מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, פתח הבוקר את סבב ההתייעצויות עם ראשי הסיעות הנבחרות לקראת החלטתו על זהות הח"כ שירכיב את הממשלה הבאה. ריבלין עצמו רמז ערב הבחירות שיפעל להקמת ממשלת אחדות, אך לאור התוצאות ברור שלפחות 61 חברי כנסת ימליצו לנשיא על ראש הממשלה בנימין נתניהו. 

סבב ההתייעצויות יימשך יומיים: היום יבואו נציגי הליכוד, המחנה הציוני, הרשימה המשותפת, הבית היהודי, ש"ס ויהדות התורה, ומחר יתייעץ ריבלין עם נציגי יש עתיד, כולנו, ישראל ביתנו ומרצ. אף שתמונת המצב ברורה לכאורה, הסיעות צפויות להערים קשיים על נתניהו: במפלגות בודקים אפשרויות לכינון בריתות פוליטיות דוגמת זו שנרקמה לאחר הבחירות הקודמות בין יאיר לפיד לנפתלי בנט ואילצה את נתניהו להכניס את הבית היהודי לקואליציה

עדכונים

ריבלין גישש עם יהדות התורה: האם יסכימו לממשלה רחבה

נשיא המדינה ריבלין נפגש עם סיעת יהדות התורה ושאל את נציגיה אם יתמכו בנתניהו לראשות הממשלה גם אם הקואליציה תהיה רחבה מזו המסתמנת. "ייתכן מאוד שהנושאים המדיניים והלחצים שישראל תעמוד בהם בקדנציה הקרובה מחברנו הטובים ביותר באירופה ובארה"ב מחייבים ממשלה רחבה שתזכה לחיזוק מצד הציבור בישראל", אמר הנשיא. על פי ההערכות, ריבלין התכוון לממשלה בה תהיה שותפה גם מפלגת יש עתיד. 

יו"ר יהדות התורה, ח"כ יעקב ליצמן וח"כ משה גפני ומאיר פרוש הודיעו כי הם מתנגדים לכך. ח"כ פרוש אמר כי "למען כבודם של הפוליטיקאים, אסור להריץ רעיון כזה (של ממשלת אחדות - י"ל)". גפני הבהיר שאם יהיו שינויים בהרכב הממשלה המסתמנת "יש כאלה שלא נהיה מוכנים לשבת איתם". ליצמן התנה את תמיכת הסיעה בזהות המצטרפים לממשלה הרחבה והוסיף כי "לפיד השפיל אותנו והרביץ לנו. אין סיבה שנהיה חברים. אתם לא הייתם רוצים חברים כאלה, גם אני לא".

מוקדם יותר הודיע ליצמן לריבלין כי סיעתו תמליץ על נתניהו לראשות הממשלה. "זה לא סוד שעברנו שנתיים קשות מאוד בממשלה הקודמת", אמר ליצמן לנשיא. "לצד לפגיעה בנושאים דתיים היתה גם פגיעה בחלשים ובקצבאות הילדים. מקווים שהממשלה שתוקם תהיה יותר חברתית". ליצמן הוסיף כי "היתה מערכת בחירות קשה מאוד" והוא מקווה שעתה "ייפתח פתח חדש שנוכל לעזור לחלשים ולפריפריה, ושהממשלה תחזיק מעמד קדנציה שלמה. זה לא מובן מאליו".

ריבלין עם נציגי סיעת יהדות התורה בבית הנשיא, היוםצילום: נועם מושקוביץ

ש"ס: ממליצים על נתניהו

בפגישה עם נציגי מפלגת ש"ס ריבלין התבדח: "כירושלמי שהחשבון לא היה אחד המקצועות המצטיינים שלו, כרגע 45 חברי כנסת ממליצים על נתניהו ו-24 לרגע זה מצביעים על הרצוג".

ח"כ יצחק כהן אמר לנשיא המדינה כי "לאורך כל המערכה הכרזנו שנמליץ על נתניהו כמועמד לנשיא ואנחנו ממליצים על נתניהו. גם ראש הממשלה נתניהו יודע שהתנאים שלנו להצטרפות הם הסכמה לתוכנית הכלכלית חברתית שלנו". 

כששאל ריבלין את כהן "האם תרצה שאזמין אותך ביום רביעי פעם נוספת כדי שאאשש את ההמלצות שלכם?", חבר הכנסת השיב: "אנו מבקשים להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו".

יו"ר ש"ס אריה דרעי הקים צוות מו"מ מטעם המפלגה, אשר ינהל את המגעים מול הליכוד. בצוות  חברים אריאל אטיאס, יהודה אבידן ועורכי הדין נדב עשאל ושלמה דרעי. צוות המו"מ יעסוק בקווי היסוד וההסכם הקואליציוני, ולא בחלוקת תפקידים ותיקים.

הבית היהודי: ממליצים שנתניהו ירכיב את הממשלה

ריבלין הבהיר בשיחה עם נציגי הבית היהודי: "אטיל את מלאכת ההרכבה על חבר הכנסת שיהיו לו הסיכוי הטוב ביותר להרכיב את הממשלה, ומכיוון שהחוק לא מפורט ולא ברור דיו, ייתכן שיהיה צורך לתקן את החוק. כל הדיבורים שנשמעו במהלך מערכת הבחירות על כך שראש הסיעה הגדולה ביותר הוא שמרכיב היו ללא בסיס". 

יו"ר הסיעה, ח"כ איילת שקד, אמרה כי "לאחר ישיבת סיעה החלטנו להמליץ על בנימין נתניהו, כפי שאמרנו במשך כל מערכת הבחירות מתחילתה ועד סופה".

שקד הוסיפה כי "אני מצפה ומאמינה שראש הממשלה יקיים את התחייבותו לבוחרים ויקים ממשלה לאומית חזקה ויציבה. חשוב לנו קודם כל לוודא שקווי היסוד של הממשלה יהיו תואמים לאידיאולוגיה של הבית היהודי ויכלול את חוק העמותות, הסדרת בנייה ביהודה ושמרון ופיתוח בנייה בגולן".

בליכוד מחריפים את הטון נגד השותפות העתידיות: חייבים להחזיק בתיקי החוץ והביטחון

בליכוד החריפו את המסרים ואותתו לשותפות הקואליציוניות העתידיות כי עליהן להתגמש כדי לאפשר לנתניהו לכונן קואליציה יציבה במהירות האפשרית.

שרי הליכוד מבקשים להחזיק את תיקי החוץ והביטחון בידי מפלגתם ולא להעבירם לבית היהודי או לישראל ביתנו. ח״כ יריב לוין אמר כי "הליכוד, כמפלגת שלטון גדולה בת 30 מנדטים, מחויבת הפעם להחזיק בידיה לא רק עמדות מפתח בתחומי החוץ והביטחון, אלא גם תיקי מפתח חברתיים על מנת לטפל במכלול הנושאים להם התחייבנו במערכת הבחירות". לוין הוסיף כי "יש לפעול להשלמת הרכבת הממשלה ללא דיחוי. אנו נקיים משא ומתן הוגן עם שותפותינו הפוטנציאליות, מתוך כוונה להקים ממשלה יציבה שתכהן ארבע שנים".

השר סילבן שלום התייחס אף הוא לנושא בראיון לגלי צה"ל הבוקר. "הדרישות של השותפות הן כאלה כאילו הן קיבלו 30 מנדטים ולא אנחנו קיבלנו 30 מנדטים. אני אומר שהם צריכים להסתכל על פני המציאות ולהבין מי המפלגה המובילה, ומי המפלגה הגדולה. כמובן שהם צריכים להיות יותר צנועים", אמר.

לחצו לכתבה המלאה

ריבלין: אין מקום לאמירות קשות ולאפליה בין אזרחים

בפגישה עם נציגי הרשימה המשותפת, הנשיא ריבלין מתח ביקורת - הפעם מרומזת פחות - על דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו ביום הבחירות על המצביעים הערבים. לדבריו, "מבית הנשיא יצאה קריאה לכל אזרחי ישראל לבוא ולהצביע. צריכים כולם להיזהר בדבריהם בעיקר אלה שאותם שומעים בעולם כולו".

ריבלין הוסיף כי "עברנו מערכת סוערת ורוויית יצרים. שמענו אמירות קשות מהצד היהודי כלפי הציבור הערבי. אי אפשר להתעלם מדברים לא פחות קשים מהצד הערבי. אין מקום לאמירות כאלה. אנחנו חיים בהוויה אחת במדינה שכולנו אזרחים בה ואין להפלות בין אזרחים".

עוד אמר ריבלין כי "ישראל מוגדרת כמדינה יהודית, אסור לשכוח באותה נשימה שהיא מוגדרת גם כדמוקרטית.  אני קורא ליהודים וגם לאחיי הערבים להימנע מהסתה. ברור שאמירה של בכיר במדינה נשמעת בצורה יותר ברורה וחדה מאשר של אדם אחר".  

ריבלין עם נציגי הרשימה המשותפת, בצהרייםצילום: נועם מושקוביץ

בשלב זה אמר ח"כ באסל רטאס: "אתה מתכוון לראש הממשלה". ריבלין שיסע אותו ואמר   "רק רגע, אתן לך לדבר".

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה אמר לריבלין כי הם לא ממליצים על נתניהו. כאשר ריבלין הקשה, הוא וזחאלקה אמרו שאם הנשיא יטיל את הרכבת הקואליציה על יו"ר המחנה, יצחק הרצוג, הם ישקלו אם לתמוך בו‎. במפלגה אמרו כי בכוונתם לפנות ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ולהתלונן על הסתה נגד נתניהו‎. 

הקומיקאי הליברלי ביותר בטלוויזיה בארה"ב מציג: כתב הגנה לנתניהו בפרשת "הערבים נוהרים לקלפי"

תוכניות האירוח הליליות האמריקאיות לא מפסיקות לעסוק בתוצאות הבחירות בישראל. הפעם מגיש התוכנית "זמן אמיתי" של ערוץ HBO, ביל מאהר, הידוע דווקא בהשקפותיו הליברליות, צידד באמירתו השנויה במחלוקת של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ביום הבחירות, "הערבים מגיעים בכמויות אדירות לקלפי".

בפגישה עם נציגי המחנה הציוני, אמר הנשיא ריבלין כי "כפי שכולנו כדמוקרטים יודעים, הבוחר אמר את דברו בצורה די ברורה בבחירות אלה. אני מברך אתכם, אנשי המחנה הציוני ,על הישגכם הגדול. זכיתם לאמונה של ציבור גדול ותצטרכו להיות לו לפה בכנסת ישראל".  

ח"כ איתן כבל השיב לו: "אנחנו מכירים את התמונה הפוליטית ורואים ב(יצחק) הרצוג כאיש המתאים ביותר בעת הזאת. (אך) אין בכוונתנו להיות חלק מהקואליציה כשזו תקום. נוביל את האופוזיציה בראשות הרצוג. אין ספק שהמחנה הציוני עשתה הישג מאוד מרשים, לצערנו ראש הממשלה עשה הישג יותר גדול". 

בהמשך הנשיא ביקש מאחת מחברות הכנסת לומר את דברה. הוא פנה למרב מיכאלי ואמר לה: "אנחנו יודעות שיש לתת לכולן ייצוג הולם".

נציגי המחנה הציוני בפגישתם עם ריבלין, היוםצילום: מארק ניימן/לע"מ

נציגי הליכוד - חברי הכנסת זאב אלקין, אופיר אקוניס, גלעד ארדן, יריב לוין וישראל כץ - סיימו את פגישתם עם הנשיא ריבלין. 

יו"ר סיעת הליכוד אלקין אמר: "המלצנו על נתניהו כמועמד הליכוד. אנו שותפים לדעת הנשיא שהעם אמר את דברו. אנחנו מתכבדים להיות כאן היום כמפלגה הגדולה ביותר. אין ספק שהנשיא צודק בדבריו והציבור אמר את דברו בצורה חדה וברורה. הבחירות הפעם היו במידה רבה אישיות בניסיון להגיד 'רק לא נתניהו' והציבור אמר 'כן נתניהו'.

אלקין הוסיף: "אני קורא מכאן לכל ראשי המפלגות, בוודאי אלה שמשייכים את עצמם למחנה הלאומי, להמליץ על נתניהו ולנהל מו"מ קואליציוני מהיר בלי משחקים פוליטיים וסחיטות. ישראל זקוקה כמה שיותר מהר לממשלה יציבה ומתפקדת ואני מצפה משאר סיעות הבית לגלות אחריות ולנהוג בהתאם לכך". 

ארדן התייחס לביקורת על דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו ביום הבחירות על הצבעת הערבים, ואמר כי "הליכוד קיבל גיבוי ברור לכל התחומים, וצריך לקחת את זה בחשבון בהליך הרכבת הממשלה. שוחחנו עם הנשיא על המחויבות שלנו למיעוטים, אנחנו מצרים על הפירוש הלא נכון שניתן להערות של נתניהו. ישראל היא מדינה דמוקרטית, כל אחד יודע זאת. אנחנו גאים בכך, בכך שיו"ר וועדת הבחירות הוא שופט ערבי".

לוין, שגם הוא התייחס לנושא אמר כי הוא "מבקש להביע צער על שהציבור הערבי במדינת ישראל בחר לתמוך ברובו ברשימה שוויתרה מראש על חלקה בהליך קבלת ההחלטות. אף על פי כן אנחנו מחויבים להקים ממשלה שתדאג לכל אזרחי ישראל".

נציגי הליכוד בבית הנשיא, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי

ריבלין: לפעול להקמת ממשלה חדשה בהקדם האפשרי

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר בפתח ההתייעצויות בבית הנשיא עם נציגי המפלגות כי "בדמוקרטיה הרוב מכריע - והרוב ביטא את רצונו בצורה ברורה בבחירות אלה. על רקע האתגרים הביטחוניים והחברתיים שלפנינו, והצורך החיוני בתקציב - יש לפעול להשבעתה של ממשלה חדשה בהקדם האפשרי".

לדברי ריבלין, "עברנו מערכת בחירות סוערת ורוויית יצרים. זו העת להתחלת תהליך האיחוי והריפוי של החברה הישראלית. הממשלה שתתגבש אמנם נבחרה על ידי רוב אזרחי ישראל - אך היא תצטרך לתת מענה לכלל אזרחי ישראל".

עוד אמר נשיא המדינה כי "תפקידו של הנשיא לאחר הבחירות הוא לשמש נאמן הציבור, ולהניע את תהליך הרכבת הממשלה באופן המהיר ביותר והשקוף ביותר. הקדמת ההתייעצויות נועדה להגשים את שתי המטרות הללו". 

נציגי הליכוד - חברי הכנסת זאב אלקין, אופיר אקוניס, גלעד ארדן, יריב לוין וישראל כץ - נכנסו ראשונים אל ריבלין. 

ריבלין ונציגי הליכוד בבית הנשיא, הבוקרצילום: נועם מושקוביץ