יוזמה חדשה: רופאי הילדים בקופות החולים יסייעו למנוע עששת

לאחרונה יזם איגוד רופאי הילדים פעילות של חבריו למניעת מחלות שיניים וחניכיים בקרב ילדים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

חצי שנה חלפה מאז נכנסה לתוקף התוכנית שיזם סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, למימון טיפולי שיניים לילדים עד גיל שמונה. ב-2011 אמורה התוכנית, שאושרה ביולי האחרון, להתרחב ולחול גם על ילדים עד גיל עשר. לאחרונה יזם איגוד רופאי הילדים פעילות של חבריו למניעת מחלות שיניים וחניכיים בקרב ילדים.

במסגרת היוזמה, הנידונה בימים אלה בהנהלת משרד הבריאות, בבדיקות השגרתיות אצל רופאי ילדים ייבדק גם מצב השיניים של הילדים, כדי למנוע התפתחות עששת. המועצה הלאומית לבריאות הילד בראשות פרופ' יהודה דנון, המייעצת להנהלת משרד הבריאות, תדון ביוזמה בקרוב.

ההחלטה עשויה להיראות מובנת מאליה, אולם עד כה רופאי הילדים בקופות החולים לא נהגו לבחון את מצב השיניים של הילדים. הסיבה העיקרית לכך היא שרפואת השיניים בישראל פרטית.

התוצאות נראות בשטח: סקר שנערך בשנת 2007 בגני חובה ב-70 רשויות המפעילות את השירות הדנטלי לתלמיד של משרד הבריאות, העלה כי ילד בישראל סובל בממוצע מ-3.31 שיני חלב פגועות.

מכיוון שרשויות המצויות בקשיים כלכליים נמנעו בחלקן מאספקת השירות עד כה, ההערכה היא שתמונת המצב אף עגומה יותר. בסקר שערכו מכון ברוקדייל ומשרד הבריאות בשנת 2005, שבו נבדק מצב השיניים הקבועות של ילדים בגיל 12, נמצא כי הם סובלים מ-1.6 שיניים פגועות בממוצע.

במשפחות ממעמד סוציו-אקונומי נמוך, הממוצע הוא שתיים עד ארבע שיניים פגועות לילד. במשפחות במעמד סוציו-אקונומי גבוה, מספר השיניים הפגועות הוא אחת עד שתיים בממוצע לילד. פערים אובחנו בסקר זה גם בין אזורי הארץ: בתל אביב ובירושלים - שן פגועה אחת בממוצע לילד, בעפולה - שתי שיניים פגועות בממוצע לילד ובצפת - שלוש שיניים פגועות בממוצע לילד.

"עם הכללת טיפולי השיניים לילדים בסל הבריאות נוצרה הזדמנות להפחית את מקרי העששת בגיל צעיר", מסביר מקדם היוזמה, ד"ר שלמה זוסמן, מנהל אגף לבריאות השן במשרד הבריאות. לדבריו, "בריאות הפה והשיניים היא חלק בלתי נפרד מהבריאות הכללית ומהטיפול המניעתי המיטבי".

זוסמן מסביר, שילדים בגילאים צעירים מגיעים לרופא ילדים או לטיפת חלב באופן קבוע, אבל רובם אינם נבדקים במרפאת שיניים עד שנוצרות בעיות שדורשות טיפול. "בשלב הזה כבר מאוחר מדי לנקוט פעולות למניעה ראשונית", הוא אומר. היוזמה הוצגה לראשונה בכנס איגוד רופאי הילדים בנובמבר. הפעילות המתוכננת תכלול הדרכה לניקוי נכון של השיניים בביקורים אצל רופא הילדים.

"רופאי הילדים יכולים להשפיע באופן משמעותי על בריאות הפה והשיניים של ילדים באמצעות הדרכת משפחות, זיהוי ילדים בסיכון לעששת, המלצה על נקיטת אמצעים למניעת המחלה והפניה לרופא שיניים בעת הצורך", מפרט זוסמן. בחודשים האחרונים הוחלט על הרחבת המאבק בעששת גם לבתי הספר. בין השאר הוחלט על חלוקת מברשת שיניים ומשחת שיניים לכל ילד הלומד בבית ספר יסודי.

במחקר שפורסם באוגוסט 2009 בכתב העת ""European Journal of Oral Science תיארו חוקרים מפינלנד תוכנית התערבות, שכללה חלוקת מוצרים לצחצוח שיניים. לפי המאמר, התוכנית היתה יעילה לשיפור ההתנהגות לשמירה על היגיינת הפה בקרב ילדים בכיתות ה'-ו'.

השירות הדנטלי לתלמיד מופעל כיום רק במספר מוגבל של רשויות מקומיות ורק כ-30% מהילדים בישראל נהנים ממנו. בעקבות עתירה לבג"ץ שהגישה קרן דולב - עמותה לצדק רפואי - התחייב משרד הבריאות לפני כשנה להרחיב את השירות ולספקו באופן שוויוני לכלל התלמידים בישראל.

ממשרד הבריאות נמסר כי במידת הצורך ייערכו פעולות נוספות להעלאת המודעות לבריאות השיניים ו"ייתכן שבעתיד הנושא אף ייכלל כאחד ממדדי האיכות של רפואת ילדים בקהילה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ