גנץ על דו"ח הרפז: "נחצו קווים שאסור לחצות"

הרמטכ"ל התייחס היום לדו"ח החמור ורמז על צעדים שהוא עשוי לנקוט כלפי גורמים בתוך הצבא: "אם צריך להוציא כמה עצמות - זה מה שנעשה"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, התייחס היום (שני) לממצאי דו"ח מבקר המדינה בפרשת מסמך הרפז ואמר כי בפרשה נחצו קווים ונעשו "צעדים פסולים בהיבטים תפקודיים, ערכיים ואתיים".

בשיחה עם סגל הפיקוד המבצעי הבכיר של צה"ל בגלילות לרגל סיכום מבצע "עמוד ענן", ניפק גנץ אמירות נוקבות כלפי התנהלותו של עוזר הרמטכ"ל, אל"ם ארז וינר, כפי שזו מתוארת בדו"ח. "לעתים נוצלה שררה פיקודית ביחס לאנשים אחרים על ידי שימוש במידע כזה או אחר. לעתים נעשתה פעולה טובה ונאמנה, אך חוצה קווים שאסור לחצות. אני לא יכול לקבל התנהגות שכזו, ככל שאעריך, ואני מעריך מאוד את האנשים הנוגעים בדבר".

גנץ הבטיח כי הוא מתכוון לעסוק בנושא כדי "שלא יישארו דברים באוויר”. הרמטכ"ל התייחס גם לדברים שאמר לפני כשנתיים על פרשת הרפז לפיהם "יש ריח של פגר במטה הכללי". גנץ אמר היום כי "אני קבעתי את המושג 'הפגר' ואני אומר לכם, שאני חי בצבא הזה עוד מעט שנתיים כרמטכ"ל ומה שאני מבין זה שהפגר יבש. אם צריך להוציא עוד כמה עצמות ולנקות את החצר – זה מה שנעשה".

הרמטכ"ל בני גנץצילום: ניר כפרי

בכך רומז גנץ כי ייתכן שינקוט בצעדים נוספים כלפי הקצינים המעורבים בפרשה, ובראשם וינר. באוגוסט האחרון התפרסם כי על פי החלטתו של גנץ, עוזר הרמטכ"ל לשעבר לא יועלה בדרגה וישמש כקצין החינוך הראשי של צה"ל. דובר צה"ל מסר אז כי "עם סיום בדיקת המבקר ובהיעדר מניעה משפטית או אחרת, יתמודד אל"מ וינר לתפקיד תא"ל אחר ועד לקבלת החלטה ישובץ בתפקיד אחר". בשיחתו היום עם דרג מפקדי החטיבות במהלך סיכום התחקיר על מבצע "עמוד ענן", אמר גנץ כי הוא ינקוט "בצעדים שאני צריך לנקוט כמפקד, ואני מצפה מכם לעסוק בנושא".

לצד הביקורת שהוטחה על פעילויות שתי הלשכות – של הרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי ושל שר הביטחון אהוד ברק, הדו"ח עסק בהקשרי קצינים בכירים במערך המבצעים המיוחדים של צה"ל עם יוצאי היחידות לשעבר, ובהם גם סא"ל במיל' בועז הרפז. ממצאי המבקר העלו כי קצינים בכירים במערך נהגו להתייעץ עם הרפז, לעתים - רק משום שסברו כי הוא מקורב לרמטכ"ל דאז, גבי אשכנזי, מבלי שבדקו קודם את סיווגו הביטחוני.

"ראינו בשולי הדו"ח הערות על התנהלות במערכים כאלה ואחרים. ראש אגף המודיעין הקודם והנוכחי פעלו זה מכבר, ומרבית הלקחים בעניין זה מאחורינו", אמר גנץ לקצינים. בנוסף, הזכיר הרמטכ"ל גם את פעולות שתי הוועדות שמונו לטובת בחינת הנושא: בראשות האלוף במילואים יום טוב סמיה, וועדה נוספת שבראשות ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה"ל, האלוף קובי ברק.

"חיכינו כמעט שנתיים ויש לנו אמת ייחוס, אפשר להמשיך לחקור בה – זה עניין של הגופים שאמונים על כך – מבחינתו, ומבחינתי כצבא, יש אמת ייחוס", אמר גנץ. "אני מאמין שבסופו של דבר נדע לבצע את תפקידינו תוך שאנחנו נמנעים ממנעמי השררה ומהעוצמה שהיא נותנת, ואם אנחנו נזהרים בכבודנו ונמנעים מרכילות שאין לה בסיס – אז יש לנו מזור. מדובר באירוע שאסור לו לחזור בשום פנים ואופן, לא במודל שבין דרג מדיני לצבאי, ולא במודל שבין דרג צבאי אחד לצבאי אחר". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ