ישראלים פיתחו שיטה לאבחון פרקינסון טרם הופעת התסמינים

החוקרים הצליחו לאתר בעכברי מעבדה, כבר בשלב מוקדם של המחלה, מנגנון התפתחות שלה שלא היה מוכר עד כה. הם מקווים כי הזיהוי המוקדם יאפשר טיפול יעיל יותר

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

שיטה חדשה שפותחה בהובלת חוקרים מאוניברסיטת תל אביב מספקת אופטימיות זהירה באשר לעתיד האבחון והטיפול במחלת פרקינסון. החוקרים הצליחו לאתר באמצעים טכנולוגיים מתקדמים את משקעי החלבון הרעילים, שלפי הסברה הרווחת גורמים למחלה, כבר בשלבים מוקדמים ביותר שלה ושנים לפני הופעת תסמיניה הגופניים.

צוות החוקרים, בהובלת פרופ' אורי אשרי מהפקולטה למדעי החיים וראש בית ספר סגול למדעי המוח באוניברסיטת תל אביב, סבור כי ליכולת לאבחן את המחלה בשלב מוקדם השפעה קריטית על הצלחת הטיפול במחלה. "כיום זיהוי ואבחון המחלה נעשה לאחר הופעת תסמיניה הפיזיים", הסביר. "מבחינת הכרוניקה של המחלה, זהו שלב מתקדם שבו כ-50% עד 80% מהתאים משחררי הדופמין כבר פגועים ואי אפשר לטפל בה. אנחנו חושבים שבאמצעות השיטה שפיתחנו נוכל לאבחן את המחלה גם שנים לפני הופעת התסמינים, וכך ההתערבות הטיפולית תהיה הרבה יותר אפקטיבית. השאיפה היא שבתוך כמה שנים ניתן יהיה לבצע את הבדיקה בשיטות שונות אצל מי שיוגדרו כקבוצות סיכון - בין אם על בסיס רקע גנטי, היסטוריה משפחתית או קבוצת גיל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ