ביקורת על אפליקציית הבחירות הרשמית: מדירה ערבים

יו"ר מרצ וארגונים נגד גזענות מתחו ביקורת חריפה על העדר התמיכה בערבית ובשפות נוספות באפליקציה החדשה של הממשלה. מפרויקט "ממשל זמין" נמסר: האפליציה בערבית תעלה בימים הקרובים

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, וארגונים נגד גזענות מתחו היום ביקורת חריפה על אפליקציית הבחירות החדשה שהוציא הפרויקט הממשלתי "ממשל זמין", בטענה כי היא מדירה את הציבור הערבי וציבורים נוספים מכייוון שהיא תומכת רק בעברית. מ"ממשל זמין" נמסר כי האפליציה בערבית תעלה בימים הקרובים.

>> עדכונים נוספים באתר הבחירות של "הארץ"

"אפליקציה ליהודים בלבד - זה לא סטארטאפ?", שאלה גלאון בעמוד הפייסבוק שלה. "מסתבר שכן לפי הממשלה שלנו, ששיחררה אתמול את "בחירון 2015", אפליקציית הבחירות הרשמית של המדינה - אבל בעברית בלבד ובלי גרסה בערבית, שמגוחך שצריך להזכיר שהיא שפה רשמית במדינה".

צילום: ממשל זמין

"האמת שמדובר במהלך הגיוני לגמרי מצד הממשלה: למה שנתניהו ירצה לעזור לאזרחי ישראל הערבים לאתר את הקלפי הקרובה למקום מגוריהם אם רק אתמול הוא דיבר על הסכנה ב'התייצבות מאסיבית של ערביי ישראל בקלפי'? חס וחלילה שהם יעלו את אחוז ההצבעה ויעזרו למהפך".

אפליקציית "בחירון 2015" מבטיחה עדכונים שוטפים על תוצאות האמת ביום הבחירות. עד אז היא תציג מידע על הרשימות, כולל שמות המועמדים והאותיות של כל רשימה בקלפי. אבל כאמור, היא זמינה אך ורק בעברית.

"שירות ממשלתי חיוני ומרכזי כמו אפליקציית בחירות, בעידן שבו רוב איסוף המידע היומיומי נעשה דרך האינטרנט והסלולר, צריך להינתן בשפותיהן הרשמיות של המדינה – עברית וערבית", מסרו בתגובה ד"ר תאבת אבו-ראס ואמנון בארי-סוליציאנו, מנכ"לי קרן אברהם. "כמו כן, לא סביר שכמיליון וחצי אזרחים לא יוכלו לקבל את המידע החיוני הזה בשפת אמם. מעבר לחובה הפורמאלית, יש כאן פגיעה במחויבות השירותית והממשלית של המדינה בחמישית מתושביה", הוסיפו.

מהמטה למאבק בגזענות נמסר כי "העדרה של גרסה בשפה הערבית, שפה רשמית במדינת ישראל, כמו גם היעדרותן של גרסאות ברוסית ובאמהרית, משמעותן הדרה גזענית של ציבורים שלמים בחברה בישראל, משירות חשוב לבוחרות ולבוחרים שאמור להינתן באופן שוויוני, ללא הבדלי דת, גזע ומין. אנו דורשים לתקן את העוול ולאפשר לכל האוכלוסיות השונות במדינה גישה שווה למידע. בבחירות האלה אנחנו מצביעים נגד גזענות״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ