סאונה ללב

האם ג'קוזי וסאונה טובים לבריאות? האם שהייה בהם עלולה להזיק? ד"ר שמואלגבעון, מומחה לרפואת המשפחה ובריאות הציבור, מסביר

ברוריה אתר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברוריה אתר

כל מיני סברות נקשרות בשהייה בג'קוזי או בסאונה. עד כמה הן מבוססות? בנוגע לג'קוזי אומר ד"ר שמואל גבעון, מומחה לרפואת המשפחה ובריאות הציבור, כי "אין כל יתרונות בריאותיים מובהקים בשהייה בג'קוזי. עם זאת, היא מספקת הנאה וגורמת להרפיית שרירים ושחרור מתח ולכך יש בכך חשיבות שעומדת בפני עצמה".

האם השהייה בג'קוזי גורמת נזקים בריאותיים?

"בריכת הג'קוזי הציבורית, הקטנה בדרך כלל, עלולה להיות חממה לחיידקים, לזוהמה ולפטריות על העור, שעשויים לפגוע בעיקר בבעלי עור רגיש. אנשים המשתמשים בבריכת ג'קוזי ציבורית לא תמיד זהירים ויש הנכנסים לבריכה עם פצעים פתוחים העלולים לזהם את המים. הדבר תואר רבות בספרות הרפואית. לכן, חשיפת העור בג'קוזי ואף באמבטיות חמות יכולה לגרום לזיהום העור על ידי בקטריות המתקיימות בחום".

בעבר נודע על חיידק שקינן בג'קוזי בביתו של רופא מפורסם ותקף נשים שנותחו אצלו.

"מדובר במקרה נדיר וחריג ביותר. החיידק 'התמקם' בג'קוזי של ד"ר מיכאל שפלן, מנתח פלסטי, ותקף 15 נשים. התברר שהמנתח עצמו היה הנשא של 'החיידק המסתורי', שהועבר אליו דרך הג'קוזי וכך הדביק חלק מהמנותחות שלו. משרד הבריאות הגיב שמדובר ב'אירוע זיהומי פוסט ניתוחי ייחודי מסוגו בקנה מידה עולמי', כך שנראה שאין להיתפס לבהלה.

לאחרונה התפרסם בארצות הברית מחקר שעל פיו שהייה בג'קוזי או באמבטיות חמות במחצית הראשונה של ההריון גורמת נזק לעובר. האומנם?

"המחקר, שכלל יותר מ-1,000 נשים והתפרסם בכתב העת "AmericanJournalofEpidemiology", ביקש לבחון אם שהייה בג'קוזי או באמבטיות חמות במחצית הראשונה של ההריון גורמת נזק. התברר כי אצל נשים, שנהגו לעשות ג'קוזי או אמבטיות חמות מאוד לפרקי זמן ממושכים בשלבי ההריון המוקדמים, היתה עלייה של פי שניים לערך בשכיחות ההפלות הטבעיות. במחקר זה נמצא כי ככל שעלה השימוש בג'קוזי, כך גם גבר הסיכון להפלה. כמו כן, יש הסבורים שיש קשר בין עלייה משמעותית בחום הגוף לבין מומים בעובר, בייחוד בשלושת החודשים הראשונים של ההריון".

אשר לסאונה אומר ד"ר גבעון, כי "הפינים, שהמציאו את הסאונה, סבורים שהיא ואמבטיות חום נושאות מרפא, בעיקר לאלה הסובלים ממחלות בדרכי הנשימה, כמו קצרת (אסתמה). החום מעלה את טמפרטורת העור וגורם לכלי הדם בשכבת העור להתרחב. הסאונה היא גם שיטה טיפולית לשיכוך כאבים".

האם יש נזקים בריאותיים בשהייה בסאונה?

"אם הדבר נעשה באופן מבוקר ומתון, רמת הסיכון נמוכה, אולם במקרים קיצוניים סאונה או מקלחת אדים עלולות לגרום לאיבוד הכרה. סימנים ראשונים המאותתים על סכנה הם בחילה, רעידות חום וקור, כאבי ראש, סחרחורת ועוד. כמו כן קיים סיכון, אם כי הוא נדיר ביותר, העלול להיגרם מווירוס ההרפס שמצוי לפעמים על קרשי ספסלים. לכן מומלץ לשבת על מגבת".

האם יש יתרונות לחולי לב בשהייה בסאונה?

"בכתב העת College of Cardiology' 'Journal of the American התפרסמה עבודה של חוקרים מיפאן על היתרונות הרפואיים של השהייה בסאונה בקרב חולי לב. החוקרים, שבדקו 20 חולי לב, הגיעו למסקנה שטיפול חוזר בסאונה משפר את תפקוד דפנות כלי הדם וכן את תפקוד הלב והתסמינים הקליניים. במחקר זה נבדקה השפעת סאונה יבשה בטמפרטורה של 60 מעלות צלזיוס על חולים באי ספיקת לב, כשהדגש היה על הטמפרטורה הנמוכה יחסית, בעוד שבסאונות במכוני כושר ובמלונות מגיעה הטמפרטורה לפחות ל-80 מעלות. הבדיקה השוותה בין חולים שחלקם שהו בסאונה למשך 15 דקות כל יום במשך שבועיים וחלקם עברו טיפול בניטרוגליצרין - תכשיר המרחיב כלי דם. התברר שאצל חולים ששהו בסאונה נמצאה הרחבת כלי דם שלא נצפתה בחולים שטופלו בניטרוגליצרין. במחקר יפאני קודם התברר שהסאונה היבשה עוזרת גם לאנשים בסיכון למחלות לב, כמו אלו שסובלים מיתר לחץ דם, עודף כולסטרול או סוכרת. על פי עורך המחקר, השפעת הסאונה היבשה על חולי הלב מקבילה להשפעה המבורכת של הפעילות הגופנית על חולים אלה".

מה דעתך על המחקרים הללו? האם יש לאמץ את מסקנותיהם?

"אני סבור שכדאי להמתין לעבודות נוספות שיאששו מחקרים אלה. שכן, בדרך כלל חולי לב מוזהרים מפני השהייה בסאונה העלולה לגרום להחמרת מצבם, בשל עומס החום שמעיק על שריר הלב ומגביר את הדופק. עם זאת, אם יוכח כי הטיפול בסאונה יבשה הוא יעיל, תיפתח לפני החולים והאנשים הנתונים בסיכון דרך נוחה נוספת להתמודד עם המחלה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ