שמעבר לקו הירוק, ואמר כי אם לא ינצח בבחירות, מפלגת המחנה הציוני תקים "חמאסטאן ב'" בעיר הבירה. נתניהו תקף גם את איש העסקים היהודי-אמריקאי דני אברהם, שנמצא בין המממנים העיקריים של יוזמת V15 להחלפת השלטון בישראל.

חבר הוועד הפועל של אש"ף ומחזיק תיק המו"מ ברשות הפלסטינית, סאיב עריקאת אמר בתגובה כי דברי נתניהו הם הוכחה לכך שראש הממשלה עשה הכול כדי לקבור את פתרון שתי המדינות, ואין מדובר במדיניות חדשה. לדבריו, הצהרותיו של נתניהו בשכונת ג'בל אבו ע'נים (שמה הערבי של שכונת הר חומה) הן "תגובה לכל הממשלות שניסו להדוף ולעצור את הצעדים שנקטו הפלסטינים נגד ישראל". לדבריו, "נתניהו לא יכול היה להתבטא בצורה כזו אם לא היה נהנה מחסינות בינלאומית. על העולם ללמוד מהצהרות כאלו ולהבין שמתן חסינות לא יביא שלום, ורק הצדק ישיג את השלום המיוחל לאזור". (ברק רביד וג'קי חורי).  

לחצו לכתבה המלאה

נתניהו בהר חומה בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

מאמץ של הרגע האחרון: המחנה הציוני ויש עתיד מנסות לגזול קולות זו מזו

ביום האחרון לפני הבחירות, נדמה שהיריבה האמיתית של מפלגת המחנה הציוני היא יש עתיד, ולא ראש הממשלה המכהן, בנימין נתניהו. מאמצי הקמפיין של יצחק הרצוג יתמקדו בזמן שנותר בגזילת קולות מיאיר לפיד באמצעות קמפיין אגרסיבי והתבטאויות פומביות של ח"כים בכלי התקשורת. הבוקר (שני) השיקה המחנה הציוני את הקמפיין תחת הסיסמה "אוהדי לפיד ומתלבטים: לא יהיה מהפך, אם הרצוג לא ייקח", ויו"ר המחנה הציוני הזמין את כלי התקשורת למפגש שיקיים הערב עם תומכי יש עתיד שהחליטו להעביר תמיכתם למפלגתו.

לחצו לכתבה המלאה

לבני ולפיד, בנובמברצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ