הסקרן

ההצלחה הראשונה של פייגלין בסקרים מאיימת על גנץ ונתניהו כאחד

זהות עברה השבוע לראשונה את אחוז החסימה, ואם תיכנס לכנסת הסיכוי שלכחול-לבן יהיה גוש חוסם קטן משמעותית. לא בטוח שגם נתניהו רוצה את הבן החורג של גוש הימין כחלק הכרחי מהממשלה שלו

אמנון הררי
אמנון הררי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פייגלין בחוג בית בבאר שבע, השבוע. מגדיר עצמו כ"הומופוב גאה"
פייגלין בחוג בית בבאר שבע, השבוע. מגדיר עצמו כ"הומופוב גאה"צילום: אליהו הרשקוביץ
אמנון הררי
אמנון הררי

המסקנה העיקרית שעולה מסקרי השבוע היא שככל שהבחירות מתקרבות, אפשר לדעת פחות. זה היה שבוע לא רע ליו"ר כחול-לבן בני גנץ, שהצליח לשמור על 38-35 מנדטים בסקרים, להימנע משחיקה ואף להציב גוש חוסם לראש הממשלה בנימין נתניהו במחצית מהם. במקביל, זה גם היה שבוע לא רע בכלל ליריבו, שחרף פרסום כתב החשדות נגדו התייצב על 31-30 מנדטים. מפלגתו לא נפגעה מהמהלך, אך בחלק מהמקרים היא ושותפותיה לא הגיעו יחד ל-61 המנדטים הנדרשים ליצירת גוש חוסם. אם תרצו, מצבו מוסיף להיות יציב באי בהירותו.

עוד מתחדדת ההבנה שהמגמות העיקריות מורגשות בשיפולי הטבלה, ושהן אלה שישפיעו במידה רבה על זהות ראש הממשלה הבא. כל מפלגה שעוברת או לא עוברת את אחוז החסימה הופכת את מאזן הגושים, גם אם מדובר רק בחלוקה פנימית אחרת בתוך הגוש ולא במעבר בין-גושי. כך, למשל, העיסוק בכתב האישום שבדרך העביר מנדטים מועטים מהליכוד למפלגות במחנה המרכז-שמאל, ובמקביל המשיכה המפלגה לקחת מנדטים ממפלגות הלוויין בגוש הימין, שהשבוע הגיעו לנקודה הקריטית באמת.

הימין החדש, איחוד מפלגות הימין, ש"ס, כולנו - כולן עומדות על חמישה מנדטים בסקר שפורסם אתמול (רביעי) בחדשות כאן. כל מנדט נוסף שיזלוג מהן לליכוד יסייע לה לסגור את הפער מכחול-לבן - אותו פער שעלול לגרום לכחלון למשל להרהר במחויבותו לגוש הימין - אבל גם עלול להוריד את המפלגות הללו מתחת לאחוז החסימה ולסכן את גוש הימין כולו. זו הסיבה שגם השבוע עיקר הקמפיין של נתניהו כוון לגנץ - הליכודניקים לשעבר שחצו את הקווים לכחול-לבן הם המנדטים היחידים שנתניהו יכול להשיג מבלי להסתכן. כך גם הקמפיין של כחול-לבן, שאמנם רוצים להבטיח את קיומו של הגוש החוסם, אבל בעיקר, מעדיפים לקחת מנדטים מימין ולא לסכן את מרצ.

אסטרטגיה מוצלחת

בכל הנוגע למשיכת מצביעי ליכוד לכחול-לבן הזרם נפסק, חרף החלטת היועץ המשפטי לממשלה, אבל אסטרטגיה אחרת של הרשימה מציגה נתונים מעודדים עבורה. שבועיים תמימים חלפו מאז הודעת האיחוד של חוסן לישראל ויש עתיד. כמו אחרים, גם "הסקרן" סבר שהאיחוד, ובוודאי אם יכלול הכרזה על רוטציה, יפגע בשניים. טרם האיחוד נהנה גנץ משיעורי התאמה גבוהים מלפיד לראשות הממשלה; הרמטכ"ל לשעבר הצליח להתקרב לשוויון סטטיסטי לנתניהו בשאלה שבה שלט ראש הממשלה המכהן ביד רמה בעשור האחרון. לעומתו, שר האוצר לשעבר נתפס על ידי אחוזים בודדים מהמשיבים לסקרים כמתאים לתפקיד. היו גם טיעונים שמעבר למספרים, כמו החשש מהאפקט התדמיתי שבהצגת שני ראשים מהוססים מול ראש אחד, בטוח בעצמו.

פייגלין והרב חיים אמסלם בחוג בית בבאר שבע, השבוע. יריביו הפוליטיים עשויים להפנות אליו חצי ביקורת שעד כה נחסכו ממנו
פייגלין והרב חיים אמסלם בחוג בית בבאר שבע, השבוע. יריביו הפוליטיים עשויים להפנות אליו חצי ביקורת שעד כה נחסכו ממנוצילום: אליהו הרשקוביץ

קשה להגיד שקברניטי הקמפיין של כחול-לבן לא חשו כך בעצמם. מאז ההכרזה הראשונית על האיחוד, הם מצניעים ככל האפשר את העובדה שהשניים אכן אמורים להחליף ביניהם את התפקיד במהלך הכהונה. לפיד ממעט להתייחס לרוטציה, ומעדיף להדגיש את מנהיגותו של גנץ, והאחרון מגיע לבדו להכרזות דרמטיות בקמפיין. נראה שגם הם הבינו שהרוטציה עלולה להזיק.

בינתיים זה עובד. בשבועיים שחלפו מהאיחוד, גנץ/לפיד צמודים לנתניהו בסקרי ההתאמה לראשות הממשלה, והאחרון נהנה מיתרון קל, בין אחוז בודד לשישה (46%-40% לכל היותר, בסקר החדשות 13), תמונה דומה לסקרי ההתאמה של גנץ טרם האיחוד. או שהציבור לא נרתע מלפיד כראש ממשלה כבעבר, ואולי אפילו התרשם מהמנהיגות שהפגינו השניים כשמחלו על כבודם ושילבו ידיים, או שהוא פשוט לא קונה את זה שתהיה באמת רוטציה. כך או כך, האסטרטגיה עובדת.

כוחו של מומנטום

בראשית השבוע עמד "הסקרן" על חומרת מצבם של אביגדור ליברמן ואורלי לוי-אבקסיס, השותפים לשעבר שקרסו תחת אחוז החסימה. תקדימי העבר מלמדים שמרגע שמפלגה מוכרת יורדת מתחת אחוז החסימה לראשונה בסקרים, אם לא תשוב לצוף מעליו במהרה - גם מצביעיה הנאמנים ינטשו אותה. כך אכן קרה בסקרי השבוע - אם בשבוע שעבר השניים עוד נשקו ל-3%, קרובים-קרובים לאחוז החסימה, בסקרים השבוע הם כבר מתרחקים ממנו. משה פייגלין, גם הוא נאבק על אחוז החסימה, הוכיח להם השבוע שכוחו של המומנטום נכון גם לגביו - מהכיוון ההפוך.

יו"ר זהות רק חיכה לפעם הראשונה שיעבור את אחוז החסימה בסקר בולט. השבוע זה קרה לו, כשבסקר של חדשות כאן מפלגתו קיבלה לראשונה ארבעה מנדטים שלמים. תקדימי העבר מלמדים שמרגע שסקרים מראים שמפלגה שלא היתה במשחק עוברת לראשונה את אחוז החסימה, הכיוון שלה מבטיח. מרגע שאנשים שרצו להצביע לזהות ונמנעו בחשש שקולם יתבזבז רואים שהמפלגה עוברת את הסף בסקר אחד, היא יכולה לזנק אל הרבה מעבר לארבעה, גם לשבעה-שמונה מנדטים. תשאלו את מפלגת הגמלאים, שאיש לא ספר אותם עד לסקר האחרון של בחירות 2006, וכשלפתע בדקה ה-90 קיבלו בסקרים שניים-שלושה מנדטים - סיימו עם שבעה. פייגלין רק היה צריך את הסקר האחד הזה.

מצע מפלגת "זהות"
מצע מפלגת "זהות"צילום: אליהו הרשקוביץ

אין להסיק מהנתונים המחמיאים שסוף הקמפיין של פייגלין יהיה בהכרח מתוק כמו במקרה של הגמלאים. ייתכן שהסקר של חדשות כאן היה גליץ' חד-פעמי, ופייגלין יחזור במהרה אל מתחת לאחוז החסימה. בנוסף, מרגע שהוא הופך לשחקן אמתי בסקרים, יריביו הפוליטיים יפנו אליו חצי ביקורת שעד כה נחסכו ממנו, מפני שלא רצו לבזבז עליו תחמושת. מימין ידליפו סרטונים של מועמדים ברשימתו שמתנגדים לברית מילה, משמאל יזכירו לאלה שמתלהבים מהטרנד שמדובר באדם שרוצה להזיז את משרדי הממשלה לעיר העתיקה, להקים מחדש את בית המקדש ולהפריט את בתי החולים, ולליברלים הבלתי-תלויים יזכירו שמדובר באדם שאמר על עצמו ש"יש לו פחד גדול גדול מתופעת ההומוסקסואליות כשזו יוצאת מהארון ומקבלת לגיטימציה ציבורית" (אמנם עם ג'וינט בידו).

שני המועמדים לראשות הממשלה יעקבו בדאגה. מחד, כניסה של פייגלין מחלישה משמעותית את הסיכוי שלכחול-לבן יהיה גוש חוסם והיא גם מורידה מנדטים ספציפית מהרשימה הזו, מתוקף היותה בעלת החלק היחסי הגדול ביותר של מנדטים (זו הסיבה שההיחלשות ל-35 מנדטים בסקר כאן לא מצביעה בהכרח על צניחה בתמיכה בגנץ). מאידך, לא בטוח שנתניהו רוצה את הבן החורג של גוש הימין, שכעת אינו חייב דין לאיש, כחלק מהגוש ההכרחי שלו להקמת ממשלה. אם פייגלין בכנסת, לגנץ כנראה לא יהיו 61 ממליצים, ולנתניהו יהיו 61 ממליצים רק אם "הפייגלינים" יהיו חלק מהם.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ