בסך הכל נולדתי

חוץ מהיכולת להסביר, כבר בגיל 7, איך מתרחשת הפריה חוץ גופית, אני ממש לא ילדה מיוחדת. רומי נוימרק מספרת איך גדלה כילדת המבחנה הראשונה בישראל

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

פילוסופיה לילדים בכוונה

תגיד, ילד, אתה מבין שאתה נס? תרכובת חד-פעמית, הזדמנות קסומה שחיברה בין אבא לאמא ויצרה אותך? אני חושבת שזו אחת התובנות המתוקות ביותר של האדם בגיל מוקדם. אבל להתענגות הייחודית הזאת יש מחיר. הפילוסוף הצעיר עלול להיות מוטרד בשאלות כמו מה היה קורה אילו אבי ואמי לא היו נפגשים בכלל, או שהכל היה קורה כמה ימים מאוחר מדי. לא צריך להתמחות בביולוגיה של גוף האדם ובפואטיקה של החשק כדי לתהות על מהות הקיום הפיסי הפרטי.

"מתי סיפרו לך שאת ילדת מבחנה?"

מאיפה בכלל באה השאלה הזאת? מישהו זוכר שסיפרו לו מה שמו? מישהו זוכר שהסבירו לו שהוא ילד או ילדה? אני לא זוכרת באיזה גיל הייתי כששיתפו אותי בדברים האלה, אבל אני לא מצליחה לשכוח את השאלה הזאת: "מתי סיפרו לך?" עכשיו, כשאני חושבת על זה, אולי מגיע לי פיצוי מאותם כתבים חטטנים מעיתוני הנוער: שנים ניסיתי לשכנע את המבוגרים הסקרנים האלה שאני ילדה רגילה וממש לא מיוחדת, בדיוק כמו כל חברי לכיתה, רק שאני יודעת, כבר בגיל 7, להסביר איך מתרחשת הפריה חוץ גופית. זה הכל. חוץ מזה, אין בי שום דבר שונה. הכל רגיל. ושוב תודה ששאלתם.

"לשחק את אלוהים"

העלייה באחוזי ההצלחה של ההפריות החוץ גופיות לא נגעה למחלוקת עתיקת היומין על האתיקה של טיפולי הפוריות. הרופאים לא התכוונו "לשחק את אלוהים", אבל כיום הם משתתפים פעילים במשחק טריפת הגנים האקראית שבבסיס הקיום. על פניו צעד נפשע ממש, פגיעה באיזון האבולוציוני העדין של המסרים התורשתיים. המהדרין יוסיפו לכתב האישום את כל תרומת המדע לאנושות - מהמצאת הגלגל, דרך ביקוע האטום ועד פיצוח הגנום. הסניגורים של הקדמה ימהרו לרדת להגנה ולטעון שאי אפשר לעצור את ההתפתחות האנושית. לצדם יגייסו את תוחלת החיים ואיכות החיים הנמוכות שאיפיינו את המאות הקודמות.

הדיון הזה רלוונטי וחשוב, אבל לא משמעותי לאדם שהבריא ממחלה סופנית בזכות התרופות החדשניות. ומה אומר אני, ואתי יותר ממיליון בני אדם (המבוגרת בהם, תינוקת המבחנה הראשונה בעולם, היא לואיז בראון הבריטית, שתחגוג הקיץ 27), שללא פרופ' משיח ופרופ' דור מהמרכז הרפואי שיבא כלל לא הייתי באה לעולם?

הנה אני כאן, יושבת מול המחשב ומסתכלת על השורה האחרונה שהקלדתי. מפחיד. זו המציאות? זו משמעות הקיום הפרטי שלי? עצם היווצרותי - זיווג שאמור להיות טהור, טבעי ופרטי - הפכה להליך מתוכנן, מרובה משתתפים וצופים. אני מרגישה חסרת מלים מול העובדה הזאת, מתרשמת עמוקות מהורי, החלוצים היקרים שהיו מוכנים לעבור את מסלול המכשולים הארוך למעני. אני מעריכה אותם יותר על החלטתם הנבונה שלא להיחשף לתקשורת. אני יודעת גם שבאופן מעשי, אותה אהבה גדולה שלא הספיקה להפריה תוך גופית, היא הגורם שהניע את ההליך האמיץ ובזכותה אני ואחי הקטן לא רק קיימים, אלא גם בעלי הזהות המסוימת שלנו.

קוראים לי רומי ואני ילדת מבחנה

כל מה שביקשתי זה שלא ידברו אתי על מבחנות. אני רוצה לחדש בעצמי, להרגיש שאני הסיבה להתעניינות שלכם, לא ההישג הרפואי שנולדתי לייצג. ככה אני רוצה את זה, מקום עשירי ברשימת "הדברים שלא ידעתם על רומי" אצל יאיר לפיד. בסך הכל נולדתי - כנראה בזמן - צירוף חד-פעמי של אבא ואמא.

רומי נוימרק, בת 22, היא ילדת המבחנה הראשונה שנולדה בישראל. היום היא מגישה בגלגל"צ, סטודנטית ופעילה בארגון לפיתוח מנהיגות צעירה

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ