ליירט את הנגיף: החיסון שימנע 4,000 אשפוזים בשנה

החודש נכנס לתוכנית החיסונים הלאומית החיסון נגד נגיף הרוטה, הגורם לדלקות מעיים אצל תינוקות. לפי מחקר שנערך בישראל, החיסון עשוי גם להביא לחיסכון כספי משמעותי למשפחה

טל אהרוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל אהרוני

נגיף הרוטה הוא הגורם השכיח ביותר לשלשולים קשים בקרב ילדים עד גיל חמש. הנגיף עובר מאדם לאדם בקלות והוא עמיד באופן יחסי לחומרי חיטוי. זה כשלוש שנים קיים בישראל חיסון לנגיף, שמקטין את חומרת הזיהום ומונע אשפוזים. החל מינואר 2011, נכלל החיסון בתוכנית חיסוני השגרה הניתנים לכל הילדים.

לפי מחקר שפורסם השנה בכתב העת "IMAJ" של ההסתדרות הרפואית בישראל, דלקות מעיים שנגרמות על ידי נגיף הרוטה יוצרות עומס במרפאות הילדים בישראל. מהמחקר עולה כי החיסון עשוי לא רק למנוע אשפוזים, אלא גם להביא לחיסכון כספי. אם כל הילדים יחוסנו נגד הנגיף, מספר קטן יותר של ילדים יגיעו למרפאות עקב שלשולים.

המחקר בוצע בחורף 2007-2008 בשבע מרפאות ילדים של רופאים העובדים עם קופת חולים מכבי בחולון, בראשון לציון ובמודיעין. במחקר אותרו 145 ילדים בני שלוש ופחות, שסבלו מזיהום בנגיף הרוטה, והוריהם רואיינו טלפונית כדי לאסוף פרטים על חומרת המחלה ועל העומס הכלכלי למשפחה, כולל הפסד ימי עבודה וההוצאות הקשורות בטיפול במחלה ובסיבוכיה. "מצאנו כי בממוצע הילדים סבלו משבעה ימים וחצי של שלשולים, יומיים ורבע של הקאות וכיומיים של חום", אומר פרופ' אלי סומך, מנהל חטיבת הילדים במרכז הרפואי וולפסון בחולון, מומחה למחלות זיהומיות ואחד ממחברי המאמר.

כל תינוק שסבל מזיהום בנגיף רוטה נזקק בממוצע לשני ביקורים במרפאה. אחד מכל שישה הגיע לטיפול בחדר מיון או במוקד חירום ו-2.5% מהם אושפזו בשל התייבשות. הורי הילדים הפסידו, בממוצע, שני ימי עבודה ורבע בשל מחלת הילד. ההוצאות האחרות כללו את עלות התרופות, צריכת החיתולים העודפת והוצאות על מזון מיוחד. לפי תחשיב כלכלי, עלות הטיפול במקרה ממוצע של דלקת מעיים הנגרמת בגלל זיהום בנגיף הרוטה, המטופלת במרפאת ילדים, היא 1,373 שקל: 80 שקל הוצאות למשפחה, 339 שקל לקופת החולים ו-954 שקל העלות למשק בשל אובדן ימי עבודה.

אחות במרפאת שירותי בריאות כללית בכפר סבא עם החיסון לרוטה. תצלום: מוטי מילרוד

רוב המחקרים העוסקים בנטל של נגיף הרוטה מתרכזים בילדים הנזקקים לאשפוז. "חשיבות המחקר הנוכחי", אומר סומך, "היא בכך שהוא מראה כי גם המקרים הפשוטים כביכול של זיהום ברוטה, המטופלים במרפאות, כרוכים בנטל לא מבוטל, הן רפואי והן כלכלי. הנטל משפיע על הילד ומשפחתו, על מערכת הבריאות ועל המשק הלאומי". לדברי סומך, "החיסון עשוי למנוע כ-4,000 אשפוזים בשנה וצפוי גם, שהוא ימנע את רוב מקרי ההידבקות בנגיף הרוטה, שבעקבותיהם ילדים נזקקים לטיפול במרפאות".

בניגוד למזהמים אחרים הגורמים דלקות מעיים, אין דרך למנוע זיהום בנגיף הרוטה פרט למתן חיסון. הנגיף מידבק והקפדה על אמצעי ההיגיינה אינה מאפשרת למנוע את הפצתו, אומר סומך, "למעשה, כל ילד יידבק בנגיף לפחות פעם אחת".

החיסון נגד רוטה, שנכנס החודש לתוכנית החיסונים הלאומית, יינתן בחינם בתחנות טיפת חלב, בשלוש מנות. התרכיב מכיל נוגדנים נגד חמישה זנים מוחלשים של נגיף רוטה - ארבעה זנים המועברים מבני אדם וזן נוסף המועבר מבקר. החיסון ניתן דרך הפה ומיועד לילדים מגיל חודשיים עד שמונה חודשים. את המנה הראשונה של החיסון אפשר לתת החל מגיל שישה שבועות ולא יאוחר מגיל 14 שבועות. בין מנה למנה יש להמתין לפחות ארבעה שבועות, ויש להשלים את סדרת החיסון עד גיל שמונה חודשים. לילד שאינו מחוסן 95% סיכון לחלות ברוטה עד גיל חמש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ