ניב הדס - צרובה
ניב הדס

ראש הממשלה בנימין נתניהו מעוניין שנביט קדימה, אל העתיד המתבהר. זה אפילו לא רוויזיוניזם מסורתי מבית אבא - הוא לא רוצה שנקרא, ננתח ונדוש בעבר, אלא שנתעלם ממנו לחלוטין, או לכל הפחות נראה את השנה האחרונה של שלטונו בראייה סלקטיבית. חיסון נצחי בראש צלול, אם תרצו. 

תשדיר התעמולה החדש שלו - זו כבר מזמן לא מפלגת "הליכוד" שהלוגו שלה נראה למשך פחות משנייה, כי אם הוא לבדו - מתמקד בדבר אחד בלבד: מבצע החיסונים הרחב שהוא הגה, תכנן, מנהל ומוביל. לו היה יכול, היה בוודאי גם מזריק בעצמו את הפורמולה לכל אזרח ואזרחית, מצלם איתם סלפי, שולח לטופז לוק ומעלה לאינסטגרם.

"ראש ממשלת דנמרק, נשיא קפריסין ושאר מנהיגי העולם" - ארגון מרשים ומדויק של הייררכיית ההנהגה העולמית - "נושאים עיניים לישראל ולהצלחה ההיסטורית שלנו בהתמודדות עם הקורונה", מכריז התשדיר. וכמו שבפורנוגרפיה האיברים מנותקים מהגוף השלם, כך גם אצל נתניהו מבצע החיסונים המרשים שמתחולל כאן הוא נקודת ההתייחסות היחידה. בהכרזה על עצמו הוא אינו מזכיר את  התשתית של קופות החולים והרפואה הציבורית, או את הנכונות הציבורית להיות נסיינים של פייזר - וגם לא את האבטלה והחבטה הכלכלית שספג המשק, המשבר בחינוך ובחברה, מצב הרוח הלאומי הירוד, הפוליטיזציה של הסגרים והמשפטים שבאופק. 

אצל נתניהו, שכבר יותר משמונה שנים נמצא בקמפיין בחירות - לו רק היה מקדיש מקצת האנרגיה הזאת לניהול המדינה - העולם ראוי להתייחסות כשמנהיגים מסדר גודל טיטאני של ראש ממשלת דנמרק ונשיא קפריסין מתייעצים איתו, אך לעולם לא כשיש מי שמבקר את מדיניותו, מגנה אותה או חולק עליה. אל תבקשו מהדנים, למשל, שיאמרו מה דעתם על מצב הפלסטינים, החינוך, הפליטים ומערכות הרווחה. דברו איתנו בחיסונים או שתסתמו. 

השלט של נתניהו וטראמפ בתל אביב, אתמולצילום: JACK GUEZ - AFP

תזכורת לעברו של נתניהו נמצאת בכל זאת על שלט שמתנוסס בצפון תל אביב, שעושה פרפראזה לסיסמת נתניהו משלושת סבבי הבחירות הקודמים, "נתניהו - ליגה אחרת", ובו נראה נתניהו לצד טראמפ. הרציונל שעומד מאחורי השלט, אם אני מבין אותו נכון, הוא שגם אם מתעלמים מאירועי גבעת הקפיטול בשבוע שעבר, מהאחריות של טראמפ להם, מהשלכות תקופת שלטונו על התעוררות האנטישמיות ותנועות העליונות הלבנה - הגב שהיה לנתניהו בבית הלבן עומד להיעלם. לא זו בלבד שאין שום משמעות לידידות האישית בין השניים - השלט מדגיש עד כמה נתניהו היה מחובר לדונלד בן פרד ולממשל האמריקני הקודם, ולא לזה החדש שיתנער ממנו, מהתנהלותו הבריונית ומעמדותיו הריאקציוניות. יש רק בעיה אחת - לישראלים זה לא ממש מזיז. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ