מה חושפות המחיקות של הפוליטיקאים בפייסבוק

אתר חדש בשם להד"ם עוקב באופן אוטומטי אחרי מחיקות ועריכות של ח"כים ומועמדים ומגלה לפעמים את הפער בין הדימוי שהם מנסים לשדר למה שהם באמת חושבים

עודד ירון
בנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן
עודד ירון

כשראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב לדו"ח המבקר בפייסבוק בשבוע שעבר הוא מיהר לנסות להסיט את הדיון לגרעין האיראני. ואולם הניסיון לא התקבל בעין יפה אצל הגולשים ואנשי הדיגיטל ערכו אתה סטטוס והשמיטו ממנו את האזכורים לאיראן. רבים כמובן הבחינו בעריכה, אבל סביר להניח שאחד הראשונים שבהם הוא להד"ם (לא היו דברים מעולם), אתר שעוקב אחרי המחיקות והעריכות של פוליטיקאים ברשת.

>> בחירות 2015: כל הדיווחים, כל הפרשנויות

האתר, שנוצר בידי אלה בחרי, מפתחת עם תואר שני במדעי המוח ורקע בניתוח אלגוריתמי, ויונתן רונן, חוקר רשתות חברתיות באוניברסיטת NYU, מתבסס על תוכנת קוד פתוח שסורקת ללא הרף סטטוסים של פוליטיקאים ומזהה מתי הם נמחקו או שונו.

בחרי סיפרה ל"הארץ" כי את ההשראה קיבלו מ-politwoops.nl, אתר הולנדי שעוקב אחרי מחיקות של ציוצים של פוליטיקאים בטוויטר, שכבר זכה לעשרות אתרים דומים שהמשיכו את דרכו. דוגמה חיה לצורך קיבלו בעת מחקר של רונן על המתרחש באוקראינה.

"נתקלנו בפוסט בעמוד ה-VK.COM (רשת חברתית רוסית) של איגור סטרלקוב, מנהיג הבדלנים במזרח אוקראינה", סיפר רונן. "סטרלקוב התרברב שהפילו מטוס צבאי אוקראיני, והפוסט נמחק כשהתברר שהמטוס שנפל היה טיסה של אייר מלזיה. על האתר ההולנדי כבר ידענו, אבל המקרה הזה הגביר את המודעות לצורך במעקב אחר פלטפורמות אחרות, שהן לא טוויטר. זה היה בחודש יולי. מאז לקח לרעיון הזה כמה חודשים להבשיל והתחלנו לחשוב על להד"ם".

הרעיון התגבש באוקטובר ולקראת הבחירות הם החלו להגביר קצב, ולבסוף העלו לרשת את האתר בחודש שעבר. הם מדגישים כי את האתר הם בנו בעצמם ללא כל מימון חיצוני. כדי להגביר את התפוצה הם אף השקיעו (באופן חד פעמי, לדברי בחרי) בקידום ממומן בפייסבוק, אם כי במקרה שלי לפחות, מצאתי אותם דרך סטטוס של טל שניידר.

בחרי סיפרה שמלבד הסטטוס הבולט של נתניהו אפשר למצוא בין היתר גם סטטוס של ישי שבו חגג את פסילת מועמדותה של חנין זועבי בבחירות. בתחילה כתב ״מכה לדעאש״ ולאחר מכן ערך ל״ניצחון לאומי״.

הכלי לא מספק רק עדכון על מחיקות ועריכות ספיצפיות אלא גם סטטיסטיקות של פעילות, וכך ניתן לראות מי שיאני הכתיבה (בנט) והמחיקה (בנט ונתניהו) והעריכה (גם בנט, שעורך 30%-50% מהפוסטים).

המטרה המרכזית של הדף היא שקיפות, אם כי בחרי מציינת שרבות מהעריכות והמחיקות נובעות מתיקונים פשוטים, שאין מאחוריהם הרבה כוונה. "רוב המידע הוא לא הבשר, אבל לפעמים גם שגיאות כתיב ותיקונים זה מצחיק". דוגמה לכך אפשר לראות בתיקון האחרון של שרה אליאש שערכה תיקון ברוח נפתלי בנט, והחליפה את הנקודות בכוכביות, או אצל זהבה גלאון שהחליפה עקבות בעכבות.

אז כמה שקיפות אפשר למצוא במשהו שמשמש את הפוליטיקאים כחלון ראווה?

"במקרים מסוימים יש פה התנסחות ראשונית של פוליטיקאים שמראה מה הם חושבים ואז מגיע התיקון של איך שהם רוצים להצטייר תקשורתית, או מה שנכון להגיד. הדוגמאות הטובות לכך הוא הסטטוס של ביבי, הסטטוס של אלי ישי ושני הסטטוסים הערוכים האחרונים של שטבון". (שינה מ"להחזיר שטחים" ל"לתת שטחים").

"אפשר כך גם לראות התנהלות של קמפיין - בנט ערך שני סטטוסים והוסיף בשניהם שהתקשורת נגדו. כשרואים את זה ביחד זה נותן מסגרת לפיצוצי הראיונות (ינון מגל ורינו צרור ובנט בכל ערוץ)", הוסיפה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ