המדינה הענייה באירופה

יובל בן-עמי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יובל בן-עמי

מולדובה - בעבר דוכסות מולדובה ובסרביה הנושנה - נהפכה למדינה הענייה ביותר באירופה, אבל יש בה ציפיות לשינוי. אמנם ב-2001 נבחר לעמוד בראשה הנשיא ולדימיר וורונין שהציג מצע קומוניסטי ודיכא את התקרבות המדינה למערב, אבל בשנה שעברה נבחר מנהיג שהבטיח שינוי כיוון מוחלט. שמו: ולדימיר וורונין.

שינוי האג'נדה של וורונין בא לאחר שנים של סכסוכים עם רוסיה. הסכסוך העיקרי נסוב סביב טרנס-דנייסטר, חבל ארץ צר ומיושב בצפיפות במזרח המדינה, לאורך הגבול עם אוקראינה. תושבי החבל, רובם רוסים ואוקראינים שרוצים להתבדל משלטון קישינב, נאבקו נגד השלטון המרכזי מתחילת שנות ה-90, בסיוע כוחות רוסיים. מאז, החבל מתנהל כמעין מובלעת עצמאית שאינה מוכרת על ידי שאר העולם. ב-1997 זכה החבל למעמד אוטונומי, אך מולדובה ממשיכה לנסות להשתלט עליו, בהיותו נתיב הברחות. עד כה נכשלו מאמציה.

טיוטת הסכם שלום שנוסחה על ידי רוסיה ב-2003, וכללה הצבת כוחות רוסיים בשטח טרנס-דנייסטר, נדחתה על ידי קישינב, בעקבות הפגנות המוניות נגדה. מאז החלו יחסיו של וורונין עם מוסקווה להידרדר. האיחוד האירופי תומך בעמדת ממשלת מולדובה, ואף מפתה אותה ביוזמות להידוק הקשרים עמו. התקרבות כזאת למערב עשויה לשנות לחלוטין את אופי המדינה.

משבר הזהות של מולדובה הוא סיפור ישן, וכמעט אפשר לומר שהוא המגדיר אותה ומעניק לה זהות. כשהיתה חלק מברית המועצות, התאמץ הממשל הסובייטי לשנותה וולהרחיקה מהשפעת רומניה השכנה. מולדובים דוברי רומנית וטורקית הוגלו לרוסיה ולקזחסטאן, מתנחלים אוקראינים ורוסים קיבלו תמריצים כדי שיעברו לגור בשטח הרפובליקה. בנוסף, החליטה מוסקווה, השפה המולדובית שונה מהרומנית ויש לכתוב אותה באותיות קיריליות.

כיום המולדובים שוב כותבים באותיות לטיניות, ופניה הפוליטיות של מדינתם פונים אף הם, לעת עתה, מערבה. עד כמה עומד וורונין מאחורי הצהרותיו, ימים יגידו. בינתיים, מאיץ מדריך "לונלי פלאנט" לקוראיו לבקר במולדובה - "מדינה ציורית, כולה גבעות ירוקות רכות, כפרים צבועי לבן, אגמים רוגעים, כרמים ושדות חמניות. יש בה קסם של עולם ישן שקשה לשחזרו. לכו לראות אותה עכשיו, לפני ש'פפסי' תשתלט עליה".

כרטיס ביקור מולדובה

* בירה: קישינב * שטח: 33,843 קמ"ר * אוכלוסייה: 4,467,000 * תל"ג לנפש: 1,800$ * ענפי כלכלה מרכזיים: ירקות, מזון מעובד, מכשירי חשמל ביתיים, נעליים * ציון לדמוקרטיה: 4.96 * יהודים: 5,000 * עוד פרט לאוסף: מולדובה היא המדינה הענייה באירופה. העשירה ביותר היא לוקסמבורג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ