דן אבן
דן אבן

מחקר אמריקאי מקיף קובע כי תינוקות הנולדים בסמיכות של עד שנתיים מלידות קודמות נמצאים בסיכון מוגבר לפתח אוטיזם. במחקר - הנסמך על מאגר של כחצי מיליון תינוקות בקליפורניה - התברר כי הסיכון לפתח אוטיזם עד גיל שש בתינוקות שנולדים פחות מ-12 חודשים מאז הלידה הקודמת של אמם הוא פי 3.39, בהשוואה לתינוקות הנולדים שלוש שנים ומעלה לאחר הלידה הקודמת. בנוסף התברר כי תינוק הנולד בין שנה לשנתיים מאז הלידה הקודמת נמצא בסיכון גבוה ב-86% לאוטיזם, ותינוק שנולד בין שנתיים לשלוש שנים מאז הלידה הקודמת בסיכון גבוה ב-26% לאוטיזם - גם אלה בהשוואה לתינוקות הנולדים שלוש שנים ומעלה לאחר הלידה הקודמת.

הסיכון המוגבר המופיע גם לאחר נטרול סטטיסטי של גורמי סיכון נוספים לאוטיזם, לרבות לידת פגים ולידת תינוקות במשקל לידה נמוך ומעמד סוציו אקונומי, וזוהה הן בקרב אימהות צעירות והן בקרב מבוגרות. הממצאים נסמכים על מדגם נרחב של 662,730 תינוקות שנולדו שניים למשפחות מתוך מאגר הילודה של מדינת קליפורניה מהשנים 1992 עד 2002. המחקר מומן על ידי הקרן האמריקאית "רוברט ווד ג'ונסון" והמכון הלאומי לבריאות בארה"ב (NIH), וממצאיו מתפרסמים השבוע בכתב העת הרפואי "Pediatrics".

החוקרים מאוניברסיטת קולומביה שבניו יורק הציעו הסבר לממצאים בחסרים תזונתיים באשה, שמקורם בהיריון הקודם, ובייחוד התרוקנות מאגרי החומצה הפולית. חומצה פולית חיונית במהלך ההיריון לצורך ייצור החומר הגנטי בתאי העובר (דנ"א) ולתהליך חלוקת התאים. עם זאת, החוקרים מבהירים כי יש לקחת בחשבון חוסרים תזונתיים נוספים העשויים להסביר את הממצאים, לרבות בברזל ובחומצות שומן רב בלתי רוויות (בהן חומצות שומן מסוג אומגה 3 ואומגה 6), וכן לחץ.

לידות סמוכות מתרחשות בין השאר בעקבות העדר שימוש באמצעי מניעה, מסיבות דתיות, וכן בקרב נשים הדוחות את ההחלטה ללדת לגילים מבוגרים יותר. עם זאת, בשנים האחרונות התפרסמו בספרות הרפואית ממצאים הקושרים גורמים סביבתיים להתפתחות אוטיזם, בשילוב עם גורמים גנטיים. בין גורמי הסיכון שנקשרו במחקרים באחרונה לאוטיזם ניתן למנות חשיפה לרעלים (ובעיקר מתכות רעילות), לחץ בהיריון, סוכרת הריונית, זיהום במהלך ההיריון, גיל אימהי מאוחר והפרעות בבלוטת התריס במהלך ההיריון.

במערב מאובחנת בשנים האחרונות עלייה תלולה באבחון באוטיזם. בישראל הוכפל מספר הילדים האוטיסטים בתוך שבע שנים. כיום נאמד שיעור האוטיסטים בארץ בארבעה לכל אלף ילדים, ומדי שנה מאובחנים בין 170 ל-200 ילדים חדשים עם אוטיזם. גם במרכז הלאומי לבקרת מחלות בארה"ב (ה-CDC) מדווחים על עלייה משמעותית בשיעור האוטיזם בארה"ב, וכיום אחד מכל מאה ילדים אמריקאים בגיל שמונה מאובחן כאוטיסט.

הספקטרום האוטיסטי כולל כמה מצבים רפואיים הנכללים בהגדרה הרפואית של אוטיזם. לרוב נכללים בספקטרום: אוטיזם של הילדות - אוטיזם קלאסי המופיע לפני גיל שלוש ומתבטא בקשיים בהתפתחות השפה והכישורים החברתיים; סינדרום אספרגר, המשפיע פחות על יכולות השפה ומתבטא בעיקר בקשיים בתקשורת עם הסביבה. בנוסף, יש הכוללים בספקטרום גם הפרעה דיסאינטגרטיבית של הילדות, המאובחנת כנסיגה ביכולות מילוליות ו/או חברתיות בילדות המוקדמת, ותסמונת רט - תסמונת גנטית ניוונית הפוגעת בנשים בלבד וגורמת לנסיגה בהתפתחות.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ