מכה לאשכנזי

וינשטיין מחדש את החקירה הפלילית בפרשת הרפז

בשלב הראשון הוחלט לפתוח בחקירה מוגבלת בעבירות נגד חוק השיפוט הצבאי, אך יתכן כי זו תורחב בהמשך. אל"מ וינר צפוי להיות הנפגע העיקרי מההחלטה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, הודיע באופן רשמי כי החליט לחדש את החקירה בפרשת מסמך הרפז. עם זאת, מדובר בחקירה מוגבלת שתתמקד, בשלב הראשון לפחות, בעבירות שנעשו בניגוד לחוק השיפוט הצבאי. 

הנפגע העיקרי מההחלטה צפוי להיות אלוף משנה ארז וינר, עוזרו לשעבר של הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי. באחרונה החליט הרמטכ"ל הנוכחי בני גנץ לסיים את שירותו של וינר בצה"ל, לאחר הביקורת הקשה שנמתחה עליו בדו"ח מבקר המדינה בפרשת הרפז שפורסם בתחילת החודש.

ההודעה נוקבת באופן מפורש בשמותיהם של וינר ואשכנזי כחשודים בעבירה פלילית צבאית של "התנהגות שאינה הולמת". עם זאת, מרגע שיזומנו לחקירה, נראה שהשניים יחקרו באזהרה. המהלך המשפטי המתגבש הוא שמצ"ח תחקור גם את הרמטכ"ל לשעבר בנוכחות נציג מטעם משטרת ישראל.


לפרטים המלאים לחצו על הדמות הרצויה. נתונים: גילי כהן

ממשרד המשפטים נמסר כי "על בסיס החומר שנאסף על ידי מבקר המדינה, ושנבחן על ידי פרקליטות המדינה והפרקליטות הצבאית, סבר היועץ המשפטי כי המעשים שנאספו לגביהם ראיות אכן מעלים חשד סביר לעבירה פלילית צבאית של התנהגות שאינה הולמת. עם זאת סבר, כי הם אינם מגיעים, בשלב זה, כדי חשד סביר לעבירה 'אזרחית' של 'הפרת אמונים'". עוד צוין בהודעה כי "המעשים המפורטים בדו"ח מבקר המדינה מצדיקים לכאורה ביקורת ציבורית נוקבת והפקת לקחים כדי למנוע הישנותם, אך כאמור, הם לא מעוררים, על יסוד החומר הקיים, חשד המאפשר, בשלב זה, טיפול במישור הפלילי 'האזרחי' על ידי המשטרה.

ל"הארץ" נודע כי ההחלטה התקבלה לאחר סדרה ארוכה של התייעצויות בין היועץ המשפטי לממשלה, הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף דני עפרוני, ופרקליט המדינה משה לדור. עפרוני המליץ זה תקופה על פתיחה של חקירה פלילית נרחבת בפרשה, וינשטיין התנגד ולבסוף הושגה פשרה בדמות חקירה מוגבלת, אולם הושאר פתח להרחבת תחומי החקירה בהמשך.

הדו"ח הסופי של מבקר המדינה בפרשת מסמך הרפז, שפורסם ב-6 בינואר הטיל את מרב האשמה בפרשה על על הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, וסביבתו. המבקר קבע כי בלשכת אשכנזי התקיים הליך איסוף של מידע מכפיש על שר הביטחון, אהוד ברק, וסביבתו "בידיעה ולו חלקית" של הרמטכ"ל לשעבר. המבקר, שמותח גם ביקורת חריפה על התנהלות ברק ביחסיו עם אשכנזי, קובע שהפגמים בהתנהלות השר אינם יכולים להצדיק התנהגות כזו של הדרג הצבאי כלפי הדרג המדיני הנבחר.

אשכנזי מסר בתגובה כי העביר את כל הרקע הידוע שלו בפרשה כמה פעמים בפני מבקר המדינה ובפני המשטרה. מלשכתו נמסר כי "מובן שאשכנזי אינו חושש מכל בדיקה נוספת והוא ישוב ויימסור את גרסתו ככל שידרש. עם זאת, לא מתקבל על הדעת שיש מסמכים רק בצד אחד, הקלטות רק בצד אחד והחקירות רק בצד אחד.
"נוכח הפתיחה בחקירה נוספת, אשכנזי דורש כי תתקיים חקירה גם ביחס ללמצאים החמורים בדו"ח מבקר המדינה ביחס לשר הביטחון ולשכתו, לרבות שימוש פסול בסמכיות למטרות זרות תוך פגיעה בצה"ל וכן הרס הקלטות מלשכת שר הביטחון". 

לחצו להורדת דו"ח הרפז המלא

דו"ח המבקר בנושא קבע כי וינר שיתף פעולה באופן שיטתי עם סא"ל (במיל') בועז הרפז, ולעתים אף העביר לו מידע ויזם קבלת מידע נוסף ממנו. לא היה מדובר בקשר חד-צדדי או פסיבי, חרץ המבקר, והביא חלק משש שעות וחצי של הקלטת השיחות של וינר והרפז. המבקר קבע כי בהתנהלותו סטה וינר מהדרך אליה הוא מחויב כדרג צבאי הכפוף לדרג מדיני, זאת גם נוכח העובדה שאשכנזי הפנה את הרפז אליו, על מנת שיקבלו ממנו מידע על התוכנית לכאורה שהיתה בלשכת ברק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ