הסקרן |

נתניהו הביא מתנה מהדוד באמריקה, אבל גילה שהציבור לא מתגמל אותו עליה

ראש הממשלה עשה הכל כדי להעלות את מפלגתו בסקרים, אך לשווא: הליכוד אמנם טיפס מעט, אך על חשבון הימין, וכחול לבן נותרת ללא פגיעה. אולי המלחמה שתבוא בעקבות המתנה מטראמפ תעזור לו יותר

אמנון הררי
אמנון הררי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו וטראמפ בבית הלבן, אתמול
נתניהו וטראמפ בבית הלבן, אתמולצילום: Alex Brandon/אי־פי
אמנון הררי
אמנון הררי

כל הסקרים שפורסמו מאז שהתברר שישראל דוהרת לבחירות שלישיות, ולמעשה כל הסקרים שפורסמו מאז התפרסמו תוצאות הבחירות הראשונות של 2019, הצביעו על מסקנה אחת ברורה: אין ספין, אין שם חדש, אין תקלה ואין אירוע ביטחוני שיכולים לשנות את מפת המנדטים. מי שלא רוצה את נתניהו לא מוכן לשמוע על "מחל" לא משנה מה יעשה, ומי שמתעקש על שלטונו של נתניהו לא יזוז משם ויהי מה.

ובכל זאת, עם כל הרעש והצלצולים שפורסמה התוכנית המדינית החלומית - בעיני רוב מוחלט מהציבור - קשה היה לחשוב שלא יהיה לכך אפקט, רגעי לפחות, בסקרי המנדטים. למגינת לבו של ראש הממשלה, לא כך הדבר.

נתניהו וטראמפ בבית הלבן, אתמולצילום: JOSHUA ROBERTS/רויטרס

מה לא עשה נתניהו במסעו השבוע מסביב לעולם. כמה השקיע בשדרות הקניות המרכזיות של ארצות הברית ורוסיה. מה הוא לא ניסה להוריד מהמדף ולשים בעגלה - הכרה מלאה של ארה"ב בכל ההתנחלויות, ירושלים מאוחדת, אצבע בעין של אבו מאזן, וכמובן השבתה של נעמה יששכר ממש במטוסו שלו. ובכל זאת, הבוחרים הישראלים הוכיחו גם הערב (רביעי) שאין מספיק טובלרון בעולם שנתניהו יכול להביא להם מחו"ל כדי שיסכימו לשקול מחדש את עמדתם לגביו. הם, לפחות, לא מתרשמים עד כדי כך ממתנות.

הליכוד אמנם טיפס במעט בסקרי הטלוויזיה, במנדט עד שלושה, אך זה נעשה בעיקר על חשבון פירורים מימינה, ש"ס וכנראה גם מעט קולות של מי שעד כה שקל לא להצביע, או לחלופין שקל להצביע לעוצמה יהודית. מי שוודאי חשש מהפגיעה יותר מכולם היה אביגדור ליברמן; הקהל שלו הרי ימני ברובו, ליכודניקי-לשעבר בחלקו, ומרגע שנתניהו מביא הישג ימני שכזה, ובוודאי כל עוד סדר היום מתחלף למדיני ולא לחילוני, עמודת המנדטים שלו היתה בסכנה רבה מכולם. אך ליברמן שרד את השבוע הזה ללא פגע, אוחז חזק ב-8 המנדטים שלו.

גם כחול לבן נותרה ללא שינוי, עם 34-35 מנדטים. אחרי יממה בה היססה מה להגיד ומה לא להגיד, שוב התברר שמה שגורם לביקורת רבתי מצד הפרשנים הוא כנראה דווקא מה שמשכנע את המצביעים. בכחול לבן הבינו שיש פער בין הרוב בציבור לרוב בין מצביעיה בעניין תוכנית טראמפ - כפי שגם עולה מהסקרים - ושאולי מוטב לומר פחות. עם תוצאות קשה להתווכח: אם את הבומבה הזאת כחול לבן מצליחה לשרוד בלי לרדת אפילו בסקרים המיידיים, כנראה שהמותג שלה ושל בני גנץ חזק משנדמה.

שלט בחירות של הליכוד בירושלים, בספטמברצילום: AFP

הפער העצום בין שיעורי התמיכה של הציבור בתוכנית טראמפ - כשני שליש מבעלי הדעה - לבין שיעורי התמיכה של הציבור בראש הממשלה שמביא אותה, ניתן להסביר רק באמצעות שאלה אחרת שנשאלה בסקרים: האם נתניהו יכול להמשיך לכהן כראש ממשלה בזמן שמתנהל נגדו משפט. שם, רוב גדול מהציבור - 48% בכאן 11, 52% בקשת 12 - כבר ניצב נגד נתניהו.

או שתוכנית טראמפ פחות חשובה לציבור מאשר ניקיון הכפיים של ראש הממשלה, או שהם מבינים שבלאו הכי התוכנית הזו תיושם, בלי קשר לזהות ראש הממשלה. אולי הציבור דווקא כן אוהב את המתנה, אבל מזהה את טראמפ כמי שהעניק אותה, ואת נתניהו כבלדר המקרי שהביא אותה ארצה.

תהיה הסיבה אשר תהיה, היא מבשרת רעות לנתניהו: אם אפילו המתנות האלה לא מצליחות להזיז את הסקרים, לא ברור מה כבר כן יוכל לעזור לו. אולי המלחמה שהן יביאו עמן.

כתבות מומלצות

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ