דן אבן
שיחת היום

מצוקת האשפוז בישראל שוב מרימה ראש, ובבתי החולים מדווחים על עומס חסר תקדים בעקבות גל אשפוזי תושבים הסובלים מסיבוכים של מחלות חורף. בעבור משרד הבריאות מדובר במצוקה מתמשכת, שהגיעה בשנה החולפת לשיא שהוביל לעומס גבוה אף בחודשי הקיץ.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן סיכם לאחרונה עקרונית עם האוצר על תוספת של 960 מיטות אשפוז באופן מדורג לשש השנים הקרובות, בניסיון להתמודד עם העומס, כפי שנחשף בשבוע שעבר ב"הארץ". ד"ר חזי לוי, הוא ראש מינהל רפואה במשרד הבריאות האחראי על מערך האשפוז הכללי במדינה.

האם ניתן יהיה להעלים את תופעת החולים המאושפזים במסדרונות בתי החולים?

"תוספת המיטות מלווה בתוספת כוח האדם הרלוונטי. על ידי תוספת מיטות ותשתית ניתן יהיה להתמודד עם תופעה זו, אם כי בעונת החורף בארץ כמו בעולם, אנו צפויים לעומס גם בהמשך. תוספת המיטות תיתן זריקת עידוד לטווח הקרוב בלבד. במקביל אנו שוקדים על תכנית אסטרטגית ופועלים להקמת גוף תכנון בהוראת מנכ"ל להתאמת תשתיות בתי החולים לשנת 2020".

במשרד האוצר טוענים כי בתי החולים מעוניינים לאשפז חולים במסדרונות, הן במטרה לקבל תוספת תקני כוח אדם, והן מכיוון שעלות האשפוז לחולה במסדרון נמוכה.

"בתי החולים מעוניינים לטפל בחולים ואינם מעוניינים לאשפז חולים במסדרונות. ביחס לעולם, ניתן להבחין בכמה תופעות הסותרות את טענת האוצר: שיעור מיטות האשפוז הכללי בארץ הוא כמעט במקום האחרון בהשוואה למדינות המערב, וגם מספר המאושפזים לכל מיטה הוא מהגבוהים ביותר; משך ימי האשפוז בארץ הוא מהקצרים במערב. אז איך זה מתיישב עם הטענה שבתי חולים מעוניינים לאשפז? אי אפשר לומר שבית חולים כמו ברזילי מעוניין לאשפז 56 חולים במחלקה שיש לה תקן ל 36 מיטות בלבד. זה הבל הבלים".

היכן יאשפזו את החולים לפי הפתרון המוצע?

"בחלק מבתי החולים כבר יש תשתיות להוספת מחלקות. בבתי החולים היו בשנים האחרונות פרויקטים לבינוי, בראייה של העלייה באוכלוסין והצורך בתוספת מיטות לאורך השנים. אולם נכון הדבר שבחלק מבתי החולים אין תשתיות מספקות. למשל, בבית החולים ברזילי באשקלון אנו שוברים את הראש היכן ניתן להוסיף עוד מיטות, כדי לקבל עוד חולים ברגעי השיא. בשלב הראשון נפעל להוספת מיטות בעיקר בבתי החולים שמסוגלים להוסיף אותן כיום בתשתיות הקיימות".

האם תוספת המיטות המתוכננת תוביל להוספת צוותי כוח אדם לבתי החולים, או תוספת תשתיות בלבד?

"ועדה נוספת במשרד הבריאות, שהשלימה עבודתה זה עתה, בחנה את התקינה הקיימת בבתי החולים בארץ. הוועדה המליצה על תוספת רופאים למערכת הבריאות, ללא קשר לתוספת המיטות. טרם החל משא ומתן עם האוצר, אך ניכנס לתהליך בקרוב, ותוספת זו של כוח אדם תוכל לשדרג לאין ערוך את יכולתה של מערכת הבריאות להתמודד עם התחלואה המשתנה, בייחוד במחלקות פנימיות ובפגיות".

אתם נוקטים גם אמצעי חירום?

"אנו כרגע ממפים במינהל הרפואה את המקומות הפנויים בכל המוסדות הגריאטריים בארץ כדי להעביר חולים גריאטריים מתאימים מהמחלקות הפנימיות בבתי החולים הכלליים. מדובר בהיקף של עשרות חולים".

בבית החולים העמק בעפולה סיפרו אתמול על חולים השוהים במיון יותר מיממה בגלל העומס.

"מחלקות השהיה במיון קיימות מאז ומעולם, ואפשר לטפל בהן בחולים. העומס הנוכחי גורם לכך שחולים שוהים זמן רב מהמתוכנן במחלקות ההשהיה, אך יש להדגיש כי הםהמקבלים שם טיפול רפואי, גם אלה לא התנאים של מחלקה".

לפי נתוני משרד הבריאות, נכון לאתמול, בבתי החולים מאושפזים 800 חולים מונשמים, בהם 443 המאושפזים מחוץ ליחידות לטיפול נמרץ. כיצד משרד הבריאות מטפל בתופעה המדאיגה?

"כיום חלק מהחולים המונשמים מאושפזים ביחידות ביניים ובמחלקות פנימיות, ולא בטיפול נמרץ, ולא מדובר רק בבעיה של הפריפריה, אלא גם בבתי חולים מרכזיים. כיום יש תחרות גדולה על האשפוז בטיפול נמרץ, כי מדובר בתשתית יקרה. בכל אופן, בתוספת המיטות המתוכננת יתווספו גם מיטות טיפול נמרץ בניסיון לשפר את תמונת המצב".

עד כמה המשא ומתן על תוספת המיטות כרגע קשור במשא ומתן המתנהל בין ההסתדרות הרפואית לאוצר על הסכמי השכר של הרופאים במגזר הציבורי?

"רצה הגורל שיש סמיכות זמנים, אבל אין קשר בין הדברים. הפעילות לתוספת מיטות אשפוז היא חלק מתפקידו של משרד הבריאות לטיפול ביעדי הליבה שהוגדרו באחרונה על ידי המנכ"ל ולהסדרת מערך האשפוז בארץ. מעבר לכך, משרד הבריאות הן כרגולטור והן כמעסיק לוקח חלק גם במשא ומתן על הסכמי השכר, וחלק מהנושאים יעלו במקביל גם שם".

האם החורף הנוכחי חמור יותר מבחינת תחלואה?

"מצוקת האשפוז קשורה לעלייה העונתית האופיינית במחלות חורף, אך קשורה לצערי גם להיענות נמוכה מדי של הציבור לחיסון נגד שפעת. אנו סבורים שהחיסון הוא אחד האמצעים החזקים ביותר למנוע תחלואה בשפעת. במבוגרים קיימת היענות סבירה לחיסון, אך בילדים עד גיל חמש זה קבוצת סיכון שמשרד הבריאות קורא לה להתחסן זו השנה השנייה, ויש השנה ירידה בחיסון ילדים עד גיל חמש לפחות מ 20% מתחסנים, ובגילים מסוימים אפילו ירידה למספר חד ספרתי. היה השנה 'שקר העין' כי לא היה חורף, ולא הייתה תחלואה, אבל עכשיו השפעת מופיעה, ועדיין אפשר להתחסן. החיסון השנה יעיל גם נגד שפעת עונתית וגם נגד שפעת החזירים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ