עובדי בית החולים "ביקור חולים" מסירים את אחריותם לחולים בצעד מחאה אחרון

650 רופאים ועובדים הודיעו לראש הממשלה כי ללא פתרון כספי לבית החולים, בכוונת חלק מהעובדים להפסיק מחר את עבודתם

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

650 רופאים ועובדי בית החולים ביקור חולים שבמרכז ירושלים הודיעו בסוף השבוע לראש הממשלה ומחזיק תיק הבריאות, בנימין נתניהו, כי החל מהלילה בחצות הם מסירים את אחריותם לחולים. בבית החולים מסבירים כי ללא פתרון, בכוונת חלק מהעובדים להפסיק החל ממחר (שני) את עבודתם. היום בלילה תיערך פגישה בלשכת מנכ"ל משרד הבריאות הד"ר רוני גמזו במטרה למצוא פתרון למשבר הכספי אליו נקלע בית החולים.

במכתב לראש הממשלה, עליו חתומים יו"ר ועד הרופאים ד"ר אפי הלפרין ויו"ר ועד העובדים רוני עמרם, נטען כי "ממשלת ישראל איננה מביעה נכונות לסייע לביקור חולים, וכל מאמציו של משרד האוצר מכוונים לסגירתו בהקדם. החל מיום ראשון בשעה 24:00, אנו מסירים מעצמנו כל אחריות הן להגעתם של העובדים לבית החולים, והן לבריאותם של כל החולים המאושפזים בבית חולים חיוני זה ושל כל אלו שיזדקקו לשירותיו בעתיד. בהיותך ראש הממשלה ומחזיק תיק הבריאות, אחריות זו מוטלת לפתחך".

ביקור חולים. תצלום ארכיון: אלכס ליבק

גורם בבית החולים מסביר כי "מיום שני עובדים רבים לא יגיעו לעבודתם, וצפוי עומס סביב הטיפול בחולים". נכון לעכשיו בביקור חולים 200 מאושפזים, כולל ילודים ופגים. בשבוע שעבר דחה האוצר את בקשת הנהלת ביקור חולים לתמיכה כספית בסכום של כ-30 מיליון שקלים ב-2011, על רקע כניסת בית החולים לגירעון. בהנהלה מבהירים כי כרגע אין לבית החולים כסף לשלם משכורות לעובדים ב-9 בינואר. בארבעת החודשים האחרונים אף הלוו העובדים כסף לבית החולים בגובה של 30% ממשכורתם.

ב-22 בדצמבר כבר נרשמה החרפה במאבק עם התפטרותם של ארבעה מחברי הנהלת בית החולים מתפקידם. כעת, נותרו בוועד שני חברים בלבד: היו"ר, ד"ר יורם בלשר, לשעבר יו"ר ההסתדרות הרפואית, והרב שלמה פפנהיים מהעדה החרדית בבירה.

לאחרונה הודיעה עמותת ביקור חולים העומדת בראש בית החולים כי היא מאיימת בתביעה כנגד ארקדי גאידמק, שרכש את הבעלות על נכסי בית החולים, בשל הפרת התחייבות שנתן בעבר לשאת בהוצאות תפעול בית החולים. גאידמק מצדו העביר לאחרונה לבית החולים מכתב דרישה לתשלום קבוע של דמי שימוש עבור הפעלת בית החולים בסכום של 736 אלף שקל בחודש וכן 30 מיליון שקל עבור חובות עבר. נכון לעתה, לא ידוע האם גאידמק עדיין מחזיק בבעלות על כלל נכסי בית החולים, או האם חלקם הועברו בפסיקות בתי המשפט לידי נושיו.

באוצר סרבו עד כה להעניק תמיכה כספית לביקור חולים, ומסרו כי "ביקור חולים הוא בית חולים ציבורי פרטי. ככל שמצבו הכספי אינו מאפשר את המשך הפעלתו, עליו לפנות לבית המשפט בהליכים המתאימים, ובמסגרתם תגבש הממשלה עמדתה בהתאם לאינטרס המבוטחים ולא בשל האינטרס של ספק שירותים זה או אחר".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "זה מספר שבועות נעשים מאמצים להסדרת הפעילות בביקור חולים לאור הקושי הפיננסי שנגרם מניהול כושל בעבר ואי סדרים. בתחילת השבוע הקרוב מאמצים אלו יגיעו לרגעי האמת, ויתכנסו כלל הגורמים המעורבים בניסיון להגיע להסדר שיבטיח את פעילות בית החולים לעת זו. מנכ"ל משרד הבריאות דוחה את אמירתם של עובדי בית החולים על הסרת אחריות. פקודת בריאות העם מחייבת את הנהלות בתי חולים להיות אחראיים על הטיפול גם בעת של קשיים פיננסיים, ובמיוחד במשברים שכאלה אחריות ההנהלה הרפואית מתגברת. אין בהצהרות שכאלה כדי להקדים את הרצינות וכובד הראש של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן והנהלות משרדי הבריאות והאוצר בפיתרון המשבר הנוכחי".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ