יוסי שריד

הטור הזה מכריז על כישלון גם לעת ניצחון — יהיו התוצאות מחר אשר יהיו, והוא מציע לעמיתיו ב"הארץ" — אמיר אורן, גידי וייץ ורביב דרוקר — להודות פה־אחד בתבוסה. אי אפשר לומר שלא ניסינו; עשינו כמיטב יכולתנו, והעלינו חרס. בחירות 2015 נותנות הכשר סופי למושחתים — הן החותמת שמכתימה.

>>> בחירות 2015: כל החדשות והפרשנויות

הכנסת החדשה תתכנס חגיגית בסוף החודש, וכבר עכשיו ברור שלא היתה דוגמתה. על דעת המקום ועל דעת הקהל — בישיבת הפתיחה ולאחריה — אנו מתירים להתפלל, לחוקק, להתווכח ולפקח עם העבריינים, עם מי שהורשע בדין ומורשעים בדרך. ובעוד כמה שבועות תישלם מלאכת המרכבה, ולשחיתות עלולה להיות ממשלה.

לא, לא נשאנו פנים לאיש, גם לא למי שהקדים עקירה לחקירה. אולי רצה אריאל שרון לאתגר אותנו, אבל אנחנו לא רצינו לאתרג אותו. עד לבג"ץ הגענו אז — היינו שם לבדנו — כי לא הסכמנו לקבל בשורה מפי מצורע. חזקה עמדתו של היועץ המשפטי על השופטים, וברוב דעות הם החזירו אותנו למקומנו כלעומת שבאנו. האי היווני ייזכר לדיראון, כי אין אפשרות לאי בודד ומנותק. אפילו בשלום לא נאמין אם מלוכלכות הידיים שמביאות אותו. שלום לא יבוא מתוך שלא לשמו; ואהוד אולמרט הוא ההוכחה המרשיעה.

דרעי בכנס פעילי ש"ס בתל אביב. הוא בתוך המועדון, השוטר משה מזרחי מחוץ לוצילום: דודו בכר

בשבועות האחרונים, כתבנו עליה חזור וכתוב: "השחיתות השלטונית היא הנושא הכי חשוב"; ואחר כך תיקנו את עצמנו: "לא הכי חשוב אלא היחיד", ללא הועיל. המתמודדים שמרו ברובם על זכות השתיקה ואת חובתם הפרו. יש דברים בגו: אם האחד יצביע על הקיסם, השני יצביע על הקורה, ומוטב לשניהם לשתוק. ועכשיו כולם מבוקשים לקואליציה, ואין עוד פסולי חיתון.

עד לעייפה הסברנו, שלא כל שחיתות — שחורה. חמישים גוונים לה — משחור עד לאפור, עד ללבן אפילו, שמכסה על מעשים גבוליים שלא ייעשו, כי נפל בהם פגם מוסרי או אסתטי. אמנם אלה אינם עומדים למשפט פלילי, אבל ראוי שיעמדו למשפט ציבורי. אלא שהציבור נלאה מלשפוט את מנהיגיו, כי בעיניו "כולם אותו דבר". הם לא. יש הבדלים ביניהם, וכדאי לשים לב, רגע לפני שנוטלים את הפתק לשלשלו.

שחיתות שלטונית היא לא "עוד נושא". היא נושא־על שמלמד על הכלל, ומעצב כל מדיניות — פנימה והחוצה: הרי אין לכם מושג למה מחליטים שם למעלה כך ולא אחרת וחורצים את גורלכם בשרירות; למה הולכים לבחירות בטרם עת ובלי הסבר, אם לא כדי לפייס את איל ההימורים, שנפגע עד עמקי נשמתו מחוק ישראל היום; ולמה נוסעים לנאום בוושינגטון בניגוד לכל היגיון, אם לא כדי לשרת אינטרסים זרים; ולמה יוצאים למלחמה בעזה, אם לא כדי להגיע לקלפי עם עוד קלף מנצח ביד, אפילו אם 73 בעלי זכות בחירה — למעט ילד אחד — כבר לא יוכלו להצביע; ולמה מוחקים בחטף את נאום בר־אילן, אם לא כדי להשאיר את חוטובלי מרוצה ואת כולנו מרומים. חיים ומוות בידיו, שלום ומלחמה, עוני או רווחה, ולעולם לא באמת יידע האזרח הפגוע את חקרי לבו של המחליט הנגוע.

שאלתי סוקר בעל מוניטין, האם השחיתות השלטונית מופיעה בסקריו כמניע עיקרי לבחירה. הוא צחק: רק שני אחוזים מהנשאלים מייחסים לה חשיבות, ורואים בה גורם מכריע בהצבעתם. וב"שאלה פתוחה" — המראיין נמנע מלציין אותה במפורש — השחיתות נעלמת ולא נזכרת כלל.

"ביטחון אישי ולאומי" — מקום ראשון או שני בדירוג, תלוי בעיתוי שבחר לו הסכינאי התורן; "יוקר המחיה והדיור" — מקום שני או ראשון, תלוי בדו"ח המזדמן שמתפרסם; ואילו "שחיתות שלטונית" — תמיד בתחתית, למרות שהיא הקובעת את יוקר החיים ואת זילות המוות, וגם את עלותה של עגלת המצרכים בסופּר. מתי יבין הקורבן, שהוא זה התלוי במקרבנו ובנקיון כפיו, שמשפיע על נקיון דעתו.

לא עוד "מושחתים נמאסתם", כי אם ברוכים הבאים בקהל. מי יעלה בגבעת רם, ומי יקום לנאום ולהטיף בכנסת: מי שלקח שוחד, מי שנשא לשווא נפשו, כל מי שנשבע למרמה. עברו שבע שנות כלא וצינון, ובאות שנים טובות בהיכל הדמוקרטיה, מבירא עמיקתא לאיגרא רמא. כמה זה סמלי: משה מזרחי השוטר מחוץ למועדון, דרעי בתוכו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ