הסיסמוגרף |

המשולש של ש"ס

כל פעולה של ש"ס מבוססת על יצירת פרדוקס שגורם למצוקה, הסתרתו והבלטת הפתרונות. הרי איך אפשר להתקיים כמפלגה שדואגת לשכבות חלשות בלי שיהיו כאלה?

אלון עידן
אלון עידן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלון עידן
אלון עידן

ש"ס היא מפלגה שקיומה היא צורה של ניגוד אינטרסים מובנה: היא מתקיימת כל עוד האינטרס הרשמי שהיא רוצה לקדם לא מתממש. האינטרס המוצהר של ש"ס הוא דאגה לשכבות החלשות באוכלוסייה. אלא שכדי להמשיך ולהתקיים כמפלגה דו-ספרתית היא לא יכולה להרשות לעצמה שהשכבות החלשות יתחזקו באופן ממשי, כי אז דינה יהיה היעלמות. הפתרון של ש"ס לפרדוקס הוא פשוט: היא עוזרת לחלש באמצעים חומריים – סלי מזון וכו'; ומנציחה את חולשתו באמצעים רוחניים – רשת חינוך תורנית ללא לימודי ליבה למשל. למעשה, ש"ס הופכת אנשים חלשים לאסירי תודה. תודה - על הדאגה ותשומת הלב; אסירים - בתוך מערכת שמנציחה את נבערותם.

הפרדוקס הוא היסוד המכונן של ש"ס, המנוע שמפעיל את המפלגה. אבל הוא אפקטיבי כל עוד הוא חבוי מתחת לפני השטח, מוסתר מעיני הציבור. אם ייחשף, יגרום לאי-נוחות בקרב המצביעים, שיצטרכו בשלב מסוים לחתור לאחת משתיים: פתרונו או התרתו. בש"ס יודעים שפתרונו אינו אפשרי, ואילו התרתו תוביל לפירוק המפלגה. לכן, כדי להמשיך להתקיים, כל פעולה של ש"ס מורכבת תמיד משלושה שלבים קבועים: 1. יצירת פרדוקס מייצר-מצוקה 2. הסתרת הפרדוקס מהציבור 3. הבלטה של פתרונות למצוקה (שנוצרה על ידי הפרדוקס שהוחבא מהציבור).

כל העידכונים, הסקרים והפרשנויות במדור הבחירות המיוחד

הקמפיין של ש"ס נאמן לאותה שיטת פעולה משולשת. בשלט אחד נראה יו"ר הליכוד ביתנו, ראש הממשלה בנימין נתניהו, ולצדו הכיתוב "רק ש"ס חזקה תדאג לחלשים"; ובשלט נוסף נראה חברו להנהגת הליכוד ביתנו, שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן, חובש כיפה שחורה ולצדו הכיתוב "רק ש"ס חזקה תמנע התבוללות". הנה השילוש הקדוש בפעולה: יצירת פרדוקס - ש"ס תחבור לליכוד ביתנו, על אף שהיא מפלגה שמשלבת קפיטליזם חזירי (ביבי) ואנטי מסורתיות/דתיות (ליברמן); החבאת הפרדוקס מהציבור – מדוע הנחת המוצא היא חבירה לליכוד ביתנו?; ופתרונות למצוקה: ש"ס תתנגד לקפיטליזם ולאנטי מסורתיות/דתיות מתוך הקואליציה.

בתוך המשולש של ש"ס יש שתי צלעות חשופות ואחת מוסתרת. שתי הצלעות החשופות - שתמיד מובלטות על ידי הנגדתן כ"רעה" ו"טובה" - הן הקפיטליזם והאנטי מסורתיות/דתיות של הליכוד ביתנו (רע), ופעולות התגמול הצפויות של ש"ס למיגור הבעיה (טוב). אלא שדווקא הצלע המוסתרת היא הסיפור האמיתי. כי השלב החשוב ביותר בשילוש הקדוש של ש"ס הוא החבאת הפרדוקס – מקור כל התסביכים.

במקרה זה, ההחבאה מגולמת בהקניית מעמד אקסיומטי לחבירה לקואליציה של הליכוד ביתנו. האקסיומה הופכת לכזו על ידי כך שהיא לא מטופלת בשום שלב. היא מוצגת כנתון ומגובה בראיונות תכופים שמעניקים ראשי ש"ס לתקשורת. אריה דרעי, אלי ישי ואריאל אטיאס מכריזים ש"השותפה הטבעית" היא הליכוד ביתנו. מה זאת אומרת "שותפה טבעית"? זאת אומרת שהדבר הכי טבעי עבור ש"ס הוא להצטרף תמיד לזה אשר יאפשר את קיומה של המפלגה, כלומר לקואליציה שתנציח את מצוקת השכבות החלשות – ולכן תחזק את ש"ס.

מדוע ש"ס לא מעלה על דעתה את האפשרות לחבור למפלגת העבודה למשל, שבתצורתה השלי יחימוביצ'ית דווקא קרובה הרבה יותר לייעודה הרשמי של ש"ס, בכל הקשור לעזרה לחלש וכו'? כי מדיניות סוציאליסטית ממשית עלולה לפתור בעיות בקרב ציבור מוחלש ולייתר את קיומה של ש"ס. ש"ס תחבור לליכוד ביתנו דווקא בגלל שנתניהו הוא "קפיטליסט" ודווקא בגלל שליברמן הוא "אנטי מסורתי/דתי". ש"ס חייבת צל שנגדו ניתן להילחם, כי רק באופן הזה היא יכולה להסתיר את הצל שלה עצמה. היא חותרת לפרדוקס כי רק בתוך פרדוקס היא יכולה להתקיים. היא חייבת מצוקה, כי בלי מצוקה של מצביעים, תהיה מצוקה של מפלגה. "רק ש"ס חזקה תדאג לחלשים", נכתב על אוטובוסים וגשרים ברחבי המדינה. זה כמעט מדויק: רק ש"ס חזקה תדאג שיהיו חלשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ