תוצאות הבחירות: שוויון בין הליכוד לכחול לבן לאחר ספירת 95% מהקולות; יתרון גדול לגוש הימין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנץ מחוץ לביתו בראש העין, הבוקרצילום: מגד גוזני
עדכונים

ריבלין: המלצות המפלגות על ראש הממשלה ישודרו בשידור חי

נשיא המדינה ראובן ריבלין הודיע כי הדיונים שבהם יודיעו לו סיעות הכנסת על מי הן ממליצות לראשות הממשלה ישודרו לראשונה בשידור חי. בהודעה מטעם בית הנשיא נמסר כי סבב ההתייעצויות עם המפלגות לקראת הרכבת הממשלה יחל בשבוע הבא.

(יהונתן ליס)

מלצר על המצלמות החשאיות בקלפיות: אם מעדכנים על זה מראש אז מוצאים דרך אחרת

ספירת קולות בוועדת הבחירות המרכזית בכנסת, הבוקרצילום: אמיל סלמן

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, התייחס הבוקר להכנסת המצלמות החשאיות לקלפיות ביישובים ערביים על ידי נציגי הליכוד, ואמר כי הוא לא ידע על היוזמה, אך הוסיף בראיון לכאן ב' כי "אם מעדכנים דבר כזה מראש אז מוצאים דרך אחרת".

מלצר הוסיף בראיון כי הכנסת המצלמות באה "על רקע טענות, שלצערי היה להן בסיס, שבקלפיות מסוימות מאיימים על מצביעים שיצביעו בדרך מסוימת וגם מציעים הצעות לא ראויות שקשורות בהצבעה". לדבריו, "חשבו שאין לזה דרך אלא לתעד את זה במצלמות, אני אפשרתי לא במצלמות אבל להקליט את הדיון. עשיתי איזון".

יו"ר הוועדה קרא בראיון לכנסת לחוקק חוק חדש שיסדיר את הפעילות ברשתות החברתיות בתקופת בחירות. "החוק בנושא הזה מיושן, הוא מ-1959, אבל המלצות לחוד וחקיקה לחוד. מה שיכולתי לעשות, ומבחינה זאת זה תקדים עולמי, זה להחיל הוראות מהחוק הקיים שחלות על מודעות, על פרסומים בשלטי חוצות, על הרשתות החברתיות". לדברי מלצר, בעקבות הוראתו פחתה האנונימיות במודעות פוליטיות ברשת ב-70%. מלצר הוסיף כי הוא לא רוצה להתייחס לשאלה אם היו ניסיונות להתערבות זרה בבחירות. "על זה אני לא רוצה להתייחס, לא לטוב ולא לרע", אמר, "אולי יגיע היום שנתייחס לזה. לא שאני מאשר ולא שאני מכחיש".

חריגות בנתוני ההצבעה בחלק מהיישובים; ועדת הבחירות: הזנו בטעות נתונים מ-2015

בנתוני האמת באתר ועדת הבחירות המרכזית נרשמו הבוקר חריגות בכמה קלפיות בהתנחלויות וביישובים ערביים. כך למשל, בביר האדג' שבנגב נכתב באתר ששיעור ההצבעה היה 117.5%, ואילו בהתנחלות ברוכין נכתב כי הצביעו 167.39% מבעלי זכות הבחירה. מהוועדה נמסר כי התקלה מטופלת בדקות אלה, וכי החריגה נגרמה מכך שהוועדה הזינה לאתר את בעלי זכות הבחירה ב-2015 במקום את הנתון של 2019.

לידיעה המלאה

(יהונתן ליס)

גנץ: מסתמנים שמיים קודרים, אך לא ניסוג ויש לנו על מה להיות גאים

גנץ מחוץ לביתו בראש העין, הבוקרצילום: מגד גוזני

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, כתב הבוקר לחבריו לסיעה: "חברים, בוקר טוב. כן, בוקר טוב!". גנץ התייחס לתוצאות האמת, וכתב "אמנם מסתמנים שמיים קודרים אך אין בהם שני דברים: אין בהם דבר סופי, שכן ייתכן שיהיו תנועות אלקטורליות וייתכן שנוכל לפתח מהלכים פוליטיים כאלו או אחרים. בוודאות אין בהם בכדי להסתיר את שמש התקווה אותה הענקנו לעם ולחברה בישראל".

לדברי גנץ, "הם, בוחרינו, ביקשו תקווה ואנחנו נתנו להם אותה. הם רצו דרך אחרת ואנחנו שרטטנו אותה. אז חברים, 'בנפול אויבך אל תירא ובגוברו אל יירך לבך'. לכן, אנחנו לא ניסוג מחובתנו הציבורית לייצג למעלה ממיליון אזרחים שביקשו מאיתנו משהו אחר. הישג היסטורי חסר תקדים באמתחתנו. יש לנו על מה להיות גאים ונהיה כאלה".

גנץ הוסיף הבוקר בהצהרה בפתח ביתו בראש העין: "אנחנו מתעוררים לדיווחי אמת שהולכים ומתפתחים, אנחנו ממתינים עד סוף דיווחי האמת. חוזר ומדגיש בפניכם שמדובר בהישג היסטורי. מעולם לא קמה מפלגה כל כך גדולה, כל כך משמעותית עם כל כך הרבה אנשים טובים בכל כך מעט זמן". לדבריו, "העם מדבר אלינו, העם מבקש דרך אחרת ואנחנו הולכים לספק לו אותה. אמרתי לכם שבאופן אישי אני בא לעשר שנים, זה כולה הבוקר הראשון. אז יש עוד הרבה עבודה לפנינו, שום דבר לא נגמר, אנחנו עושים את המהלכים שלנו. עד עכשיו הפתענו, חכו, נראה מה יילד יום".

לידיעה המלאה

(חיים לוינסון)

רפי פרץ: נדרוש שני תיקים, מתאים לבצלאל להתעסק במשפטים ולי בחינוך

רפי פרץ, הלילהצילום: אילן אסייג

יו"ר איחוד מפלגות הימין, רפי פרץ, אמר הבוקר שמפלגתו תדרוש את תיקי החינוך והמשפטים בממשלה החדשה. "הבית היהודי היה איתם גם בעבר ואנחנו רוצים להמשיך את הדרך", אמר בראיון לגלי צה"ל, "באופן טבעי מתאים לבצלאל (סמוטריץ') להתעסק במשפטים ולי בחינוך. יש לי עשרות שנים של עשייה חינוכית".

פרץ אמר שאינו שמח על תוצאות האמת, שלפיהן מפלגת הימין החדש שהקימו פורשי הבית היהודי, נפתלי בנט ואיילת שקד, לא עברה את אחוז החסימה. "מה שהוכחנו הוא שאחדות ביחד מנצחת. זה שחברתי לעוצמה יהודית הוכיח לא רק את זה שהציונות הדתית נשארה על המפה, אלא שכל המחנה הימני ניצל", אמר.

לידיעה המלאה

לימין החדש חסרים כ-4,300 קולות כדי להיכנס לכנסת

איילת שקד במטה הימין החדש בבני ברק, אמשצילום: ללא קרדיט

לאחר ספירת יותר 95% מקולות הבוחרים, נראה כי 334,228 מהם נתנו את קולם ל-33 רשימות שלא עברו את אחוז החסימה - פי 1.5 ביחס לבחירות הקודמות. לימין החדש חסרים פחות מ-4,300 קולות כדי להיכנס לכנסת ה-21, ורע"ם-בל"ד, שנכון לספירת הקולות הנוכחית עברה את אחוז החסימה, רחוקה ממנו בכ-8,400 קולות.

בשעה זו נמשכת ספירת המעטפות הכפולות, שלפי ההערכות צפויה להסתיים מחרתיים. מצביעים אלו כוללים את החיילים ואת נציגיה הדיפלומטיים של מדינת ישראל בחו"ל.

לידיעה המלאה

(יהונתן ליס)

ליברמן: או שנצטרף לנתניהו או שנישאר באופוזיציה. אין תסריט שבו נמליץ על גנץ

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הבהיר הבוקר בראיון ל-ynet כי לא ימליץ על בני גנץ להרכיב את הממשלה הבאה. "מבחינתנו או שמצטרפים לממשלה של נתניהו או שנישאר באופוזיציה", אמר ליברמן, שמפלגתו קיבלה חמישה מנדטים, והבהיר לשאלת המראיין כי אין תסריט שבו ימליץ על יו"ר כחול לבן לראשות הממשלה. 

לידיעה המלאה

פייגלין: רבקה מיכאלי, גילה אלמגור וכל השמאל השבע מנעו מזהות לעבור את אחוז החסימה

משה פייגלין טען הבוקר כי שורת גורמים פעלו נגדו כדי שמפלגת זהות לא תעבור את אחוז החסימה. "מה לעזאזל הקשר בין כולנו, ש"ס ואגודה?", כתב בעמוד הפייסבוק שלו, "ומה הקשר בין שלוש המפלגות הללו לבית היהודי, האיחוד הלאומי ורבני יש"ע - שניהלו קמפיין שטנה נגד זהות (במקום נגד הימין החדש שבגד בהם). ומה הקשר בין כל אלה למרצ, ול'הארץ', ולתקשורת הוותיקה, ולרבקה מיכאלי ולגילה אלמגור ולכל השמאל הישן והשבע שתקף את זהות כמו שרק הוא יודע. ומה המכנה המשותף בין כל אלה, למנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, שבניגוד מוחלט לחוק, הרשה לעצמו לתקוף גם הוא את זהות? ממה כל כך פחדו כולם?".

פייגלין, שמפלגתו צפויה היתה לעבור את אחוז החסימה עם חמישה מנדטים בממוצע לפי הסקרים, הבהיר כי הוא ימשיך לפעול בחיים הפוליטיים. "אין לי ואין לכם את הפרווילגיה ללכת הביתה. וכל עוד איננו עושים זאת, אף לא גרם אחד מהמאמצים האדירים שלנו היה לשווא". לדבריו, "אנחנו נהיה שם, עבור עמנו ומדינתנו, כדי שכשתבשיל התודעה עוד קצת, עוד טיפה - תגיש זהות לעם ישראל את מהפכת החירות והוא יטלנה בשתי ידיו".

בנט: "עכשיו החיילים יחליטו איפה אמשיך להילחם"

בנט בפתח ביתו ברעננה, הבוקר

יו"ר הימין החדש, נפתלי בנט, התייחס הבוקר לתוצאות האמת, כשלפי ספירת 95% מהקולות מפלגתו לא עברה את אחוז החסימה, ומסר שהוא ממתין לקולות החיילים. "כל חיי נתתי את כל שיכולתי למען העם הטוב הזה. תמיד הייתי חייל של המדינה. כלוחם בסיירת מטכ"ל, כיזם היי-טק, כשר חינוך של ישראל ובקבינט צוק איתן. עכשיו החיילים יחליטו איפה אמשיך להילחם בשבילם", אמר בפתח ביתו ברעננה.

(יהושע (ג'וש) בריינר)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ