הבית ברחוב כ"ט בנובמבר נמכר לפטרון השלום דניאל אברמס

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

בינואר 2004 מכר אהוד אולמרט את ביתו ברחוב כ"ט בנובמבר בירושלים תמורת 2.69 מיליון דולר. רק כעת מתברר שהקונה הוא המיליארדר היהודי-אמריקאי דניאל אברמס, מבעלי יצרנית מוצרי הדיאטה האמריקאית "סלים פאסט". אברמס, מייסד "הארגון לשלום במזרח התיכון", מוכר כפעיל שלום שהיה מקורב להנהגה הפלשתינית ונודע לאורך השנים בתרומותיו לשמאל הישראלי ובקשריו ההדוקים עם מנהיגיו, בעיקר עם אהוד ברק במהלך כהונתו כראש ממשלה ועם שמעון פרס. באחרונה פורסם כי מבקר המדינה בודק את תרומתו של אברמס בסך 120 אלף דולר לפרס ב-2004, בתקופת הפריימריס לראשות מפלגת העבודה.

לאור העמדות השמאליות המוצהרות של אברמס והמעורבות הפעילה שלו בפוליטיקה הישראלית, מוזר להיווכח כי הוא בכל זאת פלירטט גם עם בנימין נתניהו, אך משנכזב ממנו החל תוקף אותו, וכי עוד ב-93', במערכת הבחירות על ראשות עיריית ירושלים נגד טדי קולק, הוא תרם לאולמרט סכום לא מבוטל של כ-193 אלף שקל, למרות שאולמרט היה מזוהה באותם ימים כבעל השקפות מדיניות ימניות נוקשות והיה צפוי לקדם בירושלים סדר יום שאינו עולה בקנה אחד עם פשרות טריטוריאליות עתידיות, בניגוד לעמדותיו של אברמס.

התפנית הציבורית הגדולה בעמדותיו של אולמרט, בראיון המפורסם לנחום ברנע שבו הצהיר על הצורך לסגת מרוב שטחי יהודה ושומרון ועזה לאור הסכנה הדמוגרפית, התרחשה ב-5 בדצמבר 2003, כחודש בלבד לפני שמכר את ביתו לאברמס.

לאחר מכירת ביתו רכש אולמרט דירה ברחוב כרמיה 8 בירושלים, ביותר מחמישה מיליון שקל. כמו כן, הוא רכש לאחרונה דירה ברחוב שינקין בתל אביב. אלא שהבית ברחוב כרמיה עדיין בשיפוצים, ומאז המכירה ועד היום מוסיפים בני הזוג אולמרט לגור בביתם המפואר ברחוב כ"ט בנובמבר, שמשתרע על יותר מ-460 מ"ר והוא צמוד לגינה גדולה. שתי יחידות דיור קטנות יותר נמצאות בבעלותה של דרורית נצר, בתו של עו"ד יעקב נאמן.

בתשובה על שאלות "הארץ" הסבירו עורכי דינו של אולמרט, שהחוזה המקורי התיר למוכרים להישאר בבית כשנה לאחר מכירתו. מכיוון שביתם החדש עדיין בתהליכי בנייה, הסבירו הפרקליטים, חתמו בני הזוג אולמרט על חוזה שכירות לשלוש שנים עם אברמס, והחל מינואר 2005 הם משלמים 2,600 דולר בחודש לחשבונו של המשכיר.

עוד מעניין לציין כי כקונה הבית בכ"ט בנובמבר נרשמה בטאבו חברה ששמה "סרפלנד אינווסטמנט", הרשומה באיי הבתולה הבריטיים, ומיוצגת בידי משרד עורכי הדין הרצוג-פוקס-נאמן. רק בעקבות פניות "הארץ" מסרו עורכי דינו של אולמרט שהעומד מאחורי החברה הוא אברמס. מלשכת אולמרט נמסר כי "מחיר הבית נקבע בהתאם להערכות שווי שניתנו על ידי שני שמאים שונים ובלתי תלויים" וכי "אין ומעולם לא היה למר אולמרט קשר עסקי כלשהו" עם חברת סרפלנד ועם בעליה.

החל משנת 2003 נדרש כל שר להגיש למבקר המדינה הצהרה שנתית ובה פרטי ההון, הנכסים, הזכויות וההתחייבויות שיש לו ולבני משפחתו, וכן את מקורות ההכנסה של בני משפחתו. אולמרט אכן דיווח על מכירת הבית למבקר בסוף מאי אשתקד, ואף כתב שחברת סרפלנד היא רוכשת הבית.

לפני שבוע פנה "הארץ" למבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, כדי לוודא שכל פרטי מכירת הבית דווחו על ידי אולמרט כראוי. על פניהם, הפרטים שנמסרו ל"הארץ" על ידי פרקליטיו של אולמרט מעידים כי העסקה נעשתה כשורה, וגם הם הובאו לידיעת המבקר. למרות זאת החליט לינדנשטראוס לפתוח בבדיקה מיידית ודחופה של עסקת המכירה. לא ידוע במה מתמקדת הבדיקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ