מורשת כהנא לממשיכי דרכו בכנסת: טרנספר "ביד ברזל" ומאבק ב"זונות" המתבוללות

מייסד תנועת כך טען מעל בימת הכנסת כי "לא ייתכן שהערבי יהיה שווה-זכויות", קרא לא לגייס נשים ל"צבא הפלה לישראל" ונלחם מלחמת חורמה בחילונים: "החזירים מגינים על החזיר". החיבור בין עוצמה יהודית למפלגות הימין, בחסות נתניהו, עשוי לזמן נאומים דומים בכנסת הבאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אזכרה למאיר כהנא בירושלים, ב-2012
אזכרה למאיר כהנא בירושלים, ב-2012צילום: אמיל סלמן
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת

איך תיראה הכנסת הבאה, שבה עשויים לכהן ח"כים הרואים עצמם כממשיכי דרכו של מאיר כהנא, מייסד תנועת כך? עיון בפעילותו הפרלמנטרית בין השנים 1984 ל-1988 עשוי לרמוז על הכיוון הצפוי. בארבע השנים הללו, עד שרשימתו נפסלה מהתמודדות בבחירות, עסק כהנא בין השאר בקידום נושאים כמו טרנספר לערביי ישראל, סיפוח הגדה המערבית ורצועת עזה ועיבוי ההתנחלויות, כולל בתוך הערים הפלסטיניות הגדולות, מאבק בחילונים ובשמאלנים ה"מתייוונים", רדיפת הקיבוצניקים האשכנזים המתחסדים, כינון מדינה יהודית ולא דמוקרטית, מניעת גיוס בנות לצה"ל ופעילות נגד "התבוללות". ייתכן שבכנסת הקרובה יישמעו זמירות דומות במשכן, לראשונה מאז הכנסת ה-18, אז כיהן יו"ר עוצמה יהודית בהווה, מיכאל בן ארי, כחבר כנסת. 

"בדיון הזה, סוף סוף, נצטרך בלית ברירה להתרכז, להתבונן, לחשוב ולהחליט על הפתרון האמיתי על שאלת השאלות: מקום הערבי במדינה יהודית", אמר באחד מנאומיו ב-1985, שבו פרש את משנתו בסוגיית מעמדו של המיעוט הערבי בישראל. "לא ייתכן שהערבי יהיה שווה-זכויות במדינה המוגדרת במגילת העצמאות כמדינה יהודית", אמר, והאשים את הח"כים היהודים מהשמאל בצביעות.

הוא נימק, ואמר כי "כל זמן שבהמנון 'התקווה' יצטרך האזרח הערבי לשיר 'נפש יהודי הומייה' - הוא אינו שווה ליהודי; כל זמן שיום העצמאות מסמל את תבוסת הערבים, הוא לא יוכל לחגוג אותו; כל זמן שהיהודי יהיה אולי מוכן לתת לערבי להיות אלוף בצה"ל, אך לא רמטכ"ל, קל וחומר בן בנו של קל וחומר - לא ראש הממשלה, הערבי לא יוכל להרגיש בבית; כל זמן שחוק השבות חל רק על יהודים, הערבי איננו מסוגל להרגיש שהמדינה הזאת היא שלו; וכל זמן שחבר כנסת יהודי אינו מוכן לקבל את זכותו של הערבי להיות כאן רוב, ודאי וודאי אתם בזים לו, כאשר אתם מנסים לשכנע אותו שהוא אזרח שווה כמונו".

כהנא קרא לחברי המליאה "די עם השקרים", ותיאר את "הערבי בישראל" כ"בן לעם הערבי הפלשתינאי, כביכול, הגר בלית ברירה ובניגוד לרצונו במדינה היהודית, שהוא מקווה שתיהפך, על ידי הריבוי הטבעי שלו, לפלשתין". לדבריו, "רבים בארץ הזאת רצחו מאות יהודים לפני שקמה המדינה, ורק כוח צה"ל וידו של הקדוש ברוך הוא מנעו מהם להשמיד את המדינה בשנת התש"ח. הם סולדים מהמדינה היהודית. נכיר בעובדה, נבין שבסופו של דבר הם אויבינו, ונחליט שהמדינה הזאת תהיה לעולם המדינה של העם היהודי".

המועמד מטעם עוצמה יהודית בבחירות הקרובות, איתמר בן גביר, בבית המשפט המחוזי בירושלים, ב-2015צילום: אמיל סלמן

כהנא על תוכנית של משרד החינוך המעודדת דו-קיום:

"מזימה להרוס את הסייגים שבין עם ישראל הקדוש והמיוחד לבין הגויים"

שנתיים אחר כך, בנאום שנשא ב-1987, עסק כהנא ב"איום הדמוגרפי של הערבים", שאותו כינה "מסוכן לאין שיעור". הפתרון, לדבריו, "נעוץ בתוכנו, בנפשנו, ברצוננו להודות על האמת". ומהי אותה אמת? לדבריו, "קיים ניגוד מוחלט, קיימת סתירה חסרת מוצא, בין המושג של ציונות ומדינה יהודית לבין המושג של דמוקרטיה מערבית. מי שלא מבין זאת, אטום".

לדברי כהנא, המדינה היהודית, מעצם הגדרתה, לא יכולה להיות דמוקרטית. בחזונו, המדינה היא "מדינה של ריבונות יהודית, שבה היהודי הוא בעל הבית, היהודי קובע את עתידו וגורלו, והיהודי הוא קברניט הספינה". במדינה יהודית, לדבריו, "אין ללא-יהודי מה לומר בהכרעות לאומיות הקובעות את גורל המדינה והלאום".

ח"כ כהנא נואם מול תומכיו ברחבת המשביר לצרכן בירושלים, ב-1984צילום: נתי הרניק / לע"מ

ומדוע אי אפשר להיות גם יהודית וגם דמוקרטית? לפי כהנא, "הדמוקרטיה המערבית דוחה בשאט נפש את המושג של מדינה יהודית", משום שהיא "תובעת מדינה הנתונה להכרעת הרוב, ולא חשוב מי הם הרוב". לדבריו, "אם יהיו הערבים הרוב, אזי זכותם להקים כאן מדינה על פי תוכניותיהם... הם יחסלו את המדינה היהודית".

הפתרון שהציג מעל דוכן הכנסת היה טרנספר, אותו כינה, בעברית, "העברה, הוצאה - בין ברצון ובין שלא ברצון". לדבריו, "כאשר מדינתי ואני עומדים בפני סכנת השמדה, חיסול - האם אני אשאל את מי ששואף לחסל אותי אם הוא מוכן לצאת? אני לא פראייר כזה. יחיו כולם בארצותיהם. יש להם 22 מדינות, כן תרבנה. שיחיו שם באהבה ובאחווה ובדו-קיום עם אחיהם, דו-קיום ערבי, אבל לא כאן. לנו אין 22 ארצות. לנו אין אפילו שתיים. זאת האחת היא שלנו, ואינה שייכת לעם אחר או לאדם אחר שאינו יהודי". בהזדמנות אחרת הוסיף: "באמונה בשם וביד לא קשה, כי אם ביד של ברזל, ללא פחד, נגרש אותם".

"כל זמן שבהמנון 'התקווה' יצטרך האזרח הערבי לשיר 'נפש יהודי הומייה' - הוא אינו שווה ליהודי"

ואולם טרנספר היה רק רכיב אחד בפתרון של כהנא ל"מצב". בנאומיו הוא הציג ארבעה סעיפים בדרך לגאולה: "אנחנו חייבים: א. לספח את יהודה, שומרון ועזה ובכך למנוע את האפשרות ששמעון פרס יפקיר את יהודה ושומרון ועזה, כפי שבגין הפקיר את סיני; ב. להקים התיישבות מסיבית בכל חלקי יש"ע, לרבות בתוך הערים הגדולות שכם, חברון, ג'נין וטול-כרם; ג. לתכנן תוכנית של טרנספר, כשם שאמר ברל, טרנספר של הערבים לארצותיהם; ד. לחזור לאבינו שבשמים, לאמונה ולביטחון בה".

נושא נוסף שהטריד את כהנא היה "ההתבוללות". בעיקר חרד מפני נשים יהודיות שנישאות לערבים, ואף מביאות עימם ילדים לעולם. "בכפרים הערביים בישראל ובערים בישראל נמצאות אלפי יהודיות הנשואות לערבים. הן ילדו ילדים יהודים, שהם למעשה שונאי ישראל, ערבים; הם בעד אש"ף. אלה יהודיות שטימאו את נשמותיהן", אמר באחד מנאומיו.

עצרת זיכרון לכהנא בירושלים, ב-2011. במקום נמכרו חולצות עם הכיתוב "כהנא חי" ו"תג מחיר"צילום: מיכל פתאל

הוא כינה את הנשים הללו "זונות", ואת האחריות ל"תופעה" הוא הטיל על כתפי משרד החינוך, אשר קידם תוכניות של דו-קיום יהודי-ערבי. "ביקרתי בשדרות. לפני חודש ימים, לפי תוכנית של משרד החינוך, 20 תלמידים יהודים, כולם מבתים מסורתיים, ערכו ביקור בן ארבעה ימים בכפר טייבה למטרת דו-קיום", סיפר, והתריע: "אינכם מבינים מהי התוצאה. התוצאה היא פרצה, פתח להתבוללות. זו תוכנית מכוונת של משרד החינוך, יוזמה, מזימה להרוס את הסייגים, את הגדרות ואת המחסומים שבין עם ישראל הקדוש והמיוחד לבין הגויים, וכמובן לשם דו-קיום ודמוקרטיה".

כהנא המשיך והילך אימים: "ישבתי עם יהודי פשוט, יהודי מבוגר מבית-שמש, שעלה לארץ ממרוקו, והוא אמר לי: 'הרב כהנא, יש לי שתי בנות, שתיהן נשואות לערבים, ואחת מהן גרה בכפר טייבה'. והוא הוסיף: 'כשהייתי במרוקו, האם חלמתי בחלום השחור ביותר שלי, שבתי תצא עם ערבי בארץ הקודש'?" בסיום נאומו, קרא כהנא לכנסת לקבוע "קורס חובה לכל תלמיד יהודי נגד התבוללות, טמיעה ונישואי תערובת".

"אין ללא-יהודי מה לומר בהכרעות לאומיות הקובעות את גורל המדינה"

כהנא לא הסתפק בשמירה על בנות ישראל מפני הגברים הערבים. הוא ביקש גם להגן עליהן מפני הגברים היהודים החילונים, קציני צה"ל, ולמנוע שירות בנות בצבא. בנאום שנשא ב-1985, אמר: "אל תספרו לי מה הולך בצה"ל עם הבנות. אל תספרו לי. אני לא חי במגדל שן. אני לא חי באיזה 'כולל'. אני שירתי ומשרת במילואים. צבא הפלה לישראל - זה לא שלי, זה מהביטאון 'עולם האשה'. 4,000 הפלות כל שנה בצה"ל".

"מגיעות בנות דתיות ממושבים, ממקומות כאלה ששם הן חיו שנים במסגרת של דת וצניעות. פתאום הן מגיעות לצה"ל. יושב שם הקצין ועל פיו יישק כל דבר. ובכן, אם היא רוצה חופשה בסוף השבוע, יש לא מעט כאלה שאומרים: בבקשה, אבל ראשית כל בואי נשב ונשוחח על זה. נכון שיש בנות ויש בנות. אין ספק שגם בלי רמזור לא כל ילד יידרס. אבל הרמזור מונע", טען.

יו"ר עוצמה יהודית מיכאל בן ארי בעצרת זיכרון לכהנא, ב-2011צילום: מיכל פתאל

חלק מפועלו הפרלמנטרי כוון לשמירת השבת, שהיה לדבריו "מאבק הגדול בהרבה מהמשבר היהודי-ערבי". את החילונים הזהיר, כי "האדם הראשון שנהרג על ידי המכבים היה יהודי שרצה לאכול חזיר, ובאולם הזה מצא מין את מינו - החזירים מגינים על החזיר". הוא הזהיר מניסיון למצוא פשרות בנושא הזה, ואמר: "לגבינו עם ישראל, העם הקדוש, עם ה', העם העליון, אין מושג גויי ואווילי כגון 'חיה ותן לחיות'. בעולם היהודי אין מושג כזה, כי הקדוש ברוך הוא לא ייתן לנו לחיות בהפקר ובחופש פרוע, כפי שאנחנו רוצים. אם אין תורה, לא יהיה שלום, לא שלווה ולא מנוחה. החזיר ישתלט על המדינה, החזירים ישתלטו על המדינה".

האם ההיסטוריה תחזור על עצמה, ונאומים דומים יישמעו מעל דוכן הכנסת ב-2019? ברשימת איחוד מפלגות הימין, שמורכבת מהבית היהודי, האיחוד הלאומי-תקומה, ועוצמה יהודית - ושהתגבשה בתיווכו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, יש שני מועמדים פעילי כך לשעבר: בן ארי, ויועצו עו"ד איתמר בן גביר. בן ארי רואה בעצמו ממשיך דרכו של כהנא. הוא התפרסם בציבור כשנבחר לכנסת ה-18, וכיהן בה בין 2009 ל-2013. 

תקופת כהונתו היתה רוויה בתקריות ובהתבטאויות שנויות במחלוקת, שזיכו אותו בכיסוי תקשורתי נרחב. כך, לדוגמה, ב-2012, במהלך מבצע "עמוד ענן" שניהל צה"ל בעזה, הוא נאם בהפגנה בתל אביב, וקרא, בין היתר: "העם דורש שמאלנים לגרש, השמאלנים בוגדים, שמאלנים לעזה". בהמשך אמר: "בעזה אין חפים מפשע", וקרא לצה"ל להגביר את התקיפות הקטלניות בלי הבחנה. "מה זה 200 תקיפות ורק 15 הרוגים? אנחנו רוצים 15 גיחות עם 2,000 הרוגים", קרא, לקול קריאות המפגינים שצעקו: "מוחקים את עזה" ו"כל עזה בית קברות". ב-2017 אמר בן ארי, כי ילדי מבקשי המקלט בדרום תל אביב נושאים "מחלות נגיפיות קשות ביותר". כעת הוא נערך לחזור לכנסת, בחסות ראש הממשלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ