יוסף קפלושניק

סרטן הוא סיבת המוות השכיחה ביותר בעולם המערבי המודרני ושכיחותו עולה עם השנים. רק בישראל מתגלים כל שנה כ-28 אלף חולים מבוגרים (מעל גיל 18) ו-400 ילדים.

כיצד מתפתח סרטן? הגוף בנוי מטריליון תאים חיים אשר מתחלקים והופכים לתאים חדשים בסדר מופתי. הם עוברים מוות מתוכנן באופן רציף ומוחלפים בתאים צעירים יותר. בתחילת החיים התאים מתחלקים וגדלים מהר יותר כיוון שהגוף גדל וזקוק לתאים רבים יותר, ובהמשך יורד קצב החלוקה בהתאם להזדקנות הגוף. כל זאת בהתאם לתכנות ולבקרה של הגרעין התורשתי של התא (DNA) של האדם. כשיש תקלה, הנובעת משינוי בגן (מוטציה), הן במנגנונים בתוך ה-DNA שגורמים לחלוקת התא או במנגנונים המונעים את חלוקת התא, ייאבד התא את האיזון הביולוגי והתאים ימשיכו להתחלק ללא בקרה. כדי שייווצר סרטן נדרשים שני שינויים באותו גן בתא אחד.
תא סרטני הוא כזה שאיבד את בקרת הגוף וממשיך להתרבות ולהתחלק: הוא מאבד את מעצור המגע, כלומר – לא שומר את גבולות הרקמה שבה הוא נוצר, חודר לרקמות אחרות וגורם לנזקים. למשל, חודר לכלי דם ויוצר דימום מקומי, או מעשיר את עצמו בכלי דם שאינם תקינים בדרך כלל ונוטים להתבקע וליצור דימום גם הם. גוש ממאיר נחשב למיליארדי תאים כאלו, שגדלים כל הזמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ