הסכסוכים והמזימות בשולי פרשת הרפז

מלחמה על כיסאות במחלקת העסקים ותמונה לא מחמיאה שבה נראה אשכנזי עייף - העימות בין לשכות ברק ואשכנזי נגע גם בנושאים הזניחים ביותר

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

דו"ח הרפז מתאר את מערכת היחסים הרעועה שהתפתחה בין שתי הלשכות הביטחוניות הבכירות בישראל – לשכת שר הביטחון, אהוד ברק, ולשכת הרמטכ"ל לשעבר, רב אלוף גבי אשכנזי. קריאה מדוקדקת של הדו"ח מגלה התמקדות בפרטים זניחים, שוליים, יש יגידו אף מביכים – שהופכים לחלק מהעיסוק היום-יומי של אנשי הלשכות בקריה.

לפי עדותו של סא"ל (במיל') בועז הרפז, הוא שוחח עם אשכנזי וסיפר לו על תמונה מביכה ביותר הקשורה לאחד הקצינים בפורום מטכ"ל, שסבר כי הוא מסוכסך עם אשכנזי. לפי הרפז, הוא ביקש מאשכנזי הנחיות "כיצד לנהוג במידע ואם להעבירו לעיתונאים". בשיחות שתועדו בין עוזר הרמטכ"ל, אל"מ ארז וינר להרפז, הבטיח האחרון לווינר כי התמונות נמצאות בדרכן אליו. "לאן אתה רוצה לשלוח?" שאל וינר. "אליך ביד", השיב הרפז. "מאה אחוז", ענה וינר.

במקרה אחר, מתועדת שיחה בין וינר להרפז, שבה ניסה הראשון להשיג מידע על שדרוג כרטיסי הטיסה של אנשי ברק ומקורביו למחלקת עסקים בטיסות אל על. הרקע לעיסוק בנושא היה לפי וינר סירוב של משרד הביטחון לאשר לקצין בכיר במטכ"ל, המקורב לאשכנזי, לטוס בתפקיד במחלקת עסקים ביחד עם הרמטכ"ל.

תמונת הסכסוך בין אבי בניהו לברק סריצילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

לפי תמלול השיחות אמר וינר להרפז: "הוא (אשכנזי) טס ביום ראשון לארה"ב ו(שמו של הקצין הבכיר שלא הותר לפרסום מטעמי צנעת הפרט, ג"כ) מלווה אותו. ...ל(קצין הבכיר) היה אישור (רפואי) בעבר לטוס במחלקת עסקים, ולא במחלקה רגילה. פג תוקפו של האישור והוא חידש אותו. מפני שהוא ידע שזה רגיש, הוא ביקש שיעשו את כל הבדיקות מחדש... קצין רפואה ראשי נתן לו אישית אישור... (הקצין) חשב שמשרד הביטחון הודיע שהבקשה לא מאושרת, ואם הוא לא יכול לטוס במחלקה רגילה, שלא יטוס".

הרפז אמר בהמשך השיחה: "טוב, אבל הטיסה, צריכים לעשות את זה... (הקצין הבכיר) יבקש...אישור בעניין הזה. משלומי עם שלם (קצין צה"ל בדרגת אל"מ ששימש אז סגן המזכיר הצבאי של שר הביטחון) הם גם ביקשו אישור?".

וינר שאל את הרפז אם הוא יודע בוודאות שאיש לשכת ברק טס במחלקת עסקים, ואז ביקש מהרפז "לארגן לו" הוכחות לכך. בהמשך הוא שאל את הרפז אם ראש מטה השר, יוני קורן, טס במחלקת עסקים, ושאל שוב "אתה יודע להגיד לי בוודאות שהוא טס בעסקים?" אז המשיכו וינר והרפז לדון כיצד יציגו את המידע הזה באופן רשמי. הרפז הציע כי יגיע לאמיר קין, הממונה על הביטחון במשרד הביטחון, ודרך עמדת המחשב במשרד הביטחון שבה קיימת עמדת כרטוס של אל על, יוכלו לברר את המידע. בסיום השיחה, אמר הרפז: "אנסה להוציא את מה שיש להם, להוציא את זה מהיד שלהם". וינר מגיב לו: "טוב. מאה אחוז".

ברק סרי ואהוד ברק

במקרה נוסף התפתח עימות בין דובר צה"ל לשעבר, תא"ל (במיל') אבי בניהו, ליועץ התקשורת של שר הביטחון, ברק סרי, סביב תמונה שהופצה לכלי התקשורת ב-2009, שבה נראה שר הביטחון ברק משוחח עם אלוף פיקוד הצפון, גדי איזנקוט, במהלך תרגיל מפקדות, ואילו הרמטכ"ל אשכנזי, מביט בנקודה כלשהי בחלק התחתון של החדר. בניהו זעם על עצם פרסום התמונה, שצולמה על ידי צלם של משרד הביטחון ועל הפצתה, ונזף בסרי, שהיה אז רק בשבועות הראשונים לתפקידו.

בשיחה עם מבקר המדינה אמר בניהו כי הרמטכ"ל נראה בתמונה "מנמנם ולא מתעניין בשיחה", וכי "תמונה כזאת לא מפרסמים". סרי עצמו אמר בשיחה עם אנשי המבקר כי בניהו נזף בו בכך ש"השפיל את הרמטכ"ל בכך שאישר לפרסם את התמונה", וציין כי למעשה אישר את התמונה באופן טלפוני, לא ראה את התמונה, ולא "שיער בנפשו שהדבר יחולל כזו מהומה".

לדברי סרי, אשכנזי אף "דחף" לידו את העיתון שבו הופיעה התמונה האמורה ואמר לו: "שתהיה גם לך שנה טובה וחג שמח". אגב, בדיקת משרד מבקר המדינה ממאי 2011 מצאה תמונה דומה להפליא ל"תמונת המריבה", דווקא באתר האינטרנט של חטיבת דובר צה"ל. גם בתמונה הזו, שצולמה על ידי חייל בדובר צה"ל, נראה הרמטכ"ל לצדם של השר ברק ואיזנקוט, בעת שראשו מופנה אל הקרקע ועיניו עצומות. בניהו שהגיב לממצאי המבקר אמר כי "לגנותם של פקודיי שאישרו את התמונה, זו לא תמונה טובה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ