פרשת הרפז |

היום שאחרי הדו"ח: ברק מסרב להרפות מאשכנזי

שר הביטחון, יש להניח, חותר לשתי תוצאות: חידוש החקירה הפלילית ומינוי ועדת חקירה ממלכתית שסופן הרצוי בעבורו הוא חיסול הקריירה הפוליטית של אשכנזי

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמוס הראל
עמוס הראל

אהוד ברק מסרב להרפות. אפשר היה לחשוב ששר הביטחון יסתפק בהישג שרשם עם פרסום של דו"ח המבקר בפרשת מסמך הרפז, המטה בבירור את הכף לטובתו במחלוקת העזה עם הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי. לא זה מה שקורה כעת בפועל. בזמן שאשכנזי מרכין ראש בפני מסקנות המבקר, מודה בחצי פה בטעויות בשיקול דעת ומקורבו אבי בניהו מציג בראיונות לתקשורת הצעה לארוחת פיוס זוגית, מפרסם ברק הודעה לוחמנית במיוחד לאחר צאת הדו"ח.

ברק נמנע בינתיים מראיונות, אבל אפשר להניח שהוא חותר במרץ לשתי תוצאות – חידוש החקירה הפלילית ומינוי ועדת חקירה ממלכתית – שבסופן תוצאה רצויה אחת מבחינתו: מיצוי הדין עם אשכנזי וסביבתו (ובתוך כך סיכול הקריירה הפוליטית של אשכנזי, מטרה שברק כמובן מכחיש כל עניין בה). ברק בעצמו אולי מצוי בדרך החוצה, אבל נדמה שמצדו מדובר בג’יהאד; לא רק נגד אשכנזי, אלא נגד מה שהוא רואה כהשתלטות תופעות מאפיה על המטכ”ל, ששרידיה לא נוקו לגמרי עד היום.

כדאי לשים לב בהקשר הזה לדברים שאמר ביומיים האחרונים האלוף במילואים עמירם לוין. מערכת יחסיו עם ברק רצופת משברים, אבל בפרשה הזו תוקף לוין בחריפות את התנהלות לשכת אשכנזי. "בנושאים הכי רגישים מתנהלת פה מאפיה שבקצה הפירמידה שלה נמצא רמטכ"ל, בין אם כשותף, בין אם כמשוטה", אמר בראיונות רדיו. "זה לא יכול  להיגמר בשביל עתיד צה"ל בלי חקירה פלילית ממצה ובלי סילוק מהיר של כל הקצינים הבכירים במערך המודיעין, שהיו קשורים לבועז הרפז. אחרת, האורוות לא ינוקו".

לוין מתעכב במיוחד על המערך הרגיש של המבצעים המיוחדים באמ"ן, שהיה פרוץ באופן קיצוני בפני הבכיר לשעבר הרפז. ברק ואחרים מוטרדים ממה שהם מתארים כ"קודים עברייניים", הגולשים הרחק מעבר לתחומי המ"מ. פרסום התמליל של אחת השיחות בין הרפז לעוזר הרמטכ"ל, ארז וינר, אתמול בערב בערוצי הטלוויזיה לא היה מקרי. המבקר, משיקוליו, בחר שלא להתעמק בסיפור התמוה על המקורב המציע לעוזר לעיין ב"תמונות פורנוגרפיות" כביכול שבהן מונצח אחד האלופים, שסר חינו והוא נחשד במעבר למחנה ברק.


לפרטים המלאים לחצו על הדמות הרצויה. נתונים: גילי כהן

ההדלפה לערוצים נועדה להמחיש דפוס פעולה. הטענה היא שבסביבת אשכנזי אספו חומר שלשכת רמטכ"ל לא צריכה לעסוק בו – ולא רק על לשכת ברק העוינת, אלא גם על קצינים בכירים. 

זו אינה הפעם הראשונה: בשתי פרשיות של קצינים בכירים שהדיח אשכנזי, צ'יקו תמיר ועימאד פארס, הועלו בסביבתם חשדות (שלא הוכחו) בדבר גלישת החקירות לפסים לא ענייניים. תמיר ופארס הודחו מצה"ל בידי אשכנזי בשל תקלות ערכיות. היכן עומד הרף האתי שנקבע בעניינם בהשוואה לרף שהפגינה לשכת הרמטכ"ל בפרשת הרפז? והאם שיחת וינר-הרפז על האלוף, שכביכול חצה את הקווים ולכן כדאי להתעניין במעשיו, מלמדת משהו על שיקולים נוספים בהדחת תמיר ופארס, ששניהם נחשבו מקורבים ליואב גלנט?

גלנט, תמיר ופארס נמנעו עד כה מלהגיב בפומבי לדו"ח. דרישה של אחד מהם לחידוש החקירה בעניינם יכולה להשפיע על היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שלפי שעה מגלה עמידות בפני הדרישות לחידוש החקירה הפלילית בפרשת הרפז. עמדת וינשטיין זוכה בינתיים לביקורת נרחבת מצד מומחים משפטיים שונים. ייתכן שהצהרה פומבית שלהם תחייב אותו לשקול מחדש. היועץ ממתין עדיין לשובו מחו"ל של ראש אגף החקירות במשטרה, ניצב יואב סגלוביץ'. ככל הידוע, סגלוביץ' עודנו שותף להתנגדות וינשטיין לחידוש החקירה.

יום לאחר פרסום הדו"ח, אמר היום הרמטכ"ל בני גנץ דברי טעם לפורום מטכ"ל. "נחצו קווים ונעשו צעדים פסולים... אני לא יכול לקבל התנהגות שכזו, ככל שאעריך את האנשים הנוגעים בה. אני מתכוון לעסוק בזה ולטפל בזה – לא יישארו דברים באוויר", הבטיח. גנץ גם סבור ש"ריח הפגר" שעליו דיבר עם חשיפת הפרשה כבר התאוורר, אבל "אם צריך להוציא עוד כמה עצמות מהחצר, זה מה שנעשה". מלים כדורבנות. נותר עוד לראות איך בכוונת גנץ ליישמן בפועל. אפשר להניח שהצעד הראשון יהיה טיפול בעניינו של אל"מ וינר, שלאחר ביטול מינויו לקצין חינוך ראשי ממשיך לשרת בצה"ל זה חודשים ארוכים בלא תפקיד של ממש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ