מסתמן מחסור בקופות החולים בחיסונים לשפעת

עלייה חדה בערנות הציבור ובביקוש למנות חיסון השפעת בעקבות מות הנער בן ה-15 בשבוע שעבר. בקופת החולים מכבי נותרו רק 7,500 מנות

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

לאחר שבשבוע שעבר מת עידן לוי בן ה-15 מקיסריה מסיבוכי מחלת השפעת, הולך וגדל מספר הישראלים שמבקשים להתחסן נגד המחלה. אולם בקופות החולים נותר מלאי מצומצם של חיסונים שספק אם יספיקו למבוטחים. עד כה חוסנו 1.1 מיליון ישראלים נגד שפעת.

"השנה עלה מספר המתחסנים לעומת השנה שעברה. הזמן הטוב ביותר להתחסן הוא אוקטובר עד דצמבר, ובחודשים האלה מימשנו כמעט את כל המלאי", אמרו בקופת החולים מכבי, שבה נותרו 7,500 מנות חיסון בלבד. "החיסונים אוזלים בימים אלה בכל הארץ ואנו פונים לגופים אחרים לאתר חיסונים נוספים, וכתלות במועד אספקתם נבחן הצטיידות מחודשת".

בכללית דיווחו כי 710 אלף ממבוטחי הקופה התחסנו השנה, מספר שיא שעולה בכ-40 אלף על מספר המתחסנים אשתקד. בעקבות המחסור המסתמן, הוחלט בהנהלת הכללית לצמצם את מספר המרפאות שבהן ניתן החיסון וכעת הוא יינתן רק במרפאות המרכזיות ביישובים. בכללית מספרים כי באזור חיפה והקריות (מעל ל-120 אלף), אזור השרון והשומרון (מעל ל-100 אלף) ובצפון (קרוב ל-85 אלף) נרשמה השנה היענות גבוהה לחיסון. בכיר במשרד הבריאות הבהיר אתמול כי "אין כרגע מגמה של מחסור בחיסונים, אולם יש להיערך לאפשרות שייווצר מחסור בהזמנת חיסונים נוספים". ממשרד הבריאות נמסר כי "סיום המלאי של החיסונים על ידי הקופות הוא זמני ומתחדש בעת הזו עם רכישה של מנות נוספות".

בתחילת החורף נשמעו חששות במערכת הבריאות מירידה בשיעור ההתחסנות לאור שפעת החזירים בשנה שעברה , שהתבררה לבסוף כמגיפה בהיקף קטן בהרבה מהציפיות. שיעור המתחסנים לשפעת החזירים בשנה שעברה היה נמוך ביותר - 700 אלף מתחסנים בלבד, לאחר שנרכש בנוהל מזורז מלאי של 5 מיליון מנות חיסון - וזאת על רקע החשש בציבור מתופעות הלוואי האפשריות של החיסון. אולם המוות של הנער בשבוע שעבר הגביר את הערנות בציבור ואת הביקוש לחיסון.

השנה כולל החיסון לשפעת את נגיף שפעת החזירים ממשפחת A (המכונה נגיף (H1N1), לצד שני נגיפים פעילים נוספים של שפעת שמקורם באוסטרליה. החיסון השנה מומלץ גם למי שחוסנו בשנה שעברה נגד שפעת החזירים, מאחר שנכללים בו גם שני הנגיפים הפעילים הנוספים.

החיסון לשפעת ניתן השנה חינם מאז אוקטובר בארבע קופות החולים לכלל האוכלוסייה, ומיועד בעיקר לקבוצות סיכון, ובהן מבוגרים מעל גיל 65, ילדים מגיל חצי שנה עד חמש, נשים הרות ולאחר לידה, חולים כרוניים וצוותים רפואיים.

בשנים האחרונות נרשמת תנודתיות בשיעורי ההתחסנות לשפעת. בשנת 2005 נרשמה היענות גבוהה לחיסונים על רקע התפשטות שפעת העופות בעולם. אולם כעבור שנה חלה ירידה משמעותית, בעקבות מותם באקראי של שלושה מתחסנים לשפעת בסניף קריית גת של קופת חולים לאומית. כעבור שנה נוספת שוב זינק שיעור המתחסנים.

בבתי החולים מדווח בימים האחרונים על התייצבות בעומס ופעילות הדומה לזו המדווחת בעונות חורף קודמות, לאחר שיא בפעילות שדווח בתחילת השבוע שעבר וירידה קלה לקראת סוף השבוע.

לפי נתוני משרד הבריאות, אתמול נרשמו ב-28 בתי החולים הכלליים 105% אחוזי תפוסה, נתון ממוצע לחורפים האחרונים. במחלקות הפנימיות ובמחלקות הילדים דווח על 108% תפוסה. אתמול היו מוקדי העומס במחלקות הפנימיות בבתי החולים הדסה הר הצופים (165%), הדסה עין כרם (152%), לניאדו (131%), הלל יפה (127%), נהריה (126%) ואיכילוב (124%). עיקר העומס במחלקות הילדים נרשם בבתי החולים אסף הרופא (171%), הדסה עין-כרם (163%), הדסה הר הצופים (158%), רמב"ם (152%) ואיכילוב (152%).

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ