מבקר התעמולה |

כשכחול לבן הגיבו לסרטון "המציל החתיך", הם נכנסו לפינה שאליה נתניהו כיוון

כחול לבן חיברו לסרטון של נתניהו אזעקה, ורמזו כי הוא מציג עצמו כמר ביטחון אף שאין ביטחון. מכיוון שרוב הישראלים מרגישים בטוחים והאזעקות בדרום הן רעשי רקע עבורם - היה עדיף לו היו מזמינים אותו לדבר על המצב בבתי החולים, העוני והאלימות

דני בר-און
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארבעת המועמדים הראשונים ברשימת כחול לבן בגבול עזה, בשבוע שעבר. מימין: משה יעלון, יאיר לפיד, בני גנץ וגבי אשכנזי
דני בר-און

אפשר לחשוב על כל מיני דימויים של תפקיד ראש הממשלה - שומר לילה, בעל מכולת, יו"ר ועד הבית. הפעם, בנימין נתניהו הלך על הדימוי של המציל בים. המסר העיקרי ברור - אני המבוגר האחראי, המגן הגדול של החיים עצמם. כשבני התמותה בחוף פונים למציל-נתניהו בסרטון, ושואלים אותו "ביבי, מה אתה עושה פה?", הוא משיב במשיכת כתפיים: "מה זאת אומרת? כמו תמיד, שומר עליכם". לא ינום ולא יישן שומר ישראל, שמזהיר את ה"חבר'ה עם הבוגי" שהם "נסחפים שמאלה". קלאסי.

אבל יש עוד מסר לסרטון - נתניהו עדיין מתפקד היטב מבחינה גופנית. מצילים, כידוע, צריכים להיות בכושר. נתניהו, גבר שמנמן בן רבע ל-70, הוא לא בדיוק "אלי זינר המכונה כושי" (אלי פיניש), המציל עם תחת הפלדה מ"ארץ נהדרת". נתניהו לא שוחה בסרטון חתירה ולא טס על חסקה, אבל חולצת הפולו השחורה מחמיאה לגזרתו והוא מפגין כביכול מיומנות מרהיבה במטקות ובטניס. עוד כוחו במותניו. אם יוריד לבני גנץ סטירה, כמו שכתב מנחם תלמי ב"תמונות יפואיות", זה עדיין אמור ללכת "קומפלט עם שלוש-ארבע שיניים מינימום". 

אחרי שעתיים הגיעה תגובת הקמפיין של כחול לבן. הם בישלו לתוך הסרטון של נתניהו אזעקה בים ורקטה, וטענו במשתמע: הוא מציג עצמו כמר ביטחון אבל בעצם אין ביטחון. הם ראויים לשבח על המהירות אבל פחות על התוכן, כי הם נכנסו בדיוק לפינה שנתניהו כיוון אותם אליה. לראש הממשלה נוח הדיון בשאלה מי הכי גדול, למי יש הכי הרבה ניסיון ומיהו מר ביטחון. האמת היא שמבחינת רוב הישראלים האזעקות בדרום הן רעשי רקע לא משמעותיים. רוב הישראלים מרגישים ביטחון, ולכן הסרטון מדבר אליהם והתגובה לא.

אם כבר מגיבים, אפשר היה להגיב אחרת, למשל ברוח סופו של הסרטון הביוגרפי על גנץ, שהתפרסם בתחילת החודש. הסרטון ההוא עבר דרך תחנות נבחרות בחיי גנץ, מהילדות במושב החילוני-דתי שהקימו ניצולי שואה, הקריירה הצבאית, היציאה מלבנון, העלאת יהודי אתיופיה, שוב שואה - "פאתוס ההיסטוריה מדבר", וכו'. זה סרטון קצת דביק, ארוך מדי וערוך לא טוב, אבל הקטע האחרון שלו בכל זאת נוגע ללב. "צריך שתהיה אכפתיות...צריך שתהיה חמלה", גנץ אומר, "כואב לי כשכואב לך, אני מרגיש את זה. אני מרגיש שלא אכפת. ולי אכפת". 

למציל הרי אין כמעט מגע בלתי אמצעי עם הנתינים - הוא נמצא בסוכה המוגבהת שלו ומשקיף אל האופק. הצרות למטה קטנות עליו בכמה מידות. לא אכפת לו אם הבירה בים יקרה, שהצ'יפס מגיע קר או שהחוף מלוכלך וצפוף. התפקיד שלו הוא רק להחזיק את כולם בחיים, לשמור על המצב הקיים. יכול להיות שנתניהו עושה את זה לא רע, לגבי היהודים לפחות, אבל בחיים אמור להיות יותר מזה.

"אנחנו שלושה רמטכ"לים, אל תדבר איתנו על 'הים הסוער של המזרח התיכון'. חלאס", יכלה כחול לבן לשלם את המס הבלתי נמנע לנושא הזה, "דבר אתנו על הצפיפות בבתי החולים, על הפקקים, על העוני, על האלימות. ספר לנו כמה סיגרים אתה מחביא שם בסוכת המציל, כמה שמפניות מצוננות היטב. אתה עד כדי כך מנותק, שאפילו הפולו ה'עממיקו' שלך הוא של טומי הילפיגר". מצד שני, חייבים להודות שהתדמית העממית לא יושבת טוב במיוחד גם על המיליונר יאיר לפיד. בעיה. 

אולי הכי טוב לא להיכנס מלכתחילה לעולם הזה של המענה והתגובה ולפעול פרואקטיבית בנושאים שמעסיקים אותך. הנה כחול לבן, קחו שיעור ממפלגת נעם, שמקדמת במרץ את האג'נדה שכנראה הכי חשובה לה - אנטי-להט"בים. זו אובססיה ידועה של החרד"ליות. לא מזמן לקחתי טרמפ בחור ישיבה חרד"לי בן 24. חצינו את הנגב המחשיך ושוחחנו על עיתונות. התברר שבעיניו אפילו עלוני השבת של בית הכנסת מלאים "לכלוך".

בשלב מסוים גלשה השיחה לנושא שהיה נראה שהכי מעסיק אותו, הנורמליזציה של ההומואיות בחברה הישראלית. הוא לא הבין, למשל, למה בעיתון הסטרא אחרא שלי נותנים כזו במה למסרים כאלה, ומדירים ומשתיקים מסרים הפוכים. הייתי די המום מהעיסוק האינטנסיבי שלו דווקא בנושא הזה. מה לבחור ישיבה צעיר, נשוי, ולזה? למה זה מסעיר אותו כל כך? ומה גרוע יותר לצה"ל - רמטכ"ל טרנסג'נדר, כמו זה שמככב בשער הסטירי שפרסמו נעם היום (רביעי) בפייסבוק, או ההסדר של הצעיר ההוא, שעדיין לא התגייס, וכשיתגייס ישרת שירות דילאקס מקוצרר? וחוץ מזה, נעם לא תיכנס לכנסת אבל "ימינה" כן, עם בצלאל ממצעד הבהמות ורפי מטפל ההמרה. גם הם נמצאים שם בסוכה של נתניהו, מחכים לקבל את המגפון כדי לכרוז לגייז להיכנס לים ולא לחזור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ