כיצד לצום עם סוכרת?

עבור חולי הסוכרת צום יום כיפור הוא אתגר בשל הקושי לשמור על איזון ברמות הסוכר. למי מהם מותר לצום, מי יכול לעשות זאת בתנאים מסוימים ולמי לא מומלץ

חוליו ויינשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חוליו ויינשטיין

באירופה של המאה ה-19 נחשבה הסוכרת ל"מחלת היהודים" מאחר שחלק גדול מהם לא עסקו בחקלאות אלא במקצועות חופשיים כגון צורפות ומסחר, לא חסר להם מזון, והם סבלו מהשמנת יתר – שמאפיינת את המחלה. לכן היו שסברו תחילה כי מדובר במחלה גנטית של יהודים, עד אשר הסוכרת הפכה אט-אט למגפה עולמית.

יום כיפור הוא מפגש מאתגר בין התמודדותו של חולה הסוכרת עם מחלתו לבין הצום שנמשך כ-24 שעות, עבור מי שבוחר לקיימו, בשל הקושי לשמור על איזון ברמות הסוכר. לרוב, המחלה מחייבת ליטול יום-יום תרופה להורדת רמת הסוכר בדם, אך ברגע שלא אוכלים ורמת הסוכר אינה עולה ואף עלולה לרדת, הרי שהתרופה אולי מיותרת או שאף עלולה להוריד את רמת הסוכר בדם לערך נמוך מהרצוי ולסכן את המטופל. עד לפני כעשור נהגו רופאים לפסול על הסף את האפשרות של חולי הסוכרת לצום. אולם, חרף האיסור הרפואי, חולים רבים צמו ובמרבית המקרים הצום לא גרם לנזקים בריאותיים. עם זאת, חשוב להסביר לחולי הסוכרת שצמים כיצד לעשות זאת בבטחה, וניתן לחלקם לכמה קבוצות עיקריות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ