קו המשווה || נתניהו מתפאר ביוזמות חברתיות שממשלתו טרפדה

לקראת הבחירות התגאה ראש הממשלה בסבסוד טיפולי שיניים חינם לילדים והצהיר כי יפעל לביטול המע"מ על מוצרי יסוד, אלא שהממשלה בראשותו דווקא דחתה הצעות דומות

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור קשתי
אור קשתי

כ-1.4 מיליון איש ויתרו על טיפולי שיניים בגלל קשיים כלכליים, כך פרסמה לפני כמה חודשים הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בדו"ח מפורט שהתייחס לשנת 2013. בעיבוד של הנתונים שנעשה במשרד הבריאות, התברר הקשר המובהק שבין גובה ההכנסה לבין ההימנעות מהשירות הרפואי: לא פחות מ-72% מהמשפחות העניות ביותר - כ-612 אלף איש - סיפרו כי ויתרו על טיפולי השיניים, בהשוואה ל-18.4% מהמשפחות עם הכנסה חודשית ממוצעת הגבוהה מ-4,000 שקלים. שתי קבוצות האוכלוסייה הנפגעות ביותר מהוויתור הזה הן קשישים וצעירים עד גיל 18. למרות קונצנזוס רחב בדבר הצורך להבטיח שירותים ציבוריים של בריאות שיניים, ועל אף המלצה של הוועדה למלחמה בעוני, דחתה הממשלה, זמן קצר לפני שהתפרקה, הצעת חוק בנושא שהתייחסה לילדים עד גיל 18.

הצעת החוק הוגשה ביולי 2014 על ידי קבוצת ח"כים ממפלגות שונות, לכאורה מנוגדות, בראשות יעקב ליצמן מיהדות התורה. בממשלה הקודמת היה ליצמן האחראי העיקרי להרחבת השירות לילדים עד גיל 12. אחת ההחלטות הראשונות של שרת הבריאות בממשלה הקודמת, יעל גרמן ושל שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, באמצע 2013 היתה לעצור את ההרחבה, שכבר הוסכם עליה, עד לבני 14. להצעת החוק הצטרפו אריה דרעי מש"ס, אורלי לוי אבקסיס מישראל ביתנו, שלי יחימוביץ' מהעבודה, זהבה גלאון ממרצ, אחמד טיבי מרע"מ-תע"ל ובאסל גטאס מבל"ד. לפי ההצעה, יועלה באופן הדרגתי גיל הזכאות לטיפולי שיניים במסגרת סל בריאות, עד גיל 18.

יעקב ליצמןצילום: מיכל פתאל

תמיכה בהצעת החוק של ליצמן אפשר למצוא גם בדו"ח הוועדה למלחמה בעוני בראשות אלי אלאלוף, שמונתה על ידי חברהּ של גרמן ליש עתיד, שר הרווחה לשעבר מאיר כהן. הוועדה המליצה להרחיב את טיפולי השיניים לבני 12-14 (ובהמשך עד לגיל 18), והעריכה כי העלות של הכנסת שני השנתונים, הכוללים 255 אלף ילדים, לכיסוי של סל הבריאות, תהיה 90 מיליון שקלים בשנה. לא סכום שאי אפשר לעמוד בו. ביישום החלקי עד מאוד של דו"ח הוועדה, עליו הוחלט עוד לפני פיזור הכנסת, ההמלצה הזו אינה מופיעה.

בנובמבר 2014 עלתה ההצעה לקריאה טרומית בכנסת. "בבחירות האחרונות זה היה שיא הפופולרי", אמר ליצמן, "כולם שיבחו את הרפורמה, כולם אמרו שזה נכון לעשות, כולם שיבחו שסוף-סוף מישהו דואג לכל הילדים של כולם. ופתאום ביטלו את זה". גרמן ביקשה לדחות את ההצעה: "לא ניתן לטפל בכל הצרכים, ויש צורך לתעדף נכונה את תוספת המשאבים. אם לצד המהלכים של הממשלה להגדלת מקורות המערכת תקודמנה הצעות חוק פרטיות, טובות ככל שתהיינה, מה נעשה אז?".

ההצעה נפלה ברוב של 34 מול 26. נגד ההצעה הצביעו בין השאר אילת שקד וניסן סלומינסקי מהבית היהודי, שחתמו על הצעת החוק של ליצמן, יובל שטייניץ ואופיר אקוניס מהליכוד, ציפי לבני ועמרם מצנע מהתנועה, וכן עשרה ח"כים מיש עתיד, בהם גם גרמן. לפני כמה שבועות, בתגובה לביקורת עליו בנושא החברתי-כלכלי, התגאה ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הליכוד "נתן טיפולי שיניים לילדים". בכך התעלם מההישג של ליצמן ומההתנגדות להרחבת המהלך. לפני כחודש וחצי סיימה ועדת סל התרופות את דיוניה. גם השנה הוחלט להשאיר מחוץ לסל את הרחבת טיפולי השיניים לילדים עד גיל 14.

טיפולי השיניים לילדים אינם הנושא היחיד שראש הממשלה נתניהו שינה את יחסו כלפיו לקראת מערכת הבחירות. בתחילת דצמבר, כמה ימים לאחר פיטורי השרים לפיד ולבני, הבטיח נתניהו כי יקדם "תוכנית למע"מ אפס על מוצרי מזון בסיסיים בפיקוח". "זו הטבה שתגיע למיליוני אנשים, זה הצורך הבסיסי ביותר של אנשים - לחם, חלב, ביצים. התוכנית הזאת תאפשר לחסוך מאות עד אלפי שקלים בשנה", הוא הוסיף.

ואולם, במרץ 2013 הגישו הח"כים אילן גילאון וניצן הורוביץ ממרצ ודב חנין מחד"ש, הצעה זהה להבטחת נתניהו. "מע"מ זה מס רגרסיבי: הוא מרע במרבית המקרים עם רוב הציבור, בעיקר עם הציבור היותר חלש", אמר גילאון בדיון בכנסת שנערך כחודשיים מאוחר יותר, "על מזון בסיסי ועל תרופות אין טעם ואין צורך להטיל מע"מ. אלה דברים שאנשים מחויבים להשתמש בהם. מע"מ מעניש את הכי חלשים, ואילו במסים הישירים אתם לא רוצים לגעת". סגן השר האוצר לשעבר, מיקי לוי מיש עתיד, ענה לגילאון כי שאלת המע"מ הדיפרנציאלי נבדקה כבר בעבר, וכי "אי-עמידה קפדנית על עקרון אחידות המס תביא לפריצת סכר ולגל בקשות מצד סקטורים נוספים במשק להעניק להם פטור ממס או לקבוע שיעורי מס שונה".

בעד הצעת החוק הצביעו 24 ח"כים לעומת 40 שהתנגדו לה. בין המתנגדים: נפתלי בנט מהבית היהודי, יובל שטייניץ מהליכוד ומאיר כהן מיש עתיד. הצעה דומה הביא לפני כמה חודשים לישיבת הממשלה גם השר לשעבר, עמיר פרץ, וגם היא נדחתה על ידי נתניהו.

ייתכן כי בניגוד לתמיכתו הפתאומית בפטור ממע"מ על מוצרי יסוד, ראש הממשלה לא שינה באמת את עמדתו. בתשובה לשאלה אם במשרד האוצר נעשית עבודה כלשהי בנושא ייסוד, ואם כן - באיזה שלב היא נמצאת, ענו במשרד האוצר במילה אחת: לא.

מהליכוד נמסר בתגובה כי "תוכנית מע"מ אפס על מוצרי יסוד שבפיקוח תכלל כחלק מתוכנית העבודה להורדת יוקר המחייה בקדנציה הבאה". מיש עתיד לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ