האנשים שלא מצליחים לכתוב רשימה למכולת

הסובלים מהפרעת קשב וריכוז מתקשים לעתים להתנהל כלכלית. זאת בשל ליקויים מוחיים ונטייה לאימפולסיביות והיפראקטיביות שמקשים עליהם בהתארגנות היומיומית

שרה קטן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרה קטן

"אשתי היא זו שבעיקר מתעסקת עם החשבונות כי אין לי סבלנות לדברים האלה. יש לנו כמה קנסות על דברים ששכחתי לשלם בזמן. היה לנו כסף בחשבון, פשוט איכשהו לא הגעתי לזה...". לא, זו לא שיחה על ניהול משק בית, אלא שיחה המתנהלת במרפאה להפרעות קשב וריכוז. אנשים רבים שסובלים מהפרעת קשב מתקשים גם בארגון כלכלי.

הפרעת קשב וריכוז (ADHD) מתבטאת בקושי לגייס קשב לגירוי מסוים (למשל בטקסט שמעוניינים לקרוא) ולשמור עליו לאורך זמן, או בנטייה מוגברת לאימפולסיביות והיפראקטיביות. ממה שידוע היום, ברמה הנוירולוגית ההפרעה מתבטאת בליקויים בתפקוד מערכות דופמינרגיות - מערכות מוחיות שלהן תפקיד מרכזי בהתנהגות שמונעת מתגמול חיובי ובשליטה מוטורית. ליקויים אלו משפיעים על תפקוד האונות הקדמיות של המוח, האחראיות על ה"תפקודיים הניהוליים": היכולת לתכנן, לארגן, לעכב תגובה ועוד. הירידה ביכולת לעכב תגובה למשל היא הגורמת לאימפולסיביות. כלומר, המערכת שאחראית לבלום פעולה אימפולסיבית לא עובדת כמו שצריך, בדומה לבלמים מקולקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ