הסרטן הוא הסוס הטרויאני של מערכת העצבים

מחקר ישראלי מראה כיצד חודרים התאים הסרטניים לעצבים, ומשם מתפשטים למערכת העיכול, למוח ולעמוד השדרה ומתפתחים לגרורות קטלניות. מומחה: "זה מגדיל את הסיכוי למות בעשרות אחוזים"

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

כשדוקטור מורן עמית מדבר על הסרטן מצטיירת המחלה כסוג של פאם פאטאל. לרגע קצר נשכחים המחקרים, המעבדות, החולים והטיפולים. את מקומם תופסת דמות מפתה ומסקרנת — השולחת אותות ומסרים שקשה לעמוד בפניהם – מתמרנת ומגייסת לצרכיה כל משאב שניתן.

מחקרי הסרטן של השנים האחרונות הם יבול מבורך. יש בהם אמנם חשובים יותר ומשמעותיים פחות, אבל ככלל, התגליות של השנים האחרונות מהוות לכל הפחות פריצת דרך מחשבתית וטכנולוגית והן מספקות סיבות לאופטימיות זהירה. ובכל זאת, בצדו השני של המטבע קיימים גם תסכול וחשש. כל מחקר שמעניק תובנה חדשה על צפונותיה של המחלה, מעיד גם על רמת תחכום, גמישות ויכולות הסתגלות פנומנליות, כאילו היתה יצור בעל תודעה ומחשבה מתוכננת ולא תוצר של מכניזם ביולוגי פגום. התחושה הזו עולה גם נוכח מחקר ישראלי המתפרסם בימים אלה בכתב העת Nature Reviews Cancer, החוזר אל אחד מנתיבי הסרטן הפחות נחקרים ומדוברים – מערכת העצבים. את המחקר מובילים ד"ר מורן עמית, דוקטורנט ומתמחה בכירורגית ראש־צוואר במרכז למחקר קליני ברמב"ם, יחד ד"ר שורוק נערה. השניים עובדים במעבדתו של פרופ' זיו גיל, מנהל מחלקת אא"ג וניתוחי ראש ברמב"ם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ