בחירות 2019: איפה אני מצביע ועד מתי אפשר להגיע לקלפי? המדריך לבוחר - בחירות 2019 - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

בחירות 2019: איפה אני מצביע ועד מתי אפשר להגיע לקלפי? המדריך לבוחר

לכתבה
הצבעה בקלפי גיל כהן מגן

איפה אני מצביע, מי יכול להצביע במעטפה כפולה והאם אפשר לנסוע בחינם לקלפי? כל מה שצריך לדעת לקראת היום הגורלי של בחירות 2019

4תגובות

הבחירות לכנסת ה-21 יתקיימו ב-9 באפריל. 6,339,279 אזרחים בעלי זכות בחירה יוכלו לממש ביום זה את זכותם להצביע. איך מתנהל יום הבחירות, איך מאתרים את הקלפי ומה הן שעות ההצבעה? "הארץ" הכין מדריך קצר לבוחרים.

איפה אני מצביע?

כל בוחר היה אמור לקבל בדואר הודעה שמפרטת היכן הקלפי שבה הוא מצביע. מי שלא קיבל הודעה יכול ללחוץ כאן כדי לבדוק באתר משרד הפנים או בטלפון 1-800-222-290 בימים ראשון עד חמישי בשעות 8:30 עד 22:00 ובימי שישי בשעות 8:30 עד 13:30. מי שרוצה לקבל את המידע במסרון, יכול לשלוח מספר תעודת זהות (כולל ספרת ביקורת) ואת תאריך הנפקת התעודה למספר 050-8085500. ברחבי ישראל יוצבו 10,720 קלפיות ו-96 קלפיות נוספות יוצבו בנציגויות ישראל בחו"ל.

מי זכאי להצביע?

כל אזרח ישראלי שמלאו לו 18 ביום הבחירות ושנרשם במרשם האוכלוסין עד 14 בפברואר 2019.

מה צריך להביא איתי לקלפי?

אין חובה להציג את ההודעה לבוחר בקלפי. ניתן להצביע רק באמצעות תעודת זהות ורישיון נהיגה או דרכון בתוקף. חיילים יכולים להביא תעודת חוגר ושוטרים יכולים להביא תעודת שוטר. במקרה ששוטר מגיע לקלפי ללא מדים, עליו להביא אישור הצבעה בבגדים אזרחיים.

פתקי הצבעה
גיל כהן מגן

בחירות 2019 – סיקור מיוחד: הפער שנסגר והמועמדות להפתיע: כל 81 הסקרים שפורסמו  || למי להצביע? כל מצעי המפלגות || מרכז המתלבטים של "הארץ" || כל העדכונים והפרשנויות: מדור הבחירות

עברתי לאחרונה דירה. האם עדיין אפשר לעדכן כתובת כדי להצביע קרוב לבית?

מי שעדכן את כתובתו במשרד הפנים עד 14 בפברואר 2019 ישובץ להצבעה בקלפי הסמוכה לכתובתו המעודכנת. מי שלא עדכן את כתובתו עד תאריך זה, יירשם בקלפי הסמוכה למקום מגוריו הרשום במשרד הפנים.

באיזה שעות אפשר להצביע?

שעות ההצבעה הן בין 7:00 ל-22:00. ביישובים שבהם מספר המצביעים קטן מ-350, בבתי סוהר ובתי חולים שעות ההצבעה הן 7:00 עד 20:00.

אני לא יכול להצביע בקלפי שאני רשום אליה. מה לעשות?

חיילים, שליחי משרד החוץ, עובדי מדינה בחו"ל, שליחי המוסדות הציוניים, מאושפזים בבתי חולים, נשים במעון לנשים מוכות, אסירים, עצורים ובעלי מוגבלויות שנמצאים במוסדות רשאים להצביע בהסדר מיוחד במעטפה כפולה.

בעלי מוגבלויות רשאים להצביע בכל אחת מ-2,220 הקלפיות הנגישות המיוחדות. ניתן לברר את מיקומן במוקד הטלפוני של ועדת הבחירות המרכזית, או ללחוץ כאן לאתר משרד הפנים.

הגעתי ביום הבחירות לאשפוז יום. האם גם אני זכאי להצביע בבית החולים?

לא. לפי חוק הבחירות, אדם שהיה מאושפז בבית חולים זכאי להצביע שם, למעט מי שנמצא באשפוז יום. 

אני נמצא הרחק מהקלפי שאליה אני רשום. האם אני יכול לנסוע בחינם?

יום הבחירות הוא יום שבתון אך התחבורה הציבורית פועלת. כדי לאפשר לכל בעלי זכות הבחירה להגיע לקלפיות, הנסיעה בתחבורה הציבורית הבינעירונית תתאפשר לכלל הציבור חינם, החל מהשעה 22:00 ביום שלפני יום הבחירות (8.4.2019) ועד לתום פעילות התחבורה הציבורית ביום הבחירות. הנסיעה באוטובוסים תתאפשר ללא צורך בכרטיס, ונוסעי הרכבת יוכלו לקבל כרטיס ללא עלות בקופות השירות בתחנות הרכבת. הנחיות נוספות ניתן למצוא באתר של ועדת הבחירות המרכזית.

מי חייב לעבוד בבחירות למרות יום השבתון?

ועדת הבחירות המרכזית קבעה מהם השירותי הציבוריים שיפעלו כרגיל ביום הבחירות, בהם עובדי הוועדה עצמה ומי שעובד עמה, כוחות הביטחון, שירותי תחבורה, חניונים ותחנות דלק, בתי אוכל, מפעלים, תקשורת ועיתונות, בתי קולנוע וחנויות. לרשימה המלאה ניתן ללחוץ כאן.

מי יכול להיכנס איתי מאחורי הפרגוד?

ההצבעה היא אישית, אך אדם יכול להביא איתו מלווה אם הוא נזקק לו בשל מחלה או מוגבלות.

איזו הצבעה תיחשב לקול פסול?

פתק לבן שלא נכתב עליו דבר נחשב לפתק פסול ולא ייכלל במניין הקולות הכשרים. פתקים ייפסלו גם במקרה שייכתב עליהם בעט שאינו כחול, דבר מה שאינו אות הרשימה או כינויה, מעטפה עם סימון שעלול לזהות את המצביע, מעטפה שבה שני פתקים שונים או יותר, מעטפה שבה יותר משלושה פתקים זהים, מעטפה שאינה מטעם ועדת הבחירות או מעטפה שאין עליה חתימה של שני חברי ועדת הקלפי.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות