יממה לסגירת הרשימות |

אורלי לוי-אבקסיס הודיעה כי תרוץ עצמאית: גנץ נכשל במבחן האמינות

הבית היהודי אישר את האיחוד עם עוצמה יהודית: "לא בודקים בציציות של מי שעוזר לכבות שריפה" ■ לפי הסיכום עם נתניהו, הבית היהודי יקבל את תיקי החינוך והשיכון ושני מקומות בקבינט ■ חוסן לישראל: "אצלנו לא יהיו בל"ד ולא כהנא" ■ גנץ ולפיד נפגשו כדי להגיע להסכמות. סלע המחלוקת: דרישת יש עתיד לרוטציה בתפקיד ראש הממשלה ■ בחירות 2019 - עדכונים שוטפים

אורלי לוי אבקסיס
עדכונים

נציגי מפלגות ערביות נפגשים בניסיון אחרון לגבש רשימה משותפת - תע"ל לא הגיעה

נציגי ארבע המפלגות שמרכיבות את הרשימה המשותפת - חד"ש, רע"ם, תע"ל ובל"ד -היו אמורים להיפגש הלילה (רביעי), בניסיון אחרון להגיע להסכמה על ריצה ברשימה משותפת, אולם אנשי תע"ל בחרו שלא להגיע לפגישה. נציגי שלוש המפלגות הנותרות דנים בשעה זו באפשרות של איחוד. ואולם, בתע"ל לא הגישו עדיין את הרשימה, ולכן הניסיונות צפויים להימשך גם מחר. 

הפגישה, בהשתתפות מזכירי המפלגות, נערכת בביתו של יו"ר הוועד הארצי של ראשי הרשויות הערביות וראש מועצת עארה וערערה עו"ד מודר יונס, ובהשתתפות ראשי רשויות נוספים. לאורך היום נמשכו המגעים בין המפלגות, בהתערבות ראשי רשויות ואנשי ציבור, כשברקע קריאות אקדמאים ופעילים חברתיים ופוליטיים בחברה הערבית לקדם הסכמה על ריצה במסגרת הרשימה משותפת. נציגי המפלגות היו גם קשובים למסרים שפורסמו ברשתות החברתיות וקראו לאיחוד השורות, לצד איומים בהחרמת הבחירות אם לא תושג אחדות. 

פעילים בארבע המפלגות הפעילו לחצים על צוותי המשא ומתן להגיע להסדר, נוכח איחוד השורות בימין הקיצוני. "אנחנו עוד נתגעגע לבנט אם סמוטריץ' יהיה שר החינוך", אמר ראש רשות המעורב במגעים בשיחה עם "הארץ". לדבריו, ראשי הרשויות מהווים מנוף חזק לטובת המשותפת, ואם המהלך לא יצלח חלקם אף איימו לקרוא להחרים את הבחירות. 

בתוך כך, ברע"ם ובבל"ד הציגו היום הסכם ריצה משותפת, למקרה שהמהלך ייכשל. יו"ר רע"ם ד"ר מנסור עבאס מסר כי "החיבור בינינו לבין בל"ד בא לעודד את המשך הרשימה המשותפת ולא לחסום אותה. זה צעד שמאיץ בחד"ש ובתע"ל להגיע להסכמות לריצה משותפת במסגרת הרשימה המשותפת".

מנגד, בחד"ש אומרים שהם הציעו נוסחאות לפשרה, ומאשימים נציגים אחרים כי הם ממשיכים להתעקש על דרישותיהם לייצוג במסגרת הרשימה. בתע"ל הודיעו בימים האחרונים כי הם דבקים בעמדתם כי ירוצו בנפרד, ויצרפו את באסם שיח סלימאן, נציג מטעם רשימת נאסרתי של ראש העיר נצרת, ואת טלאל אלקרנאוי, ראש העיר רהט לשעבר. 

ח"כ מהרשימה המשותפת אמר ל"הארץ" כי ריצה בשלוש רשימות - חד"ש, תע"ל והרשימה המשותפת של רע"ם ובל"ד - היא  תסריט מסוכן ביותר, שעלול להוביל להתרסקות שתי מפלגות ולאובדן של עשרות אלפי קולות. לכן, עיקר המאמץ יושקע בניסיון למצוא רשימה משותפת שבה ייצוג הולם לנציגי ארבע המפלגות, או בגיבוש שתי רשימות לכל היותר. 

במפלגות מתמודדים עם טענות קשות וביקורת נוקבת מצד הציבור הערבי, שמאשים את נציגיו כי המחלוקת ביניהם מתמקדת בחלוקת המנדטים ובריב על ייצוג, במקום בנושאים המהותיים. הכעס בקרב הציבור הערבי עלול להוביל רבים להחרים את הבחירות.

ש"ס קבעה את הרשימה לכנסת וניסתה להשיג את תמיכת הרב מאזוז

מועצת חכמי התורה של ש"ס קבעה את הרשימה לכנסת, והחליטה שאריה דרעי ימשיך לעמוד בראשה. אחריו ברשימה שובצו יצחק כהן, משולם נהרי, יעקב מרגי, יואב בן צור, מיכאל מלכיאלי, ינון אזולאי, משה אבוטבול, אוריאל בוסו, שלמה דהן, דוד סעדה ומשה ארבל. דרעי ישבץ בעצמו את המועמדים החל מהמקום ה-13.

דרעי בכנס בחולון, בשבוע שעבר

המועצה הדיחה כמה חברי כנסת ותיקים, בהם שר הדתות יעקב וקנין וח"כ דני סיידא. בנוסף, סגן שר האוצר איציק כהן וח"כ משולם נהרי יפרשו לאחר כהונה של שנתיים בכנסת הבאה. בין החלטות המועצה הוסף בכתב יד כי הקדנציה הקרובה תהיה האחרונה של ח"כ יעקב מרגי, אולם סעיף זה לא פורסם בסופו של דבר. לפי החלטת המועצה, מטרת השינויים היא "לאפשר לנציגים צעירים להיכנס לכנסת ולרכוש ניסיון ציבורי".

מועצת החכמים קראה למפלגת יחד, שבראשה עומד אלי ישי, לרוץ עמה. "המועצת פונה בקריאה נרגשת אל הרב מאיר מאזוז לבוא ולהצטרף בעזרת השם בגיבורים כדי להגביר חיילים לתורה כאיש אחד בלב אחד", נכתב בהחלטה. ח"כ יואב בן צור, שהקריא את החלטת המועצה, ציין כי חבר המועצה הרב דוד יוסף יצא במהלך הישיבה בזמן שדובר על רשימת ש"ס, זאת מאחר והוא מכהן בתפקיד ציבורי. למרות זאת, מועצת החכמים הסמיכה את יוסף לנהל את המגעים עם הרב מאזוז.

ישי, ב-2016

למרות "הפנייה הנרגשת", בן צור הצהיר מיד לאחר מכן בשיחה עם "כיכר השבת" כי "ברור שאנחנו מתכוונים לאיחוד ללא אלי ישי". לדבריו, "אנחנו מתכוונים לאנשים אחרים שיהיו בהסכמתנו וישובצו במקום ריאלי ברשימה. אנחנו הושטנו יד ומצפים שהם יושיטו יד חזרה. פנינו לשלום".

ל"הארץ" נודע כי בחודש האחרון פנו גורמים בש"ס כמה פעמים לרב מאזוז בבקשה לאחד כוחות, אך הציבו תנאי לפיו ישי ישאר בחוץ. מאזוז דחה את כל הבקשות.

"חברי המועצת הביעו דאגה למעמד תלמידי הישיבות, לאוכלוסיות החלשות, להתיישבות ולמחירי הדיור", נכתב בהחלטה, "חברי המועצת הביעו דאגה לצביונה היהודי של מדינת ישראל - הן במעמד השבת והן בהמשך השמירה על כרם בית ישראל בנישואין, גיור וכשרות. חברי המועצת הנחו את יו"ר התנועה אריה דרעי ויתר חברי הכנסת להמשיך ולפעול למען השמירה על הקדוש והיקר לנו - מעמד בני הישיבות ומעמד השבת. חברי המועצת דרשו כי בקווי היסוד של הממשלה הבאה יעמדו על המשמר לחיזוק הנושאים החברתיים והסיוע לחלש לצד שמירה על ערכי התורה והמסורת".

(אהרן רבינוביץ)

ח"כ חיים ילין שפרש מיש עתיד ישוריין במקום העשירי ברשימת העבודה

מפלגת העבודה הודיעה הערב (רביעי) כי תשריין במקום העשירי ברשימתה את חבר הכנסת חיים ילין, שפרש בשבוע שעבר ממפלגת ישר עתיד. העבודה הודיעה גם על צירופה של חברת הכנסת יעל כהן פארן, שכיהנה בכנסת האחרונה מטעם התנועה של ציפי לבני, והיא תשוריין במקום ה-16 ברשימה. 

ילין בכנסת, ב-2017

ילין, שדחה לפני ימים אחדים הצטרפות לעבודה, הסביר ששינה את דעתו בעקבות שיחות עם תושבי עוטף עזה. "שמעתי לאנשי ימין מהעוטף שאמרו לי שאין כעת בכנסת נציג לעוטף ולחקלאות", אמר ל"הארץ". הוא הוסיף כי לא קיבל את ברכת הדרך למהלך מיאיר לפיד.

ילין הוא ראש המועצה האזורית אשכול לשעבר. בשבוע שעבר הוא החליט לעזוב את יש עתיד לאחר שהבין כי ישובץ במקום ה-17 ברשימה, עשרה מקומות נמוך יותר מאשר בבחירות הקודמות. יעל כהן פארן היתה נציגת התנועה הירוקה בכנסת, מטעם רשימת התנועה של ציפי לבני.  

הצירוף של ילין ושל האלוף במילואים טל רוסו מוקדם יותר היום הוא חיזוק להתיישבות העובדת, המזוהה עם מפלגת העבודה: ילין הוא תושב קיבוץ בארי ורוסו הוא יליד קיבוץ חולתה. לצדם נבחר למקום ה-14 ברשימה קיבוצניק נוסף, גברי ברגיל, כנציג ההתישבות העובדת. כהן פראן מייצגת נישה שהיתה חסרה ברשימת העבודה, כמייצגת התנועה הירוקה והארגונים הסביבתיים. יו"ר העבודה אבי גבאי החליט שלא להכנע ללחצים כבדים שהפעילו עליו בכירי העבודה לבטל את השיריונים שהוענקו לו כדי לקדם את המתמודדים שנבחרו במעלה הרשימה בפריימריז ולשפר את סיכויהם להבחר.

כהן פראן מסרה: "אני שמחה להצטרף לנבחרת המצוינת של מפלגת העבודה. עבדתי איתם כתף אל כתף וזאת נבחרת שמחויבת לשינוי במדינת ישראל. אני אייצג את התנועה הירוקה ברשימת העבודה לכנסת ואניף את הדגל הירוק בגאווה. אני מודה מאד ליו"ר אבי גבאי שהבין את חשיבות הגנת הסביבה, שמירה על הטבע ועל בריאות וחיי אזרחי ישראל".

גבאי מסר הערב: "כמי שראה מקרוב את פועלם של ח"כ ילין וח"כ פארן, אני גאה בהם ושמח על כך שהם מצטרפים לנבחרת הטובה ביותר בכנסת ובממשלה הבאה - הנבחרת של מפלגת העבודה. זאת נבחרת מנצחת. חיים, תושב עוטף עזה, ילחם יחד איתנו על החזרת השקט ליישובי הדרום. יעל, תוביל יחד עם נבחרת העבודה את המאבקים הסביבתיים למען איכות החיים של כולנו. שניהם חברי כנסת מנוסים שיובילו יחד איתנו את השינוי במדינה". 

מוקדם יותר היום הצטרף למפלגת העבודה גם האלוף במילואים טל רוסו, לשעבר מפקד פיקוד דרום.

כחלון: אם גנץ יציג ממשלת שמאל, לא אהיה איתו בממשלה

שר האוצר משה כחלון

יו"ר כולנו, משה כחלון, אמר הערב (רביעי) בראיון לדנה וייס בחברת החדשות כי הוא אינו פוסל ישיבה בממשלה בראשות בני גנץ. "כשאני אדע מה סדר היום של גנץ אני אחליט", אמר כחלון. "כרגע, אם גנץ יציג ממשלת שמאל או ממשלה שמסכנת את מדינת ישראל ומחלקת את ירושלים, אני לא אהיה איתו בממשלה. אם בני גנץ לא איש שמאל והוא איש המחנה הלאומי ומתאים לעמדות שלי, אשב איתו בממשלה". 

בשבוע שעבר הצהיר כחלון כי ימליץ על בנימין נתניהו להרכיב את הממשלה הבאה. בראיון לעמית סגל בכנס "בשבע" בירושלים, אמר שר האוצר כי אם יהיה לנתניהו רוב להרכבת הממשלה הוא יתמוך בו בפני נשיא המדינה, והוסיף: "אני אעשה לו רוב". "אנחנו עבדנו יפה. אין שום סיבה שלא נוכל להמשיך לעבוד יחד", אמר כחלון על נתניהו. "אני לא רואה את גנץ באזור הזה בכלל. הגוש שלנו הוא גוש מאוד חזק... נתניהו לא היה ראש ממשלה בלי המלצה שלי".

גנץ בתגובה ללוי-אבקסיס: מכבד את החלטתה

ממפלגת חוסן לישראל-תל"ם מסרו בתגובה להודעתה של לוי-אבקסיס: "אורלי לוי מנהיגה חשובה. לצערנו בחרה לפרוש מהדיאלוג באופן חד צדדי. אנו מכבדים את החלטתה".

ארץ חדשה: לא נרוץ לכנסת אם גנץ ולפיד יתאחדו

מפלגת ארץ חדשה, שבראשה עומד אלדד יניב, הודיעה היום שלא תרוץ לכנסת במקרה שבו יש עתיד וחוסן לישראל יתאחדו.

(חיים לוינסון)

לוי-אבקסיס הודיעה שתרוץ עצמאית ולא תתאחד עם גנץ

יו"ר גשר, אורלי לוי-אבקסיס, הודיעה הערב שתרוץ עצמאית בבחירות ולא תתאחד עם חוסן לישראל בראשות בני גנץ. לדבריה, גנץ לא עמד בסיכומים עמה. "כמה מאכזב להיווכח שדווקא זה שבישר על הפוליטיקה החדשה והנקייה נכשל במבחנו הראשון - מבחן האמינות", מסרה.

לדברי לוי-אבקסיס, "רעיון החיבור גשר-חוסן לישראל הועלה בפניי על ידי מר גנץ בפגישתנו הראשונה", אמרה. היא הוסיפה כי השניים דנו בנושאים מרכזיים, "לרבות הנושא החברתי, שהוא כידוע הבסיס הרעיוני של מפלגת גשר. יו"ר חוסן לישראל הביע את הסכמתו לכך שנושא זה יהווה את אחד היסודות עליו תוקם השותפות בינינו".

לוי-אבקססי בטקס אבירי איכות השלטון במודיעין, לפני כשבועיים

לוי-אבקסיס הוסיפה בהודעתה כי גנץ והיא סיכמו על הקמת צוות משותף, שקיים דיונים בכל הנושאים והגיעו להסכמות. "לתדהמתנו, מאז סיכומים אלה המעוגנים במסמכים חתומים, החלה התרוצצות מוזרה במפלגת חוסן לישראל המלווה בהפצת דיס-אינפורמציה ובתדרוכים מגמתיים לתקשורת, מן משחק מחבואים כאילו לא היו דיונים בינינו, כאילו לא היו הסכמות וסיכומים ולא התחייבויות, בעוד יושב הראש לתדהמתי ממלא פיו מים ומחריש".

"מדהים באיזו מהירות סיגלו לעצמם הפוליטיקאים החדשים טריקים ישנים ודחויים שהציבור מאס בהם מזמן", הוסיפה, "חבל לגלות שהאיש ממנו ציפו שינהל את ישראל מתגלה כאיש המנוהל על ידי אחרים. חוסר הניסיון הביא לכך שהאיש עוד בא אליי היום ומבקש שאני אתן לו אורכה עד אשר יסכם את החיבור שלו עם לפיד. אין לי מלה אחרת לכנות התנהגות זו אלא מוזרה והזויה".

(לי ירון)

מרכז הבית היהודי אישר את ההסכם עם עוצמה יהודית

מרכז הבית היהודי אישר הערב את ההסכם עם עוצמה יהודית. להצבעה קדמו דבריו שנשא יו"ר המפלגה, רפי פרץ, בכינוס בפתח תקוה. "הבית שלנו בסכנה", הצהיר, "כשהבנים חוזרים הביתה, הדלת שלנו תמיד פתוחה, ועל אף השוני, אני יודע שהם יתייצבו כי הבית צריך אותם. הערב אני צריך אתכם. רק כך אנחנו ננצח". פרץ הוסיף: "אני מודע לקושי. שיהיה ברור - אנשי עוצמה יהודית הם לא שותפים לאמונותיי ולא מבית המדרש שלי. הם לא בני הבית שלי אבל אני מקבל אותם כאורחים. זו ריצה טכנית לפרק זמן מסוים ואחרי הבחירות אנחנו ניפרד".

רפי פרץ בכינוס הבית היהודי בפתח תקוה, היום

לקריאת הידיעה המלאה

(יהושע (ג'וש) בריינר)

בכירים בבית היהודי: דרעי הטיל וטו על הצטרפות אלי ישי לבית היהודי ועוצמה יהודית

יו"ר ש"ס, אריה דרעי, הטיל וטו על הצטרפות יו"ר יחד, אלי ישי, לרשימה מאוחדת עם הבית היהודי ועוצמה יהודית - כך אמר ל"הארץ" אלי בן דהן מהבית היהודי, גורם בכיר נוסף במפלגה, וכן מקור בכיר ב"יחד". לפי המקורות, ראש הממשלה בנימין נתניהו עדכן מוקדם יותר את ראשי הבית היהודי ואת ישי על הווטו שהציב דרעי.

מש"ס נמסר בתגובה: "מדובר בטענות הזויות. אנחנו לא מתערבים לבית היהודי והאיחוד הלאומי בחלוקת המקומות ברשימה".

בסביבתו של ישי אמרו היום ל"הארץ" כי הוא התעקש לקבל מקום ריאלי ברשימה המאוחדת. עם זאת, ישי הסכים לקבל את המקום התשיעי ברשימה לאחר שנתניהו הבטיח שימנה אותו לשר, גם אם לא ייבחר לכנסת. ישי צפוי לדון מחר בנושא עם מנהיגו הרוחני, הרב מאיר מאזוז, וככל הנראה ייכנס לאחר מכן מסיבת עיתונאים שבה יודיע על החלטתו.

(אהרן רבינוביץ ויהושע (ג'וש) בריינר)

יו"ר הבית היהודי: הבית בסכנה, אני מקבל את אנשי עוצמה יהודית כאורחים

יו"ר הבית היהודי, רפי פרץ, הביע תמיכה הערב בכינוס המפלגה בפתח תקוה בהסכם עם עוצמה יהודית. "הבית שלנו בסכנה", הצהיר, "כשהבנים חוזרים הביתה, הדלת שלנו תמיד פתוחה, ועל אף השוני, אני יודע שהם יתייצבו כי הבית צריך אותם. הערב אני צריך אתכם. רק כך אנחנו ננצח". פרץ הוסיף: "אני מודע לקושי. שיהיה ברור - אנשי עוצמה יהודית הם לא שותפים לאמונותיי ולא מבית המדרש שלי. הם לא בני הבית שלי אבל אני מקבל אותם כאורחים. זו ריצה טכנית לפרק זמן מסוים ואחרי הבחירות אנחנו ניפרד".

יו"ר הבית היהודי רפי פרץ במרכז המפלגה בפתח תקוה, היום

פרץ תקף בדבריו את יו"ר המפלגה קודם, נפתלי בנט, על כך שנטש את הבית היהודי. "נפתלי תכנן למוטט את הבית על יושביו", אמר, "עשית מעשה שקשה לי לקרוא לו מעשה יהודי, כך לא מתנהג בן הציונות הדתית".

לקריאת הידיעה המלאה

(יהושע (ג'וש) בריינר)

גנץ על ההסכם בין נתניהו לבית היהודי: "אצלנו לא יהיו בל"ד ולא כהנא"

מפלגת חוסן לישראל הגיבה הערב להסכם בין מפלגות הימין, שלפיו הבית היהודי ירוצו בבחירות במשותף עם עוצמה יהודית. "אצלנו בממשלה לא יהיו בל"ד ולא כהנא", נמסר מהמפלגה, "נתניהו איבד את הממלכתיות והציונות".

גנץ בגני התערוכה בתל אביב, אתמול

תמורת הריצה עם עוצמה יהודית, ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח לבית היהודי את תיקי החינוך והשיכון, שני מקומות בקבינט המדיני-ביטחוני ואת המקום ה-28 ברשימת הליכוד לכנסת.

(חיים לוינסון)

הליכוד יחתום על הסכם עודפים עם הבית היהודי והאיחוד הלאומי

הסיכום בין ראש הממשלה נתניהו לבין הבית היהודי והאיחוד הלאומי כולל גם חתימה על הסכם עודפים בין המפלגות. במסמך רשמי מטעם נתניהו שמוען ליו"ר הבית היהודי רפי פרץ וליו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ', נכתב כי אם הסיכום על איחוד עם עוצמה יהודית יאושר, נתניהו הליכוד יחתום על הסכם עודפים עם המפלגה "מתוך הערכה להחלטתכם". 

המסמך מפרט גם את הסיכום לפיו הבית היהודי והאיחוד הלאומי ירוצו במשותף עם עוצמה יהודית, בתמורה לתיקי החינוך והשיכון ושני מקומות בקבינט המדיני-ביטחוני. נתניהו גם התחייב לשריין את המקום ה-28 ברשימת הליכוד עבור נציג הבית היהודי, כשלאחר הבחירות יועבר הנציג למפלגה המאוחדת. "מתוך הכרת הצורך של מפלגות ימין חזקות, ועל מנת להמשיך את שלטון הימין, אני מתחייב לתמוך ציבורית במהלך זה לאורך כל קמפיין הבחירות", כתב נתניהו. 

עלה ירוק לא תתמודד לכנסת, לראשונה מאז 1999

מפלגת "עלה ירוק" הודיעה היום כי לא תתמודד בבחירות הקרובות לכנסת, לראשונה זה 20 שנה. לפי הודעה שפרסמה המפלגה, "כאשר אנחנו לא נתמודד, 50 אלף מצביעים שהם בסיס התמיכה המינימלי של המפלגה יצאו ל'שוק ההצבעה הפוליטי' ויתר המפלגות יהיו צריכות להתמודד על קולותיהם ולתמוך בקידום הנושא".

"עלה ירוק" התמודדה לראשונה לכנסת בבחירות 1999, וזכתה בכ-34 אלף קולות. בבחירות 2003 הצביעו למפלגה כ-38 אלף בני אדם וב-2006 הצביעו לה כ-40 אלף. בבחירות 2009 המפלגה התפצלה לשתי רשימות, אחת רצה תחת השם "עלה ירוק" וזכתה לכ-13 אלף קולות, והמפלגה השנייה, "ניצולי השואה עם בוגרי עלה ירוק", קיבלה כ-2,300 קולות. כ-43 אלף בני אדם הצביעו למפלגה ב-2013, ובבחירות האחרונות ב-2015 היא זכתה לכ-47 אלף קולות.

(הארץ)

לקריאת הידיעה המלאה

אורלי לוי-אבקסיס פרסמה את רשימת מפלגתה לכנסת

אורלי לוי-אבקסיס פרסמה את רשימת מפלגת "גשר" לכנסת, על רקע המגעים לאיחוד בין בני גנץ ליאיר לפיד. לוי-אבקסיס טרם הגישה את הרשימה לוועדת הבחירות, ולכן האפשרות שתתאחד עם חוסן לישראל נותרה פתוחה לפי שעה. 

שמות המועמדים פורסמו לפי סדר הא'-ב', ללא שיבוץ למקומות, והם כוללים את גלעד סממה, מנכל המשרד לאזרחים וותיקים לשעבר; דדי פרלמוטר, סגן נשיא אינטל העולמית לשעבר ופעיל חברתי; ד"ר דן שחם, שגריר לשעבר; חגי לביא, סגן מנהל תיכון בויאר ירושלים; חגי רזניק, סופר ומנכ"ל משרד השיכון לשעבר; פרופ׳ יפעת ביטון, משפטנית ופעילה חברתית; כרמן אלמקייס, אקטיביסטית ופעילה חברתית; ד"ר ליאת יקיר, מתמחה בגנטיקה ופעילה לקידום נשים ומיכל הירש-נגרי, מנכ"לית עיריית רעננה לשעבר.

מקורב לאלי ישי: נתניהו הציע לו תפקיד שר אם ירוץ עם הבית היהודי, גם אם לא ייבחר לכנסת

גורם בסביבתו של אלי ישי אמר ל"הארץ" כי ראש הממשלה נתניהו הציע לישי תפקיד שר חברתי בממשלתו הבאה בתמורה לכך שמפלגתו "יחד" תרוץ ביחד עם הבית היהודי. לדברי הגורם, על פי ההצעה ישי ימונה לשר, גם אם ירוץ יחד עם הבית היהודי אך לא ייבחר לכנסת.

ישי מבקש להשתבץ ברשימת הבית היהודי במקומות 5-7, אך שם מסרבים בשל רצונם להציב בין שבעת המקומות הראשונים ברשימה אשה אחת לכל הפחות. 

(אהרן רבינוביץ)

יהדות התורה הגישה את רשימתה לכנסת

יהדות התורה הגישה לוועדת הבחירות את רשימתה לכנסת. בכך נסתם הגולל על יוזמת האיחוד החרדי שעלתה לדיון בחודשים האחרונים, אך נתקלה בהתנגדות חריפה בשטח.  

דרעי בכינוס הבחירות בבת ים, בשבוע שעבר

בשבוע שעבר הודיע יו"ר ש"ס אריה דרעי שיוזמת האיחוד בין מפלגתו לבין יהדות התורה לא תצא לפועל. "אני מציע לכנס את שלוש מועצות גדולי התורה שייצאו בקריאה לכל הציבור הדתי להצביע אך ורק למפלגות החרדיות - ש"ס ויהדות התורה" אמר דרכי בכנס בחירות בבת ים. "הספרדים יצביעו לש"ס והאשכנזים יצביעו ליהדות התורה".

דרעי פנה בדבריו ליו"ר אגודת ישראל יעקב ליצמן וליו"ר דגל התורה משה גפני, שמובילים את סיעת יהדות התורה: "אנחנו מפרגנים ליהדות התורה כמה שיותר מנדטים, ואני בטוח שאתם גם מפרגנים לנו". בחודשים האחרונים ניסה דרעי לקדם מאחורי הקלעים מהלך של איחוד הסיעות החרדיות, אך תומכיו פעלו כדי להדוף אפשרות של "השתלטות אשכנזית" על המפלגה. 

הסיכום בין נתניהו לבית היהודי: איחוד עם עוצמה יהודית תמורת שני תפקידי שרים ושריון בליכוד

הבית היהודי קיבל את הצעת ראש הממשלה בנימין נתניהו לרוץ במשותף עם עוצמה יהודית תמורת תיקי החינוך והשיכון ושני מקומות בקבינט המדיני-ביטחוני. נתניהו גם התחייב לשריין את המקום ה-28 ברשימת הליכוד עבור נציג הבית היהודי, כשלאחר הבחירות יועבר הנציג למפלגה המאוחדת. מרכז הבית היהודי יצביע הערב אם לאשר את ההסכם.

עיח

בשבוע שעבר סיכמו הבית היהודי והאיחוד הלאומי על ריצה משותפת בבחירות. לפי הסיכום, פרץ יוביל את הרשימה ויו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' יוצב במקום השני אך יהיה השר הבכיר מבין השניים. לפי הסיכום מהבוקר במפלגות הימין, עוצמה יהודית יקבלו את המקומות ה-5 וה-8 ברשימה המאוחדת. במקום השלישי של הרשימה המאוחדת משובץ יוגב, ואחריו אופיר סופר. במקרה של איחוד בין המפלגות, במקום החמישי ישובץ ח"כ לשעבר מיכאל בן ארי, במקום השישי תשובץ העיתונאית יפעת ארליך, ואחריה ח"כית לשעבר אורית סטרוק, ואיתמר בן גביר.

מהליכוד והבית היהודי נמסר במשותף: "ראש הממשלה נתניהו התחייב למסור למפלגה המאוחדת שני תפקידי שרים משמעותיים ושוויים בממשלתו. במהלך מערכת הבחירות המפלגות לא יתקפו זו את זו אלא יחזקו זו את זו לטובת ניצחון הימין".

סמוטריץ' בכינוס האיחוד הלאומי, בחודש שעבר

נתניהו מסר כי "הבחירות הבאות הן בין ממשלת שמאל בראשות לפיד וגנץ לבין ממשלת ימין בראשותי. אני מברך את נציגי הבית היהודי והאיחוד הלאומי על שגילו אחריות כלפי ארץ ישראל והצליחו לאחד את השורות כדי להבטיח שקולות הימין לא ילכו לאיבוד".

יו"ר הבית היהודי רפי פרץ הוסיף בהודעה: "לא ניתן למטיפים משמאל להכתיר את עצמם כמנהיגי המדינה. בסוף התהליך כולם יראו שצדקנו. אקבל החלטה במהלך היום ואבקש את אישור מרכז המפלגה להסכם. הציונות הדתית תהיה שותפה בכירה בהנהגת המדינה ובממשלה הבאה".

עוד הודיעו שתי המפלגות כי סיכמו לקדם מחדש חוק שיאפשר לח"כים להתפטר מהכנסת אם ימונו לשרים ולסגני שרים, ואת מקומם יתפסו הבאים ברשימה. חוק זה, המכונה החוק הנורווגי, נחקק בכנסת היוצאת ואפשר לשר או לסגן שר אחד מכל סיעה להתפטר, אולם בחקיקתו נקבע כי הוא יהיה תקף רק בכנסת ה-20. הליכוד והבית היהודי סיכמו כעת לחוקק את החוק הנורווגי המורחב, שיאפשר ליותר משר או סגן שר אחד מכל סיעה להתפטר מהכנסת, אולם המספר המדויק לא נמסר.

(חיים לוינסון)

נתניהו לבית היהודי: התאחדו עם עוצמה יהודית וקבלו את תיקי החינוך והשיכון

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציע היום (רביעי) למפלגת הבית היהודי את תיקי החינוך והשיכון בממשלה הבאה אם תרוץ במשותף עם עוצמה יהודית. בנוסף, נתניהו הציע גם שני מקומות בקבינט המדיני-ביטחוני בפגישה שקיים עם חברי הכנסת של הבית היהודי מוטי יוגב וניסן סלומינסקי, ועם יו"ר המפלגה רפי פרץ. נתניהו הציע לשלושה לשריין נציג מהבית היהודי במקום ה-28 בליכוד. נציגי המפלגה טרם השיבו להצעה.

הגשת רשימת "הימין החדש" הבוקר לוועדת הבחירות מונעת אפשרות של ריצה משותפת עם הליכוד. אם נתניהו ירצה להגיב לאיחוד אפשרי בין גנץ ללפיד בחבירה של הליכוד למפלגה נוספת בבחירות, הוא יוכל לעשות זאת רק עם מפלגות שטרם נרשמו - כך שהימין החדש של נפתלי בנט ואיילת שקד אינה רלוונטית עוד לכך. גם ח"כ אורלי לוי-אבקסיס אינה רשאית להתאחד עם הליכוד, בשל הפיכתה לסיעת יחיד בכנסת היוצאת.

בימים האחרונים מנהלת הבית היהודי מגעים לחבור גם לעוצמה יהודית, ונתניהו מפעיל לחץ רב בנושא זה. בין היתר, נתניהו כתב אתמול בטוויטר: "ראשי הבית היהודי, האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית - אם לא תתאחדו, לא תעברו את אחוז החסימה, גוש הימין יפסיד וגנץ יקים ממשלת שמאל בתמיכת המפלגות הערביות. מצביעי הימין מצפים מכם לגלות אחריות ולהתאחד. אל תאכזבו אותם ואל תסכנו את ארץ ישראל".

נתניהו בישיבת ממשלה בכנסת, השבוע

מפלגת הבית היהודי סיכמה בשבוע שעבר עם האיחוד הלאומי בראשות בצלאל סמוטריץ' על ריצה משותפת בבחירות. לפי הסיכום בין הבית היהודי לאיחוד הלאומי, פרץ יוביל את הרשימה ויו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' יוצב במקום השני אך יהיה השר הבכיר מבין השניים. לפי הסיכום מהבוקר במפלגות הימין, עוצמה יהודית יקבלו את המקומות ה-5 וה-8 ברשימה המאוחדת. במקום השלישי של הרשימה המאוחדת משובץ יוגב, ואחריו אופיר סופר. במקרה של איחוד בין המפלגות, במקום החמישי ישובץ ח"כ לשעבר מיכאל בן ארי, במקום השישי תשובץ העיתונאית יפעת ארליך, ואחריה ח"כית לשעבר אורית סטרוק, ואיתמר בן גביר.

בכירים בבית היהודי, בהובלת מוטי יוגב וניסן סלומינסקי, מתנגדים למהלך ומפעילים לחצים כבדים על פרץ שלא לאשר את ההסכם. חברי מרכז המפלגה יצביעו על האיחוד הערב בכינוס בפתח תקוה.

העיתונאית יפעת ארליך, הניצבת במקום השלישי ברשימת הבית היהודי, אמרה הבוקר שבמפלגתה לא יאשרו את האיחוד. "רוב אנשי הבית היהודי מתנגדים לאיחוד כזה ולא מסוגלים להכיל אותו. מרכז המפלגה לא יאשר את זה", אמרה. ארליך הוסיפה בפוסט שכתבה בפייסבוק: כולנו אומרים - "לא!" לחיבור בכל קונסטלציה אפשרית עם עוצמה יהודית. ואומרים "כן!" לחיבור עם האיחוד הלאומי ואלי ישי". לדבריה, "משתמשים בסקרים כדי להפעיל מניפולציות על הציבור, ולא בוחלים בשום אמצעי כולל ספינים, טרלולים, והטרדות טלפוניות בלתי פוסקות במטרה להפחיד, לשתק וללחוץ".

(חיים לוינסון)

שינויים ברשימת הליכוד: השכל במקום ה-27, נגוסה נדחק למקום לא ריאלי

בית הדין העליון של הליכוד ביטל היום (רביעי) את שריון המקום ה-25 ברשימת המפלגה לאשה חדשה ואת שריון המקום ה-28 לעולה נוסף. בעקבות ההחלטה נדחק אברהם נגוסה ששובץ במקום ה-28 למקום לא ריאלי, ואילו שרן השכל, ששובצה במקום לא ריאלי בפריימריז, תשובץ כעת במקום ה-27. המועד האחרון להגשת הרשימות לכנסת הוא מחר ב-20:00, ועתירות נגד ההחלטה לביהמ"ש המחוזי ולאחר מכן לעליון יצטרכו להתברר עד אז.

השכל

בכך קיבל בית הדין עתירה שטענה כי בשל בחירתה של אתי עטיה למקום ה-22 ברשימה, אין צורך בשריון אשה חדשה במקום ה-25. לגבי נגוסה נטען שמכיוון שנבחרו במקומות גבוהים יותר ברשימה העולים החדשים יולי אדלשטיין וזאב אלקין, אין צורך בשריון מקום נוסף לעולה במקום ה-28.

בעקבות ההחלטה יוצב מיקי זהר במקום ה-25 ברשימה, עלייה של ארבעה מקומות מהמקום ה-29 בו הוצב בפריימריז. במקום ה-28 תוצב קרן ברק, ששובצה במקור במקום ה-25 בשריון, אבל זכאית למקום ה-28 גם בלעדיו. קטי שטרית תשובץ במקום ה-31 כאשה חדשה ואיוב קרא עלה למקום ה-37.

(חיים לוינסון)

>> לקריאת הידיעה המלאה

טל רוסו הוצג בעבודה: ביטחון אמיתי לישראל כרוך בהיפרדות מהפלסטינים

אלוף במילואים טל רוסו, שהצטרף אתמול (שלישי) למפלגת העבודה, אמר היום במסיבת עיתונאים כי ביטחון אמיתי לישראל כרוך ב"הפרדות מהפלסטינים". לדבריו, תפקידו של צה"ל הוא לספק את המעטפת הביטחונית למהלכים מדיניים. 

רוסו וגבאי בתל אביב, היום

רוסו ציין עוד כי "חוסר האחדות והפלגנות מחלישה אותנו" וכי "אפשר לעשות את זה אחרת". לדבריו, לו וליו"ר העבודה אבי גבאי "תפיסת עולם משותפת, על המדינה שלנו על העתיד שלנו ועל הביטחון שלנו. שמחתי שאבי קרא לי להיות חלק מהנבחרת שהוא מוביל". הוא הוסיף כי הוא התחנך על פי ערכי מפלגת העבודה, בהם "קודם ביטחון ויד מושתת לשלום". לסיום אמר: "היום אני עולה על מדים חדשים בשרות מדינת ישראל".

גם גבאי השתתף במסיבת העיתונאים ואמר כי "הליכוד הציג היום סופית פשיטת רגל ערכית", בהתייחסות לתמיכת נתניהו באיחוד בין האיחוד הלאומי, הבית היהודי ועוצמה יהודית. 

(הארץ)

>> לקריאת הידיעה המלאה

נפתחה ההרשמה בכנסת: בימין החדש בחרו באות נ', נציגי גשר לא הגיעו

איילת שקד ואלונה ברקת בכנסת, הבוקר

ועדת הבחירות המרכזית פתחה הבוקר (רביעי) בכנסת את רישום המפלגות לבחירות, שיימשך עד מחר ב-20:00. המפלגה הראשונה להגיש את הרשימה ולבחור את האות לפתק ההצבעה היתה הימין החדש, שבחרה באות נ'. נציגי מפלגת גשר בראשות אורלי לוי-אבקסיס לא הגיעו הבוקר לכנסת, אף שבימים האחרונים הקפידו לשמור על מקומם בתור.

הליך הרישום הוא סופי, ומפלגה שמגישה את רשימתה לוועדה אינה יכולה לחבור למפלגה אחרת. מלבד נציגי הימין החדש הצטרפו לתור שלשום אנשיו של משה פייגלין, יו"ר מפלגת זהות, ובעקבותיהם גם נציגי גשר בראשות אורלי לוי אבקסיס, שנעדרו הבוקר. עוד בלטו בהיעדרם גם נציגי חוסן לישראל של בני גנץ, ותרמו לספקולציות על איחוד צפוי בינם לבין לוי אבקסיס. אתמול התווספו נציגי מפלגות נוספות, בהן ארץ חדשה של אלדד יניב, דעם, רשימת הפועלים המשותפת לערבים ויהודים ו"מהתחלה", שהקים הפעיל החברתי דוד ארז.

המפלגות החדשות מתמודדות על שמונה האותיות האחרונות שנותרו פנויות לשימוש על גבי פתק ההצבעה לקלפי. את האותיות, ז', י', נ', ק', ך', ן', ף' ו-ץ', תחלק הוועדה למפלגות החדשות במעמד הגשת הרשימה. גורמים בוועדה, שבראשה עומד שופט העליון חנן מלצר, לא ידעו לומר שלשום בוודאות כיצד יחולקו שמונה האותיות במקרה שעשרות רשימות יודיעו על התמודדותן.

(יהונתן ליס)

גנץ ולפיד נפגשו בניסיון להסכים על ריצה משותפת

יו"ר מפלגת חוסן לישראל בני גנץ ויו"ר מפלגת יש עתיד יאיר לפיד נפגשו הבוקר (רביעי) בניסיון להגיע להסכמות באשר לאיחוד המפלגות בבחירות. סלע המחלוקת בין הצדדים הוא דרישת יש עתיד לרוטציה בתפקיד ראש ממשלה. גנץ לא מוכן לדרישת לפיד והצדדים מחפשים פתרונות לסוגיה. אמש שוחחו השניים בטלפון, וקראו שניהם בפומבי להאצת המגעים. מועד סגירת הרשימות לכנסת הוא מחר ב-20:00.

אתמול התייחס גנץ לסוגיית איחוד מפלגתו עם יש עתיד באירוע הצגת רשימת מפלגתו בתל אביב. "מיד בסיום הכנס, אתקשר לחברי יאיר לפיד ואציע לו להיפגש עוד הערב", אמר. "אציע לו שוב להניח כל שיקול אחר בצד, וביחד להציב את ישראל לפני הכול. על ויכוחים של סידור עבודה לא מחלישים את ההזדמנות לשינוי היסטורי" לפיד הגיב לאחר לאחר מכן לגנץ: "כפי שאמרתי אתמול על הבמה נהפוך כל אבן, נעשה הכל כדי לא להחמיץ הזדמנות היסטורית להחלפת השלטון".

לפיד בצאתו מהפגישה עם גנץ, היום בסביון

במקביל מנהל גנץ מגעים לאיחוד גם עם יו"ר גשר אורלי לוי-אבקסיס. השבוע פורסם כי גנץ מוכן לתת ללוי-אבקסיס תיק חברתי בכיר מההקצאה של מפלגתו, גם אם לא ירכיב בעצמו את הממשלה. בשל פרישתה לסיעת יחיד בכנסת היוצאת, לוי-אבקסיס אינה רשאית להתמודד בבחירות הנוכחיות עם חברי כנסת מכהנים אחרים, ובשל כך גנץ לא יוכל להתאחד איתה ועם לפיד. אחת האפשרויות שעלתה במסגרת המגעים היתה שילוב של אנשיה ברשימה, בעוד שהיא תישאר מחוץ לכנסת ותקבל הבטחה לתפקיד שרה ככל שהמפלגה תהיה בממשלה.

(חיים לוינסון) 

>> לקריאת הידיעה המלאה 

עוצמה יהודית: קיבלנו את הצעת הפשרה, נרוץ עם הבית היהודי והאיחוד הלאומי

יממה לתום מועד הגשת הרשימות לכנסת, ראשי מפלגות הימין סיכמו הבוקר (רביעי) על איחוד רשימות. אנשי מפלגת עוצמה יהודית הסכימו להצעת פשרה שהוצגה בימים האחרונים, לפיה יקבלו את המקומות ה-5 וה-8 ברשימה המאוחדת. בכירים בבית היהודי, בהובלת מוטי יוגב וניסן סלומינסקי, מתנגדים למהלך ומפעילים לחצים כבדים על יו"ר המפלגה רפי פרץ שלא לאשר את ההסכם. 

חברי מרכז המפלגה יצביעו על האיחוד הערב בכינוס בפתח תקוה. ראש הממשלה בנימין נתניהו, התומך באיחוד, נפגש בשעות הצהריים עם יוגב, סלומינסקי ופרץ. גורמים בשתי המפלגות טענו שנתניהו הציע להם שני תפקידי שרים בממשלה הבאה בתמורה לחיבור עם עוצמה יהודית.

מנכ"ל המפלגה ניר אורבך, שמתנגד לאיחוד, אמר בשיחות סגורות: "חודש וחצי אני נלחם כדי להציל את הבית. אני בטוח ב-100% שגם בלי החבירה לעוצמה יהודית, הבית היהודי יחד עם האיחוד הלאומי עוברים את אחוז החסימה - וזה עוד לפני הקמת מטה מסודר ועלייה עם קמפיין עם מסרים ממוקדים וברורים".

בהודעה שפרסמה המפלגה הבוקר נכתב, "לפני מספר דקות החליטה הנהלת עוצמה יהודית בדיון חירום לקבל את בקשת רבני המפלגה, ולהצטרף לבלוק טכני של האיחוד והבית היהודי במקומות חמש ושמונה. למען ארץ ישראל וכדי שלא תקום חלילה ממשלת שמאל, החלטנו לקבל הצעה לחבירה. זאת למרות שעל פי כל הנתונים וברוב הסקרים האחרונים, מובטחים לעוצמה יהודית לפחות 4 מנדטים. בין ארץ ישראל לכבוד שלנו, אנו בוחרים בשלמות הארץ ובכינונה של ממשלת ימין".

(יהונתן ליס)

תגובות